EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016L0802

Degvielas — sēra satura samazināšana

Degvielas — sēra satura samazināšana

 

KOPSAVILKUMS:

Direktīva (ES) 2016/802 — sēra satura samazināšana konkrētiem šķidrā kurināmā veidiem

KĀDS IR ŠĪS DIREKTĪVAS MĒRĶIS?

  • Ar to kodificē un atceļ Padomes Direktīvu 1999/32/EK — esošo Eiropas Savienības (ES) tiesību aktu, kas ir vairākkārt būtiski grozīts.
  • Direktīvas mērķis ir samazināt sēra dioksīda emisiju, kas rodas, sadedzinot konkrētus šķidrā kurināmā veidus.
  • Tādējādi ar to vajadzētu samazināt šīs emisijas kaitīgo ietekmi uz cilvēka veselību un vidi, kuras līmenis 2020. gadā būtu pārsniedzis visu ES sauszemes avotu kopējo emisijas līmeni.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Ar šo direktīvu nosaka maksimāli pieļaujamo sēra saturu šādiem degvielu veidiem:

  • smagā degvieleļļa;
  • gāzeļļa;
  • flotes gāzeļļa;
  • flotes dīzeļdegviela.

Smagā degvieleļļa un gāzeļļa

  • ES valstīm to teritorijā ir jāaizliedz šādu degvielu lietošana:
    • smagās degvieleļļas, ja to sēra saturs pārsniedz 1 % no masas;
    • gāzeļļas, ja to sēra saturs pārsniedz 0,1 % no masas.

Flotes degvielas

  • Direktīvā ir iekļauti galvenie starptautisko tiesību aktu grozījumi par gaisa piesārņojuma no kuģiem novēršanu. Ar to ES tiesību sistēmā iekļauj 1973. gada Starptautiskās konvencijas par kuģu izraisīta piesārņojuma novēršanu (jeb MARPOL), kura grozīta ar 1978. gada protokolu, kas stājās spēkā 2010. gada 1. jūlijā, pārskatīto VI pielikumu.
  • Ar MARPOL VI pielikumu ievieš stingrākus flotes degvielas sēra satura ierobežojumus sēra dioksīda emisijas kontroles zonās (SOx-ECA), kas Eiropas Savienībā ir noteiktas Baltijas jūrā un Ziemeļjūrā, kā arī Lamanšā. Šie ierobežojumi ir noteikti 1 % līmenī, sākot ar 2010. gada 1. jūliju un 0,1 %, sākot ar 2015. gada 1. janvāri. Augsts sēra saturs joprojām ir pieļaujams, taču tikai tad, ja kuģos ir uzstādītas ilgtspējīgas izplūdes gāzu attīrīšanas sistēmas.
  • Jūras teritorijās ārpus SOx-ECA no 2012. gada 1. janvāra sēra satura ierobežojumi ir noteikti 3,5 % līmenī, savukārt no 2020. gada 1. janvāra šis līmenis tiks samazināts līdz 0,5 %. Saskaņā ar Starptautiskās Jūrniecības organizācijas 2016. gada oktobra lēmumu šādas pašas prasības (t. s. vispārējais ierobežojums sēra saturam degvielā) stāsies spēkā arī starptautiskā līmenī. Ar šo vēsturisko lēmumu tiks ievērojami samazināta kuģu radītās emisijas ietekme uz cilvēka veselību un kuģu operatoriem tiks nodrošināti vienlīdzīgi konkurences apstākļi pasaules mērogā.
  • ES valstis var atļaut izmantot emisijas samazināšanas paņēmienus*, ar ko varētu nodrošināt emisijas samazinājumu, kas ir vismaz līdzvērtīgs vai pat lielāks nekā ar zema sēra satura degvielas izmantošanu sasniedzamais samazinājums, ar nosacījumu, ka:
    • tiem nav būtiskas negatīvas ietekmes uz vidi, piemēram, jūras ekosistēmām;
    • tie tiek izstrādāti, izmantojot atbilstīgus apstiprināšanas un kontroles mehānismus.

Īstenošana

  • Lai nodrošinātu direktīvas pareizu īstenošanu, ES valstīm:
    • jānodrošina pietiekami bieža un pareiza tirgū laistās vai uz kuģa izmantojamās flotes degvielas paraugu ņemšana, kā arī kuģu žurnālu un degvielas piegādes pavaddokumentu* regulāra pārbaudīšana;
    • jāievieš iedarbīgas, samērīgas un atturošas sankcijas noteikumu neievērošanas gadījumā.
  • 2013. gadā Eiropas Ilgtspējīgas kuģošanas forumā tika sākts tehnisks darbs, lai apspriestu koordinētas stratēģijas, ar kurām nodrošināt Direktīvas 2012/33/ES (ar ko grozīja Direktīvu 1992/32/EK un mēģināja ievērojami samazināt kuģošanas radīto emisiju, ko rada flotes degvielas izmantošana) rentablu īstenošanu. Forumā piedalījās ES valstis, jūrniecības nozares pārstāvji un Eiropas Jūras drošības aģentūras (EMSA) pārstāvji, kuri sniedza tehnisko palīdzību.
  • Pamatojoties uz šo darbu, tika pieņemts Komisijas Īstenošanas lēmums (ES) 2015/253. Ar to ieviesa plašākas ostās veiktas kuģu dokumentācijas inspekcijas un degvielas paraugu ņemšanu, kā arī saskaņoja attiecīgās ziņošanas prasības ES valstīm. Ar to arī tika izveidota ES informācijas sistēma (Thetis-EU), ko izstrādājusi EMSA un kuras lietošana ir brīvprātīga. Šī sistēma iestādēm ļauj kopīgot uz atsevišķiem kuģiem veiktu degvielas sēra satura ikdienas pārbaužu rezultātus.

Zinātnes un tehnikas attīstība

Lai pielāgotos zinātnes un tehnikas attīstībai, pēc apspriešanās ar ES valstu pārstāvju komiteju, Eiropas Komisija ir pilnvarota pieņemt deleģētos aktu, lai grozītu līdzvērtīgas emisiju vērtības un kritērijus emisijas samazināšanas paņēmienu izmantošanai.

KOPŠ KURA LAIKA ŠĪ DIREKTĪVA IR PIEMĒROJAMA?

Direktīva (ES) 2016/802 ir Padomes Direktīvas 1999/32/EK un tās turpmāko grozījumu kodificētā versija. Tā ir piemērojama kopš 2016. gada 10. jūnija.

KONTEKSTS

  • Tādi gaisa piesārņotāji kā sēra dioksīds var izplatīties ļoti tālu, un pēdējos gados ūdenstransporta radītās emisijas ir arvien vairāk ietekmējušas gaisa kvalitāti ES.
  • Sēra dioksīda emisija izraisa skābos lietus un rada smalkus putekļus. Šie putekļi ir bīstami cilvēka veselībai, izraisot elpošanas orgānu un sirds un asinsvadu slimības, kā arī samazinot paredzamo mūža ilgumu ES pat par diviem gadiem.

* GALVENIE TERMINI

Emisijas samazināšanas paņēmiens: alternatīva degvielas ar samazinātu sēra saturu izmantošanai, tai skaitā jebkurš aprīkojums, materiāls, ierīce vai aparatūra, ar ko paredzēts aprīkot kuģi, vai citāda procedūra, alternatīva degviela vai atbilstības metode. Emisijas samazināšanas paņēmienam jāatbilst šīs direktīvas prasībām, pierādot, ka tas ir pārbaudāms, kvantificējams un īstenojams.

Degvielas piegādes pavaddokumenti: pavaddokumenti, ko piegādātājs nodod klientiem kā apliecinājumu par degvielas piegādi.

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2016/802 (2016. gada 11. maijs), ar ko paredz sēra satura samazināšanu konkrētiem šķidrā kurināmā veidiem (kodifikācija) (OV L 132, 21.5.2016., 58.–78. lpp.)

Pēdējo reizi atjaunots: 27.02.2017

Augša