Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Pastiprināta sadarbība Eiropas jūras uzraudzības jomā

Civilo un militāro iestāžu jūras uzraudzības datu apvienošana var palīdzēt izvairīties no darba dublēšanās un samazināt izmaksas. Sadarbības palielināšana un datu kopīgošana var arī palīdzēt efektīvāk reaģēt uz notikumiem jūrā reāllaikā, piemēram, nelaimes gadījumiem, piesārņošanas gadījumiem, noziegumiem vai drošības apdraudējumiem.

AKTS

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam un Padomei. Labāka situācijas apzināšanās ar uzlabotu sadarbību starp jūras uzraudzības iestādēm: turpmākie pasākumi vienotajā informācijas apmaiņas vidē ES jūrlietu jomā (COM(2014) 451 final, 2014. gada 8. jūlijs)

KOPSAVILKUMS

Civilo un militāro iestāžu jūras uzraudzības datu apvienošana var palīdzēt izvairīties no darba dublēšanās un samazināt izmaksas. Sadarbības palielināšana un datu kopīgošana var arī palīdzēt efektīvāk reaģēt uz notikumiem jūrā reāllaikā, piemēram, nelaimes gadījumiem, piesārņošanas gadījumiem, noziegumiem vai drošības apdraudējumiem.

KĀDS IR ŠĪ PAZIŅOJUMA MĒRĶIS?

Tajā ir atspoguļoti panākumi, ko no savas dibināšanas brīža guvusi Eiropas Komisijas izveidotā Vienotā informācijas apmaiņas vide (CISE). Ar to ierosinātas vadlīnijas un turpmākās prioritātes Eiropas Savienības un valstu līmenī.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

CISE ir viens no ES integrētās jūrlietu politikas galvenajiem stratēģiskajiem mērķiem un jūras drošības stratēģijas svarīgs elements.

Kas ir JūrlietuCISE?

Tas ir brīvprātīgs sadarbības process, kura pamatā ir esošās informācijas apmaiņas sistēmas un platformas. To uzlabotai sadarbspējai vajadzētu optimizēt informācijas apmaiņu starp uzraudzības iestādēm, rezultātā radot labāku izpratni par situāciju jūrlietu jomā. Jūrlietu CISE galvenais mērķis ir drošības un vides aizsardzības palielināšana ES jūras teritorijās.

Kādas ir tās priekšrocības?

  • Labākas zināšanas un izpratne par situāciju jūrā, kas nodrošina labāk koordinētas uzraudzības operācijas ar labāku reaģētspēju.
  • Ar datu vākšanu saistītā darba būtiska samazināšana.
  • Ar jūras uzraudzību saistīto darbību administratīvo un operatīvo izmaksu samazināšana.

Sasniegumi ES līmenī:

Ir izveidotas vairākas sistēmas, kas izmantojamas dažādās politikas jomās un aptver vairākas atšķirīgas nozares. Tās ir šādas:

  • SafeSeaNet, kas sniedz integrētus jūrlietu pakalpojumus satiksmes uzraudzībai (situācijas apzināšanās) un nodrošina ES tiesību aktu īstenošanu;
  • kopīgā ārkārtējo situāciju sakaru un informācijas sistēma, kas sekmē komunikāciju jūras incidentu un katastrofu laikā;
  • kuģu satelītnovērošanas sistēma, kas zivsaimniecības iestādēm sniedz datus par kuģu atrašanās vietu, kursu un ātrumu;
  • jūras uzraudzības tīkls, kas ļauj veikt operatīvās kuģošanas informācijas un pakalpojumu, piemēram, kuģu atrašanās vietu, trajektorijas, identifikācijas datu, tērzēšanas ziņojumu vai attēlu, apmaiņu;
  • Eiropas Robežu uzraudzības sistēma (Eurosur), multifunkcionāla sistēma, kas paredzēta nelegālās imigrācijas un pārrobežu noziedzības novēršanai pie ES ārējām robežām;
  • Eiropas aģentūra ārējo robežu pārvaldībai - Frontex, kas sekmē, koordinē un attīsta Eiropas robežu pārvaldību;
  • vienotie valstu kontaktpunkti, kas nodrošina valstu informācijas apmaiņas platformas ar kuģiem saistītas informācijas apmaiņai un ir saistīti ar ES kuģošanas informācijas un apmaiņas sistēmu.

Kādas ir turpmākās pārrobežu un starpnozaru sadarbības prioritārās jomas?

  • Apmainīšanās ar patruļkuģu un patruļlidmašīnu jaunāko atrašanās vietas informāciju, lai nodrošinātu pēc iespējas ātrāku reakciju, kad notiek masu glābšanas operācijas un/vai citi notikumi jūrā.
  • Sadarbības rīki pārrobežu krīžu pārvarēšanai.
  • Datu konsolidācija un apmaiņa ar informāciju par aizdomīgiem kuģiem, kas kuģo ES ūdeņos.
  • Atpūtas kuģu valstu reģistri, lai varētu veikt ES valstu savstarpējo informācijas pieprasījumu datorizētu apstrādi.

Komisija ierosina arī vairākus turpmākos pasākumus. Piemēram, tā plāno:

  • līdz 2016. gada beigām izstrādāt nesaistošu Jūrlietu CISE rokasgrāmatu, kurā būs sniegti paraugprakses ieteikumi un informācija par to, kā pieteikties CISE;
  • atbalstīt pasākumus, kuru mērķis ir jūras uzraudzības sistēmu sadarbspējas standartu izstrāde, uzturēšana un izplatīšana;
  • turpināt pārskatīt spēkā esošos nozaru tiesību aktus ES līmenī, lai novērstu iespējamos atlikušos juridiskos šķēršļus, kas kavē starpnozaru informācijas apmaiņu, un vienlaikus nodrošināt, lai tiktu ievērotas attiecīgās datu aizsardzības prasības.

Līdz 2018. gadam Komisija arī sāks pārskatīšanas procesu, kurā izvērtēs Jūrlietu CISE īstenošanu un vajadzību pēc turpmākas rīcības.

Plašāka informācija ir pieejama Eiropas Komisijas tīmekļa vietnes lapā par integrēto jūras uzraudzību.

SAISTĪTIE AKTI

Komisijas paziņojums Padomei un Eiropas Parlamentam. Ceļveža projekts par vienotas informācijas apmaiņas vides izveidošanu ES jūrniecības jomas uzraudzībai (COM(2010) 584 galīgā redakcija, 2010. gada 20. oktobris)

Pēdējo reizi atjaunots: 24.09.2015

Top