This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52014DC0472
Labi funkcionējoša un efektīva pārtikas apgādes ķēde
Šis kopsavilkums ir arhivēts un netiks atjaunināts, jo dokuments, kuram izveidots kopsavilkums, vairs nav spēkā vai neataino pašreizējo situāciju.
Labi funkcionējoša un efektīva pārtikas apgādes ķēde
Eiropas Komisija vēlas novērst vai samazināt negodīgu praksi, ko lielie mazumtirgotāji un pārtikas piegādātāji vērš pret saviem vājākajiem tirdzniecības partneriem.
AKTS
Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. Negodīgas tirdzniecības prakses novēršana uzņēmumu savstarpējā pārtikas apgādes ķēdē (COM(2014) 472 final, 15.7.2014.).
KOPSAVILKUMS
Eiropas Komisija vēlas novērst vai samazināt negodīgu praksi, ko lielie mazumtirgotāji un pārtikas piegādātāji vērš pret saviem vājākajiem tirdzniecības partneriem.
KĀDS IR ŠĪ PAZIŅOJUMA MĒRĶIS?
Paziņojumā ir uzsvērta mazo uzņēmumu nozīme Eiropas Savienības pārtikas apgādes ķēdē (*). Tajā nav ierosināts tiesību akts ar mērķi nodrošināt līdzvērtīgus konkurences apstākļus starp mazajiem piegādātājiem un mazumtirgotājiem no vienas puses un lielajiem starptautiskajiem ražotājiem un lielveikaliem no otras puses. Tā vietā tajā ir ierosināts apvienot brīvprātīgas iniciatīvas un valstu īstenošanas pasākumus nolūkā novērst negodīgu tirdzniecības praksi.
SVARĪGĀKIE ASPEKTI
Paziņojumā ir ierosinātas trīs rīcības jomas:
Atbalsts brīvprātīgai apgādes ķēdes iniciatīvai. Šī iniciatīva, kas uzsākta 2013. gada septembrī, sekmē brīvprātīgu rīcības kodeksu ieviešanu nolūkā nodrošināt godīgas un ilgtspējīgas tirdzniecības attiecības.
ES labas prakses principu izmantošana. Visas ES pārtikas apgādes ķēdes ieinteresētās personas ir vienojušās par labas prakses principu kopumu. Šie principi varētu kalpot par pamatu kopīgai izpratnei par to, kas ir godīga un ilgtspējīga uzņēmējdarbības prakse.
Efektīvas izpildes nodrošināšana ES valstīs. Minimālie izpildes nodrošināšanas standarti visā ES teritorijā būtu uzticams, no negodīgas prakses atturošs instruments, kas komerciālo attiecību vājākajai pusei palīdzētu pārvarēt “baiļu faktoru”.
KONTEKSTS
Pārtikas apgādes ķēdē, kas veido EUR 1,05 triljonus lielu tirgu, strādā apmēram 47 miljoni cilvēku, daudzi no viņiem - mazajos uzņēmumos. Paziņojums ir balstīts uz Rīcības plānu Eiropas mazumtirdzniecības nozarē un Komisijas Zaļo grāmatu (abi dokumenti publicēti 2013. gada janvārī), kuros uzsvērta negodīgas tirdzniecības prakses negatīvā ietekme, jo īpaši uz mazajiem uzņēmumiem.
GALVENAIS TERMINS
(*) Pārtikas apgādes ķēde ir process, kura rezultātā pārtika no lauku saimniecības nonāk uz iedzīvotāju galda. Tā aptver ražošanas, pārstrādes, izplatīšanas, patēriņa un atkritumu apglabāšanas posmus.
SAISTĪTIE AKTI
Zaļā grāmata par negodīgu tirdzniecības praksi uzņēmumu savstarpējās attiecībās pārtikas un nepārtikas preču apgādes ķēdē Eiropā (COM(2013) 37 final, 2013. gada 31. janvāris).
Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. Rīcības plāna izveide Eiropas mazumtirdzniecības nozarē (COM(2013) 36 final, 31.1.2013.)
Pēdējo reizi atjaunots: 08.12.2014