Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R2399

    Eiropas Savienības vienloga vide muitas jomā

    Eiropas Savienības vienloga vide muitas jomā

     

    KOPSAVILKUMS:

    Regula (ES) 2022/2399, ar ko izveido Eiropas Savienības vienloga vidi muitas jomā

    KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

    • Ar to izveido Eiropas Savienības (ES) vienloga vidi muitas jomā* (EU SWE-C), lai uzlabotu muitas jomas un nemuitas jomas sadarbību un nodrošinātu sadarbspēju preču muitošanas procesā nepieciešamo dokumentu un informācijas elektroniskas apmaiņas racionalizēšanā.
    • Tajā ir izklāstīti noteikumi par digitālo administratīvo sadarbību un informācijas apmaiņu starp muitas dienestiem un citām valsts iestādēm (kas pazīstamas kā “kompetentās partneriestādes*), kas atbild par ES nemuitas formalitāšu* izpildes nodrošināšanu uz ES robežas dažādās ES atbildības jomās, kas noteiktas Līgumos, piemēram, veselība un drošība, vides aizsardzība, zivsaimniecība, lauksaimniecība un tirgus uzraudzība.
    • Ar to izveido centralizētu sistēmu, kas pazīstama kā ES muitas vienloga dokumentu apmaiņas sistēma (EU CSW-CERTEX), lai uzlabotu datu, ko muitas iestādēm un kompetentajām partneriestādēm iesnieguši uzņēmumi, apmaiņu un apstrādi, nodrošinot, ka minētās iestādes reāllaikā saņem sākotnējos datus.
    • Tajā ES dalībvalstīm ir noteikts pienākums izveidot un pārvaldīt pakalpojumu un sistēmu kopumu, kas pazīstams kā “valstu vienloga vide muitas jomā”, lai dotu iespēju veikt informācijas apmaiņu starp to muitas dienesta elektroniskajām sistēmām, kompetentajām partneriestādēm un uzņēmējiem.

    SVARĪGĀKIE ASPEKTI

    EU SWE-C komponenti

    Regulā ir paredzēta sistēma digitālai sadarbībai starp muitas dienestiem un nemuitas iestādēm, izmantojot trīs galvenos komponentus:

    • ES nemuitas sistēmas*
    • valstu vienloga vides muitas jomā;
    • EU CSW-CERTEX.

    Šī sistēma nodrošina informācijas apmaiņu starp valstu muitas sistēmām un ES nemuitas sistēmām, izmantojot EU CSW-CERTEX, lai atvieglotu administratīvo pārbaužu elektronisku veikšanu muitošanas brīdī.

    EU SWE-C komponentu sadarbspēja

    EU SWE-C komponentu sadarbspēja tiek nodrošināta divos digitālās un administratīvās sadarbības līmeņos – valsts iestāžu starpā (G2G) un uzņēmumu un valsts iestāžu starpā (B2G), lai nodrošinātu informācijas apmaiņu starp muitas dienestiem, kompetentajām partneriestādēm un uzņēmējiem. Regulas mērķi ir šādi:

    • līdz 2025. gadam ieviest G2G shēmu nolūkā uzlabot un racionalizēt informācijas apmaiņu starp muitas iestādēm un kompetentajām partneriestādēm, lai varētu automātiski apmainīties ar muitošanas procesā nepieciešamo informāciju un to pārbaudīt. Šī pārbaude arī nodrošinās, ka ES līmenī importēto un eksportēto preču daudzumi tiek pienācīgi uzraudzīti un kontrolēti, tādējādi samazinot krāpšanas un nepilnību risku nemuitas prasību izpildē;
    • deviņus gadus pēc regulas piemērošanas ieviest B2G shēmu, lai racionalizētu muitošanas procesus uzņēmējiem, tiem pārvietojot preces uz ES teritoriju un no tās. Šīs shēma ļaus uzņēmējiem izmantot vienotu portālu konkrētā dalībvalstī, lai iesniegtu visus preču muitošanai nepieciešamos datus, un tiem nebūs dati jāiesniedz atsevišķi valsts muitas sistēmās un ES nemuitas sistēmās;
    • nodrošināt, ka uzņēmēja reģistrācijas un identifikācijas numurs tiek izmantots kā uzņēmēja galvenais identifikators attiecībā uz informāciju, kas sniegta G2G un B2G shēmās, kā arī saistībā ar kompetento partneriestāžu veiktajām kontrolēm.

    Datu aizsardzība

    • EU SWE-C pamatelements ir privātums un datu aizsardzība.
    • Dati tiek glabāti to izcelsmes sistēmās (muitas vai nemuitas) un tiek izmantoti vienīgi muitas tiesību aktos un nozaru tiesību aktos jau noteiktajiem nolūkiem.
    • EU CSW-CERTEX neglabā nekādus datus, veicot datu apstrādes darbības. Visa datu apmaiņa un pārveide notiek reāllaikā, un visi dati tiek dzēsti, tiklīdz apstrādes darbības ir pabeigtas.
    • Vienīgie dati, kas tiek glabāti sistēmā, ir žurnāldatne, kas norāda, ka datu nosūtīšana ir notikusi, kā arī attiecīgo dokumentu atsauces numuri.

    Nemuitas formalitātes, ko aptver EU SWE-C

    • Regulas pielikumā ir uzskaitītas nemuitas formalitātes, kas ietilpst ES nemuitas sistēmās, kuras tiek izmantotas vai nu obligāti, vai arī brīvprātīgi atkarībā no ES nozaru tiesību aktu prasībām attiecībā uz katru piemērojamās politikas jomu.
    • Regula nodrošina, ka visas dalībvalstis izmanto EU CSW-CERTEX digitālai datu apmaiņai daudzās un dažādās ES nemuitas formalitātēs dažādās politikas jomās. Katrai no šīm formalitātēm ir jāatbilst konkrētām juridiskajām un tehniskajām prasībām, lai tās tiktu iekļautas EU SWE-C.
    • Sākot no 2025. gada, EU CSW-CERTEX aptvers sanitārās un fitosanitārās prasības, noteikumus, kas reglamentē bioloģisko produktu importu, dažas vides prasības, kā arī formalitātes, kuras saistītas ar kultūras priekšmetu importu.

    Uzraudzība un ziņošana

    • Eiropas Komisija sagatavo gada progresa ziņojumu, lai novērtētu stāvokli visu nemuitas formalitāšu digitalizācijā uz ES robežas, kā arī sagaidāmās norises nākotnē un paredzamo mijiedarbību ar muitas iestādēm.
    • Katru trešo gadu šajā ziņojumā iekļauj arī EU SWE-C darbības uzraudzību un novērtēšanu, īpašu uzmanību pievēršot tās ietekmei uz uzņēmējiem.

    KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

    Tā ir piemērojama kopš 2022. gada 12. decembra, izņemot dažus noteikumus, kas ir piemērojami no 2031. gada 13. decembra:

    • Vienots saziņas kanāls uzņēmējiem (8. panta 3. punkta a) apakšpunkts);
    • Nemuitas formalitātes (11. pants);
    • Datu saskaņošana un racionalizācija (13. panta 1., 2. un 3. punkts);
    • Muitas un nemuitas datu iesniegšana, ko veic uzņēmēji (14. pants);
    • Ar EU CSW-CERTEX palīdzību apstrādātas papildu informācijas un datu apmaiņa (15. panta 1. un 2. punkts).

    KONTEKSTS

    Šis tiesību akts ir Muitas rīcības plānā paredzēto 17 darbību pirmais rezultāts.

    Plašāka informācija:

    GALVENIE TERMINI

    Vienloga vide muitas jomā. Elektronisko pakalpojumu kopums, kas ļauj veikt informācijas apmaiņu starp muitas dienestu elektroniskajām sistēmām, kompetentajām partneriestādēm un uzņēmējiem.
    Kompetentā partneriestāde. Jebkura dalībvalsts iestāde vai Komisija, kas ir pilnvarota veikt noteiktu funkciju saistībā ar attiecīgo ES nemuitas formalitāšu izpildi.
    ES nemuitas formalitāte. Visas operācijas, kas uzņēmējam vai kompetentai partneriestādei ir jāveic, lai veiktu preču starptautisko pārvietošanu, kā noteikts ES tiesību aktos, kas nav tiesību akti muitas jomā.
    ES nemuitas sistēma. ES elektroniska sistēma, kas izveidota ar ES tiesību aktiem, izmantota ES tiesību aktu mērķu sasniegšanai vai minēta ES tiesību aktos ar mērķi glabāt informāciju par attiecīgās ES nemuitas formalitātes izpildi,

    PAMATDOKUMENTS

    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2022/2399 (2022. gada 23. novembris), ar ko izveido Eiropas Savienības vienloga vidi muitas jomā un groza Regulu (ES) Nr. 952/2013 (OV L 317, 9.12.2022., 1.–23. lpp.).

    Pēdējo reizi atjaunots: 07.12.2022

    Augša