Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Profesionālās izglītības un apmācības modernizēšana Eiropā

KOPSAVILKUMS:

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. Jauns stimuls Eiropas sadarbībai profesionālās izglītības un apmācības jomā, lai atbalstītu stratēģiju “Eiropa 2020” ( COM(2010) 296 galīgā redakcija, 2010. gada 9. jūnijs)

KOPSAVILKUMS

Eiropas Savienības mērķis ir modernizēt profesionālo izglītību un apmācību (PIA), lai uzlabotu tās pievilcīgumu un nozīmi ES vispārējā izaugsmes un darbavietu nodrošināšanas programmā.

KĀDS IR ŠĪ PAZIŅOJUMA MĒRĶIS?

Tajā ir ierosināts atsākt ES līmeņa sadarbību PIA jomā, jo tā palīdz sasniegt stratēģijas “Eiropa 2020” un stratēģiskās sistēmas sadarbībai izglītības un apmācības jomā mērķus.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Paziņojumā ir izklāstītas stratēģiskās sistēmas sadarbībai izglītības un apmācības jomā galvenās prioritātes PIA jomā.

Mūžizglītība*

  • Ir jāuzlabo piekļuve apmācības iespējām, jo aizvien vairāk cilvēku maina savas profesionālās darbības virzienu.
  • Ir nepieciešama elastīgāka pieeja mācību rezultātu iegūšanas un novērtēšanas kārtībai, kā arī to lomai kvalifikācijas ieguvē.
  • Darba devēju, apmācības sniedzēju un augstākās izglītības iestāžu nozīmei PIA nodrošināšanā ir jābūt lielākai.
  • Prasmes, kas iegūtas ārpus formālās izglītības un apmācības sistēmas, var apstiprināt, izmantojot uz rezultātiem balstītu pieeju attiecībā uz profesionālo kvalifikāciju, kuras pamatā ir:

Paziņojumā ir uzsvērta arī steidzamā nepieciešamība nodrošināt starpvalstu mobilitāti PIA jomā.

PIA uzlabošana

  • Pasākumi, kas ierosināti nolūkā uzlabot PIA kvalitāti, efektivitāti un pievilcīgumu, ir šādi:

PIA palīdz apkarot sociālo atstumtību un sekmē integrējošu izaugsmi. Audzēkņiem, kuri atrodas nelabvēlīgā situācijā, piemērotākas varētu būt darba tirgus vajadzībām atbilstošas uz darbu balstītas mācības ārpus klases.

Paziņojumā ir arī aicināts sekmēt radošumu un uzņēmējdarbību.

Turpmākie pasākumi

Eiropas Profesionālās izglītības attīstības centrs (Cedefop) 2015. gadā izstrādāja uzraudzības ziņojumu par PIA jomā sasniegto progresu laikposmā no 2010. līdz 2014. gadam.

Tajā ir norādīts, ka divas trešdaļas ES valstu ir veikušas reformas PIA jomā, jo īpaši attiecībā uz pamatprasmēm, uz darbu balstītām mācībām un ciešāku mijiedarbību starp PIA sniedzējiem, darba devējiem un darba ņēmējiem.

Tomēr lielāks progress vēl aizvien ir nepieciešams tādās jomā kā:

  • mūžizglītības popularizēšana;
  • mobilitāte;
  • neformālās izglītības* atzīšana.

2015. gadā ES valstu ministri sagatavoja Rīgas secinājumus. Tajos ir ierosinātas jaunas vidēja termiņa prioritātes PIA jomā. Tās ietver:

  • plašāku uz darbu balstītu mācību popularizēšanu;
  • piekļuves paplašināšanu PIA;
  • pamatprasmju apguves turpmāku nostiprināšanu PIA mācību programmā.

PIA nozīme tika uzsvērta arī Eiropas Komisijas paziņojumā “Izglītības pārvērtēšana” un Padomes 2013. gada ieteikumā par garantiju jauniešiem.

KONTEKSTS

Šis paziņojums ir svarīgs elements 2002. gada Kopenhāgenas procesā, kura mērķis ir uzlabot PIA darbību, kvalitāti un pievilcīgumu ES teritorijā. 2010. gadā tam sekoja Briges paziņojums, kas ietvēra virkni īstermiņa priekšlikumu attiecībā uz PIA.

GALVENIE TERMINI

* Mūžizglītība: mācīšanās visa mūža garumā nolūkā uzlabot prasmes, spējas, zināšanas un kvalifikāciju.

* Neformālā izglītība: mācīšanās neformālās situācijās (piemēram, sporta klubos vai jauniešu klubos) pretstatā formālās mācīšanās veidiem (skolā, augstskolā utt.).

Pēdējo reizi atjaunots: 14.10.2015

Top