Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Eurodac: Eiropas patvēruma meklētāju pirkstu nospiedumu salīdzināšanas sistēma

 

KOPSAVILKUMS:

Regula (ES) Nr. 603/2013 par Eurodac – ES daktiloskopisko datu datubāzi patvēruma meklētāju pirkstu nospiedumu salīdzināšanai

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

  • Ar to tiek paplašināta sistēma Eurodac – Eiropas Savienības ((ES) mēroga biometrisko datu datubāze, kas satur patvēruma meklētāju un ārpus ES / Eiropas ekonomikas zonas (EEZ) esošo valstu valstspiederīgo pirkstu nospiedumus to salīdzināšanai starp ES dalībvalstīm.
  • Tās mērķis ir:
    • ļaut dalībvalstīm vieglāk noteikt patvēruma pieteikuma izskatīšanas pienākumu, salīdzinot patvēruma meklētāju un ārpus ES/EEZ esošo valstu valstspiederīgo pirkstu nospiedumus ar nospiedumiem no centrālās datubāzes;
    • ļaut tiesībaizsardzības iestādēm saskaņā ar stingriem nosacījumiem skatīt Eurodac datubāzi, lai izmeklētu, atklātu un novērstu teroristiskus vai citus smagus noziedzīgus nodarījumus.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

  • Katrai dalībvalstij ir jānoņem visu vismaz 14 gadus vecu patvēruma meklētāju un to personu pirkstu nospiedumi, kuras ir aizturētas, cenšoties nelikumīgi šķērsot robežu (piemēram, ārpus ES/EEZ esošo valstu valstspiederīgie vai bezvalstnieki, kas ieceļo bez derīgiem dokumentiem), un 72 stundu laikā šie dati jāpārsūta Eurodac.
  • Ja ir konstatēts, ka patvēruma meklētājs vai ārpus ES/EEZ esošās valsts valstspiederīgais nelikumīgi atrodas kādas dalībvalsts teritorijā, šī dalībvalsts var skatīt Eurodac datubāzi, lai noteiktu, vai attiecīgā persona ir iepriekš pieteikusies patvēruma saņemšanai kādā dalībvalstī vai ir tikusi iepriekš aizturēta, mēģinot nelegāli iekļūt ES.
  • Daktiloskopiskie dati būtu jādzēš, tiklīdz patvēruma meklētāji, ārpus ES/EEZ esošās valsts valstspiederīgie vai bezvalstnieki iegūst kādas dalībvalsts pilsonību.
  • Šī regula palīdz piemērot Dublinas III regulu (Regula (ES) Nr. 604/2013), ar ko nosaka, kura dalībvalsts ir atbildīga par patvēruma pieteikuma izskatīšanu.
  • Sākotnējā Eurodac tiesību aktā (Regulā (EK) Nr. 2725/2000) nebija noteikta iespēja tiesībaizsardzības iestādēm pieprasīt datu salīdzināšanu. Tomēr šajā regulā policijai un Eiropas Savienības Aģentūrai tiesībaizsardzības sadarbībai ir atļauts salīdzināt ar kriminālizmeklēšanu saistītus pirkstu nospiedumus ar nospiedumiem, kas iekļauti Eurodac. Taču, lai tiktu ievērotas pamattiesības uz privātumu, tiesībaizsardzības iestādes Eurodac var izmantot salīdzināšanas nolūkos vienīgi tad:
    • ja ir pamatots iemesls uzskatīt, ka salīdzināšana būtiski palīdzēs novērst, atklāt vai izmeklēt teroristiskus nodarījumus vai citus smagus noziedzīgus nodarījumus;
    • ja tā ir pēdējā atlikusī iespēja un iepriekš ir veiktas vairākas citas pārbaudes.
  • Eurodac datus nedrīkst atklāt ārpus ES esošām valstīm (izņemot Islandi un Norvēģiju).
  • Daži patvēruma meklētāji un ārpus ES/EEZ esošo valstu valstspiederīgie vai bezvalstnieki ir atteikušies sadarboties ar dalībvalstīm un nav ļāvuši noņemt savus pirkstu nospiedumus iekļaušanai Eurodac datubāzē. Tādēļ Eiropas Komisija izdeva dokumentu par iespējamo labāko praksi attiecībā uz pirkstu nospiedumu ņemšanu.
  • Ar Protokolu starp ES, Islandi un Norvēģiju, kā arī Protokolu starp ES, Lihtenšteinu un Šveici (abi parakstīti 2020. gadā) Regulas (ES) Nr. 603/2013 piemērošana tika attiecināta uz kritērijiem un mehānismiem, ar ko nosaka valsti, kas ir atbildīga par to patvēruma lūgumu izskatīšanu, kuri iesniegti Islandē, Lihtenšteinā, Norvēģijā un Šveicē, par piekļuvi Eurodac tiesībaizsardzības nolūkos.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 2015. gada 20. jūlija.

Protokols starp ES, Lihtenšteinu un Šveici stājās spēkā 2022. gada 1. maijā. Protokols starp ES, Islandi un Norvēģiju stājās spēkā 2022. gada 1. septembrī.

KONTEKSTS

Eurodac sistēma tika izveidota 2000. gadā (Regula (EK) Nr. 2725/2000) un darbojas kopš 2003. gada. Komisija to uzskata par ļoti veiksmīgu informācijas tehnoloģiju rīku.

Plašāka informācija:

  • Eurodac (Eiropas Savienības Aģentūra lielapjoma IT sistēmu darbības pārvaldībai brīvības, drošības un tiesiskuma telpā).

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 603/2013 (2013. gada 26. jūnijs) par pirkstu nospiedumu salīdzināšanas sistēmas Eurodac izveidi, lai efektīvi piemērotu Regulu (ES) Nr. 604/2013, ar ko paredz kritērijus un mehānismus, lai noteiktu dalībvalsti, kura ir atbildīga par trešās valsts valstspiederīgā vai bezvalstnieka starptautiskās aizsardzības pieteikuma izskatīšanu, kas iesniegts kādā no dalībvalstīm, un par dalībvalstu tiesībaizsardzības iestāžu un Eiropola pieprasījumiem veikt salīdzināšanu ar Eurodac datiem tiesībaizsardzības nolūkos, un ar kuru groza Regulu (ES) Nr. 1077/2011, ar ko izveido Eiropas Aģentūru lielapjoma IT sistēmu darbības pārvaldībai brīvības, drošības un tiesiskuma telpā (pārstrādāta versija) (OV L 180, 29.6.2013., 1.–30. lpp.).

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Informācija par Protokola starp Eiropas Savienību, Šveices Konfederāciju un Lihtenšteinas Firstisti Nolīgumam starp Eiropas Kopienu un Šveices Konfederāciju par kritērijiem un mehānismiem, ar ko nosaka valsti, kura ir atbildīga par dalībvalstī vai Šveicē iesniegta lūguma pēc patvēruma izskatīšanu, par piekļuvi Eurodac tiesībaizsardzības nolūkos stāšanos spēkā (OV L 240, 16.9.2022., 1. lpp.).

Informācija par Protokola starp Eiropas Savienību, Islandi un Norvēģijas Karalisti Nolīgumam starp Eiropas Kopienu un Islandes Republiku, un Norvēģijas Karalisti par kritērijiem un mehānismiem tās valsts noteikšanai, kas ir atbildīga par to patvēruma lūgumu izskatīšanu, kuri iesniegti kādā dalībvalstī vai Islandē, vai Norvēģijā, par piekļuvi Eurodac tiesībaizsardzības nolūkos stāšanos spēkā (OV L 240, 16.9.2022., 2. lpp.).

Protokols starp Eiropas Savienību, Islandi un Norvēģijas Karalisti Nolīgumam starp Eiropas Kopienu un Islandes Republiku, un Norvēģijas Karalisti par kritērijiem un mehānismiem tās valsts noteikšanai, kas ir atbildīga par to patvēruma lūgumu izskatīšanu, kuri iesniegti kādā dalībvalstī vai Islandē, vai Norvēģijā, par piekļuvi Eurodac tiesībaizsardzības nolūkos (OVL 64, 3.3.2020., 3.–7. lpp.).

Protokols starp Eiropas Savienību, Šveices Konfederāciju un Lihtenšteinas Firstisti Nolīgumam starp Eiropas Kopienu un Šveices Konfederāciju par kritērijiem un mehānismiem, ar ko nosaka valsti, kura ir atbildīga par dalībvalstī vai Šveicē iesniegta lūguma pēc patvēruma izskatīšanu, par piekļuvi Eurodac tiesībaizsardzības nolūkos (OV L 32, 4.2.2020., 3.–7. lpp.).

Komisijas dienestu darba dokuments par Eurodac regulas īstenošanu attiecībā uz pienākumu noņemt pirkstu nospiedumus (SWD(2015) 150 final, 27.5.2015.).

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 604/2013 (2013. gada 26. jūnijs), ar ko paredz kritērijus un mehānismus, lai noteiktu dalībvalsti, kura ir atbildīga par trešās valsts valstspiederīgā vai bezvalstnieka starptautiskās aizsardzības pieteikuma izskatīšanu, kas iesniegts kādā no dalībvalstīm (OV L 180, 29.6.2013., 31.–59. lpp.).

Pēdējo reizi atjaunots: 28.09.2022

Top