EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012AE0489

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums par tematu “Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes Regulai, ar ko izveido Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumentu” COM(2011) 665 final – 2011/0302 (COD)

OV C 143, 22.5.2012, p. 116–119 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

22.5.2012   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 143/116


Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums par tematu “Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes Regulai, ar ko izveido Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumentu”

COM(2011) 665 final – 2011/0302 (COD)

2012/C 143/23

Ziņotājs: HENCKS kgs

Saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 172. pantu un 304. pantu Padome 2011. gada 17. novembrī un Eiropas Parlaments 2011. gada 13. decembrī nolēma konsultēties ar Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteju par tematu

“Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes Regulai, ar ko izveido Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumentu”

COM(2011) 665 final – 2011/0302 (COD).

Par Komitejas dokumenta sagatavošanu atbildīgā Transporta, enerģētikas, infrastruktūras un informācijas sabiedrības specializētā nodaļa savu atzinumu pieņēma 2012. gada 3. februārī.

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja 478. plenārajā sesijā, kas notika 2012. gada 22. un 23. februārī (22. februāra sēdē), ar 132 balsīm par un 3 atturoties, pieņēma šo atzinumu.

Šis atzinums ir daļa no piecu EESK atzinumu kopuma, kas izstrādāti par Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta jautājumiem un par pamatnostādnēm, kuras 2011. gada oktobrī publicējusi Eiropas Komisija. Šo dokumentu kopumu veido šādi atzinumi: TEN/468 par Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumentu (ziņotājs Hencks kgs), TEN/469 par vadlīnijām Eiropas telekomunikāciju tīkliem (ziņotājs Longo kgs), TEN/470 par Eiropas energoinfrastruktūras vadlīnijām (ziņotājs Biermann kgs), TEN/471 par pamatnostādnēm Eiropas transporta tīkla attīstībai (ziņotājs Back kgs) un TEN/472 par infrastruktūras projektu obligāciju iniciatīvu (ziņotājs Duttine kgs).

1.   Secinājumi

1.1.

EESK atbalsta Eiropas Komisijas plānu no nākamā daudzgadu budžeta 2014.–2020. gadam EUR 50 miljardus piešķirt transporta, enerģētikas un digitālo komunikāciju tīklu infrastruktūras savienošanas uzlabošanai Eiropas Savienībā, un atzinīgi vērtē arī Eiropas obligāciju aizņēmumu principu piemērošanu infrastruktūru projektiem, t.i., “ES projektu obligācijas”, kuras var radīt pastiprinošu efektu, mobilizējot publisko un privāto kapitālu, lai apmierinātu vajadzības pēc ieguldījumiem, kas prognozētas EUR 1 000 miljardu apmērā.

1.2.

Mērķtiecīgi ieguldījumi šajās svarīgajās infrastruktūrās veicinās tirdzniecību, izaugsmi, konkurētspēju un jaunu darba vietu izveidi, kas šobrīd ārkārtīgi nepieciešama Eiropā.

1.3.

Tā kā tradicionālā ieguldījumu finansēšana no publiskiem līdzekļiem šajā krīzes laikā kļūst arvien grūtāka, jauna veida finansēšanas instrumentu izmantošana Eiropas Savienībā, ciešā sadarbībā ar Eiropas Investīciju banku un ievērojot dažus nosacījumus (sk. TEN/472), būtu inovatīvs papildu risinājums, lai pensiju fondus, apdrošinātājus un citus kapitāla tirgus ieinteresētos dalībniekus mudinātu līdzekļus ieguldīt ilgtermiņa projektos.

1.4.

EESK atbalsta Komisijas centienus meklēt novatoriskus risinājumus lielākas privāto noguldījumu daļas piesaistīšanai, tomēr uzskata, ka šādu risinājumu mērķim ir jābūt ne tikai liela apjoma kapitālieguldījumu piesaistīšanai, bet tie jāstrukturē tā, lai interese rastos arī mazajiem noguldītājiem.

1.5.

Tas, cik svarīga ir pietiekami lielu līdzekļu ieguldīšana piemērotos, modernos, elastīgos un ilgtspējīgos infrastruktūras tīklos (tostarp personām ar invaliditāti), nav mērāms naudas izteiksmē vien — šie ieguldījumi ir jāvērtē arī sociālās un teritoriālās kohēzijas aspektā un no ekoloģiskā un piegādes drošuma viedokļa.

1.6.

Vienīgi apvienojot valsts, reģionālā un vietējā līmeņa publisko finansējumu, kā arī privāto finansējumu ar Savienības finansējumu, būs iespējams sasniegt infrastruktūras tīklu savienojumu jomā izvirzītos mērķus.

1.7.

Tātad Komisijai, izraugoties līdzfinansējamos projektus, jāņem vērā ne vien to, vai projektam ir augsta ES pievienotā vērtība, bet arī — valstij vai reģionam nozīmīgas infrastruktūras attīstības vajadzības.

1.8.

Ieguldījumi infrastruktūrās ir būtiski arī no ES un valstu drošības viedokļa, un tas būtu jāņem vērā gan projektus plānojot, gan uzsākot to apstiprināšanas procedūru. Praktiski tie ir pamatnosacījumi, lai konkrēti pabeigtu Eiropas Savienībā joprojām pastāvošo izolēto reģionu integrāciju.

1.9.

Tātad Savienībai, izmantojot Eiropas struktūrfondus, arī turpmāk pastāvīgi un proporcionāli jāpiešķir dalībvalstīm līdzekļi visa veida sociālās un ģeogrāfiskās sadrumstalotības novēršanai attiecībā uz piekļuves iespējām valstu tīklu infrastruktūrai.

1.10.

EESK atbalsta priekšlikumu par Eiropas transporta un enerģētikas tīklu un digitālās infrastruktūras savienošanas projektu centralizētu pārvaldību. Izmantojot šo triju nozaru sinerģiju un uzlabojot darbības noteikumus, tostarp racionalizējot kopīgu interešu projektiem piemērojamās atļauju piešķiršanas procedūras un saīsinot projektu īstenošanas termiņus, varēs samazināt šo projektu izmaksas un palielināt to efektivitāti.

1.11.

EESK aicina dalībvalstis atbalstīt Komisijas iniciatīvas šajā jomā, informēt un rosināt kapitāla tirgus un citus ieguldītājus aktīvi piedalīties šā pasākuma veiksmīgā īstenošanā.

2.   Ievads

2.1.

Priekšlikumā par jauno daudzgadu finanšu shēmu 2014.–2020. gadam Komisija ierosina konkrētus pasākumus integrētu Eiropas infrastruktūru atbalstam transporta, enerģētikas un digitālās komunikācijas jomās.

2.2.

Infrastruktūras izdevumi Eiropā pēdējo desmit gadu laikā kopumā ir samazinājušies, taču ekonomikas krīzes apstākļos mērķtiecīgi ieguldījumi šajā jomā ir būtisks izaugsmes faktors, un no tiem lielā mērā ir atkarīga Eiropas ekonomikas nākotne.

2.3.

Lai veicinātu minēto infrastruktūru attīstību un ievērotu prioritātes, kas izaugsmes jomā izvirzītas jaunajā stratēģijā vienotajam tirgum, Komisija ierosina jaunu “Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumentu”.

2.4.

Ir pilnīgi skaidrs (un EESK to ir uzsvērusi daudzos atzinumos), ka integrētā ekonomikas zonā ārkārtīgi svarīgi ir visjaunāko tehnoloģiju, viedi, ilgtspējīgi un savstarpēji pilnībā savienojami ceļu, dzelzceļu, ūdens un gaisa ceļu, multimodālo pārvadājumu, elektroenerģijas, naftas un gāzes cauruļvadu un platjoslas elektroniskās saziņas tīkli. Pārrāvumi un problemātiskie posmi Eiropas tīklu savstarpējā savienojumā būtiski kaitē iekšējā tirgus pilnīgai izveidei, rada atšķirības starp reģioniem un ir iemesls Eiropas atkarībai no trešām valstīm, jo īpaši enerģētikas jomā.

2.5.

Mērķtiecīgi ieguldījumi šajās svarīgajās infrastruktūrās veicinās tirdzniecību, izaugsmi, konkurētspēju un jaunu darba vietu izveidi, kas šobrīd ārkārtīgi nepieciešama Eiropā.

2.6.

Ieguldījumi lielo infrastruktūru tīklu projektos pēc būtības ir ilgtermiņa projekti, tiem vajadzīgi vērienīgi ieguldījumi, turklāt to ekonomiskais izdevīgums, īpaši būvniecības posmā un šo tīklu darbības sākumposmā, vienmēr pakļauts lielam riskam (jo nav pietiekami izvērtētas izmaksas, pārvērtēts satiksmes apjoms un finansējuma paketes sarežģītība).

2.7.

Tā kā šos projektus nav iespējams finansēt ar valstu, reģionu vai Savienības publiskajām finansēm vien, Komisija piedāvā jaunu finanšu instrumentu — infrastruktūras savienošanas mehānismu —, kā arī pārskatītas pamatnostādnes transporta, enerģētikas un IKT jomā, lai piesaistītu citus privātā un publiskā finansējuma līdzekļus, vienlaikus vairojot uzticēšanos infrastruktūru projektiem un samazinot to riska profilu privāto investoru skatījumā.

2.8.

Šajā nolūkā Komisija ir iesniegusi virkni priekšlikumu:

priekšlikumu regulai, ar ko izveido Eiropas infrastruktūras savietošanas instrumentu (EESK atzinums TEN/468);

priekšlikumu regulai, ar ko paredz vispārīgus noteikumus Kopienas finansiālā atbalsta piešķiršanai Eiropas transporta un enerģētikas tīklu jomā (EESK atzinums TEN/472);

priekšlikumu regulai par pamatnostādnēm Eiropas transporta tīkla attīstībai (EESK atzinums TEN/471); (

priekšlikumu regulai, ar ko izveido Eiropas energoinfrastruktūras vadlīnijas (EESK atzinums TEN/470);

priekšlikumu regulai par vadlīnijām Eiropas telekomunikāciju tīkliem (EESK atzinums TEN/469).

3.   Paziņojuma par integrētām Eiropas infrastruktūrām un priekšlikuma regulai, ar ko izveido Eiropas infrastruktūras savietošanas instrumentu, saturs

3.1.

Lai paātrinātu ieguldījumus Eiropas transporta, enerģētikas un digitālo komunikāciju tīklos un mobilizētu vajadzīgos publiskā un privātā sektora līdzekļus, Komisija ierosina laika posmam no 2014. līdz 2020. gadam:

paredzēt, ka Eiropas tīklu savstarpējās savienošanas īstenošanai būs nepieciešami ieguldījumi EUR +/–1 000 miljardu apmērā, kas sadalītas šādi:

Enerģētika

Elektroenerģija

EUR 140 mljrd.

Gāze

EUR 70 mljrd.

CO2

EUR 2,5 mljrd.

Nafta

p.m.

Transports

(autotransports, dzelzceļa, jūras, iekšējo ūdensceļu un gaisa transports)

 

EUR 500 mljrd.,

tostarp EUR 250 mljrd. pamattīklam;

finansējums dažādiem transporta veidiem tiks sadalīts pakāpeniski, atkarībā no izvēlētajiem projektiem

Platjoslas elektroniskās saziņas tīkli

 

EUR 270 mljrd.

Eiropas tīklu savstarpējā savienojuma ieguldījumu projektiem piešķirt EUR 50 miljardus, proti, 40 miljardus paredzēt no Savienības budžeta un 10 miljardus — no kohēzijas fonda, kas domāti transporta infrastruktūrai. Šos līdzekļus sadalīs šādi:

Enerģētika

EUR 9,1 mljrd.

Transports

EUR 31,7 mljrd.

Telekomunikācijas/digitālie pakalpojumi

EUR 9,2 mljrd.

Komisijas izvēlētus (pēc dalībvalstu ierosinājuma) kopīgas intereses Eiropas savstarpējā savienojuma projektus līdzfinansēt 20 līdz 75 % apmērā no attiecināmajām izmaksām vai izņēmuma gadījumos pat 80 vai 100 % apmērā;

ieviešot Eiropas obligāciju aizņēmumus infrastruktūru projektiem (ES projektu obligācijas), palielināt privātā sektora ieinteresētību finansēšanā, lai samazinātu risku trešo pušu investoriem. Tādējādi tiks izmantots ES budžets, lai nodrošinātu kapitālu Eiropas Investīciju bankai (EIB) un tādējādi varētu segt daļu riska, ko tā uzņemas, līdzfinansējot piemērotus projektus. ES budžets būs sava veida garantija, lai EIB finansētu projektus, bet atlikušais risks būs jāuzņemas Eiropas Investīciju bankai;

No 2012.–2013. gadam paredzēts izmēģinājuma posms, kura laikā notiks darbs pie 5 līdz 10 projektiem. Šajā posmā to līdzekļu apjoms, kas no ES pārskaitīti uz EIB, nepārsniegs EUR 230 miljonus un tos pilnībā finansēs, pārdalot pastāvošo ieguldījumu programmu neizmantotos līdzekļus. Komisija lēš, ka šiem līdzekļiem jāpiesaista citi ieguldījumi, kuru kopējā summa varētu sasniegt EUR 4,6 miljardus;

maksimāli palielināt programmu sinerģiju enerģētikas, transporta un IKT nozarē, lai nodrošinātu, pirmkārt, stratēģijas konsekvenci un to, lai Komisija projektus atlasītu, balstoties uz skaidriem un saskaņotiem kritērijiem, un, otrkārt, pārraudzību un kontroli, lai ES finansējums būtu precīzi pielāgots konkrētu mērķu sasniegšanai un efektīvs;

ieviest pastāvošo noteikumu vienkāršošanas pasākumus — rādītāju saskaņošanu ar stratēģijas “Eiropa 2020” mērķiem, atļaujas piešķiršanas termiņu saīsināšanu, centralizētu visu triju nozaru pārvaldību, iespējams, izpildaģentūras izveidošanu, vienotu piešķiršanas kritēriju un gada darba programmas izveidi, mehānisma koordinācijas komitejas izveidi un, visbeidzot, Komisijas pilnvarošanu deleģēto tiesību aktu pieņemšanai.

4.   Vispārīgas piezīmes

4.1.

EESK atbalsta Komisijas iniciatīvas ar mērķi veicināt un koordinēt ieguldījumus stratēģiskos projektos ar augstu ES pievienoto vērtību un laika posmam no 2014. līdz 2020. gadam ierosināt tradicionālajam piešķīrumu finansējumam alternatīvus risinājumus.

4.2.

EESK atbalsta ierosinājumu Eiropas transporta, enerģētikas un digitālo komunikāciju tīklu savienošanas projektiem paredzēt finansēšanas un centralizētas pārvaldības mehānismu un kopējas darba programmas, par kurām tieši atbildīga Komisija, kurai vajadzības gadījumā palīdz izpildaģentūra. Izmantojot šo triju nozaru sinerģiju un uzlabojot darbības noteikumus, tostarp racionalizējot kopīgu interešu projektiem piemērojamās atļauju piešķiršanas procedūras un saīsinot projektu īstenošanas termiņus, varēs samazināt šo projektu izmaksas un palielināt to efektivitāti.

4.3.

Tātad EESK atbalsta priekšlikumu noteikt prioritāru statusu projektiem, kuriem ir pievienotā vērtībā un nepieciešamība Eiropā, lai panāktu Eiropas tīklu un dalībvalstu infrastruktūru savienošanu. Komiteja tomēr norāda, ka teritoriālai un sociālai kohēzijai nepieciešams, lai Eiropas Savienība turpinātu pastāvīgi un proporcionāli piešķirt līdzekļus dalībvalstīm sociālās un ģeogrāfiskās sadrumstalotības novēršanai attiecībā uz piekļuves iespējām valsts tīklu infrastruktūrai un piegādes drošības garantēšanai, izmantojot Eiropas struktūrfondus.

4.4.

EESK atzīst, ka nepieciešamība pēc piemērotiem, moderniem, elastīgiem, ilgtspējīgiem un pieejamiem infrastruktūras tīkliem (tostarp personām ar invaliditāti) nav mērāma naudas izteiksmē vien. Šie ieguldījumi ir nepieciešami arī no sociālās un teritoriālās kohēzijas un vides aizsardzības viedokļa un Komisijai, izvēloties līdzfinansējumos projektus, tas jāņem vērā.

4.5.

Ieguldījumi infrastruktūrās ir būtiski arī no ES un valstu drošības viedokļa, un tas būtu jāņem vērā gan projektus plānojot, gan uzsākot to apstiprināšanas procedūru. Praktiski tie ir pamatnosacījumi, lai konkrēti pabeigtu Eiropas Savienībā joprojām pastāvošo izolēto reģionu integrāciju.

4.6.

Lai gan Savienības finanšu ieguldījums EUR 50 miljardu apmērā ir ļoti būtisks, tomēr tā ir tikai neliela daļa no Komisijas apzinātajām ieguldījumu vajadzībām.

4.7.

Jebkurā gadījumā lielākā daļa ieguldījumu būs jānodrošina dalībvalstīm un privātajiem ieguldītājiem, bet Savienības finanšu ieguldījumam jākalpo par “sākumkapitālu”, kas rosinātu dalībvalstis un tirgus dalībniekus veikt lielākus ieguldījumus.

4.8.

Taču budžeta problēmu un publisko finanšu konsolidācijas pasākumu dēļ daudzas dalībvalstis plāno samazināt ieguldījumu apjomu vai pārtraukt ieguldījumu programmu īstenošanu; tas noteikti negatīvi ietekmēs privāto ieguldījumu pieplūdi.

4.9.

Vienīgi apvienojot valsts, reģionālā un vietējā līmeņa publisko finansējumu, kā arī privāto finansējumu ar Savienības finansējumu, būs iespējams sasniegt infrastruktūras tīklu savienojumu jomā izvirzītos mērķus.

4.10.

Ieguldījumi infrastruktūras jomā veicinās pāreju uz ekonomiku un sabiedrību ar zemu oglekļa emisijas līmeni.

4.11.

Ņemot vērā Komisijas apņemšanos, pirmkārt, Savienības programmās iekļaut stratēģijā “Eiropa 2020” izvirzītos mērķus, un jo īpaši mērķus klimata pārmaiņu jomā, un, otrkārt, šo mērķu sasniegšanai paredzēt vismaz 20 % no Savienības budžeta, EESK atbalsta Komisijas lēmumu ES budžetu izmantot ieguldījumiem un izraisīt pastiprinošu efektu, mobilizējot privāto kapitālu. Svarīgi ir samazināt regulējuma risku un kapitāla izmaksas trešo pušu ieguldītājiem, kuri meklē iespēju veikt ieguldījumus ilgtermiņa projektos; tā kā tradicionālā ieguldījumu finansēšana no publiskiem līdzekļiem šajā krīzes laikā kļūst arvien grūtāka, jauna veida finansēšanas instrumentu izmantošana, Eiropas Savienībai cieši sadarbojoties ar Eiropas Investīciju banku un ievērojot dažus nosacījumus, (sk. TEN/472), būtu inovatīvs papildu risinājums, lai pensiju fondus, apdrošinātājus un citus kapitāla tirgus ieinteresētos dalībniekus mudinātu līdzekļus ieguldīt ilgtermiņa projektos.

4.12.

EESK atbalsta Komisijas centienus meklēt novatoriskus risinājumus lielākas privāto noguldījumu daļas piesaistīšanai, tomēr uzskata, ka šādu risinājumu mērķim ir jābūt ne tikai liela apjoma kapitālieguldījumu piesaistīšanai, bet tie jāstrukturē tā, lai interese rastos arī mazajiem noguldītājiem.

4.13.

Tā kā nav citu potenciālu risinājumu, EESK pauž nožēlu par dažu dalībvalstu atturīgo vai pat noraidošo attieksmi pret obligāciju aizņēmumiem; Komiteja cer, ka no 2012. līdz 2013. gadam paredzētajā izmēģinājuma posmā, kurā tiks izmantoti līdz pat EUR 230 miljoni pašreizējā ES budžeta, izdosies pamudināt kapitāla tirgus, pensiju fondus, apdrošināšanas uzņēmumus u. c. veikt ilgtermiņa ieguldījumus un pārliecināt par paredzēto pasākumu pamatotību.

Briselē, 2012. gada 22. februārī

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas priekšsēdētājs

Staffan NILSSON


Top