Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017D0684

    Informācijas apmaiņas mehānisms enerģētikas jomā

    Informācijas apmaiņas mehānisms enerģētikas jomā

     

    KOPSAVILKUMS:

    Lēmums (ES) 2017/684 — informācijas apmaiņa attiecībā uz starpvaldību nolīgumiem un nesaistošiem aktiem starp dalībvalstīm un trešām valstīm

    KĀDS IR ŠĪ LĒMUMA MĒRĶIS?

    • Ar to nosaka informācijas apmaiņas sistēmu starp ES dalībvalstīm un Eiropas Komisiju attiecībā uz enerģētikas nolīgumiem, kurus no vienas puses paraksta viena vai vairākas ES dalībvalstis un no otras puses trešās valstis vai starptautiskas organizācijas.
    • Mērķis ir nodrošināt, ka starpvaldību nolīgumi, kurus paraksta ES dalībvalstis ar trešām valstīm vai starptautiskām organizācijām, atbilst ES tiesību aktiem. Tam ir jānodrošina atbilstoša iekšējo tirgu darbība, jāuzlabo piegādes pasūtījumu drošums ES, kā arī jārada labāka pārredzamība un koordinācija enerģētikas jautājumos starp ES dalībvalstīm un Komisiju.
    • Ar to atceļ Lēmumu Nr. 994/2012/ES.

    SVARĪGĀKIE ASPEKTI

    • Lēmums galvenokārt ir attiecināms uz juridiski saistošiem nolīgumiem starp ES dalībvalstīm un trešām valstīm (vai starptautiskām organizācijām) attiecībā uz enerģijas iepirkumiem, tirdzniecību, pārdošanu, tranzītu, uzglabāšanu un piegādi jebkurā ES vai iesaistot jebkuru ES enerģētikas infrastruktūru.
    • Uzsākot šādas sarunas, ES dalībvalstīm pēc iespējas ātrāk ir jāinformē Komisija, pirms tās uzsāk Komisijas informēšanu un turpina informēt par norisi īpašā tīmekļa lietotnē.
    • Pirms starpvaldību nolīguma vai grozījumu pabeigšanas iesaistītajām ES dalībvalstīm ir “maksimāli jāņem vērā” Komisijas atzinums par ES tiesību akta nolīguma piemērotību.
    • Pēc enerģētikas nolīguma ratifikācijas ES dalībvalstij ir jāinformē Komisija, tostarp jānorāda iemesli, kāpēc ir veiktas novirzes no Komisijas juridiskā atzinuma.
    • ES dalībvalstis var pēc izvēlēs informēt Komisiju par nesaistošiem aktiem. Šie ir nolīgumi, kas nav juridiski saistoši, parasti saprašanās memorandi, kopīgas deklarācijas, vienotas rīcības, kas nosaka, piemēram, cenas vai infrastruktūras attīstību.

    Nafta un gāze

    Ja notiek sarunas par naftu un gāzi, pirms novērtējuma (ex-ante) par jebkādu nolīguma projektu ir jāinformē Komisija. Komisijai ir jāinformē atbilstošā ES dalībvalsts 5 nedēļu laikā par jebkādām šaubām, kas radušās par nolīguma atbilstību ES tiesību aktiem, it īpašie iekšējā enerģētikas tirgus noteikumiem un konkurences likumam. 12 nedēļu laikā pēc sākotnējā paziņojuma Komisija informēs par savām šaubām pilnā atzinumā.

    Elektroenerģija

    • ES dalībvalstis nolīguma projekta posmā pašas var veikt elektroenerģijas nolīgumu juridiskās saderības ar ES tiesību aktiem novērtējumu.
    • Ja ES dalībvalsts nespēj pieņemt stingru nostāju par šādu atbilstību, tai ir jāiesniedz nolīguma projekts Komisijai, kam seko tieši tāda pati procedūra, kāda tiek piemērota naftas un gāzes ex-ante novērtējumam.

    Laika posmi

    Iepriekš minēto nolīgumu (naftas un gāzes, elektroenerģijas) novērtējuma laika posmi var tikt pagarināti, ja to apstiprina ES dalībvalsts, vai saīsināti ar Komisijas piekrišanu, lai nodrošinātu, ka sarunas netiek nepamatoti kavētas.

    Esošie nolīgumi

    Līdz 2017. gada 3. augustam ES dalībvalstīm jāinformē Komisija par visiem esošajiem starpvaldību enerģētikas nolīgumiem, tostarp izziņotajiem nolīgumiem par elektroenerģiju. Ja sākotnēji Komisijai ir šaubas par šo nolīgumu juridisko atbilstību ES tiesību aktiem, 9 mēnešu laikā no paziņojuma saņemšanas Komisija atbilstīgi informēs ES dalībvalsti.

    Informācijas apmaiņa

    • Ja ES dalībvalsts ir norādījis, ka noteikta informācija ir konfidenciāla, Komisija to nodos visām citām ES dalībvalstīm drošā elektroniskā veidlapā. Ja informācija ir konfidenciāla, ES dalībvalsts iesniedz kopsavilkumu, tostarp vismaz nolīguma priekšmetu, mērķi, ietvaru, darbības ilgumu, iesaistītās puses un informāciju par galvenajiem elementiem.
    • Pieprasījumi par konfidencialitāti neierobežo pašas Komisijas tiesības piekļūt konfidenciālajai informācijai.
    • Ar šādu apmaiņu ir iecerēts veicināt koordinēšanas procesu starp ES dalībvalstīm, lai:
      • pārskatītu attīstību un sasniegtu saskaņotas ES ārējās enerģētikas jomas attiecības;
      • noteiktu bieži sastopamas problēmas un atbilstošu rīcību, kā tās risināt, iesakot norādes un risinājumus;
      • atbalstītu daudzpusēju starpvaldību nolīgumu slēgšanu, iesaistoties ES dalībvalstu grupām un ES kopumā.

    Norādes

    Līdz 2018. gada 3. maijam Komisija, konsultējoties ar ES dalībvalstīm, izstrādās modeļa punktus un norādes, lai uzlabotu turpmāko starpvaldību enerģētikas nolīgumu atbilstību ES tiesību aktiem.

    KOPŠ KURA LAIKA LĒMUMS IR PIEMĒROJAMS?

    To piemēro kopš 2017. gada 2. maija.

    KONTEKSTS

    Plašāka informācija:

    PAMATDOKUMENTS

    Eiropas Parlamenta un Padomes Lēmums (ES) 2017/684 (2017. gada 5. aprīlis), ar ko izveido informācijas apmaiņas mehānismu attiecībā uz starpvaldību nolīgumiem un nesaistošiem aktiem starp dalībvalstīm un trešām valstīm enerģētikas jomā un ar ko atceļ Lēmumu Nr. 994/2012/ES (OV L 99, 12.4.2017., 1.–9. lpp.)

    Pēdējo reizi atjaunots: 22.03.2018

    Augša