Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014DC0037

Tiesu sistēmas reforma un darbs korupcijas apkarošanas jomā: Rumānijas panāktais progress

Dokumenta juridiskais statuss Šis kopsavilkums ir arhivēts un netiks atjaunināts, jo dokuments, kuram izveidots kopsavilkums, vairs nav spēkā vai neataino pašreizējo situāciju.

Tiesu sistēmas reforma un darbs korupcijas apkarošanas jomā: Rumānijas panāktais progress

2007. gadā pēc Rumānijas pievienošanās Eiropas Savienībai tika izveidots īpašs uzraudzības mehānisms ar nosaukumu Sadarbības un pārbaudes mehānisms (SPM), lai uzraudzītu tās progresu tiesu sistēmas reformēšanas un korupcijas apkarošanas jomā.

AKTS

Komisijas ziņojums Eiropas Parlamentam un Padomei par Rumānijas panākumiem saskaņā ar sadarbības un pārbaudes mehānismu (COM(2015) 35 final, 2015. gada 28. janvāris).

Komisijas ziņojums Eiropas Parlamentam un Padomei par Rumānijas panākumiem saskaņā ar sadarbības un pārbaudes mehānismu (COM(2014) 37 final, 2014. gada 22. janvāris).

KOPSAVILKUMS

Eiropas Komisijas 2014. un 2015. gada ziņojumos ir aprakstīts progress, ko Rumānija šajās jomās panākusi kopš 2012. un 2013. gada.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

SPM ietver četrus īpašus kritērijus, kurus izmanto, lai novērstu Rumānijā konstatētās nepilnības tiesu sistēmas reformēšanas, integritātes, augsta līmeņa korupcijas apkarošanas, kā arī publiskā sektora korupcijas novēršanas un apkarošanas jomā.

Galvenais mērķis ir izveidot regulāras ziņošanas procedūru, lai nodrošinātu, ka šajās jomās tiek ievēroti un pienācīgi pildīti attiecīgie standarti, kā arī lai palīdzētu Rumānijai novērst SPM konstatētos trūkumus.

2014. un 2015. gada progresa ziņojumi

2014. gada ziņojumā ir izklāstīta Komisijas analīze attiecībā uz pasākumiem, kurus Rumānija ir veikusi kopš 2012. un 2013. gada ziņojumu sagatavošanas brīža (2013. gada ziņojums tika publicēts pēc jaunas valdības nominēšanas).

Galvenais 2014. gada ziņojumā izteiktais secinājums ir tāds, ka Rumānija pat ļoti sarežģītos politiskajos apstākļos ir panākusi progresu galvenajās tiesu un integritātes iestādēs.

Ziņojumā tomēr ir minēti šādi aspekti:

  • konkrētas problēmas saistībā ar tiesu iestāžu neatkarību;
  • pretošanās integritātes un pretkorupcijas pasākumu īstenošanai;
  • politiska iejaukšanās augsta līmeņa tiesnešu iecelšanā amatos.

2015. gada ziņojumā ir aprakstīti konkrēti pasākumi, kas veikti nolūkā apkarot augsta līmeņa korupciju, raisot Rumānijas iedzīvotāju lielāku uzticēšanos tiesu varai un korupcijas apkarošanas prokuratūrai.

Galvenie ieteikumi

Komisija aicina Rumāniju nostiprināt un arī turpmāk nodrošināt šos sasniegumus. Lai gan kodeksu (civilkodeksa, civilprocesa kodeksa, kriminālkodeksa un kriminālprocesa kodeksa) īstenošana ir apliecinājusi produktīvu darbību, tomēr tiesu iestāžu neatkarības un tiesu sistēmas reformēšanas jomā tiek gaidīta jaunu pasākumu veikšana.

Citi uzlabojumi ir nepieciešami, lai:

  • nodrošinātu integritāti nolūkā izvairīties no interešu konfliktiem publiskā iepirkuma jomā;
  • radītu efektīvāku un sistemātiskāku pieeju cīņai pret korupciju, piemērojot preventīvas un atturošas sankcijas.

Komisija uzstāj arī uz to, ka ir jānodrošina lielāka saskaņotība Tiesas un Parlamenta lēmumos (piemēram, vienlīdzīga attieksme pret parlamenta deputātiem un vienkāršajiem iedzīvotājiem).

Lai atbalstītu Rumāniju, SPM uzraudzības procesa nodrošināšanai arī turpmāk tiks piešķirti ES līdzekļi, un to konstruktīvi atbalstīs Komisija un citas ES valstis.

Sk. arī EK Ģenerālsekretariāta SPM veltīto tīmekļa vietni, Rumānijas SPM tīmekļa vietni un Komisijas 2014. un 2015. gada paziņojumus presei.

KONTEKSTS

Pēc Rumānijas pievienošanās Eiropas Savienībai 2007. gadā šai valstij tika prasīts nodrošināt turpmāku progresu tādās jomās kā tiesu sistēmas reforma un korupcijas apkarošana. Tika izveidota īpaša sistēma, lai ar SPM palīdzību uzraudzītu Rumānijas progresu šajās jomās. Tāda pati procedūra tiek īstenota arī attiecībā uz Bulgāriju.

SPM savā darbībā izmanto Rumānijas valsts iestāžu panāktā progresa novērtējumu un ES valstu, starptautisko organizāciju, neatkarīgo ekspertu un citu avotu sniegto informāciju.

SAISTĪTIE AKTI

Komisijas ziņojums Eiropas Parlamentam un Padomei par Rumānijas panākumiem saskaņā ar sadarbības un pārbaudes mehānismu (COM(2012) 410 final, 2012. gada 18. jūlijs).

Komisijas ziņojums Eiropas Parlamentam un Padomei par Rumānijas panākumiem saskaņā ar sadarbības un pārbaudes mehānismu (COM(2013) 47 final, 2013. gada 30. janvāris).

Pēdējo reizi atjaunots: 21.03.2015

Augša