Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015DC0340

ES elektroenerģijas tirgus pārveidošana

ES elektroenerģijas tirgus pārveidošana

KOPSAVILKUMS:

ES jaunais elektroenerģijas tirgus modelis — COM(2015) 340 final

KOPSAVILKUMS

KĀDS IR ŠĪ PAZIŅOJUMA MĒRĶIS?

ES vēlas saviem iedzīvotājiem nodrošināt drošu enerģiju par pieņemamu cenu un sasniegt 2030. gada mērķus. Lai to panāktu, tā ir paredzējusi pārveidot savu enerģijas tirgu, tostarp arī elektroenerģijas tirgu, lai piesaistītu vairāk ieguldījumu.

Tādēļ ar šo Eiropas Komisijas paziņojumu tiek uzsākta sabiedriska apspriešana par jauna elektroenerģijas tirgus modeļa sniegtajiem ieguvumiem jaunu tehnoloģiju un lielāku ieguldījumu veidā.

Tajā ir uzsvērts, ka pārrobežu īstermiņa (tostarp tekošās dienas) tirgi ir efektīva elektroenerģijas tirgus kodols. Tie jāplāno, paturot prātā nākotnes energosistēmu, proti, tādu elektrosistēmu, kura apvienos liela mēroga pārrobežu elektroenerģijas plūsmas un lielu variablo atjaunojamo energoresursu* ražošanas apjomu. Tie varētu reaģēt uz variablo atjaunojamo energoresursu īpatsvara straujo palielināšanos un nepieciešamību pēc elektrotīkla drošas un stabilas darbības.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Infrastruktūra

Labi starpsavienots ES energotīkls ir galvenā prioritāte energoapgādes drošības un lielākas konkurences nodrošināšanai un pareizu signālu sniegšanai ieguldījumu piesaistes nolūkā.

Galvenā metode valstu elektroenerģijas tirgu integrēšanai un enerģijas avotu dažādošanai ir kopīgo interešu projekti (KIP).

Tirgus modeļa pielāgošana ieguldījumiem atjaunojamos energoresursos

Tirgus ar atbilstošu cenu līmeni parādītu, kad un kur varētu ražot elektroenerģiju no atjaunojamiem energoresursiem.

Elastīgi un labāk integrēti īstermiņa tirgi palīdzētu atjaunojamo energoresursu enerģijas ražotājiem konkurēt saskaņā ar tādiem pašiem noteikumiem, kādi attiecas uz konvencionālajiem enerģijas ražotājiem, tādējādi vēl vairāk integrējot atjaunojamos energoresursus elektroenerģijas sistēmā.

Elektroenerģijas ražošanu no atjaunojamiem energoresursiem var atbalstīt, izmantojot reģionālas, tirgū balstītas shēmas, ar kurām var novērst tirgus nepilnības, nodrošināt izmaksu efektivitāti un izvairīties no tirgus deformācijas un pārmērīgas kompensācijas, kā paredz valsts atbalsta pamatnostādnes.

Reģionālās sadarbības palielināšana

Valsts politikas reģionālā koordinēšana ir svarīga, lai ES spētu sasniegt 2030. gada mērķus, integrēt iekšējo enerģijas tirgu un stiprināt enerģētisko drošību.

Ir vajadzīgs vairāk starpsavienojumu, jo esošā sistēma nespēj nodrošināt iespējamās jaunās elektroenerģijas plūsmas.

Pastiprināta reģionālā sadarbība starp sistēmas operatoriem ir būtiska un jo īpaši svarīgas ir reģionālās drošības sadarbības iniciatīvas (RSCI) un Elektroenerģijas pārvades sistēmu operatoru Eiropas tīkls.

Tīklu paplašināšana sadales līmenī ir nepieciešama vietējās atjaunojamo energoresursu enerģijas integrēšanai.

Energoregulatoru sadarbības aģentūrai (ACER) ir aktīvāk jāiesaistās procesā, lai uzraudzītu tirgu un pieņemtu saistošus lēmumus par ES iniciatīvām un pārrobežu jautājumiem.

Apgādes drošība

Lai noteiktu, vai energosistēmas ir atbilstošas, ES aicina izvērtēt turpmāk tekstā uzskaitīto aspektu nozīmi:

starpsavienojumi starp dažādu ES valstu tīkliem;

pārrobežu elektroenerģijas ražošana;

variablo atjaunojamo energoresursu enerģijas ražošana;

pieprasītās slodzes puses reakcija (t. i., stimuli patēriņa samazināšanai maksimumslodzes laikā);

uzkrāšanas iespējas.

Tas varētu palīdzēt izlemt, vai ir nepieciešams jaudas mehānisms. Tas paredz atsevišķus maksājumus par pieejamo jaudu, nevis maksu par piegādāto elektroenerģiju. Šie maksājumi par pieejamo jaudu ir veidoti tā, lai atlīdzinātu jaudas nodrošinātājiem par esošās jaudas uzturēšanu vai ieguldījumiem jaunas jaudas nodrošināšanas iespējās. Tomēr Komisija brīdina, ka šādi mehānismi var izmaksāt dārgi un izkropļot tirgu.

Varētu izstrādāt ES līmeņa noteikumus par līdzdalību dažādu ES valstu jaudas mehānismos. Komisija iesaka izstrādāt jaudas mehānismu etalonmodeļus izmantošanai reģionālā līmenī. Tas atvieglotu pārrobežu līdzdalību un samazinātu tirgus izkropļojumus.

KONTEKSTS

Jauns elektroenerģijas tirgus modelis un uz patērētājiem orientēts jaunais kurss. Faktu lapa.

GALVENIE TERMINI

* Variablie atjaunojamie energoresursi: atjaunojamos energoresursus (piemēram, vēja un saules enerģiju) iegūst no dabas. Tas nozīmē, ka to ražošanas apjoms var svārstīties.

AKTS

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. Sabiedriskas apspriešanas sākšana par jaunu elektroenerģijas tirgus modeli (COM(2015) 340 final, 15.7.2015.)

Pēdējo reizi atjaunots: 23.10.2015

Augša