Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Mediju brīvība un plurālisms digitālajā vidē

Mediju brīvība un plurālisms digitālajā vidē

Mediju brīvība un plurālisms (t. i., viedokļu daudzveidība) ir būtisks Eiropas Savienības Pamattiesību hartas aspekts, kas ir ļoti svarīgs, lai demokrātijā nodrošinātu pārredzamību un pārskatatbildību. ES valdības ir pieņēmušas secinājumus, kuru mērķis ir risināt ar šīm pamatvērtībām saistītās problēmas digitālajā laikmetā.

AKTS

Padomes un Padomē sanākušo dalībvalstu valdību pārstāvju secinājumi par mediju brīvību un plurālismu digitālajā vidē (Oficiālais vēstnesis C 32, 4.2.2014.).

KOPSAVILKUMS

Pēdējo gadu laikā Eiropas Savienībā ir konstatētas vairākas problēmas, kas saistītas ar mediju brīvību un plurālismu. Tas ir arī svarīgs jautājums ES valdībām, kuru ticamības pamatā starptautiskās sarunās ir augsts mediju brīvības līmenis.

Lai arī digitālais laikmets var sniegt plašākas vārda brīvības iespējas un palielināt viedokļu daudzveidību, rodas jaunas problēmas saistībā ar to, kā cilvēki piekļūst informācijai un izvērtē to. Ņemot vērā vairākus nesenus uzbrukumu gadījumus mediju brīvībai un plurālismam, par ko liecina tiesvedība, oficiālas izmeklēšanas un parlamentārās debates, ES valdības, atzīstot Eiropas Padomes svarīgo darbu, 2013. gada novembrī pieņēma secinājumus par šo tematu.

ES dalībvalstis ir vienojušās veikt pasākumus, lai:

  • nodrošinātu neatkarību to audiovizuālo jautājumu regulatīvajām iestādēm atbilstīgi ES Audiovizuālo mediju pakalpojumu direktīvai, kas ir ES audiovizuālo mediju pakalpojumu tiesiskais regulējums;
  • nodrošinātu mediju īpašumtiesību patiesu pārredzamību;
  • nodrošinātu žurnālistu tiesības aizsargāt informācijas avotus un aizsargātu žurnālistus no nesamērīgas politiskas un ekonomiskas ietekmes;
  • atkarībā no valsts apstākļiem veiktu pasākumus nolūkā novērst iespējamas negatīvas sekas, ko radītu mediju īpašumtiesību pārmērīga koncentrācija.

Atzinīgi vērtējot Komisijas Zaļo grāmatu Gatavojoties pilnīgi konverģētai audiovizuālajai pasaulei, ES valdības aicināja Eiropas Komisiju:

  • turpināt atbalstīt projektus, kuru mērķis ir uzlabot žurnālistu un mediju praktiķu aizsardzību;
  • turpināt atbalstīt Mediju plurālisma uzraudzītāju - neatkarīgu uzraudzības instrumentu risku novērtēšanai attiecībā uz mediju plurālismu Eiropas Savienībā;
  • stiprināt sadarbību starp dalībvalstu audiovizuālo jautājumu regulatīvajām iestādēm un veicināt paraugpraksi saistībā ar mediju īpašumtiesību pārredzamību.

SAISTĪTIE AKTI

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2010/13/ES (2010. gada 10. marts) par to, lai koordinētu dažus dalībvalstu normatīvajos un administratīvajos aktos paredzētus noteikumus par audiovizuālo mediju pakalpojumu sniegšanu (Audiovizuālo mediju pakalpojumu direktīva) (Oficiālais vēstnesis L 95, 15.4.2010.).

Eiropas Komisijas Zaļā grāmata Gatavojoties pilnīgi konverģētai audiovizuālajai pasaulei. Izaugsme, radīšana un vērtības (COM(2013) 231 final, 24.4.2013. - Oficiālajā Vēstnesī nav publicēts).

Pēdējā atjaunināšana: 25.07.2014

Top