EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Eiropas un Vidusjūras reģiona valstu preferenciālie izcelsmes noteikumi

 

KOPSAVILKUMS:

Lēmums 2013/94/ES — Reģionālas konvencijas noslēgšana par Eiropas un Vidusjūras reģiona valstu preferenciāliem izcelsmes noteikumiem

KĀDS IR ŠĪ LĒMUMA MĒRĶIS?

  • Ar to noslēdz Reģionālu konvenciju par Eiropas un Vidusjūras reģiona valstu preferenciāliem izcelsmes noteikumiem*.
  • Šī konvencija Eiropas un Vidusjūras reģiona valstīm (kas tālāk uzskaitītas sadaļā “Svarīgākie aspekti”) ļauj izmantot priekšrocības, ko sniedz kopīgi noteikumi un preferenciāls statuss muitas procedūrās.
  • Tās mērķis ir sekmēt ciešāku ekonomikas integrāciju un spēcīgākus tirdzniecības sakarus šajā teritorijā.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Eiropas Savienība Reģionālo konvenciju par Eiropas un Vidusjūras reģiona valstu preferenciāliem izcelsmes noteikumiem parakstīja 2011. gada aprīlī. Ar šo konvenciju vienā juridiskā instrumentā ir apvienoti visi noteikumi, kas attiecas uz tādu preču izcelsmi, kuras tirgo saskaņā ar aptuveni 60 divpusējiem brīvās tirdzniecības nolīgumiem (BTN) starp Eiropas un Vidusjūras reģiona valstīm un arī ES stabilizācijas un asociācijas procesa dalībvalstīm.

Līgumslēdzējas puses

Papildus ES citas šīs konvencijas līgumslēdzējas puses ir:

  • Eiropas Brīvās tirdzniecības asociācijas (EBTA) dalībvalstis: Islande, Lihtenšteina, Norvēģija un Šveice;
  • Barselonas deklarācijas parakstītājvalstis: Alžīrija, Ēģipte, Izraēla, Jordānija, Libāna, Maroka, Palestīniešu pašpārvalde, Sīrija, Tunisija un Turcija;
  • Fēru Salas;
  • stabilizācijas un asociācijas procesa dalībvalstis: Bosnija un Hercegovina, Horvātija, bijusī Dienvidslāvijas Maķedonijas Republika, Albānija, Melnkalne un Serbija, kā arī Kosova (1);
  • Moldovas Republika, Gruzija un Ukraina.

Noteiktas izcelsmes izstrādājumi

Lai varētu piemērot tarifu atvieglojumus, ir jānosaka preču izcelsme. Uzskata, ka preču izcelsme ir Eiropas un Vidusjūras reģiona kumulācijas zona, ja šīs preces ir:

  • pilnībā iegūtas (piemēram, iegūtas kalnrūpniecībā, novāktas vai attiecībā uz dzīviem dzīvniekiem — dzimuši un audzēti) līgumslēdzējas puses teritorijā;
  • to sastāvā ir materiāli, kuru izcelsme ir valstis, kas nav parakstījušas šo konvenciju (nenoteiktas izcelsmes materiāli), bet kuri līgumslēdzējas puses teritorijā ir pietiekami apstrādāti vai pārstrādāti (I papildinājuma II pielikums);
  • importētas no Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) un eksportētas uz citu līgumslēdzēju pusi.

Eiropas un Vidusjūras reģiona kumulācijas zona

Konvencijas darbības pamatā ir kumulācijas sistēma, saskaņā ar kuru līgumslēdzējas puses izstrādājumus, kuru izcelsme ir citu līgumslēdzēju pušu teritorija, var izmantot kā vietējo produkciju. Saskaņā ar Eiropas un Vidusjūras reģiona izcelsmes kumulācijas sistēmu starp ES un daudzām attiecīgajām valstīm spēkā ir diagonālas kumulācijas sistēma.

Izcelsmes apliecinājumi

  • Eksportētājvalsts muitas iestādes kā izcelsmes apliecinājumus izdod pārvadājumu sertifikātus EUR.1 vai EUR-MED. Šādi dokumenti importētājiem citu līgumslēdzēju pušu teritorijās ļauj izmantot preferenciālu tarifu režīmu.
  • Apstiprināts eksportētājs var arī izdot izcelsmes deklarāciju vai EUR-MED izcelsmes deklarāciju.

Pasākumi administratīvai sadarbībai

Pušu muitas iestādes nodrošina savstarpēju koordināciju (piemēram, cita citai iesniedzot to zīmogu nospiedumu paraugus, kurus tās izmanto, izdodot pārvadājumu sertifikātu EUR.1 un EUR-MED vai izcelsmes deklarāciju pārbaužu vajadzībām).

Pārvaldība un īstenošana

Konvencijas pārvaldību un īstenošanu nodrošina Apvienotā komiteja, kuras sastāvā ir visu līgumslēdzēju pušu pārstāvji.

(1) Šis nosaukums nekādi neskar nostājas attiecībā uz Kosovas statusu un atbilst ANO Drošības padomes Rezolūcijai 1244 un Starptautiskās Tiesas atzinumam par Kosovas neatkarības deklarāciju.

KOPŠ KURA LAIKA LĒMUMS IR PIEMĒROJAMS?

Tas ir piemērojams kopš 2012. gada 26. marta.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Izcelsmes noteikumi: faktiski tā ir tirgotu preču “ekonomiskā” valstspiederība, kas jānosaka, lai nolemtu par tām piemērojamiem muitas nodokļiem. Preferenciālas izcelsmes statusu piešķir precēm no konkrētām valstīm, kuras atbilst noteiktiem kritērijiem, piemēram, precēm tiek veikta papildu apstrāde vai pārstrāde salīdzinājumā ar to, kas vajadzīga, lai iegūtu nepreferenciālas izcelsmes statusu.

PAMATDOKUMENTS

Padomes Lēmums 2013/94/ES (2012. gada 26. marts) par to, lai noslēgtu Reģionālu konvenciju par Eiropas un Vidusjūras reģiona valstu preferenciāliem izcelsmes noteikumiem (OV L 54, 26.2.2013., 3.–158. lpp.)

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Padomes Lēmums 2013/93/ES (2011. gada 14. aprīlis) par to, lai Eiropas Savienības vārdā parakstītu Reģionālu konvenciju par Eiropas un Vidusjūras reģiona preferenciāliem izcelsmes noteikumiem (OV L 54, 26.2.2013., 1.–2. lpp.)

Pēdējo reizi atjaunots: 09.02.2018

Top