Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013D0255

    ES ierobežojošie pasākumi saistībā ar situāciju Sīrijā

    ES ierobežojošie pasākumi saistībā ar situāciju Sīrijā

     

    KOPSAVILKUMS:

    Lēmums 2013/255/KĀDP – ierobežojoši pasākumi pret Sīriju

    Regula (ES) Nr. 36/2012 – ierobežojoši pasākumi saistībā ar situāciju Sīrijā

    KĀDS IR ŠĪ LĒMUMA UN REGULAS MĒRĶIS?

    Lēmums un regula ir daļa no Eiropas Savienības (ES) kopējās ārpolitikas un drošības politikas (KĀDP) instrumentu kopuma, kas veicina KĀDP mērķu sasniegšanu, nodrošinot juridisko pamatu ES sankcijām saistībā ar situāciju Sīrijā.

    Abi tiesību akti ir vairākkārt grozīti.

    SVARĪGĀKIE ASPEKTI

    Preču, pakalpojumu un tehnoloģiju tirdzniecības ierobežojumi

    Sankcijas ietver ierobežojumus attiecībā uz tādu priekšmetu tirdzniecību ar ES, kurus varētu tieši vai netieši izmantot iekšējām represijām pret Sīrijas iedzīvotājiem. Tie ietver:

    • aizliegumu no Sīrijas importēt bruņojumu un ar to saistītus materiālus;
    • eksporta ierobežojumus attiecībā uz konkrētu ekipējumu, precēm un tehnoloģijām, ko varētu izmantot iekšējām represijām, vai tādu produktu ražošanai un tehniskai apkopei;
    • prasību ES dalībvalstīm inspicēt kuģus un gaisa kuģus, ja ir pietiekams pamats uzskatīt, ka tajos tiek pārvadāts bruņojums un ar to saistīti materiāli vai ekipējums, ko varētu izmantot iekšējām represijām;
    • eksporta aizliegumu attiecībā uz aprīkojumu, tehnoloģijām vai programmatūru, kas galvenokārt paredzēta interneta vai telefonsakaru uzraudzīšanai vai pārtveršanai;
    • aizliegumu Sīrijas finanšu iestādēm atvērt jaunas filiāles vai meitasuzņēmumus ES vai veidot jaunus kopuzņēmumus vai jaunas banku korespondentattiecības ar ES bankām;
    • aizliegumu no Sīrijas importēt jēlnaftas un naftas produktus un sniegt finansējumu, apdrošināšanu un pārapdrošināšanu saistībā ar šo aizliegumu;
    • aizliegumu veikt ieguldījumus Sīrijas naftas rūpniecībā;
    • aizliegumu veikt ieguldījumus uzņēmumos, kuri iesaistīti jaunu spēkstaciju celtniecībā elektrības ražošanai Sīrijā;
    • aizliegumu pirkt un pārdot preces, kas uzskatāmas par Sīrijas kultūras mantojumu un nelikumīgi izvestas no Sīrijas, nolūkā sekmēt šo preču drošu atgriešanu Sīrijai;
    • aizliegumu attiecībā uz zelta, dārgmetālu un dimantu tirdzniecību ar Sīrijas valsts struktūrām un centrālo banku.

    Aktīvu iesaldēšana un ceļošanas aizliegumi

    Sankcijas attiecas arī uz personām un uzņēmumiem, kas atbildīgi par varmācīgām represijām pret Sīrijas iedzīvotājiem, personām un uzņēmumiem, kas gūst labumu no režīma vai to atbalsta, un ar tām saistītām personām un uzņēmumiem. Lēmumā un regulā jo īpaši ir noteikti šādi ierobežojumi:

    • attiecināt aktīvu iesaldēšanu un ceļošanas aizliegumu uz vairāk nekā 350 personām un vismaz 90 struktūrām. Iesaldētos līdzekļus vai saimnieciskos resursus var atbrīvot noteiktos apstākļos, piemēram:
      • lai Sīrijas vārdā veiktu maksājumus Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijai (OPCW) par darbībām, kas saistītas ar šīs organizācijas pārbaudes misiju un Sīrijas ķīmisko ieroču iznīcināšanu;
      • evakuācijai no Sīrijas;
      • humāniem mērķiem;
    • iesaldēt ES esošos Sīrijas centrālās bankas aktīvus, aizliedzot šos līdzekļus vai saimnieciskos resursus darīt pieejamus un vienlaikus atļaujot turpināt likumīgu tirdzniecību, ievērojot stingrus nosacījumus.

    Lēmuma 2013/255/KĀPD pielikumā ir sniegts regulāri atjaunināts saraksts ar personām un uzņēmumiem, kuriem piemēro šos pasākumus.

    ES stratēģija attiecībā uz Sīriju

    Pieņemot ES stratēģiju attiecībā uz Sīriju, Eiropas Savienības Padome 2017. gadā norādīja, ka, kamēr turpināsies represijas, tā turpinās apsvērt iespējas noteikt vēl citus ierobežojošus pasākumus attiecībā uz personām un struktūrām no Sīrijas. Stratēģijā galvenā uzmanība ir vērsta uz sešām galvenajām jomām:

    • izbeigt karu, izmantojot patiesu politiskās pārejas procesu;
    • veicināt jēgpilnu un iekļaujošu pāreju Sīrijā;
    • glābt dzīvības, laikus, efektīvi un principiāli risinot visneaizsargātāko sīriešu humānās vajadzības visā valstī;
    • veicināt demokrātiju, cilvēktiesības un vārda brīvību, stiprinot Sīrijas pilsoniskās sabiedrības organizācijas;
    • veicināt atbildības uzņemšanos par kara noziegumiem, lai sekmētu nacionālā izlīguma procesu un pārejas tiesiskumu;
    • atbalstīt Sīrijas iedzīvotāju un Sīrijas sabiedrības izturētspēju.

    Lēmuma un regulas grozījumi, ņemot vērā 2023. gada februāra zemestrīci

    ES tiesību akti par sankcijām saistībā ar situāciju Sīrijā neliedz eksportēt pārtiku, zāles vai medicīnisko aprīkojumu uz Sīriju un nav vērsti pret Sīrijas veselības aprūpes sistēmu, bet gan aptver plašu klāstu humanitāru izņēmumu, lai nodrošinātu nepārtrauktu humānās palīdzības sniegšanu jebkurā valsts daļā. Pēc spēcīgās 2023. gada februāra zemestrīces, kas vēl vairāk saasināja humāno krīzi, Padome pieņēma grozījumus Lēmumā 2013/255/KĀDP un Regulā (ES) Nr. 36/2012, lai nodrošinātu humānās palīdzības ātru piegādi Sīrijas civiliedzīvotājiem. Tie ietvēra atteikšanos no prasības humānās palīdzības organizācijām lūgt dalībvalstu kompetentajām iestādēm iepriekšēju atļauju, lai varētu veikt pārskaitījumus vai nodrošināt sarakstā iekļautajām personām un struktūrām preces un pakalpojumus humānās palīdzības nolūkos. Izņēmumi sākotnēji tika pieņemti uz sešiem mēnešiem, taču vairākkārt tika pagarināti – pēdējo reizi ar grozījumu Regulu (ES) 2023/2877 un Lēmumu (KĀDP) 2023/2876, ar ko tos pagarināja līdz 2024. gada 1. jūnijam.

    KOPŠ KURA LAIKA ŠIS LĒMUMS UN REGULA IR PIEMĒROJAMI?

    • Lēmums ir piemērojams kopš 2013. gada 1. jūnija.
    • Regula ir piemērojama kopš 2012. gada 19. janvāra. Ar to atceļ Regulu (ES) Nr. 442/2011.

    KONTEKSTS

    2015. gada decembrī ANO Drošības padome pieņēma Rezolūciju 2254 par Sīrijas suverenitāti, neatkarību, vienotību un teritoriālo integritāti. ES joprojām ir apņēmības pilna rast ilgtspējīgu un ticamu politisko risinājumu situācijai šajā valstī, pamatojoties uz minēto rezolūciju un 2012. gada Ženēvas paziņojumu.

    Plašāka informācija:

    PAMATDOKUMENTI

    Padomes Lēmums 2013/255/KĀDP (2013. gada 31. maijs) par ierobežojošiem pasākumiem pret Sīriju (OV L 147, 1.6.2013., 14.–45. lpp.).

    Padomes Lēmuma 2013/255/KĀDP turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

    Padomes Regula (ES) Nr. 36/2012 (2012. gada 18. janvāris) par ierobežojošiem pasākumiem saistībā ar situāciju Sīrijā un ar ko atceļ Regulu (ES) Nr. 442/2011 (OV L 16, 19.1.2012., 1.–32. lpp.).

    Skatīt konsolidēto versiju.

    SAISTĪTIE DOKUMENTI

    Kopīgs paziņojums Eiropas Parlamentam un Padomei – Elementi ES stratēģijai attiecībā uz Sīriju (JOIN(2017) 11 final, 14.3.2017.).

    Līguma par Eiropas Savienības darbību konsolidētā versija, Piektā daļa – Savienības ārējā darbība, IV sadaļa – Ierobežojoši pasākumi, 215. pants (bijušais EKL 301. pants) (OV C 202, 7.6.2016., 144. lpp.).

    Pēdējo reizi atjaunots: 27.05.2024

    Augša