EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Virzība uz ekonomiku ar zemu oglekļa dioksīda emisiju līmeni 2050. gadā

 

KOPSAVILKUMS:

Paziņojums (COM(2011) 112 galīgā redakcija) — Ceļvedis virzībai uz konkurētspējīgu ekonomiku ar zemu oglekļa dioksīda emisiju līmeni 2050. gadā

KĀDS IR ŠĪ PAZIŅOJUMA MĒRĶIS?

  • Tas piedāvā ceļvedi ar dažādiem veidiem, kā līdz 2050. gadam var sasniegt ES siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanas mērķi.
  • Tas ietver starpposmu mērķus, kuru sasniegšana rādīs, kā ES īsteno savu mērķi radīt ekonomiku ar zemu oglekļa dioksīda emisiju līmeni.
  • Tajā ir noteiktas politiskās problēmas, investīciju vajadzības un dažādu nozaru lomas.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Eiropas Komisijas veiktā analīze parāda, ka izmaksu ziņā efektīvākais veids kopīgā mērķa sasniegšanai ir ES iekšienē samazināt emisijas 2030. un 2040. gadā attiecīgi par 40 % un 60 % attiecībā pret 1990. gada līmeni.

Visām nozarēm jāiesaistās pārejā uz zemu oglekļa emisiju līmeni, un ceļvedī līdz 2050. gadam iekļauts dažādu nozaru ieguldījums:

  • enerģētika var gandrīz pilnībā likvidēt oglekļa dioksīda emisijas līdz 2050. gadam, it īpaši ražojot elektroenerģiju no atjaunojamiem resursiem, lietojot esošās un mūsdienīgākas tehnoloģijas;
  • transports varētu samazināt emisijas par vairāk nekā 60 %, palielinot ilgtspējīgumu līdz ar augstāku transportlīdzekļu efektivitāti, elektriskajiem transportlīdzekļiem un tīrākas enerģijas izmantošanu;
  • mājokļi var samazināt pašreizējās emisijas par aptuveni 90 % ar energoefektivitātes uzlabojumiem;
  • rūpniecība var samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas par vairāk nekā 80 % ar efektīvākiem procesiem, energoefektivitāti, otrreizējo pārstrādi un jaunām tehnoloģijām;
  • lai arī paredzams, ka 2050. gadā lauksaimniecība veidos trešdaļu no kopējām ES emisijām, tā var samazināt emisijas par 42–49 % ar vairākām jaunām metodēm, tostarp veselīgāku uzturu ar mazāku daudzumu gaļas.

Šo mērķu sasniegšanai nākamajos 40 gados būs nepieciešamas ievērojamas valsts un privātās investīcijas. Paziņojumā tiek lēsts, ka tas varētu veidot papildu investīcijas visā ES aptuveni EUR 270 miljardu apmērā gadā jeb 1,5 % no ES IKP,

taču potenciālie ieguvumi papildus cīņai ar klimata pārmaiņām un efektīvākai resursu izmantošanai ir milzīgi. Pasākumu pakete ļautu:

  • samazināt ES ikgadējās vidējās enerģijas izmaksas par EUR 175–320 miljardiem;
  • samazināt ES atkarību no importētās fosilās degvielas;
  • stimulēt strukturālas izmaiņas ES ekonomikā, radot simtiem tūkstošu darba vietu;
  • uzlabot gaisa kvalitāti par labu ES pilsoņu veselībai.

KONTEKSTS

Lai klimata pārmaiņu dēļ temperatūras paaugstināšanās nebūtu lielāka par 2 oC — par šādu mērķi savulaik tika panākta starptautiska vienošanās, lai novērstu globālās sasilšanas katastrofālās sekas — ES tiecas līdz 2050. gadam samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas par 80–95 %, salīdzinot ar 1990. gada līmeni.

Plašāka informācija:

PAMATDOKUMENTS

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai: Ceļvedis virzībai uz konkurētspējīgu ekonomiku ar zemu oglekļa dioksīda līmeni 2050. g. (COM(2011) 112 galīgā redakcija, 8.3.2011.)

Pēdējo reizi atjaunots: 03.08.2016

Top