EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32011R1077

eu-LISA: IT sistēmu pārvaldība robežu un migrācijas kontroles jomā

Dokumenta juridiskais statuss Šis kopsavilkums ir arhivēts un netiks atjaunināts. Jaunāko informāciju par šo tematu varat atrast te: 'Eiropas Savienības Aģentūra lielapjoma IT sistēmu darbības pārvaldībai brīvības, drošības un tiesiskuma telpā (eu-LISA)' .

eu-LISA: IT sistēmu pārvaldība robežu un migrācijas kontroles jomā

 

KOPSAVILKUMS:

Regula (ES) Nr. 1077/2011, ar ko izveido Eiropas Aģentūru lielapjoma IT sistēmu darbības pārvaldībai brīvības, drošības un tiesiskuma telpā

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

  • Ar to oficiāli izveido eu-LISA — aģentūru, kura atbild par ES lielapjoma informācijas tehnoloģiju (IT) sistēmu darbības pārvaldību brīvības, drošības un tiesiskuma jomā.
  • Ar to arī nosaka aģentūras juridisko statusu, uzdevumus un iekšējo vadības struktūru (pārvaldību un iekšējo organizāciju).

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

eu-LISA pamatuzdevumi ir šādi:

  • nodrošināt ES valstīm kvalitatīvus risinājumus esošajām lielapjoma IT sistēmām un arī citām nākotnē veidojamām sistēmām;
  • veidot uzticību starp visām iesaistītajām pusēm un nodrošināt, lai sistēmā vienmēr izmantotu labākās pieejamās tehnoloģijas, ņemot vērā izmaksu un ieguvumu analīzi;
  • attīstīties kā izcilības centram.

Droša un nepārtraukta lielapjoma IT sistēmu darbība

eu-LISA galvenais darbības uzdevums ir nodrošināt, lai šīs IT sistēmas darbotos nepārtraukti. Ar to nodrošina drošu vidi trīs ES informācijas tehnoloģiju sistēmu nepārtrauktai darbībai, kas ir būtiski Šengenas zonas un robežu pārvaldības drošai darbībai un patvēruma un vīzu politikas īstenošanai, proti:

  • Eurodac (ES patvēruma meklētāju pirkstu nospiedumu salīdzināšanas sistēma), kas, izmantojot pirkstu nospiedumu salīdzināšanu, palīdz noteikt atbildību par patvēruma pieteikumu izskatīšanu ES. Šo sistēmu izmanto 28 ES valstis, kā arī Islande, Lihtenšteina, Norvēģija un Šveice kā asociētās valstis;
  • SIS II (otrās paaudzes Šengenas informācijas sistēma), kas ļauj apmainīties ar informāciju starp valstu robežkontroles, muitas un policijas iestādēm, lai nodrošinātu augstu drošības līmeni Šengenas zonā. Šo sistēmu izmanto ES valstis (izņemot Īriju, Horvātiju un Kipru) un četras asociētās valstis. Apvienotā Karaliste izmanto tikai SIS tiesībaizsardzības aspektu;
  • VIS (vīzu informācijas sistēma), kas atbalsta ES kopējās vīzu politikas ieviešanu. Tā ļauj Šengenas valstīm apmainīties ar vīzu informāciju, t. i., ar lēmumiem par vīzu pieprasījumiem uz īsu uzturēšanās vai tranzīta termiņu Šengenas zonā. Šo sistēmu izmanto ES valstis (izņemot Bulgāriju, Īriju, Horvātiju, Kipru, Rumāniju un Apvienoto Karalisti) un četras asociētās valstis.

eu-LISA arī atbild par šādām funkcijām:

  • nepārtraukta un droša datu apmaiņa starp valstu iestādēm un eu-LISA operatoriem un sadarbība starp attiecīgajām ES tiesībaizsardzības struktūrām;
  • jaunu sistēmu projektēšana, izstrāde, darbības sākšana un īstenošana;
  • izmēģinājuma projektu īstenošana pēc Eiropas Komisijas pieprasījuma;
  • drošības pasākumi IT sistēmās glabāto personas datu aizsardzībai.

Struktūra un pārvaldība

eu-LISA ir tiesiski un finansiāli autonoma. Tās galvenā mītne atrodas Tallinā, Igaunijā. Tās darbības vadību veic Strasbūrā, Francijā, un dublējuma funkcijas veic Sanktjohannā, Austrijā.

Aģentūras administratīvajā un pārvaldības struktūrā ir valde, izpilddirektors un padomdevēju grupas saistībā ar SIS II, VIS un Eurodac.http://www.eulisa.europa.eu/Organisation/GoverningBodies/Pages/AdvisoryGroup2.aspx

ES ieceļošanas/izceļošanas sistēma

2017. gadā ES pieņēma Regulu (ES) 2017/2226, ar ko izveido jaunu IT sistēmu — ieceļošanas/izceļošanas sistēmu (IIS) —, lai uzlabotu kontroli pie Šengenas zonas ārējām robežām. eu-LISA uzdevums ir pilnveidot IIS un nodrošināt tās darbības pārvaldību.

Ziņojums

Komisija iesniedza ziņojumu, kurā ir izvērtēta eu-LISA darbība kopš tās izveidošanas. Ziņojuma secinājumi bija kopumā pozitīvi, norādot, ka eu-LISA ir efektīva, aģentūras nozīme palielinās un tā ir sevi apliecinājusi, nodrošinot uzticamu SIS, VIS un Eurodac darbības pārvaldību.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 2011. gada 21. novembra. eu-LISA sāka darbību 2012. gada 1. decembrī.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 1077/2011 (2011. gada 25. oktobris), ar ko izveido Eiropas Aģentūru lielapjoma IT sistēmu darbības pārvaldībai brīvības, drošības un tiesiskuma telpā (OV L 286, 1.11.2011., 1.–17. lpp.)

Regulas (ES) Nr. 1077/2011 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Komisijas ziņojums Eiropas Parlamentam un Padomei par to, kā darbojas Eiropas Aģentūra lielapjoma IT sistēmu darbības pārvaldībai brīvības, drošības un tiesiskuma telpā (eu-LISA) (COM(2017) 346 final, 29.6.2017.)

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2017/2226 (2017. gada 30. novembris), ar ko izveido ieceļošanas/izceļošanas sistēmu (IIS), lai reģistrētu to trešo valstu valstspiederīgo ieceļošanas un izceļošanas datus un ieceļošanas atteikumu datus, kuri šķērso dalībvalstu ārējās robežas, un ar ko paredz nosacījumus piekļuvei IIS tiesībaizsardzības nolūkos, un ar ko groza Konvenciju, ar ko īsteno Šengenas nolīgumu, un Regulas (EK) Nr. 767/2008 un (ES) Nr. 1077/2011 (OV L 327, 9.12.2017., 20.–82. lpp.)

Pēdējo reizi atjaunots: 21.06.2018

Augša