Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014L0036

    Sezonas darbinieku nodarbinātība

    Sezonas darbinieku nodarbinātība

    Eiropas Savienība (ES) ir pieņēmusi tiesību aktu (direktīvu), kurā izklāstīti nosacījumi, kas attiecas uz trešo valstu pilsoņiem, kuri vēlas īsu laiku strādāt ES valstīs kā sezonas darbinieki - visbiežāk lauksaimniecības un tūrisma nozarēs. Tajā ir noteiktas sezonas darbinieku tiesības, lai nodrošinātu, ka viņi savas uzturēšanās laikā netiek ekspluatēti.

    AKTS

    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2014/36/ES (2014. gada 26. februāris) par trešo valstu valstspiederīgo ieceļošanas un uzturēšanās nosacījumiem nodarbinātības kā sezonas darbiniekiem nolūkā.

    KOPSAVILKUMS

    Ņemot vērā ES iedzīvotāju novecošanos un zemos dzimstības rādītājus, Stokholmas programmā ir atzīts, ka, lai arī darbaspēka imigrācija var palīdzēt palielināt ekonomikas izaugsmi, migrācijas plūsmu pārvaldīšanai tomēr ir vajadzīga elastīga politika. Šā iemesla dēļ ES valstis ir pieņēmušas tiesību aktu par sezonas migrāciju.

    Darbības joma

    Šis tiesību akts attiecas uz darbiniekiem no trešām valstīm, kuru pamata dzīvesvieta ir trešā valstī un kuri uz laiku ieceļo kādā ES valstī, lai tur strādātu.

    Nozares

    Katrai ES valstij ir jāsagatavo to nozaru saraksts, kuras ir atkarīgas no gadalaiku maiņas (piemēram, tūrisms un konkrētu kultūraugu novākšana vasarā). Šis saraksts ir jāiesniedz Eiropas Komisijai.

    Uzņemšanas nosacījumi

    Lai varētu strādāt ES, darbiniekiem ir jānodrošina, ka to pieteikumiem atļaujas saņemšanai ir pievienots darba līgums vai saistošs darba piedāvājums, kurā norādīts samaksas apjoms, darba stundu skaits un citi apstākļi. Ir jāpierāda arī pienācīgas izmitināšanas iespējas.

    Uzturēšanās ilgums

    ES valstīm ir jānosaka sezonas darbinieku maksimālais uzturēšanās ilgums, kam jābūt robežās no 5 līdz 9 mēnešiem jebkurā 12 mēnešu laikposmā.

    Uzturoties ES teritorijā, darbiniekiem ir tiesības pagarināt darba līgumu vai arī mainīt darba devēju, ja vien viņi ir izpildījuši visus ieceļošanas nosacījumus un nav nekādu iemeslu atteikumam. Maksimālā uzturēšanās perioda laikā ES valstis var atļaut darbiniekiem pagarināt līgumu ar to pašu darba devēju vairāk nekā vienreiz, kā arī slēgt līgumus ar vairāk nekā vienu darba devēju.

    Vienlīdzīga attieksme

    Sezonas darbiniekiem ir tiesības uz tādu pašu attieksmi, kāda tiek piemērota uzņēmējas valsts valstspiederīgajiem, attiecībā uz nodarbinātības noteikumiem, piemēram, minimālo darbspējas vecumu, darba apstākļiem (piemēram, atalgojums un atlaišana, darba laiks, atvaļinājums un brīvdienas) un veselības aizsardzības un drošības noteikumiem. Šis vienlīdzīgas attieksmes princips attiecas arī uz sociālā nodrošinājuma jomām (pabalsti slimības un invaliditātes gadījumā un vecuma pensija), mācībām, konsultācijām, ko attiecībā uz sezonas darbu sniedz nodarbinātības dienesti, un citiem sabiedriskiem pakalpojumiem, izņemot mājokļu nodrošināšanu.

    ES valstis šo vienlīdzīgas attieksmes principu tomēr var nepiemērot bezdarbnieka pabalstiem un ģimenes pabalstiem un var ierobežot tā attiecināšanu uz nodokļu atvieglojumiem, izglītību un arodmācībām.

    Sankcijas un ļaunprātīgas izmantošanas novēršana

    ES valstīm ir jāievieš pasākumi iespējamas ļaunprātīgas izmantošanas novēršanai un sankcijas, ko piemērot ļaunprātīgas izmantošanas gadījumos. Tām arī jāievieš mehānismi tādu sūdzību izskatīšanai, kas iesniegtas par darba devējiem.

    ATSAUCES

    Akts

    Stāšanās spēkā

    Transponēšanas termiņš dalībvalstīs

    Oficiālais Vēstnesis

    Direktīva 2014/36/ES

    29.3.2014.

    30.9.2016.

    OV L 94, 28.3.2014.

    30.06.2014

    Augša