This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Rules of procedure of the EU’s General Court
ES Vispārējās tiesas Reglaments
ES Vispārējās tiesas Reglaments
Vispārējās tiesas Reglamenta izpildes praktiskie noteikumi
Vispārējās tiesas Reglamenta grozījums
Vispārējās tiesas Reglamenta grozījums
Vispārējās tiesas Reglamenta grozījumi
Vispārējās tiesas Reglamenta izpildes praktisko noteikumu grozījumi
Vispārējās tiesas Reglamenta grozījumi
Vispārējās tiesas Reglamenta grozījumi
Vispārējās tiesas Reglamenta izpildes praktisko noteikumu grozījumi
Vispārējās tiesas Reglamenta grozījumi
Vispārējās tiesas Reglamenta izpildes praktisko noteikumu grozījumi
Reglamentā ir izklāstīti Vispārējās tiesas iekšējās darba organizācijas noteikumi un tas, kā tā ved tiesvedību. Vispārējās tiesas kompetencē ietilpst lēmumu pieņemšana attiecībā uz:
Praktiskie noteikumi papildina reglamentu. Tie ir izstrādāti, lai nodrošinātu, ka reglaments tiek pareizi īstenots, un lai tiesas procedūras noritētu raiti un efektīvi.
Vispārējā tiesa tāpat kā Tiesa ir viena no ES tiesām, kas veido Eiropas Savienības Tiesu. Šo iestāžu nolūks ir nodrošināt ES tiesību aktu vienotu interpretāciju un piemērošanu.
Vispārējās tiesas struktūra un darba organizācija
Sastāvs
Regulā (ES, Euratom) 2015/2422 paredzētās ES tiesu sistēmas reformas īstenošanas rezultātā kopš 2019. gada 1. septembra Vispārējās tiesas sastāvā ir pa diviem tiesnešiem no katras dalībvalsts. Tiesneši no sava vidus uz trim gadiem ievēlē priekšsēdētāju un priekšsēdētāja vietnieku. Tiesnešiem savi pienākumi ir jāveic objektīvi un neatkarīgi. Izņēmuma gadījumos tiesnesim var uzdot pildīt ģenerāladvokāta* atveseļošanai un noregulējumam. Tiesneši uz sešiem gadiem ieceļ sekretāru*.
Palātu izveide
Vispārējā tiesā ierosinātās lietas iztiesā palātas trīs vai piecu tiesnešu sastāvā vai arī dažos gadījumos viena tiesneša sastāvā. Tiesneši ievēlē palātu priekšsēdētājus. Viens tiesnesis katrā lietā tiek iecelts par tiesnesi referentu (kurš sagatavo sākotnējo sprieduma projektu). Ja lieta ir juridiski sarežģīta vai arī ļoti svarīga, to var nodot iztiesāšanai Vispārējās tiesas virspalātai (15 tiesnešu sastāvā).
Noteikumi tika grozīti 2023. gadā, un viens no mērķiem bija nodrošināt, ka Vispārējās tiesas noteiktā palātu daļējā specializācija nekļūst lieka, kad palātu sastāvs mainās ik pēc trim gadiem.
Vispārējās tiesas apspriedes
Vispārējās tiesas apspriedes ir slēgtas. Pēc šīm apspriedēm tiesneši pasludina vienu spriedumu.
Valoda
Prasītājs lietas izskatīšanai var izvēlēties jebkuru no ES 24 oficiālajām valodām. Šo valodu izmanto lietas dalībnieku rakstveida un mutvārdu paskaidrojumos un Vispārējās tiesas saziņā ar lietas dalībniekiem.
Ja iestādes iesniegtais pieteikums attiecas uz klauzulu līgumā, ko noslēgusi ES vai kas noslēgts ES vārdā, neatkarīgi no tā, vai šo līgumu reglamentē publiskās vai privātās tiesības, saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 272. pantu tiesvedības valodai ir jābūt līguma valodai. Ja līgums ir sastādīts vairāk nekā vienā valodā, pieteikuma iesniedzējs var izvēlēties vienu no tām.
Pārstāvju un advokātu tiesības un pienākumi
Pārstāvjiem (kuri pārstāv dalībvalstis vai ES iestādes) un advokātiem ir imunitāte attiecībā uz visu, ko viņi teikuši vai rakstījuši saistībā ar lietu. Attiecībā uz materiāliem un dokumentiem, kas ir saistīti ar tiesvedību, nedrīkst veikt kratīšanu un konfiskāciju.
Advokāti savu statusu apliecina ar apliecinošu dokumentu par to, ka viņi ir tiesīgi praktizēt dalībvalsts tiesā.
Procedūra
Procedūra var ietvert dažus vai visus no tālāk tekstā uzskaitītajiem posmiem.
Piemērošanas apturēšana vai citi pagaidu noregulējuma pasākumi
Tiesvedība attiecībā uz intelektuālā īpašuma tiesībām
Parauglietu mehānisms un vairāku lietu kopīga izskatīšana
Ja divās vai vairākās Vispārējā tiesā izskatāmajās lietās ir izvirzīts viens un tas pats tiesību jautājums un Tiesa vēlas izvairīties no šo lietu paralēlas izskatīšanas, vienu vai vairākas lietas var atlikt līdz tās lietas iznākumam, kura no šīm lietām ir vispiemērotākā minētā jautājuma izskatīšanai un kura tiek noteikta kā parauglieta.
Lai atsevišķas lietas varētu izskatīt efektīvāk, var organizēt divu vai vairāku līdzīgu lietu kopīgu izskatīšanu.
Videokonferences
Ja veselības, drošības vai citu nopietnu iemeslu dēļ puses pārstāvis nevar piedalīties tiesas sēdē klātienē, viņam pēc pieprasījuma var atļaut piedalīties sēdē, izmantojot videokonferenci.
e-Curia
Kopš 2018. gada ir noteikta obligāta prasība izmantot Eiropas Savienības Tiesas lietojumprogrammu e-Curia, kas lietās, kuras iesniegtas izskatīšanai Vispārējā tiesā, lietas dalībnieku pārstāvjiem ļauj apmainīties ar procesuālajiem dokumentiem ar Vispārējās tiesas kanceleju tikai elektroniski.
Reglamenta izpildes praktiskie noteikumi
Tie paskaidro, precizē un papildina dažus reglamenta noteikumus. Daudzi no praktiskajiem noteikumiem attiecas uz tādiem aspektiem kā procesuālo dokumentu un lietu iesniegšana, to noformēšana un tulkošana, kā arī mutiskā tulkošana tiesas sēdēs.
Kopš 2015. gada tie ir vairākkārt grozīti, pēdējo reizi 2022. gada novembrī, lai tos papildinātu vai pielāgotu jaunajiem noteikumiem par datu apstrādi, vairāku lietu kopīgu izskatīšanu un videokonferenču izmantošanu tiesas sēdēs. Pēdējie grozījumi precizē veidu, kādā veicami daži kancelejas uzdevumi, jo īpaši tie, kas attiecas uz reģistra kārtošanu, lietas materiālu uzturēšanu un iepazīšanos ar lietas materiāliem, jo īpaši ņemot vērā Covid-19 pandēmijas laikā veiktās izmaiņas. Tajos ņemtas vērā arī izmaiņas, kas izriet no tiesvedības procesa digitalizācijas.
Reglamentu piemēro kopš 2015. gada 1. jūlija. Tas aizstāja sākotnējo reglamentu, kas bija pieņemts 1991. gada 2. maijā. Jaunākie grozījumi stājās spēkā 2023. gada 1. aprīlī.
Reglamenta izpildes praktiskos noteikumus piemēro kopš 2015. gada 1. jūlija. 2022. gada grozījumi stājās spēkā 2023. gada 1. aprīlī.
Plašāka informācija:
Vispārējās tiesas Reglaments (OV L 105, 23.4.2015., 1.–66. lpp.).
Vispārējās tiesas Reglamenta izpildes praktiskie noteikumi (OV L 152, 18.6.2015., 1.–30. lpp.).
Vispārējās tiesas Reglamenta grozījums (OV L 217, 12.8.2016., 71. lpp.).
Vispārējās tiesas Reglamenta grozījums (OV L 217, 12.8.2016., 72. lpp.).
Vispārējās tiesas Reglamenta grozījumi (OV L 217, 12.8.2016., 73.–77. lpp.).
Vispārējās tiesas Reglamenta izpildes praktisko noteikumu grozījumi (OV L 217, 12.8.2016., 78.–80. lpp.).
Vispārējās tiesas Reglamenta grozījumi (OV L 240, 25.9.2018., 67. lpp.).
Vispārējās tiesas Reglamenta grozījumi (OV L 240, 25.9.2018., 68.–71. lpp.).
Vispārējās tiesas Reglamenta izpildes praktisko noteikumu grozījumi (OV L 294, 21.11.2018., 23.–43. lpp.).
Vispārējās tiesas Reglamenta grozījumi (OV L 44, 14.2.2023., 8.–14. lpp.).
Vispārējās tiesas Reglamenta izpildes praktisko noteikumu grozījumi (OV L 73, 10.3.2023., 58.–66. lpp.).
Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES, Euratom) 2016/1192 (2016. gada 6. jūlijs) par to, lai Vispārējai tiesai nodotu kompetenci pirmajā instancē izskatīt domstarpības starp Eiropas Savienību un tās darbiniekiem (OV L 200, 26.7.2016., 137.–139. lpp.).
Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES, Euratom) 2015/2422 (2015. gada 16. decembris), ar ko groza 3. protokolu par Eiropas Savienības Tiesas statūtiem (OV L 341, 24.12.2015., 14.–17. lpp.).
Pēdējo reizi atjaunots: 31.03.2023