EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 12016E304

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja (EESK)

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja (EESK)

 

KOPSAVILKUMS:

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas Reglaments, 2022. gada maijs

Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 300. pants – ES padomdevējas struktūras

LESD 301. pants (bijušais EKL 258. pants) – Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja

LESD 302. pants (bijušais EKL 259. pants) – Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja

LESD 303. pants (bijušais EKL 260. pants) – Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja

LESD 304. pants (bijušais EKL 262. pants) – Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja

Līguma par Eiropas Savienību (LES) 13. pants – Noteikumi attiecībā uz Savienības iestādēm

KĀDS IR ŠO LĪGUMA PANTU UN REGLAMENTA MĒRĶIS?

  • Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 300. pantā noteikts, ka Eiropas Parlamentam, Eiropas Savienības Padomei un Eiropas Komisijai palīdz Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja (EESK), kas darbojas kā padomdevēja. EESK ir pārstāvji no darba devēju organizācijām, darba ņēmēju organizācijām un citām organizācijām, kas pārstāv pilsonisko sabiedrību, jo īpaši sociāli ekonomiskajā, pilsoniskajā, profesionālajā un kultūras jomā. EESK locekļiem nav saistoši nekādi obligāti norādījumi, un viņi, pildot savus pienākumus Eiropas Savienības (ES) vispārējās interesēs, ir pilnībā neatkarīgi.
  • LESD 301. pantā ir noteikts EESK locekļu maksimālais skaits. Tajā ir noteikts, ka Padome vienprātīgi pieņem lēmumu, nosakot EESK sastāvu un tās locekļu atalgojumu.
  • LESD 302. pantā ir noteikts EESK locekļu pilnvaru termiņš (tos var iecelt amatā atkārtoti) un process, ko Padome īsteno, apspriežoties ar Komisiju.
  • LESD 303. pantā ir noteikts, ka EESK ievēlē priekšsēdētāju un pieņem savu reglamentu.
  • LESD 304. pantā ir noteikts, ka Parlaments, Padome un Komisija var apspriesties ar EESK gadījumos, kad to paredz Līgumi, kā arī vienmēr, kad uzskata to par lietderīgu. Tā pēc savas ierosmes var sniegt atzinumu, ja uzskata to par lietderīgu. EESK atzinumus nodod Parlamentam, Padomei un Komisijai.
  • Līguma par Eiropas Savienību 13. pantā ir uzskaitītas Eiropas Savienības (ES) iestādes un noteikts, ka Parlamentam, Padomei un Komisijai palīdz EESK un Eiropas Reģionu komiteja, kas darbojas kā padomdevējas.
  • EESK reglamentā ir aprakstīts, kā iestāde darbojas un organizē savu darbu. To pieņem EESK pilnsapulce ar absolūtu balsu vairākumu.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

  • Reglamentā ir kodificēti EESK iekšējie darbības noteikumi, un tas papildina pamatnoteikumus, kas izklāstīti Līgumā par Eiropas Savienību un LESD.
  • Reglamentā ir iekļauts locekļu Rīcības kodekss, kas aptver:
  • Ar Rīcības kodeksu izveido arī Ētikas komiteju.

Locekļi

  • EESK veido šādas trīs grupas:
    • darba devēju organizācijas: pārstāvji no nozares privātā un publiskā sektora, mazajiem uzņēmumiem, tirdzniecības kamerām, vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības nozares, banku un apdrošināšanas sektora, transporta un lauksaimniecības nozares (I grupa);
    • darba ņēmēji: pārstāvji no valstu arodbiedrību organizācijām gan konfederāciju līmenī, gan nozaru federāciju līmenī (II grupa);
    • pilsoniskās sabiedrības organizācijas: piemēram, pārstāvji no lauksaimnieku un patērētāju organizācijām, mazajiem uzņēmumiem, amatniecības nozares, brīvajām profesijām un nevalstiskajām organizācijām sociālās aizsardzības un vides aizsardzības jomā (III grupa).
  • Locekļiem nav jāpieder ne pie vienas no šīm trim grupām. Locekļiem, kuri nepieder ne pie vienas no grupām, ir tādas pašas tiesības un pienākumi kā locekļiem, kuri ir piederīgi kādai grupai. Ir ieviesti jauni noteikumi par grupām nepiederošo locekļu līdzdalību izpētes grupu darbā, viņu iecelšanu par ziņotājiem un dalību plenārsesijās.
  • EESK locekļus izvirza ES dalībvalstu valdības un Padome tos ieceļ uz pieciem gadiem. Lēmumā (ES) 2019/853 noteikts, ka pēc Apvienotās Karalistes izstāšanās no ES locekļu pašreizējais skaits ir 329. LESD 301. pantā ir noteikts, ka maksimālais locekļu skaits ir 350. Pašreizējais locekļu sadalījums pa valstīm ir šāds:
    • 24 Vācijai, Francijai un Itālijai;
    • 21 Spānijai un Polijai;
    • 15 Rumānijai;
    • 12 Beļģijai, Bulgārijai, Čehijai, Grieķijai, Ungārijai, Nīderlandei, Austrijai, Portugālei un Zviedrijai;
    • 9 Dānijai, Īrijai, Horvātijai, Lietuvai, Slovākijai un Somijai;
    • 7 Igaunijai, Latvijai un Slovēnijai;
    • 6 Kiprai un Luksemburgai;
    • 5 Maltai.
  • Šīs trīs grupas ievēl priekšsēdētāju un priekšsēdētāja vietniekus uz 2,5 gadiem. Tie piedalās EESK darbību sagatavošanā, organizēšanā un koordinēšanā.
  • Reglamenta 2022. gada redakcijā ir ieviesta jauna vairākuma robežvērtība priekšlikuma izteikt neuzticību pieņemšanai – tagad tās ir divas trešdaļas nodoto balsu.

EESK loma likumdošanas procedūrās

  • EESK sniedz atzinumus, ko pieprasa Parlaments, Padome vai Komisija.
  • Tā arī sagatavo ES politikas jomu vai juridisko instrumentu, kas patlaban jau tiek īstenoti, novērtējumus, izstrādājot atzinumus vai novērtējuma ziņojumus.
  • Tā var arī sniegt atzinumus pēc savas iniciatīvas, izpētes atzinumus pēc ES iestāžu vai Eiropas Padomes prezidentvalstu pieprasījuma un informatīvos ziņojumus vai rezolūcijas par jebkādiem jautājumiem, kas saistīti ar ES piešķirtajiem uzdevumiem.

Organizācija

EESK veido šādas struktūras:

EESK ir tiesīga izveidot konsultatīvās komisijas, kuru sastāvā ir EESK locekļi un delegāti, kas pārstāv pilsoniskās sabiedrības organizācijas, kuras EESK vēlas iesaistīt savā darbā. Rūpniecības pārmaiņu konsultatīvā komisija pēta daudzas jomas, ko skar rūpniecības pārmaiņas. Tā ir atsevišķa EESK struktūra, un tās darbības joma attiecas uz visām rūpniecības nozarēm gan ražošanas, gan pakalpojumu jomā. Reglamenta 2022. gada redakcijā ir novērstas atšķirības starp EESK likumdošanas nodaļu un komisijas statusu, nodrošinot lielāku to lomas un mērķu pārredzamību.

EESK ir arī:

EESK atbalsta pastāvīgs sekretariāts, ko vada ģenerālsekretārs, kuru ieceļ birojs. Daļa EESK pakalpojumu (tulkošana, IT, loģistika) ir kopīgi ar Eiropas Reģionu komiteju.

KOPŠ KURA LAIKA REGLAMENTS IR PIEMĒROJAMS?

Reglaments ir spēkā kopš 2022. gada 1. jūnija.

KONTEKSTS

EESK atrodas Briselē.

Plašāka informācija:

  • Mūsu darbs (Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja).

PAMATDOKUMENTI

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas Reglaments un Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas locekļu Rīcības kodekss (2022. gada maijs) (OV L 149, 31.5.2022., 1.–54. lpp.).

Līguma par Eiropas Savienības darbību konsolidētā versija, Sestā daļa – Noteikumi par iestādēm un finanšu noteikumi, I sadaļa – Noteikumi par iestādēm, 3. nodaļa – Savienības padomdevējas struktūras, 300. pants (OV C 202, 7.6.2016., 177. lpp.).

Līguma par Eiropas Savienības darbību konsolidētā versija, Sestā daļa – Noteikumi par iestādēm un finanšu noteikumi, I sadaļa – Noteikumi par iestādēm, 3. nodaļa – Savienības padomdevējas struktūras, 1. iedaļa – Ekonomikas un sociālo lietu komiteja:

301. pants (bijušais EKL 258. pants) (OV C 202, 7.6.2016., 177. lpp.).

302. pants (bijušais LES 259. pants) (OV C 202, 7.6.2016., 178. lpp.).

303. pants (bijušais EKL 260. pants) (OV C 202, 7.6.2016., 178. lpp.).

304. pants (bijušais EKL 262. pants) (OV C 202, 7.6.2016., 178. lpp.).

Līguma par Eiropas Savienību konsolidētā versija, III sadaļa – Noteikumi attiecībā uz Savienības iestādēm, 13. pants (OV C 202, 7.6.2016., 22. lpp.).

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Padomes Lēmums (ES) 2019/853 (2019. gada 21. maijs), ar ko nosaka Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas sastāvu (OV L 139, 27.5.2019., 15.–16. lpp.).

Eiropas Komisijas un Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas sadarbības protokols (OV C 102, 5.4.2012., 1.–5. lpp.).

Pēdējo reizi atjaunots: 22.06.2022

Augša