EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Eiropola Eiropas Kibernoziedzības centrs

Eiropas sabiedrība ir arvien vairāk atkarīga no elektroniskajiem tīkliem un informācijas sistēmām. Attīstoties informācijas un komunikācijas tehnoloģijām (IKT), ir attīstījusies ar noziedzīgā darbība, kas apdraud iedzīvotājus, uzņēmumus, valdības un būtisku infrastruktūru. Lai palīdzētu pret to cīnīties, 2013. gadā Eiropas Savienība izveidoja Eiropas Kibernoziedzības centru (EC3) kā daļu no Eiropola.

AKTS

Komisijas paziņojums Padomei un Eiropas Parlamentam. Vēršanās pret noziedzību mūsu digitālajā laikmetā: Eiropas Kibernoziedzības centra izveide (COM(2012) 140 final, 28.3.2012.).

KOPSAVILKUMS

Kibernoziedzība ir noziedzīgi nodarījumi, kurus izdara, izmantojot datorus un komunikācijas tīklus (piemēram, internetu). Kibernoziedzībai nav robežu, tāpēc ir nepieciešama sadarbība un koordinācija starp tiesībaizsardzības iestādēm: Eiropas Kibernoziedzības centram (EC3), kas ir daļa no Eiropola un atrodas Nīderlandē, ir būtiska loma cīņā pret noziedznieku grupām, kas nodarbojas ar kibernoziedzību.

Darbības joma

EC3 cīnās pret šādiem kibernoziegumiem:

kibernoziegumi, ko izdarījušas organizētas noziedzīgas grupas, jo īpaši tie noziedzīgie nodarījumi, kas rada liela apmēra noziedzīgi iegūtus līdzekļus, piemēram, krāpšana tiešsaistē;

kibernoziegumi, kas nodara būtisku kaitējumu cietušajiem, piemēram, bērnu seksuāla izmantošana tiešsaistē;

kibernoziegumi, kas skar būtisku infrastruktūru un informācijas sistēmas ES (tostarp pakalpojumatteices uzbrukumi ar mērķi padarīt neiespējamu tīmekļa vietņu izmantošanu).

Funkcijas

1.

Eiropas kontaktpunkts informācijas apkopošanai saistībā ar kibernoziedzību: informācijas vākšana par kibernoziedzību no dažādiem avotiem, tendenču un apdraudējumu identificēšana un izlūkošanas uzlabošana.

2.

Speciālo zināšanu apkopošana, lai atbalstītu ES dalībvalstu spēju veidošanu: galvenais uzsvars liekams uz policijas un tiesnešu apmācību.

3.

Operatīvs atbalsts dalībvalstīm: pārrobežu kopīgas izmeklēšanas vienību izveides veicināšana, lai risinātu konkrētus ar kibernoziedzību saistītus jautājumus un nodrošinātu apmaiņu ar operatīvo informāciju izmeklēšanā. Tāpat tās nodrošinās uzglabāšanu, speciālās zināšanas šifrēšanā (ziņojumu vai datu kodēšana, lai novērstu neatļautu piekļuvi) un citus tiešsaistes rīkus un tehniskās iespējas.

4.

Eiropas kibernoziegumu izmeklētāju rupors tiesībaizsardzības un tiesu iestādēs: sarunās ar IKT nozari un citiem privātā sektora uzņēmumiem, kā arī ar pētniecības kopienu, lietotāju asociācijām un pilsoniskās sabiedrības organizācijām.

SAISTĪTAIS AKTS

Eiropas Kibernoziedzības centrs: Pirmais gada pārskats, 2014. gada februāris.

Pēdējā atjaunināšana: 18.06.2014

Top