Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 12016M050

LES 50. pantā paredzētās sarunas ar Apvienoto Karalisti

LES 50. pantā paredzētās sarunas ar Apvienoto Karalisti (1)

 

KOPSAVILKUMS:

Līguma par Eiropas Savienību (LES) 50. pants — procedūra, lai dalībvalsts izstātos no Eiropas Savienības

KĀDS IR LES 50. PANTA MĒRĶIS?

  • Līgumā par Eiropas Savienību (LES) ir ietverts 50. pants par to, kā dalībvalsts var brīvprātīgi un vienpusēji izstāties no ES.
  • Tajā noteikta izstāšanās procedūra, saskaņā ar kuru ES jārisina sarunas par izstāšanos un jānoslēdz līgums ar dalībvalsti kura vēlas izstāties.
  • Sarunu risināšanai ir noteikts divu gadu laikposms, ja vien Eiropadome, vienojoties ar dalībvalsti, vienprātīgi nenolemj šo laikposmu pagarināt.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Saņemot 2017. gada 29. marta vēstuli no Apvienotās Karalistes (1) , kurā tika paziņots par tās lēmumu izstāties no Eiropas Savienības (ES) (“Brexit”), Eiropadome (50. pants), ko veido visu ES dalībvalstu, izņemot Apvienotās Karalistes (1), vadītāji, izstrādāja sarunu nostādnes, kurās izklāstītas arī ES izklāstītas vispārējās nostājas un principi.

2017. gada 22. maijā Padome (50. pants) pieņēma lēmumu, ar ko pilnvaroja sākt sarunas ar Apvienoto Karalisti (1) un oficiāli ieceļ Komisiju kā sarunu vedēju ES vārdā. Ar to arī pieņēma pirmo sarunu norāžu kopumu. Tajās ir noteikta skaidra sarunu struktūra un vienota ES pieeja.

Eiropas Parlaments arī noteica galvenos principus un priekšnoteikumus (“sarkanās līnijas”) izstāšanās nolīguma pieņemšanai.

Pamatprincipi

Šajās nostādnēs ir izklāstīti ES pamatprincipi. Tie ir vienlīdz piemērojami sarunām par sakārtotu izstāšanos, jebkādām sākotnējām un sagatavošanas diskusijām par turpmāko attiecību satvaru un pārejas kārtībai. Pieņemtie principi:

  • Apvienotās Karalistes (1) ciešu partnerattiecību saglabāšana pēc tās izstāšanās no ES;
  • jebkāds līgums ar Apvienoto Karalisti (1) būs jābalsta uz tiesību un pienākumu līdzsvaru un ar to būs jānodrošina vienlīdzīgi konkurences apstākļi;
  • jāsaglabā vienotā tirgus integritāte, izslēdzot dalību, kuras pamatā ir individuāla pieeja katram sektoram;
  • ES sargās savu autonomiju attiecībā uz tās lēmumu pieņemšanu, kā arī Eiropas Savienības Tiesas lomu;
  • saskaņā ar principu “iekams nav panākta vienošanās par visu: nav panākta vienošanās ne par ko”, atsevišķus jautājumus nevar nokārtot pa vienam;
  • ES sarunās iesaistīsies ar vienotām nostājām;
  • atsevišķās sarunās individuālu ES dalībvalstu un Apvienotās Karalistes (1) starpā netiks apspriesti jautājumi, kas saistīti ar Apvienotās Karalistes (1) izstāšanos no ES.

Divu posmu pieeja

Sarunu pirmais posms sākās 2017. gada 19. jūnijā īsi pēc Apvienotās Karalistes (1) vispārējām vēlēšanām. Pēc sešām sarunu kārtām 2017. gada 8. decembrī, ES un Apvienotās Karalistes (1) sarunu vedēji nonāca pie būtiska pagrieziena punkta, panākot pietiekamu progresu šajā sarunu posmā. Kopīgajā ziņojumā, kuru atbalstīja Apvienotās Karalistes (1) premjerministre Terēza Meja un Komisijas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers, ir pausta stingra apņemšanās:

  • aizsargāt ES pilsoņu tiesības Apvienotajā Karalistē (1) un Apvienotās Karalistes (1) valstspiederīgo tiesības ES;
  • nokārtot visas finansiālās saistības, kuras pieņemtas laikā, kad Apvienotā Karaliste (1) bija ES dalībvalsts;
  • risināt unikālos apstākļus Īrijā un Ziemeļīrijā.

8. decembrī Eiropas Komisija pieņēma ieteikumus Eiropadomei (50. pants), kuros secināts, ka sarunu pirmajā posmā ir panākts pietiekams progress.

Pēc tam 2017. gada 15. decembrī Eiropadome (50. pants) apstiprināja, ka ir panākts pietiekams progress, un ES valstu un valdību vadītāji pieņēma nostādnes, lai pārietu pie sarunu otrā posma par iespējamo pārejas kārtību un turpmākajām attiecībām.

2018. gada 29. janvārī Padome (50. pants) pieņēma lēmumu, ar ko pilnvaro sarunas par pārejas kārtību un sarunu norādēm. 2018. gada 6. februārī Komisija publicēja priekšlikumu par pārejas kārtību.

2018. gada 19. martā ES un Apvienotās Karalistes (1) spēra vēl vienu izšķirīgu soli, panākot vienošanos par izstāšanās nolīguma projektu, kas ir juridisks rezultāts sarunu pirmajā posmā panāktajam progresam. Tajā ir iekļauts juridisks akts par pārejas periodu.

2018. gada 23. martā Eiropadome pieņēma nostādnes par ES un Apvienotās Karalistes (1) turpmāko attiecību satvaru.

2018. gada 19. jūnijā ES un Apvienotās Karalistes (1) sarunu vedēji publicēja kopīgu paziņojumu, kurā izklāstīts tālākais sarunu par izstāšanās nolīguma projektu progress.

2018. gada 29. jūnijā un 2018. gada 17. oktobrī Eiropadome (50. pants)pārskatīja situāciju sarunās un apstiprināja 27 ES dalībvalstu vienotību un spēkā esošo vienoto sarunu struktūru.

2018. gada 25. novembrī, pēc 17 sarunu mēnešiem, Eiropadome iezīmēja izšķirošu soli Brexit sarunās, atbalstot izstāšanās nolīgumu par Apvienotās Karalistes (1) no ES un apstiprinot politisko deklarāciju, kurā noteikts ES un Apvienotās Karalistes (1) turpmāko attiecību satvars.

Tomēr Apvienotās Karalistes (1) valdība neguva nepieciešamo atbalstu no sava parlamenta, lai parakstītu un ratificētu izstāšanās nolīgumu, un lūdza Eiropadomei pagarināt LES 50. panta 3. punktā noteikto laikposmu. Eiropadome (50. pants) sākotnēji piešķīra pagarinājumu līdz 2019. gada 12. aprīlim un pēc tam piešķīra papildu pagarinājumu līdz 2019. gada 31. oktobrim.

Pēc Terēzas Mejas atkāpšanās no premjerministra amata, jaunā Apvienotās Karalistes (1) valdība mēģināja grozīt protokolu par Īriju un Ziemeļīriju, kas bija pievienots izstāšanās nolīgumam, ko Eiropadome bija apstiprinājusi 2018. gada 25. novembrī. Apvienotās Karalistes (1) valdība ierosināja izdarīt grozījumus arī 2018. gada 25. novembrī apstiprinātajā politiskajā deklarācijā, lai atspoguļotu Apvienotās Karalistes atšķirīgo viedokli par turpmākajām attiecībām ar ES.

Diskusijas starp ES un Apvienotās Karalistes (1) sarunu vedējiem atsākās 2019. gada septembrī. 2019. gada 17. oktobrī, sarunu dalībnieki panāca vienošanos par protokola par Īriju un Ziemeļīriju pārskatīto redakciju un politiskās deklarācijas pārskatīto redakciju. 2019. gada 17. oktobrī Eiropadome (50. pants) apstiprināja grozīto izstāšanās nolīgumu un politiskās deklarācijas pārskatīto redakciju.

2019. gada 19. oktobrī Apvienotā Karaliste (1) lūdza pagarināt 2019. gada 31. oktobra termiņu. Lai dotu vairāk laika pabeigt izstāšanās nolīguma ratifikāciju, Eiropadome (50. pants), vienojoties ar Apvienoto Karalisti (1), pieņēma lēmumu pagarināt 50. pantā noteikto termiņu līdz 2020. gada 31. janvārim.

Izstāšanās nolīgums un politiskā deklarācija par turpmāko attiecību satvaru

Izstāšanās nolīgumā pilnībā ievēroti Eiropadomes (50. pants) nostādnēs noteiktie pamatprincipi, kuru mērķis ir radīt tiesisko noteiktību un aizsargāt ES intereses jomās, kur Brexit rada nenoteiktību. Tas īpaši attiecas uz pilsoņu tiesībām, finanšu norēķinu, izvairīšanos no stingras robežas Īrijas salā, un spēcīgu pārvaldes sistēmu, kurā saglabāta Eiropas Savienības Tiesas loma ES tiesību aktu interpretācijā.

Sīkāka informācija par izstāšanās nolīgumu un politisko deklarāciju ir pieejama šeit:

Ratifikācijas process

2020. gada 24. janvārī Eiropas Savienība un Apvienotā Karaliste (1) parakstīja Izstāšanās nolīgumu. Pēc Eiropas Parlamenta piekrišanas balsojuma 2020. gada 29. janvārī un pēc Padomes lēmuma par izstāšanās nolīguma noslēgšanu 2020. gada 30. janvārī izstāšanās nolīgums stājās spēkā 2020. gada 1. februārī.

Pārejas periods

Izstāšanās nolīgumā ir paredzēts pārejas periods līdz 2020. gada 31. decembrim. Šo periodu iespējams vienreiz pagarināt par laiku līdz vienam vai diviem gadiem, tomēr par to ir jālemj, ES un Apvienotajai Karalistei (1) savstarpēji vienojoties līdz 2020. gada 1. jūlijam. Pārejas periodā ES tiesību akti paliek spēkā Apvienotajā Karalistē (1). ES attieksies pret Apvienoto Karalisti (1) kā pret ES dalībvalsti, izņemot dalību ES iestādēs un pārvaldības struktūrās.

Sarunas par turpmāko partnerību

Pārejas periods sniedz Apvienotajai Karalistei (1) laiku sarunām par turpmākajām attiecībām ar Eiropas Savienību.

Informāciju saistībā ar sarunām par turpmāku partnerību skatiet šeit:

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

PAMATDOKUMENTS

Līguma par Eiropas Savienību konsolidētā versija, VI sadaļa — Nobeiguma noteikumi — 50. pants (OV C 202, 7.6.2016., 43.–44. lpp.)

SAISTĪTAIS DOKUMENTS

Apvienotās Karalistes premjerministres 2017. gada 29. marta vēstule Eiropadomes priekšsēdētājam

Pēdējo reizi atjaunots: 03.02.2020



(1) No 2020. gada 1. februāra Apvienotā Karaliste izstājās no Eiropas Savienības un kļuva par trešo valsti.

Augša