Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R1066

Atbrīvojumi attiecībā uz pētniecības un izstrādes nolīgumiem (no 2023. gada)

Atbrīvojumi attiecībā uz pētniecības un izstrādes nolīgumiem (no 2023. gada)

 

KOPSAVILKUMS:

Regula (ES) 2023/1066 par Līguma par Eiropas Savienības darbību 101. panta 3. punkta piemērošanu dažām pētniecības un izstrādes nolīgumu kategorijām

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

  • Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 101. panta 1. punktā ir aizliegti tādi nolīgumi starp uzņēmumiem, kas ierobežo konkurenci. Savukārt LESD 101. panta 3. punktā ir noteikts atbrīvojums, kas attiecināms uz nolīgumiem, kuru pozitīvā ietekme atsver negatīvo ietekmi.
  • Regula piemēro LESD 101. panta 3. punktu dažiem pētniecības un izstrādes* nolīgumu veidiem, kas atbilst noteiktiem nosacījumiem, atbrīvojot tos no LESD 101. panta 1. punktā noteiktā aizlieguma. Ar to izveido aizsardzības noteikumus šādiem nolīgumiem, tādējādi izvairoties no nepieciešamības individuāli novērtēt to atbilstību LESD 101. pantam.
  • Regulas mērķis ir veicināt uzņēmumu sadarbību pētniecības un izstrādes jomā, vienlaikus aizsargājot konkurenci un nodrošinot uzņēmumiem tiesisko noteiktību.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Pētniecības un izstrādes nolīgumu veidi, uz kuriem attiecas regula

Regula attiecas uz nolīgumiem starp divām vai vairākām pusēm, kas paredz:

  • kopīgu pētniecību un izstrādi saistībā ar produktiem vai tehnoloģijām, tostarp kopīgu pētniecības un izstrādes rezultātu izmantošanu (iegūto produktu ražošana un/vai izplatīšana vai iegūto intelektuālā īpašuma (IĪ) tiesību izmantošana);
  • apmaksātu pētniecību un izstrādi saistībā ar produktiem vai tehnoloģijām, tostarp pētniecības un izstrādes rezultātu kopīgu izmantošanu;
  • kopīgas vai apmaksātas pētniecības un izstrādes rezultātu kopīgu izmantošanu, kas tiek veikta saskaņā ar iepriekšēju nolīgumu starp tām pašām pusēm.

Regulu piemēro arī tad, ja pētniecības un izstrādes nolīgumā ir iekļauti noteikumi par intelektuālā īpašuma tiesību nodošanu vai licencēšanu pusēm vai to izveidotai struktūrai, ja šie noteikumi ir nepieciešami nolīguma īstenošanai un nav tā galvenais mērķis.

Atbrīvojuma nosacījumi

Pētniecības un izstrādes nolīgumā visām pusēm ir jānodrošina pilnīga piekļuve kopīgās vai apmaksātās pētniecības un attīstības galīgajiem rezultātiem, lai veiktu turpmāku pētniecību un izstrādi un lai tos izmantotu, tostarp visas no tā izrietošās intelektuālā īpašuma tiesības un zinātība (praktiskā informācija, kas ir slepena, būtiska un identificēta). Atbrīvojumi attiecas uz nolīgumiem, kas piešķir ražošanas vai izplatīšanas uzdevumus vienai vai vairākām pusēm, un uz nolīgumiem, kuros iesaistīti pētniecības institūti, akadēmiskās iestādes vai uzņēmumi, kas veic pētniecību un izstrādi kā pakalpojumu, parasti neveicot aktīvu rezultātu izmantošanu.

Ja pētniecības un izstrādes nolīgumā nav paredzēta rezultātu kopīga izmantošana, nolīgumā katrai pusei ir jānodrošina piekļuve otras puses jau esošajai zinātībai, ja šī zinātība ir nepieciešama rezultātu izmantošanai.

Jebkurai kopīgai izmantošanai jāaprobežojas ar rezultātiem, kas ir nepieciešami to produktu ražošanai vai to tehnoloģiju izmantošanai, kas radušies kopīgas vai apmaksātas pētniecības un attīstības rezultātā un kas ir aizsargāti ar intelektuālā īpašuma tiesībām vai ir zinātība.

Ja kopīgas vai apmaksātas pētniecības un izstrādes rezultātā iegūto produktu ražošana ir uzticēta vienai vai vairākām pusēm, nolīgumā ir jāparedz, ka šīm pusēm ir jāpilda citu pušu produktu pasūtījumi, izņemot gadījumus, kad:

  • pētniecības un izstrādes nolīgumā paredzēts, ka izplatīšanu veic kopīga komanda vai struktūra, vai trešā puse; vai
  • puses ir vienojušās, ka produktus var izplatīt tikai ražojošā puse vai puses.

Tirgus daļas robežlielumi un atbrīvojuma ilgums

Ja pētniecības un izstrādes nolīguma puses ir faktiski vai potenciāli konkurējoši uzņēmumi tādu esošo produktu vai tehnoloģiju piegādes tirgos, kurus var uzlabot, aizstāt vai aizvietot ar produktiem vai tehnoloģijām, kas radušās kopīgas vai apmaksātas pētniecības un izstrādes rezultātā, atbrīvojumu piemēro pētniecības un izstrādes darbības laikā, ja pušu kopējā tirgus daļa šajos tirgos pētniecības un izstrādes nolīguma noslēgšanas brīdī nepārsniedz 25 %. Pastāv īpaši noteikumi tirgus daļu aprēķināšanai attiecībā uz maksas pētniecības un izstrādes nolīgumiem.

Ja puses nav faktiski vai potenciāli konkurējoši uzņēmumi esošo produktu vai tehnoloģiju piegādes tirgos, kurus var uzlabot, aizstāt vai aizvietot ar produktiem vai tehnoloģijām, kas radušās kopīgas vai apmaksātas pētniecības un izstrādes rezultātā, tirgus daļas slieksnis nav noteikts, un atbrīvojumu piemēro visu pētniecības un izstrādes periodu.

Attiecībā uz pētniecības un izstrādes nolīgumiem, kuru rezultātus izmanto kopīgi, atbrīvojumu turpina piemērot septiņus gadus pēc tam, kad pētniecības un izstrādes rezultātā iegūtie produkti vai tehnoloģijas pirmo reizi tiek laisti iekšējā tirgū, un turpina piemērot arī pēc tam, kamēr pušu kopējā tirgus daļa šo produktu vai tehnoloģiju attiecīgajos tirgos nepārsniedz 25 %. Kad šis robežlielums tiek pārsniegts, atbrīvojumu turpina piemērot divus secīgus kalendāros gadus.

Tirgus daļas aprēķina, pamatojoties uz pārdošanas vērtības datiem vai, ja šādi dati nav pieejami, pamatojoties uz pārdošanas apjoma datiem vai citu ticamu tirgus informāciju, piemēram, pētniecības un izstrādes izdevumiem.

Stingrie ierobežojumi

Atbrīvojums neattiecas uz pētniecības un izstrādes nolīgumiem, kas ietver stingrus ierobežojumus, tostarp:

  • ierobežojumus puses brīvībai veikt neatkarīgu pētniecību un izstrādi nesaistītā jomā vai pēc kopīgas nolīguma izpildes pabeigšanas tajā pašā vai saistītā jomā;
  • ražošanas vai pārdošanas apjoma ierobežojumus, izņemot gadījumus, kad puses kopīgi izmanto pētniecības un izstrādes rezultātus, nosakot ražošanas un pārdošanas mērķus;
  • cenu noteikšanu par iegūto produktu vai tehnoloģiju pārdošanu trešām personām, izņemot to cenu noteikšanu, ko iekasē no tiešajiem klientiem, ja pētniecības un izstrādes nolīgums paredz kopīgu izplatīšanu;
  • iegūto produktu vai tehnoloģiju aktīvas vai pasīvas pārdošanas ierobežojumi kādā teritorijā vai kādiem klientiem, izņemot pētniecības un izstrādes nolīgumus, kas paredz ekskluzīvu rezultātu licencēšanu starp pusēm vai ekskluzīvu izplatīšanu, ko veic viena no pusēm.

Izslēgtie ierobežojumi

Atbrīvojumu nepiemēro šādiem pētniecības un izstrādes nolīgumu pienākumiem (ja attiecīgo pienākumu var atdalīt no nolīguma, uz pārējo nolīguma daļu joprojām var attiecināt atbrīvojumu):

  • pienākumam pēc pētniecības un izstrādes pabeigšanas neapstrīdēt intelektuālā īpašuma tiesību spēkā esību, kas pusēm ir iekšējā tirgū un attiecas uz pētniecību un izstrādi, neskarot iespēju paredzēt nolīguma izbeigšanu šādas apstrīdēšanas gadījumā;
  • pienākumam pēc pētniecības un izstrādes nolīguma termiņa beigām neapstrīdēt intelektuālā īpašuma tiesību spēkā esību, kuras pusēm ir iekšējā tirgū un aizsargā pētniecības un izstrādes rezultātus, neskarot iespēju paredzēt nolīguma izbeigšanu šādas apstrīdēšanas gadījumā;
  • pienākumam nepiešķirt licences trešām personām līguma produktu ražošanai vai līguma tehnoloģiju pielietošanai, izņemot, ja pētniecības un izstrādes nolīgumā ir noteikts, ka rezultātus izmanto viena vai vairākas nolīguma puses.

Grupu atbrīvojuma atsaukšana

Saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1/2003 29. pantu Eiropas Komisija vai valstu konkurences iestādes var atcelt grupas atbrīvojuma priekšrocības, ja tās konstatē, ka konkrētam pētniecības un izstrādes nolīgumam ir sekas, kas nav saderīgas ar LESD 101. panta 3. punktu.

Proti, Komisija var izmantot šīs pilnvaras, ja:

  • pētniecības un izstrādes nolīguma pastāvēšana būtiski ierobežo trešo personu iespējas veikt pētniecību un izstrādi saistītās jomās;
  • puses bez pamatota iemesla neizmanto pētniecības un izstrādes rezultātus attiecībā pret trešām personām;
  • iegūtie produkti vai tehnoloģijas nav pakļauti efektīvai konkurencei;
  • pētniecības un izstrādes nolīguma pastāvēšana būtiski ierobežotu inovāciju konkurenci.

Pastāv pārejas noteikumi attiecībā uz nolīgumiem, kas jau bija spēkā 2023. gada 30. jūnijā un uz kuriem attiecās iepriekšējais grupas atbrīvojums pētniecības un izstrādes nolīgumiem (Regula (ES) Nr. 1217/2010), bet kuri neatbilst jaunā grupas atbrīvojuma nosacījumiem. Šiem nolīgumiem grupu atbrīvojums tiks piemērots līdz 2025. gada 30. jūnijam.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

To piemēro no 2023. gada 1. jūlija un piemēros līdz 2035. gada 30. jūnijam.

KONTEKSTS

  • Iepriekšējais grupas atbrīvojums pētniecības un izstrādes nolīgumiem (Komisijas Regula (ES) Nr. 1217/2010) beidzās 2023. gada 30. jūnijā. Tādēļ bija vajadzīga jauna regula. Ar Regulu (ES) 2023/1066 tiek uzlabota dažu noteikumu skaidrība un lielāka uzmanība tiek pievērsta inovāciju aizsardzībai konkurences jomā.
  • Regulu papildina pārskatītas horizontālās pamatnostādnes par LESD 101. panta piemērošanu horizontālās sadarbības nolīgumiem.
  • Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Pētniecība un izstrāde. Darbības, kuru mērķis ir iegūt zinātību attiecībā uz produktiem, tehnoloģijām vai procesiem, teorētisku analīžu veikšana, sistemātiski pētījumi vai eksperimenti, tostarp eksperimentāla ražošana vai ražošana demonstrējuma nolūkos, produktu vai procesu tehniska testēšana, vajadzīgās materiāli tehniskās bāzes izveide demonstrējuma mērogā un intelektuālā īpašuma tiesību ieguve attiecībā uz rezultātiem.

PAMATDOKUMENTS

Komisijas Regula (ES) 2023/1066 (2023. gada 1. jūnijs) par Līguma par Eiropas Savienības darbību 101. panta 3. punkta piemērošanu dažām pētniecības un izstrādes nolīgumu kategorijām (OV L 143, 2.6.2023., 9.–19. lpp.).

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Komisijas paziņojums – Pamatnostādnes par Līguma par Eiropas Savienības darbību 101. panta piemērojamību horizontālās sadarbības nolīgumiem (OV C 259, 21.7.2023., 1.–125. lpp.).

Līguma par Eiropas Savienības darbību konsolidētā versija, Trešā daļa – Savienības iekšpolitika un rīcība, VII sadaļa – Kopīgi noteikumi par konkurenci, nodokļiem un tiesību aktu tuvināšanu, 1. nodaļa – Konkurences noteikumi, 1. iedaļa – Noteikumi, kas attiecas uz uzņēmumiem, 101. pants (bijušais EKL 81. pants) (OV C 202, 7.6.2016., 88.–89. lpp.).

Padomes Regula (EK) Nr. 1/2003 (2002. gada 16. decembris) par to konkurences noteikumu īstenošanu, kas noteikti Līguma 81. un 82. pantā (OV L 1, 4.1.2003., 1.–25. lpp.).

Regulas (EK) Nr. 1/2003 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

Padomes Regula (EEK) Nr. 2821/71 (1971. gada 20. decembris) par Līguma 85. panta 3. punkta piemērošanu attiecībā uz līgumu, lēmumu un saskaņotas darbības kategorijām (OV L 285, 29.12.1971., 46.–48. lpp.).

Skatīt konsolidēto versiju.

Pēdējo reizi atjaunots: 09.10.2023

Augša