Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32005R1889

    Naudas atmazgāšana: novēršana, sadarbojoties muitas jomā

    Dokumenta juridiskais statuss Šis kopsavilkums ir arhivēts un netiks atjaunināts. Jaunāko informāciju par šo tematu varat atrast te: 'Kontroles pasākumi skaidrai naudai, kuru ieved ES teritorijā vai izved no tās' .

    Naudas atmazgāšana: novēršana, sadarbojoties muitas jomā

     

    KOPSAVILKUMS:

    Regula (EK) Nr. 1889/2005 par skaidras naudas kontroli, kuru ieved ES teritorijā vai izved no tās

    KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

    Tā papildina Direktīvas (ES) 2015/849 par to, lai nepieļautu finanšu sistēmas izmantošanu nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanai vai teroristu finansēšanai ES, noteikumus.

    SVARĪGĀKIE ASPEKTI

    Deklarēšanas pienākums

    • Regulā ir noteikts pienākums jebkurai fiziskai personai, kura iebrauc ES vai izbrauc no tās un kurai ir skaidra nauda* EUR 10 000 apmērā vai vairāk, deklarēt šo summu kompetentajām iestādēm*. Informācijai ir jābūt pareizai un pilnīgai, pretējā gadījumā deklarācija nav izpildīta.
    • Deklarāciju sniedz rakstiski, mutiski vai elektroniski, ko nosaka ES dalībvalsts. Tajā norāda šādu informāciju:
      • deklarētājs, tostarp tā pilns vārds, uzvārds, dzimšanas datums, dzimšanas vieta un valstspiederība;
      • skaidras naudas īpašnieks, summa un veids;
      • paredzētais skaidras naudas saņēmējs;
      • skaidras naudas izcelsme un paredzētais lietojums.
    • Informācija, kas iegūta no deklarācijas vai kontroles rezultātā, ir jāreģistrē un jāapstrādā. Tā tiek nodota iestādēm, kas atbild par naudas atmazgāšanas vai terorisma finansēšanas apkarošanu ES dalībvalstī, kurā nauda nonāk vai no kuras to izved. Saskaņā ar kompetento iestāžu sniegto piekrišanu ES dalībvalstis vai Eiropas Komisija var sniegt informāciju ārpussavienības valstīm. Ir jāievēro valstu un ES noteikumi par personas datu pārsūtīšanu.
    • Profesionāls noslēpums ietver visu informāciju, kas pēc būtības ir konfidenciāla vai ko izsniedz konfidenciāli. To nedrīkst izpaust bez tās personas vai iestādes īpašas atļaujas, kas izsniedz šādu informāciju. Tomēr kompetentās iestādes pienākums pēc likuma var būt atklāt šādu informāciju, piemēram, saistībā ar juridiskām procedūrām. Šādā gadījumā jebkādai informācijas izpaušanai vai nodošanai ir pilnībā jāatbilst dominējošajiem datu aizsardzības tiesību aktiem.

    Atbilstības pienākumam deklarēt pārbaude

    • Kompetento iestāžu ierēdņi var pārbaudīt atbilstību pienākumam deklarēt, veicot personu kontroli. Tas ietver pašu personu, viņu bagāžu un transportlīdzekļu. Visām kontrolēm ir jāatbilst valsts tiesību aktiem šajā jomā.
    • Ja netiek ievērots deklarēšanas pienākums, skaidru naudu var aizturēt ar administratīvu lēmumu saskaņā ar attiecīgas valsts tiesību aktiem.
    • Iegūtā informācija var būt pieejama citām ES dalībvalstīm, it īpaši, ja pastāv nelikumīgu darbību pierādījumi. Šādā gadījumā ir attiecināma Regula (EK) Nr. 515/97 par dalībvalstu pārvaldes iestāžu savstarpēju palīdzību un šo iestāžu un Komisijas sadarbību, lai nodrošinātu muitas un lauksaimniecības tiesību aktu pareizu piemērošanu. Ja pastāv pazīmes, ka ES finanšu intereses ir nelabvēlīgi ietekmētas, informācija ir jānodod arī Komisijai.
    • Ja kontroles pasākumi liecina, ka fiziska persona iebrauc ES vai izbrauc no tās ar skaidras naudas summām, kas ir mazākas par EUR 10 000, un ja pazīmes liecina par nelikumīgām darbībām, kas saistītas ar skaidras naudas pārvietošanu, šāda informācija var arī tik reģistrēta un apstrādāta.

    Sodi

    Līdz 2007. gada 15. jūnijam ES dalībvalstīm pieprasīja ieviest efektīvus un samērīgus sodus, kas ietver preventīvu pasākumu, ja netiek ievērots deklarēšanas pienākums.

    KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

    Tā ir piemērojama kopš 2007. gada 15. jūnija.

    KONTEKSTS

    Plašāka informācija:

    GALVENIE TERMINI

    Skaidra nauda: ietver naudu (banknotes un monētas), kā arī citus naudas līdzekļus, piemēram, čekus, parādzīmes, naudas pārvedumus utt.
    Kompetentās iestādes: ES dalībvalsts muita vai jebkura cita iestāde, ko ES dalībvalsts ir pilnvarojusi piemērot šo Regulu.

    PAMATDOKUMENTS

    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 1889/2005 (2005. gada 26. oktobris) par skaidras naudas kontroli, kuru ieved Kopienas teritorijā vai izved no tās (OV L 309, 25.11.2005., 9.–12. lpp.)

    SAISTĪTIE DOKUMENTI

    Padomes Regula (EK) Nr. 515/97 (1997. gada 13. marts) par dalībvalstu pārvaldes iestāžu savstarpēju palīdzību un šo iestāžu un Komisijas sadarbību, lai nodrošinātu muitas un lauksaimniecības tiesību aktu pareizu piemērošanu (OV L 82, 22.3.1997., 1.–16. lpp.)

    Regulas (EK) Nr. 515/97 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2015/849 (2015. gada 20. maijs) par to, lai nepieļautu finanšu sistēmas izmantošanu nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanai vai teroristu finansēšanai, un ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 648/2012 un atceļ Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2005/60/EK un Komisijas Direktīvu 2006/70/EK (OV L 141, 5.6.2015., 73.–117. lpp.)

    Skatīt konsolidēto versiju.

    Komisijas ziņojums Eiropas Parlamentam un Padomei par novērtējumu nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas riskiem, kuri skar iekšējo tirgu un attiecas uz pārrobežu darbībām (COM(2017) 340 final, 26.6.2017.)

    Pēdējo reizi atjaunots: 06.12.2017

    Augša