Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016DC0087

    ES rīcības plāns pret savvaļas dzīvnieku un augu nelikumīgu tirdzniecību

    ES rīcības plāns pret savvaļas dzīvnieku un augu nelikumīgu tirdzniecību

    KOPSAVILKUMS

    Eiropas Komisijas paziņojums (COM(2016) 87 final) — ES rīcības plāns savvaļas dzīvnieku un augu nelikumīgas tirdzniecības apkarošanai

    KOPSAVILKUMS

    KĀDS IR ŠĪ PAZIŅOJUMA MĒRĶIS?

    • Tajā ir izklāstīts plāns savvaļas dzīvnieku un augu nelikumīgas tirdzniecības apkarošanai (piem., nelikumīga dzīvnieku un dzīvnieku atvasinājumu vākšana, transportēšana un izplatīšana) gan Eiropas Savienībā (ES), gan pasaules līmenī.
    • Ar to paredzēts mobilizēt visus ES diplomātiskos, tirdzniecības un attīstības sadarbības līdzekļus, lai apturētu vienu no ienesīgākajiem noziedzīgajiem nodarījumiem visā pasaulē.

    SVARĪGĀKIE ASPEKTI

    Rīcības plānā ietverti 32 pasākumi, kas ES jāveic laikā no 2016. gada līdz 2020. gadam, un kas jāveic katrai no 28 ES valstīm. (1) Tajā galvenā uzmanība tiek pievērsta trim aspektiem.

    • 1.

      Nelikumīgas tirdzniecības ar savvaļas dzīvnieku un augu produktiem nepieļaušana un to pieprasījuma un piedāvājuma samazināšana. Piemēram:

      • Eiropas Komisija izdos pamatnostādnes, nolūkā apturēt senu ziloņkaula izstrādājumu eksportu no ES. Savukārt ES valstis izsniegs ES teritorijā derīgus tirdzniecības sertifikātus seniem ziloņkaula izstrādājumiem, pamatojoties vienīgi uz pamatnostādnēs noteiktajiem kritērijiem;
      • Komisija un Savienības Augstais pārstāvis ārlietās un drošības politikas jautājumos nodrošinās, lai atsauces uz savvaļas dzīvnieku un augu nelikumīgu tirdzniecību tiktu iekļautas ES politikā un līdzekļu arsenālā korupcijas novēršanai (jo īpaši veidojot dialogus ar galvenajām ārpussavienības valstīm, kas saņem budžeta atbalstu).
    • 2.

      Labāka esošo noteikumu īstenošana un efektīvāka cīņa pret organizēto noziedzību. Piemēram:

      • Komisija, Eiropols un Eurojust centīsies uzlabot sadarbību starp ES valstīm lietās par nelikumīgu pārrobežu tirdzniecību ar savvaļas dzīvniekiem un augiem;
      • Komisija, Augstais pārstāvis un ES valstis atbalstīs tiesībaizsardzības iestāžu kapacitātes nostiprināšanu galvenajās dzīvnieku un augu izcelsmes un noieta valstīs, tostarp tiesībaizsardzības iestādes aizsargātajās teritorijās.
    • 3.

      Izcelsmes, galamērķa un tranzīta valstu sadarbības nostiprināšana. Piemēram:

      • Komisija un Augstais pārstāvis centīsies nodrošināt lielāku, efektīvāku un stratēģiski mērķtiecīgāku atbalstu jaunattīstības valstīm cīņai pret nelikumīgu tirdzniecību;
      • Komisija un Augstais pārstāvis, kā arī ES valstis, uzlabos dialogu ar galvenajām izcelsmes, tranzīta un noieta valstīm, tostarp ar lauku kopienām, pilsonisko sabiedrību un privāto sektoru.

    KONTEKSTS

    Savvaļas dzīvnieku un augu nelikumīga tirdzniecība ir kļuvusi par vienu no pasaulē ienesīgākajiem organizētās noziedzības veidiem. Tā postoši ietekmē bioloģisko daudzveidību un apdraud tiesiskumu, jo ir cieši saistīta ar korupciju. Pieaug tās nozīme finansējuma nodrošināšanā militāriem un teroristu grupējumiem.

    ES ir izcelsmes, tranzīta un galamērķa reģions savvaļas dzīvnieku un augu nelikumīgai tirdzniecībai. Ņemot to vērā, ES ir būtiska loma šīs nelikumīgās tirdzniecības izskaušanā.

    Plašāka informācija ir pieejama Eiropas Komisijas tīmekļa vietnes sadaļā “ES pieeja savvaļas dzīvnieku un augu nelikumīgas tirdzniecības apkarošanai”.

    AKTS

    Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. ES rīcības plāns savvaļas dzīvnieku un augu nelikumīgas tirdzniecības apkarošanai (COM(2016) 87 final, 26.2.2016.)

    SAISTĪTIE AKTI

    Komisijas dienestu darba dokuments. Analīze un pierādījumi, kas atbalsta ES rīcības plānu savvaļas dzīvnieku un augu nelikumīgas tirdzniecības apkarošanai. Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. ES rīcības plāns savvaļas dzīvnieku un augu nelikumīgas tirdzniecības apkarošanai (SWD(2016) 38 final, 26.2.2016.)

    Sadarbības stiprināšana ar uzņēmējdarbības nozarēm savvaļas dzīvnieku un augu nelikumīgas tirdzniecības apkarošanā — galīgais ziņojums. Ziņojums EK Vides ģenerāldirektorātam, 2015. gada 13. novembris.

    Pēdējo reizi atjaunots: 02.05.2016



    (1) Apvienotā Karaliste izstājas no Eiropas Savienības un 2020. gada 1. februārī kļūst par trešo valsti (valsts, kura nav Savienības dalībvalsts).

    Augša