EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016XG0614(04)

Jaunatnes sektora ieguldījums vardarbīgas radikalizācijas apkarošanā

Jaunatnes sektora ieguldījums vardarbīgas radikalizācijas apkarošanā

 

KOPSAVILKUMS:

Secinājumi par jaunatnes sektora ieguldījumu integrētā starpsektoru pieejā jauniešu vardarbīgas radikalizācijas novēršanai un apkarošanai

KĀDS IR ŠO SECINĀJUMU MĒRĶIS?

Tajos ir uzsvērta darba ar jaunatni*, kā arī brīvprātīgu un kultūras darbību un sporta nozīme, lai sasniegtu jauniešus, kuri ir vai jūtas marginalizēti un kuri varētu kļūt par radikalizācijas upuriem.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

  • Secinājumu mērķis ir nodrošināt, ka Eiropas Savienība (ES) ir un paliek sociāli iekļaujoša vide visiem jauniešiem, kuri ir varens mūsu sabiedrību potenciāls.
  • Draudi un briesmas, ko vardarbīga radikalizācija rada jauniešiem, ir jāapzina, jānovērš un jāapkaro ar agrīnu, efektīvu un holistisku iejaukšanos, respektējot jauniešu kultūrdaudzveidību.
  • Secinājumos ir norādīts, kā vardarbīgu radikalizāciju var izraisīt fakts, ka jaunieši bieži saskaras ar diskrimināciju, pazemojumiem, izstumšanu, netaisnību, perspektīvu trūkumu un frustrācijas sajūtu. Tajos ir uzsvērts, ka vecāku, brāļu un māsu, vienaudžu un citu attiecīgu personu atbalstam ir ļoti liela nozīme pozitīvājauniešu identitātes attīstībā .
  • Tajos ir vairākkārt atkārtots, ka jaunatnes sektors sadarbībā ar izglītības sektoru un citiem attiecīgajiem sektoriem var sniegt izšķirīgu ieguldījumu integrētā starpsektoru pieejā vardarbīgas radikalizācijas problēmas risināšanai, jo īpaši tās agrīnajos posmos:
    • sniedzot atbalstu jauniešu attīstībai un rīcībai;
    • veicinot demokrātijas un plurālisma principus, iekļautību un aktīvu pilsoniskumu;
    • vēršoties pret nelabvēlīgiem faktoriem, tādiem kā diskriminācija un perspektīvu trūkums, kas ietekmē jauniešu dzīvi.

Secinājumos ES valstis tiek aicinātas:

  • strādāt pie integrētas starpsektoru pieejas valsts, reģionālā un vietējā līmenī, lai sasniegtu visus vardarbīgas radikalizācijas riskam pakļautos jauniešus, veicinot sadarbību starp jaunatnes sektoru, izglītības sektoru un citiem attiecīgajiem sektoriem;
  • izpētīt un veicināt ieguldījumu, ko darbs ar jaunatni var dot kā partneris koalīcijās un tīklos valsts, reģionālā un vietējā līmenī;
  • atzīt un stiprināt jaunatnes sektoru saistībā ar tā lomu atbalsta sniegšanā jauniešiem (palīdzot viņiem atrast savu veidu, kā kļūt pieaugušiem un atrast savu vietu sabiedrībā, sasniedzot vardarbīgas radikalizācijas riskam pakļautos jauniešus, veicinot piedalīšanos brīvprātīgajā darbā u. c.).

Secinājumos ES valstis un Eiropas Komisiju aicina:

  • palielināt sadarbību zināšanu un prakses apmaiņā, strādājot kopā ES kontekstā, tostarp ekspertu grupā aktīva pilsoniskuma un marginalizācijas un vardarbīgas radikalizācijas novēršanas jautājumos, digitalizācijas ekspertu grupā un Radikalizācijas izpratnes tīklā, kā arī ar attiecīgajām trešām valstīm un Eiropas Padomi, lai veiktu zināšanu un paraugprakses apmaiņu par vardarbīgas radikalizācijas novēršanu, tostarp sociālo mediju, pretnaratīva* un digitālā darba ar jaunatni izmantošanu;
  • apmainīties ar informāciju un paraugpraksi un izstrādāt vadošus principus par to, kā veidot tīklus integrētai un starpsektoru pieejai;
  • veicināt:
    • dialoga un efektīvu pretnaratīvu attīstību, lai sniegtu atbalstu vecākiem, brāļiem un māsām, vienaudžiem un citiem, kas kontaktējas ar jauniešiem, kuriem pastāv vardarbīgas radikalizācijas risks;
    • apmācības un izglītības moduļu izstrādi jaunatnes darbiniekiem, kas būtu pamats izglītības materiāliem, ko izmantot valsts, reģionālā un vietējā līmenī;
  • lai nostiprinātu zināšanas par šiem jautājumiem, piemēram, vardarbīgas radikalizācijas mērogu, pirmsākumiem, aizsargfaktoriem, iemesliem un kognitīvo, kā arī emocionālo dinamiku:
    • veicināt un atbalstīt līdzinieku seminārus jaunatnes darbiniekiem, ekspertiem, politikas veidotājiem un pētniekiem;
    • izplatīt pētījumus par vardarbīgu radikalizāciju.

Secinājumos Komisiju aicina:

  • nodrošināt ekspertu grupas aktīva pilsoniskuma un marginalizācijas un vardarbīgas radikalizācijas novēršanas jautājumos darba rezultātu pēc iespējas plašāku izplatīšanu. Šie rezultāti sniegs izmantojamas norādes jaunatnes darbiniekiem, sociālā darba organizācijām un profesionāļiem integrētā, uz sadarbību vērstā kontekstā par to, kā sasniegt jauniešus, kuri pakļauti vardarbīgas radikalizācijas riskam;
  • apsvērt, kā ES esošās programmas, piemēram, Erasmus+, “Radošā Eiropa” un programmu “Eiropa pilsoņiem”, varētu vislabāk izmantot, lai veicinātu no dažādas vides nākušu jauniešu sociālo iekļaušanu.

KONTEKSTS

Vairākās ES valstīs nesen piedzīvotās nežēlīgās vardarbības izpausmes, kā arī naida runas un naida noziegumu, propagandas un vardarbīgas ksenofobijas incidentu pieaugums liecina, ka visiem sabiedrības sektoriem, tostarp jaunatnes sektoram, ir jādod savs ieguldījums cīņā pret vardarbīgu radikalizāciju un centienos saglabāt sabiedrības stabilitāti un labvēlīgu un drošu vidi augšanai.

Plašāka informācija:

* GALVENIE TERMINI

Darbs ar jaunatni: darbs ar jaunatni ietver daudzas dažādas darbības (piemēram, sociālas, kultūras, izglītības, sporta un politiskas), ko ar neformālās un ikdienējās mācīšanās palīdzību īsteno jauniešu labā, kopā ar jauniešiem vai jaunieši paši.
Pretnaratīvi: komunikācijas darbības, kas dod tiešu vai netiešu pretsparu ekstrēmistu naratīviem vai nu tiešsaistē, vai bezsaistē, tostarp izmantojot hipotētiskus scenārijus, kuri ir vairāk balstīti uz faktiem.

PAMATDOKUMENTS

Padomes un Padomē sanākušo dalībvalstu valdību pārstāvju secinājumi par jaunatnes sektora ieguldījumu integrētā starpsektoru pieejā jauniešu vardarbīgas radikalizācijas novēršanai un apkarošanai (OV C 213, 14.6.2016., 1.–5. lpp)

Pēdējo reizi atjaunots: 28.11.2016

Augša