EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017DC0330

KOMISIJAS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM, EIROPADOMEI UN PADOMEI Trīspadsmitais ziņojums par pārcelšanu un pārmitināšanu

COM/2017/0330 final

Strasbūrā, 13.6.2017

COM(2017) 330 final

KOMISIJAS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM, EIROPADOMEI UN PADOMEI

Trīspadsmitais ziņojums par pārcelšanu un pārmitināšanu



x0009


1.Ievads

Trīspadsmitajā ziņojumā par pārcelšanu un pārmitināšanu raksturotas steidzamās darbības, kas vēl veicamas, lai tuvāko mēnešu laikā pārceltu visus tos, kam uz to ir tiesības un kas patlaban atrodas Itālijā un Grieķijā, kā arī lai izpildītu pārmitināšanas mērķus.

2017. gada pirmajos piecos mēnešos ir ievērojami palielinājies pārcelšanas temps. Kopš janvāra pārcelts gandrīz 10 300 personu. Salīdzinājumā ar to pašu laikposmu 2016. gadā, kad tika pārcelts tikai 1600 personu, pieaugums ir vairāk nekā pieckārtīgs. Tas ir skaidrojams ar to, ka 2016. gada otrajā pusē procedūras sākušas pilnībā darboties, vairākums dalībvalstu patlaban regulāri uzņemas saistības un abas saņēmējas dalībvalstis pastāvīgi cenšas uzlabot savstarpējo sadarbību un uzticēšanos.

Rezultātā 2017. gada maijā no Itālijas tika pārcelts vairāk nekā 1000 personu — tas līdz šim ir lielākais skaits, kas ir tuvs izvirzītajiem mēneša mērķiem —, tādējādi no Itālijas pavisam pārceltas 6896 personas. Tomēr Itālijai vēl jāpieliek pūles, lai identificētu un reģistrētu pārcelšanai visas tiesīgās personas, kas atrodas Itālijā, un pārcelšanai ātri novirzītu jaunieceļojušās tiesīgās personas. Grieķijā, kur gaidāms, ka pārceļamo personu skaits saglabāsies stabils (pārcelšanai reģistrētas 27 208 personas), mēnesī pārcelto personu skaits ir stabilizējies, sasniedzot 1300, tādējādi kopējais no Grieķijas pārcelto personu skaits ir 13 973. Vēl jāpārceļ aptuveni 11 000. Tālab dalībvalstis ir vienojušās par konkrētu operatīvo plānošanu, un ir gaidāms, ka, pamatojoties uz šo plānošanu un ar pašreizējo saistību uzņemšanās tempu jūlijā tiks sasniegts mērķis mēnesī pārcelt 3000 personu un līdz septembrim šāds temps tiks saglabāts.

Kopumā līdz šim pārcelts vairāk nekā 20 000 personu. Kamēr lielākā daļa dalībvalstu patlaban taisnīgi un proporcionāli piedalās shēmas īstenošanā, Ungārija, Polija un Čehijas Republika, nepildīdamas savus tiesību aktos noteiktos pienākumus, nedz uzņemas saistības, nedz arī pārceļ tiesīgās personas no Grieķijas un Itālijas.

Pārcelšana joprojām ir galvenais pasākums, kas veicams, lai mazinātu spiedienu uz Grieķiju un Itāliju, sadalot atbildību par to migrantu pieteikumu izskatīšanu, kuriem nepārprotami ir vajadzīga starptautiskā aizsardzība. Dalībvalstīm nevajadzētu atslābt, jo patlabanējais pārcelšanas temps vēl aizvien nav pietiekams, lai līdz 2017. gada septembrim būtu pārcelti migranti, kuriem uz to ir tiesības. Tomēr tiesību aktos noteiktie dalībvalstu pienākumi ar to nebeidzas; Padomes lēmumi attiecas uz tām personām, kas ieradušās Grieķijas un Itālijas teritorijā līdz 2017. gada 26. septembrim. Tāpēc dalībvalstīm joprojām pieņemamā termiņā pēc tam jāīsteno pārcelšanas procedūra attiecībā uz pieteikuma iesniedzējiem, kas ir tiesīgi uz pārcelšanu.

2015. gada jūlija secinājumi, kuros nolemts pārmitināt 22 504 personas, tiek sekmīgi īstenoti — jau ir pārmitinātas vairāk nekā divas trešdaļas no norunātā skaita.

2.Pārcelšana

Pārcelšanas temps turpina pieaugt. Ja visas pārcelšanas mērķa dalībvalstis pastiprinātu centienus, varētu sasniegt Komisijas noteiktos mērķus. Sasniedzot minētos mērķus, vajadzētu nodrošināt efektīvu un savlaicīgu pārcelšanu visām tiesīgajām personām, kas patlaban atrodas Itālijā un Grieķijā, un novērst ar darbību un loģistiku saistītus sarežģījumus, kas varētu rasties, ja vairums atlikušo pārsūtīšanu būtu jāīsteno tikai septembra pēdējo nedēļu laikā.

Pašlaik gandrīz visas dalībvalstis pārceļ migrantus no Itālijas un Grieķijas. Ungārija, Polija un Čehijas Republika ir palikušas vienīgās dalībvalstis, kas nav mainījušas nostāju un joprojām nav uzņēmušās un neīsteno pārcelšanu ne no Grieķijas, ne Itālijas, nepildīdamas savus tiesību aktos noteiktos pienākumus 1 .

Konkrēti Ungārijas un Polija ir palikušas vienīgās dalībvalstis, kas nav pārcēlušas nevienu personu, un Polija nav uzņēmusies saistības kopš 2015. gada 16. decembra. Turklāt Čehijas Republika kopš 2016. gada maija nav uzņēmusies saistības un kopš 2016. gada augusta nav pārcēlusi nevienu personu.

Arī Austrija nav pārcēlusi nevienu, tomēr nesen, proti, maijā tā uzņēmusies saistības pārcelt 50 personu no Itālijas. Tagad bez ilgākas kavēšanās jāķeras pie reālas pārcelšanas.

2.1.    Grieķija: pārcelšana Grieķijā kļuvusi par stabilu procedūru, bet, lai pārceltu visus, kam uz to ir tiesības, vēl joprojām nepieciešams būtiski paātrināt pārcelšanu

Kā ziņots iepriekš, Grieķija ir pabeigusi visu to personu reģistrāciju (“starptautiskās aizsardzības pieteikuma iesniegšanu”), kas tika aptvertas pirmsreģistrācijas procesā 2 , tostarp uz pārcelšanu tiesīgo personu reģistrāciju. Saskaņā ar 9. jūnija datiem pārcelšanas shēmas ietvaros pieteikumu ir iesniegušas kopumā 27 208 personas; jau ir pārceltas 13 973 personas, bet vēl ir jāpārceļ 10 923 3 . Kaut gan līdz 2017. gada 26. septembrim iespējams reģistrēt vēl arī citus pieteikuma iesniedzējus un dažus no pārcelšanas shēmas varētu izslēgt, ir gaidāms, ka kopējais pārcelšanai reģistrēto personu skaits kopumā saglabāsies stabils.

Pārcelšanas temps: jāpabeidz un jāīsteno plānošanas dokumenti

Tagad gandrīz visas dalībvalstis ik mēnesi vai reizi divos mēnešos uzņemas saistības un veic pārcelšanu no Grieķijas. Tiesību aktos noteiktos pienākumus vēl nepilda tikai Čehijas Republika, Ungārija, Polija un Austrija. Malta pārcelšanu veikusi pilnībā 4 , Latvija un Norvēģija ir gandrīz izpildījušas saistības. Igaunija, Somija, Lietuva, Luksemburga un Portugāle saistību izpildē sekmīgi virzās uz priekšu.

Kaut arī iepriekšējos ziņojumos ir pausti atkārtoti ieteikumi un notikušas vairākas divpusējas viedokļu apmaiņas dažādos līmeņos, Slovākija turpina stingru preferenču politiku, kuras dēļ ir nesamērīgi daudz noraidījumu. Šāda politika neatbilst Padomes lēmumiem par pārcelšanu, kuros atļauta noraidīšana, kas pamatota ar valsts drošību vai sabiedrisko kārtību. Tagad tas noteikti jāmaina. Nevienai dalībvalstij no savām preferencēm nevajadzētu izslēgt neaizsargātus pieteikuma iesniedzējus, jo tie ir jāpārceļ prioritārā kārtā. Ir arī ļoti svarīgi, lai dalībvalstis nodrošinātu spējas uzņemt īpaši neaizsargātus pieteikuma iesniedzējus. Visām dalībvalstīm vajadzētu būt gatavām uzņemt visu veidu patvēruma meklētājus (lielas ģimenes, neprecētus vīriešus) un taisnīgu daļu neaizsargātu pieteikuma iesniedzēju, tostarp nepavadītus nepilngadīgos un personas ar lielām veselības problēmām.

Pēdējo mēnešu laikā pārcelšanas temps sasniedzis 1300 pārsūtīšanu mēnesī, bet tas vēl nav pietiekams, lai līdz 2017. gada septembrim pārceltu visus, kam uz to ir tiesības. Kopā ar Grieķijas Patvēruma dienestu un Starptautisko Migrācijas organizāciju (IOM) Komisija rīkoja īpašu sanāksmi, kuras mērķis bija pārvarēt ar loģistikas koordināciju saistītās problēmas, par labu piemēru izmantojot Zviedrijas plānošanas dokumentu. Lai plānotu pārcelšanas procedūras dažādos posmus, notikušas divpusējas sanāksmes ar dalībvalstīm, kuru mēneša saistību apjoms ir liels. Par plānošanas dokumentiem ir panākta vienošanās ar Franciju, Nīderlandi, Rumāniju, Spāniju, Vāciju un Zviedriju. Pamatojoties uz šo plānošanu un ar pašreizējo tempu, kādā visas dalībvalstis uzņemas mēneša saistības, pārcelšanas ietvaros jūnijā vajadzētu pārcelt 2500 personu un jūlijā, augustā un septembrī 3000 personu. Lai reāli īstenotu šo plānošanu, visām dalībvalstīm katrā pārcelšanas procedūras posmā vajadzētu rīkoties konstruktīvi, un Komisija ir gatava šo procesu atvieglot. Dalībvalstis, kuru uzņemšanas spēja ir ierobežota (Īrija, Somija un Portugāle), ir centušās novērst šīs grūtības.

Nepavadīti nepilngadīgie: uzlabojumi turpinās

Saskaņā ar 6. jūnija datiem pārcelti 365 no 574 uz pārcelšanu tiesīgajiem nepavadītajiem nepilngadīgajiem. Kopš iepriekšējā ziņojuma vēl arī citas dalībvalstis ir piedāvājušas vietas šīs kategorijas neaizsargātajiem pieteikuma iesniedzējiem. Dalībvalstis tiek mudinātas turpināt vajadzīgo vietu 5 nodrošināšanu reģistrētu no vecākiem nošķirtu bērnu pārcelšanai.

Nepieciešamā steidzamā rīcība

·Čehijas Republikai, Ungārijai, Polijai un Austrijai nekavējoties jāsāk saistību uzņemšanās un pārcelšana no Grieķijas, lai izpildītu savus tiesību aktos noteiktos pienākumus.

·Būtu jāpabeidz un jāīsteno pārsūtīšanas plānošanas dokumenti. Dalībvalstīm, kam vēl nav plānošanas dokumentu, vajadzētu sekot to valstu piemēram, kuras tos ir izstrādājušas.

·Šajā īstenošanas noslēguma posmā dalībvalstīm vajadzētu palielināt spējas apstrādāt pārcelšanas pieprasījumus, lai nodrošinātu raitu procesa norisi, izvairītos no kavēšanās pārsūtīšanas procedūrā un vajadzības gadījumā risinātu ar uzņemšanas spējām saistītās problēmas, arī ar spējām uzņemt neaizsargātus pieteikuma iesniedzējus saistītās.

·Slovākija tiek aicināta tuvāko nedēļu laikā pārskatīt savu preferenču politiku, kas attiecas uz pārcelšanas pieteikuma iesniedzējiem, lai tā atbilstu Padomes lēmumiem, un iespējami drīz sākt pārcelšanu no Grieķijas.

2.2.    Itālija: lai nodrošinātu visu to pieteikuma iesniedzēju pārcelšanu, kam uz to ir tiesības un kas patlaban atrodas Itālijā, nepieciešami papildu centieni 

 

Migrantu identifikācija un reģistrācija pārcelšanai: Itālijai jādara vairāk, lai paātrinātu pārcelšanu

Līdz šim Itālija reģistrējusi pārcelšanai aptuveni 8600 personu, no kurām 6896 jau ir pārceltas. Itālijas varas iestādes norādījušas, ka reģistrāciju gaida vēl aptuveni 700 pieteikuma iesniedzēju. Turklāt 2017. gadā līdz šim Itālijā ieradušies vairāk nekā 2500 eritrejiešu, un arī viņi drīzumā būtu jāreģistrē pārcelšanai. Savukārt 2016. gadā vien Itālijā ieradušies aptuveni 20 700 eritrejiešu, tādejādi ir skaidrs, ka tikai aptuveni puse no viņiem līdz šim ir reģistrēta pārcelšanas shēmai. Tāpēc ir izšķirīgi svarīgi, lai Itālija iespējami drīz identificētu un reģistrētu pārcelšanai visus atlikušos tiesīgos pieteikuma iesniedzējus, kas patlaban atrodas tās teritorijā. Lai sasniegtu minētos pieteikuma iesniedzējus, Eiropas Patvēruma atbalsta birojs (EASO) ar Komisijas atbalstu ir gatavs sākt mērķorientētu informācijas kampaņu (sociālajos medijos, ar EASO pārcelšanas bukleta izplatīšanu plašākā mērogā, ar EASO pārcelšanas tālruņa līniju, ar reklāmkarogu, ar EASO mobilo vienību starpniecību), kas ļautu reģistrēt vairāk tiesīgo pieteikuma iesniedzēju. Itālijai būtu jāsniedz nepieciešamais atbalsts informācijas kampaņas īstenošanai un informētības palielināšanai par pārcelšanas shēmu vietējās prefektūrās/kvestūrās un uzņemšanas centros.

 

Ļoti svarīgi ir arī tas, lai Itālija paātrinātu centienus koncentrēt pārcelšanas procedūru (jo īpaši pēdējos posmos) dažos īpaši izveidotos centros un arī lai visus pārcelšanas pieteikuma iesniedzējus 10 dienas pirms aizbraukšanas pārsūtītu uz uzņemšanas centriem Romā vai tās tuvumā. Pašreizējā prakse, kad uz pārcelšanu tiesīgie migranti tiek izvietoti pa visu Itālijas teritoriju, kaut arī īpaši izveidotie pārcelšanas centri bieži vien ir nepietiekami izmantoti, jo tajos uzturas vairums neatbilstīgas valstspiederības migrantu, sarežģī pārcelšanas procesu, proti, pārcelšanas procedūras pēdējos posmos rada loģistikas problēmas, jo īpaši pienācīgu veselības pārbaužu nodrošināšanā pirms pārsūtīšanas.

Pārcelšanas temps: labie rezultāti jāsaglabā 

Pārcelšanas temps no Itālijas uzrāda stabilu pozitīvu tendenci, un visu to tiesīgo pieteikuma iesniedzēju pārcelšana, kuri patlaban atrodas Itālijā, ir reālistisks mērķis, ņemot vērā, ka dalībvalstis caurmērā īsteno Komisijas izvirzītos mērķus.

Somija un Malta drīzumā būs pārcēlušas visus tām iedalītos migrantus no Itālijas 6 un, spriežot pēc regulārajām mēneša saistībām un pārcelšanām, citas dalībvalstis (Vācija, Luksemburga un Nīderlande) gūst labus rezultātus, savukārt Horvātija un Portugāle nesen atsākušas saistību uzņemšanos. No otras puses, Bulgārija, Čehijas Republika, Igaunija, Ungārija, Īrija, Polija, Slovākija un Austrija ir vienīgās dalībvalstis, kas no Itālijas nav pārcēlušas nevienu personu. Maijā Austrija uzņēmās savas pirmās saistības, kas attiecās uz 50 personām Itālijā, un tai būtu jānodrošina, ka īsākajā iespējamajā laikā notiek reāla pārcelšana. Tas arī nozīmē, ka Itālijai vajadzētu laikus nosūtīt pārcelšanas pieprasījumus, lai Austrija varētu izpildīt savas saistības.

Igaunija un Īrija nav veikušas pārcelšanu no Itālijas, jo Itālija piemēro stingru politiku attiecībā uz pārcelšanas mērķa dalībvalstu rīkotajām papildu drošības intervijām, savukārt Bulgārija un Slovākija nav veikusi pārcelšanu no Itālijas, jo tai ir ļoti stingra preferenču politika (Bulgārija nevēlas pieņemt eritrejiešus, savukārt Slovākija uzņem tikai vientuļas sievietes ar bērniem un personas ar ceļošanas dokumentiem), kādēļ Itālijai gandrīz nav iespējams atrast pieteikuma iesniedzējus, kas atbilst šīm preferencēm. Lai nodrošinātu visu tiesīgo pieteikuma iesniedzēju pārcelšanu tuvākajos mēnešos, būtu jāatrod risinājums, kā pārcelšanas mērķa dalībvalstīm organizēt papildu drošības intervijas. Turklāt Kipra, Francija un Latvija jau vairāk nekā trīs mēnešus nav uzņēmušās saistības pret Itāliju.

Lai turpinātu uzlabot informācijas sniegšanu, IOM 16. jūnijā rīko speciālas mācības sadarbības koordinatoriem Itālijā, lai uzlabotu rīkotos kultūras orientācijas kursus. EASO ir arī sagatavojis jaunu īpašu video, kas veltīts pārcelšanai uz Portugāli.

Sākusies nepavadītu nepilngadīgo pārcelšana, taču paveicams vēl daudz

Ziņojumā aplūkotajā periodā divi nepavadīti nepilngadīgie no Itālijas pārcelti uz Norvēģiju, tādējādi kopējais no Itālijas pārcelto nepavadīto nepilngadīgo skaits sasniedz piecus (ieskaitot vienu no vecākiem nošķirtu bērnu). Konkrētā pārsūtīšana varēja sekmīgi noritēt tāpēc, ka vietējā līmenī tika īstenota pastiprināta sadarbība. Tiek izskatīti vēl vairāki citi pieteikumi.

Kā ziņots divpadsmitajā ziņojumā, Itālijai būtu jāmācās no šajās pirmajās pārcelšanās gūtās pieredzes un būtu jāstandartizē procedūras, lai garantētu, ka visiem tiesīgajiem nepavadītajiem nepilngadīgajiem tiktu piedāvāta pārcelšanas iespēja, ja tas būtu viņu interesēs. 1. jūnijā Komisija rīkoja sanāksmi ar visiem attiecīgajiem dalībniekiem, kuras mērķis bija veicināt tālāku procesa racionalizāciju. Savukārt dalībvalstīm savās saistībās būtu jāturpina paredzēt vietas nepavadītiem nepilngadīgajiem un sniegt Itālijas iestādēm konkrētu informāciju par viņiem paredzētajiem konkrētajiem dalībvalstu uzņemšanas nosacījumiem. Ņemot vērā, ka procedūras var būt ilgākas nekā pieaugušajiem, dalībvalstis tiek mudinātas saglabāt vietas pieejamas nepilngadīgajiem ilgāku laiku (t. i., atjaunot to pieejamību, lai, uzņemoties nākamās saistības, varētu uzņemt nepilngadīgos).

Nepieciešamā steidzamā rīcība

·Čehijas Republikai, Ungārijai un Polijai nekavējoties būtu jāsāk saistību uzņemšanās un pārcelšana no Grieķijas, lai izpildītu savus tiesību aktos noteiktos pienākumus.

·Bulgārija un Slovākija tiek aicinātas tuvāko nedēļu laikā pārskatīt savu preferenču politiku, kas attiecas uz pārcelšanas pieteikumiem, lai tā atbilstu Padomes lēmumiem, un iespējami drīz sākt pārcelšanu no Itālijas.

·Itālija tiek aicināta tuvākajās nedēļās nodrošināt abpusēji pieņemamu risinājumu attiecībā uz papildu drošības intervijām, ko pieprasa vairākas dalībvalstis, lai atbilstoši Padomes lēmumiem novērtētu ar drošību saistītos riskus.

·Itālijai prioritārā kārtā būtu jāpaātrina tiesīgo pieteikuma iesniedzēju reģistrācija pārcelšanai, jāsadarbojas ar EASO informācijas kampaņas īstenošanā un jo īpaši pēdējos posmos jāpaātrina centieni koncentrēt pārcelšanas procedūru.

·Visām pārējām dalībvalstīm būtu jāturpina saistību uzņemšanās un pārcelšana no Itālijas reizi mēnesī proporcionāli savām saistībām, jāpalielina spējas apstrādāt pārcelšanas pieprasījumus, jāizvairās no pārāk ierobežojošām preferencēm, jāierobežo prasības, kas izraisa kavēšanos pārsūtīšanas procedūrā, un jādod priekšroka pieteikumiem, kas attiecas uz neaizsargātiem pieteikuma iesniedzējiem, jo īpaši nepavadītiem nepilngadīgajiem.

3.Pārmitināšana

Turpinās virzība 2015. gada 20. jūlija secinājumu īstenošanā — jau ir pārmitinātas vairāk nekā divas trešdaļas no 22 504 personām, par kuru pārmitināšanu bija panākta vienošanās. Kopš 2017. gada 12. maija shēmas ietvaros pārmitinātas 256 personas. Tā kā vairākas valstis, kam ir lielas kvotas, ir izpildījušas saistības, kas izriet no secinājumiem, un pievērsušās ES un Turcijas 2016. gada 18. marta paziņojuma īstenošanai, tad nesenākā pārmitināšana notikusi no Turcijas, taču joprojām turpinās arī mazāka apjoma pārmitināšana no Jordānijas un Libānas.

Līdz 2017. gada 9. jūnijam 16 419 personu ir pārmitināts uz 21 valsti (Beļģiju, Čehijas Republiku, Dāniju, Vāciju, Igauniju, Franciju, Islandi, Īriju, Itāliju, Latviju, Lihtenšteinu, Lietuvu, Nīderlandi, Norvēģiju, Austriju, Portugāli, Spāniju, Somiju, Zviedriju, Šveici un Apvienoto Karalisti). Septiņas dalībvalstis (Apvienotā Karaliste, Igaunija, Īrija, Nīderlande, Somija, Vācija un Zviedrija) un trīs asociētās valstis (Islande, Lihtenšteina un Šveice) jau ir izpildījušas saistības. Lai gan pašlaik pārmitināšanu veic vairāk dalībvalstu nekā iepriekšējos gados, 10 dalībvalstis šīs shēmas ietvaros vēl nav pārmitinājušas nevienu 7 . Rodas aizvien lielākas šaubas par to, vai dalībvalstis, kuras saistību praktiskajā īstenošanā ievērojami kavējas, spēs tās izpildīt.

2015. gada 20. jūlija secinājumu īstenošana ietver dalībvalstu centienus ES un Turcijas paziņojuma ietvaros pārmitināt sīriešus no Turcijas. Kopš 2016. gada 4. aprīļa ES un Turcijas paziņojuma pārmitināšanas daļas ietvaros no Turcijas ir pārmitināti 6254 sīrieši. Kopš pēdējā ziņojuma perioda šā mehānisma ietvaros ir pārmitināti 559 sīrieši, un pašlaik visās saistībās kopā paredzētais atlikušais skaits ir 24 461. Personu pārmitināšana ES un Turcijas paziņojuma ietvaros līdz šim ir notikusi uz Austriju, Beļģiju, Franciju, Igauniju, Itāliju, Latviju, Lietuvu, Luksemburgu, Nīderlandi, Portugāli, Rumāniju, Somiju, Spāniju, Vāciju un Zviedriju. Papildus tam Norvēģija kopš 2016. gada 4. aprīļa līdz šim no Turcijas ir pārmitinājusi 563 sīriešus.

Dalībvalstis, kas veic pārmitināšanu ES un Turcijas paziņojuma ietvaros, gatavo turpmākās operācijas, tostarp misijas uz Turciju, kuru mērķis ir intervēt pārmitināšanas kandidātus. Uzņemot 11 sīriešus, Rumānija ir sākusi īstenot savu iepriekšējo paziņojumu par drīzu pārmitināšanas sākšanu. ES delegācija Ankarā ir uzsvērusi Apvienoto Nāciju Organizācijas Augstā komisāra bēgļu jautājumos birojam (UNHCR), cik svarīgi ir sūtīt jaunus kandidātu iesniegtus pieprasījumus arī dalībvalstīm, kurām saistību apjoms ir mazāks.

No dalībvalstīm, kuras vēl nav veikušas pārmitināšanu no Turcijas 8 , Malta gatavo misijas uz Turciju un Kipra ir oficiāli vērsusies pie UNHCR, paužot gatavību ES un Turcijas paziņojuma ietvaros pārmitināt piecas personas. Tās valstis (Bulgārija un Čehijas Republika), kas lietas no UNHCR saņēmušas jau 2016. gada vasarā, taču pēc tam nav veikušas nekādus pasākumus, tiek mudinātas šajā ziņā steidzami rīkoties.

Lai atbalstītu pārmitināšanu ES un Turcijas paziņojuma ietvaros un apspriestu notiekošo, ES delegācija Ankarā turpināja rīkot iknedēļas sanāksmes ar Turcijas Migrācijas pārvaldības ģenerāldirektorātu. ES delegācija ik nedēļu tiekas arī ar dalībvalstīm, kā arī UNHCR un IOM, lai salīdzinātu statistikas datus un apspriestu operatīvos jaunumus.

Lai novērstu nepilnības un īstenotu iepriekšējos ziņojumos sniegto ieteikumu, ES delegācija piedāvāja dalībvalstīm pārskatītu UNHCR izmantoto jautājumu un atbilžu dokumentu, lai nodrošinātu, ka informācija, ko kandidātiem sīriešiem sniedz par uzņemšanas apstākļiem un kultūras, sociālajiem un juridiskajiem standartiem ES dalībvalstīs, ir izsmeļoša. Dokumenta pārskatīto redakciju jau ir apstiprinājis UNHCR, kā arī vairums dalībvalstu, un 13 dalībvalstis jau nosūtījušas savus atjauninātos jautājumu un atbilžu dokumentus.

Paralēli pašreizējo ar pārmitināšanu no Turcijas saistīto saistību īstenošanai virzās uz priekšu iesaistīto valstu un Turcijas sarunas par standarta operāciju procedūrām brīvprātīgajai humanitāras uzņemšanas shēmai, un mērķis ir iespējami drīz vienoties.

Ieteikumi

·Dalībvalstīm, kuras vēl nav pārmitinājušas personas pašreizējo ES līmeņa shēmu ietvaros (Bulgārijai, Grieķijai, Horvātijai, Kiprai, Maltai, Polijai, Slovākijai un Slovēnijai), un tām, kuras nav uzrādījušas nekādu progresu un vēl aizvien ir tālu no savu mērķu sasniegšanas (Čehijas Republikai, Dānijai, Portugālei), būtu nekavējoties jāpastiprina centieni izpildīt saistības, kas izriet no 2015. gada 20. jūlija secinājumiem.

·Bulgārijai un Čehijas Republikai, kam UNHCR ES un Turcijas paziņojuma ietvaros nosūtīja lietas jau 2016. gada vasarā, būtu jāveltī lielākas pūles, lai iespējami drīz pabeigtu pārmitināšanu no Turcijas.

·Dalībvalstīm būtu jāturpina uzlabot informācijas sniegšanu kandidātiem sīriešiem, uz kuriem attiecas ES un Turcijas paziņojums, par pārmitināšanas valstīm, atjauninot pārskatīto UNHCR izmantoto jautājumu un atbilžu dokumentu, lai dotu kandidātiem iespēju pieņemt informācijā balstītu lēmumu un tādējādi mazinātu atkritēju skaitu vēlākos pārmitināšanas procedūras posmos.

4.Tālākā virzība

Eiropas valstu un valdību vadītāji ir atkārtoti atzinuši, ka ir steidzami nepieciešams risināt Eiropas migrācijas situāciju, un aicinājuši rīkoties tālāk, lai paātrinātu pārcelšanas shēmas īstenošanu, tādējādi pamatos apliecinot solidaritāti un taisnīgu atbildības sadalījumu attiecībā uz Grieķiju un Itāliju.

Ņemot vērā pašreizējos skaitliskos rādītājus Grieķijā un Itālijā, visu to personu pārcelšana līdz 2017. gada septembrim, kuras, gaidāms, būs tiesīgas uz pārcelšanu, ir iespējama un realizējama. Šim vajadzētu būt mūsu kopīgajam mērķim, kura sasniegšanā visām dalībvalstīm būtu jāsniedz taisnīgs un samērīgs ieguldījums. Tāpēc, lai šo mērķi sasniegtu, dalībvalstīm būtu steidzami jāpieliek papildu pūles un jāveic nepieciešamā rīcība, kas norādīta šajā ziņojumā. Komisija arī turpmāk palīdzēs dalībvalstīm šo pastiprināto centienu koordinēšanā.

Padomes lēmumos paredzētā pārcelšana turklāt ir tiesību aktos noteikts pienākums. Tāpēc Komisija, sagatavojot mēneša ziņojumus un regulāri strādājot ar dalībvalstīm, ir pastāvīgi atbalstījusi to centienus taisnīgi un samērīgi piedalīties shēmā. Lielākā daļa dalībvalstu ir parādījušas, ka pārcelšana ir iespējama un realizējama — arī lielos apjomos un īsā laikā —, ja vien ir griba un apņēmība to izdarīt. Šo kopīgo pūliņu rezultātā pārcelšanas pieaugums ir ievērojums; tas būtu jāturpina, lai nodrošinātu, ka visas tiesīgās personas šajā īstenošanas noslēguma posmā var laikus pārcelt.

Pēdējo mēnešu laikā Komisija ir arī atkārtoti atgādinājusi dalībvalstīm to Padomes lēmumos noteiktos pienākumus un aicinājusi dalībvalstis, kuras vēl nav uzņēmušās saistības un veikušas pārcelšanu no Grieķijas un Itālijas, to nekavējoties darīt. Tā kā 2017. gada septembris ir jau tuvu, šīm dalībvalstīm ir atlicis maz laika, lai izpildītu savus pienākumus un veiktu taisnīgu un samērīgu ieguldījumu.

Kaut arī pausti atkārtoti aicinājumi, Čehijas Republika, Polija un Ungārija, par nožēlu, nav pildījušas savus tiesību aktos noteiktos pienākumus, kas izriet no Padomes lēmumiem un to saistībām pret pārējām dalībvalstīm, tomēr nepieciešamā rīcība tām ir jāveic. Šādā kontekstā un, kā norādīts iepriekšējā ziņojumā par pārcelšanu un pārmitināšanu, Komisija ir nolēmusi sākt pienākumu neizpildes procedūras pret minētajām trim dalībvalstīm.

Vienlaikus dalībvalstīm būtu jāturpina pildīt savas pārmitināšanas saistības, jo īpaši centieni būtu jāpastiprina tām dalībvalstīm, kas vēl nevienu personu nav pārmitinājušas, un tām, kas nav sasniegušas tām noteikto mērķi.

(1)

   Ungārija un Slovākija ar Polijas atbalstu ir apstrīdējušas otrā Padomes Lēmuma par pārcelšanu likumību. Tomēr atcelšanas prasībai nav apturošas iedarbības. Lietu izskatīšana Eiropas Savienības Tiesā notika 10. maijā.

(2)

   Lai turpinātu palīdzēt Grieķijas iestādēm plānot un sniegt papildu atbalstu, Komisija arī aicina Grieķijas iestādes precizēt to migrantu kopējo skaitu, kas atrodas kontinentālajā daļā un salās.

(3)

   2312 pārcelšanas kandidāti, kurus pārcelšanas mērķa dalībvalstis noraidījušas, ir novirzīti uz Dublinas procedūru vai Grieķijas valsts procedūru (piemēram, Grieķija administratīvu iemeslu dēļ atsaukusi pieprasījumu, drošības pārbaudē, ko pirms pieprasījuma iesniegšanas veikusi Grieķijas policija, gūti negatīvi rezultāti), ļoti neliels skaits pārcelšanas kandidātu ir miruši.

(4)

   Izņemot atsevišķi iedalīto skaitu no palikušajiem 54 000 personu.

(5)

   Lai gan principā ir vajadzīgas saistības tikai par 24 papildu vietām, nepieciešamība pēc papildu saistībām var palielināties, ja tiks noraidīti kādi no pieprasījumiem, kas par nepavadītiem nepilngadīgajiem Dublinas procesa ietvaros nosūtīti citām dalībvalstīm.

(6)

     Izņemot atsevišķi iedalīto skaitu no palikušajiem 54 000 personu.

(7)

     Šajā dalībvalstu grupā ietilpst arī Luksemburga un Rumānija, lai gan abas jau ir pārmitinājušas sīriešus no Turcijas ES un Turcijas paziņojuma ietvaros.

(8)

     Apvienotā Karaliste, Bulgārija, Čehijas Republika, Dānija, Grieķija, Horvātija, Īrija, Kipra, Malta, Polija, Slovākija, Slovēnija un Ungārija.

Top

Strasbūrā, 13.6.2017

COM(2017) 330 final

PIELIKUMS

dokumentam

KOMISIJAS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM, EIROPADOMEI UN PADOMEI

Trīspadsmitais ziņojums par pārcelšanu un pārmitināšanu


1. pielikums. Pārcelšana no Grieķijas līdz 2017. gada 9. jūnijam

Dalībvalsts

Oficiālās saistības 1

Faktiski pārcelts

Padomes lēmumos juridiski noteiktās saistības 2

Austrija 3

1491

Beļģija

790

502

2415

Bulgārija

570

47

831

Horvātija

90

36

594

Kipra

145

55

181

Čehijas Republika

30

12

1655

Igaunija

332

130

204

Somija

1349

987

1299

Francija

4970

3148

12599

Vācija

4740

2943

17209

Ungārija

988

Islande

Īrija

943

459

240

Latvija

363

290

295

Lihtenšteina

10

10

Lietuva

670

290

420

Luksemburga

260

216

309

Malta

117

90

78

Nīderlande

1550

1295

3797

Norvēģija

685

533

Polija

65

4321

Portugāle

1630

1075

1778

Rumānija

1222

589

2572

Slovākija

50

16

652

Slovēnija

205

164

349

Spānija

1275

742

6647

Zviedrija 4

2378

2378

ŠŠveice

630

344

KOPĀ

25 069

13 973

63 302

(1)

Pārsūtīts saskaņā ar Padomes lēmuma 5. panta 2. punktu, izmantojot DubliNet.

(2)

Neietver aptuveni 8000 personu, kuras vēl ir jāiedala saskaņā ar pirmo Padomes lēmumu, un saskaņā ar ES un Turcijas paziņojumu iedalītos 54 000 personu.

(3)

     Padomes 2016. gada 10. marta Īstenošanas lēmums (ES) 2016/408 par to, lai pagaidu kārtā apturētu 30 % to pieteikuma iesniedzēju pārcelšanu, kuri Austrijai iedalīti saskaņā ar Lēmumu (ES) 2015/1601, ar ko nosaka pagaidu pasākumus starptautiskās aizsardzības jomā Itālijas un Grieķijas labā.

(4)

   Padomes 2016. gada 9. jūnija Lēmums (ES) 2016/946, ar ko nosaka pagaidu pasākumus starptautiskās aizsardzības jomā Zviedrijas labā saskaņā ar Lēmuma (ES) 2015/1523 9. pantu un Lēmuma (ES) 2015/1601 9. pantu, ar kuriem nosaka pagaidu pasākumus starptautiskās aizsardzības jomā Itālijas un Grieķijas labā.

Top

Strasbūrā, 13.6.2017

COM(2017) 330 final

PIELIKUMS

dokumentam

KOMISIJAS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM, EIROPADOMEI UN PADOMEI

Trīspadsmitais ziņojums par pārcelšanu un pārmitināšanu


2. pielikums. Pārcelšana no Itālijas līdz 2017. gada 9. jūnijam

Dalībvalsts

Oficiālās saistības 1

Faktiski pārcelts

Padomes lēmumos juridiski noteiktās saistības 2

Austrija 3

 50

462

Beļģija

340

121

1397

Bulgārija

140

471

Horvātija

46

18

374

Kipra

45

34

139

Čehijas Republika

20

1036

Igaunija

8

125

Somija

779

653

779

Francija

970

330

7115

Vācija

4510

2715

10327

Ungārija

 

306

Islande

 

Īrija

20

360

Latvija

105

27

186

Lihtenšteina

Lietuva

140

17

251

Luksemburga

160

110

248

Malta

47

47

53

Nīderlande

725

612

2150

Norvēģija

815

812

Polija

35

1861

Portugāle

588

299

1173

Rumānija

800

45

1608

Slovākija

 

250

Slovēnija

75

35

218

Spānija

225

144

2676

Zviedrija 4

1399

228

1388

ŠŠveice

900

649

KOPĀ

12 942

6896

34 953

(1)

Pārsūtīts saskaņā ar Padomes lēmuma 5. panta 2. punktu, izmantojot DubliNet.

(2)

Neietver aptuveni 8000 personu, kuras vēl ir jāiedala saskaņā ar pirmo Padomes lēmumu, un saskaņā ar ES un Turcijas paziņojumu iedalītos 54 000 personu.

(3)

     Padomes 2016. gada 10. marta Īstenošanas lēmums (ES) 2016/408 par to, lai pagaidu kārtā apturētu 30 % to pieteikuma iesniedzēju pārcelšanu, kuri Austrijai iedalīti saskaņā ar Lēmumu (ES) 2015/1601, ar ko nosaka pagaidu pasākumus starptautiskās aizsardzības jomā Itālijas un Grieķijas labā.

(4)

     Padomes 2016. gada 9. jūnija Lēmums (ES) 2016/946, ar ko nosaka pagaidu pasākumus starptautiskās aizsardzības jomā Zviedrijas labā saskaņā ar Lēmuma (ES) 2015/1523 9. pantu un Lēmuma (ES) 2015/1601 9. pantu, ar kuriem nosaka pagaidu pasākumus starptautiskās aizsardzības jomā Itālijas un Grieķijas labā.

Top

Strasbūrā, 13.6.2017

COM(2017) 330 final

PIELIKUMS

dokumentam

KOMISIJAS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM, EIROPADOMEI UN PADOMEI

Trīspadsmitais ziņojums par pārcelšanu un pārmitināšanu


3. pielikums. Pārcelšana no Itālijas un Grieķijas līdz 2017. gada 9. jūnijam

Dalībvalsts

Faktiski pārcelts no Itālijas

Faktiski pārcelts no Grieķijas

Kopā faktiski pārcelts

Padomes lēmumos juridiski noteiktās saistības 1

Austrija 2

1953

Beļģija

121

502

623

3812

Bulgārija

47

47

1302

Horvātija

18

36

54

968

Kipra

34

55

89

320

Čehijas Republika

12

12

2691

Igaunija

130

130

329

Somija

653

987

1640

2078

Francija

330

3148

3478

19714

Vācija

2715

2943

5658

27536

Ungārija

1294

Islande

Īrija

459

459

600

Latvija

27

290

317

481

Lihtenšteina

0

10

10

Lietuva

17

290

307

671

Luksemburga

110

216

326

557

Malta

47

90

137

131

Nīderlande

612

1295

1907

5947

Norvēģija

812

533

1345

Polija

6182

Portugāle

299

1075

1374

2951

Rumānija

45

589

634

4180

Slovākija

16

16

902

Slovēnija

35

164

199

567

Spānija

144

742

886

9323

Zviedrija 3

228

228

3766

ŠŠveice

649

344

993

KOPĀ

6896

13 973

20 869

98 255

   

(1)

Neietver aptuveni 8000 personu, kuras vēl ir jāiedala saskaņā ar pirmo Padomes lēmumu, un saskaņā ar ES un Turcijas paziņojumu iedalītos 54 000 personu.

(2)

     Padomes 2016. gada 10. marta Īstenošanas lēmums (ES) 2016/408 par to, lai pagaidu kārtā apturētu 30 % to pieteikuma iesniedzēju pārcelšanu, kuri Austrijai iedalīti saskaņā ar Lēmumu (ES) 2015/1601, ar ko nosaka pagaidu pasākumus starptautiskās aizsardzības jomā Itālijas un Grieķijas labā.

(3)

     Padomes 2016. gada 9. jūnija Lēmums (ES) 2016/946, ar ko nosaka pagaidu pasākumus starptautiskās aizsardzības jomā Zviedrijas labā saskaņā ar Lēmuma (ES) 2015/1523 9. pantu un Lēmuma (ES) 2015/1601 9. pantu, ar kuriem nosaka pagaidu pasākumus starptautiskās aizsardzības jomā Itālijas un Grieķijas labā.

Top

Strasbūrā, 13.6.2017

COM(2017) 330 final

PIELIKUMS

dokumentam

KOMISIJAS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM, EIROPADOME UN PADOMEI

Trīspadsmitais ziņojums par pārcelšanu un pārmitināšanu


4. pielikums. Pārmitināšanas situācija 2017. gada 12. maijā 2015. gada 20. jūlija secinājumu
un mehānisma “1:1” ar Turciju (piemēro kopš 2016. gada 4. aprīļa) ietvaros

Dalībvalsts /
asociētā valsts

Saistības 2015. gada 20. jūlija shēmas ietvaros

Kopā 2015. gada 20. jūlija shēmas, tostarp mehānisma “1:1” ar Turciju, ietvaros pārmitināts

Trešā valsts, no kuras ir notikusi pārmitināšana

Austrija

1900

1730

Libāna: 886; Jordānija: 609; Turcija: 234 (no tām 57 mehānisma “1:1” ietvaros); Irāka: 1

Beļģija

1100

892

Libāna: 448; Turcija: 311 mehānisma “1:1” ietvaros (242 20. jūlija shēmas ietvaros un 69 ārpus 20. jūlija shēmas 1 ); Turcija: 8; Jordānija: 170; Ēģipte: 24;

Bulgārija

50

0

Horvātija

150

0

Kipra

69

0

Čehijas Republika

400

52

Libāna: 32; Jordānija: 20

Dānija

1000

481

Libāna, Uganda

Igaunija

20

20

Turcija: 20 mehānisma “1:1” ietvaros

Somija

293

293 2

Turcija: 504 3 mehānisma “1:1” ietvaros, ārpus 20. jūlija shēmas; Libāna: 282; Ēģipte: 7; Jordānija: 4

Francija

2375

1664

Turcija: 803 mehānisma “1:1” ietvaros (228 20. jūlija shēmas ietvaros un 575 ārpus 20. jūlija shēmas 4 ); Libāna: 834; Jordānija: 478; Irāka: 8; citas: 116

Vācija

1600

1600

Turcija: 2270 mehānisma “1:1” ietvaros (1600 20. jūlija shēmas ietvaros, 670 ārpus 20. jūlija shēmas)

Grieķija

354

0

Ungārija

Islande

50

50 5

Libāna

Īrija

520

520 6

Libāna

Itālija

1989

1006

Libāna: 596; Turcija: 257 mehānisma “1:1” ietvaros; Jordānija: 53; Sīrija: 52; Sudāna: 48;

Latvija

50

10

Turcija: 10 mehānisma “1:1” ietvaros

Lihtenšteina

20

20

Turcija

Lietuva

70

25

Turcija: 25 mehānisma “1:1” ietvaros

Luksemburga

30

0 7

Turcija: 98 mehānisma “1:1” ietvaros, ārpus 20. jūlija shēmas

Malta

14

0

Nīderlande

1000

1000

Turcija: 1411 mehānisma “1:1” ietvaros (no tiem 556 20. jūlija shēmas ietvaros un 855 ārpus 20. jūlija shēmas); Turcija: 7; Libāna: 341; Kenija: 70; Etiopija: 8; Jordānija: 7; Lībija: 4; Izraēla: 2; Irāka, Maroka, Ēģipte, Saūda Arābija, Sīrija: 1

Norvēģija

3500

3416

Libāna: 2619; Turcija: 540; Jordānija: 257;

Polija

900

0

Portugāle

191

12

Turcija: 12 mehānisma “1:1” ietvaros

Rumānija

80

0

Turcija: 11 mehānisma “1:1” ietvaros ārpus 20. jūlija shēmas

Slovākija

100

0

Slovēnija

20

0

Spānija

1449

418

Libāna: 232; Turcija: 186 mehānisma “1:1” ietvaros; 

Zviedrija

491

491

Turcija: 279 mehānisma “1:1” ietvaros (no tiem 269 20. jūlija shēmas ietvaros); Sudāna: 124; Kenija: 80; Libāna: 8; Irāka: 8; Ēģipte: 1; Jordānija: 1 

ŠŠveice

519

519

Libāna: 431; Sīrija: 88

Apvienotā Karaliste

2200

2200

Jordānija, Libāna, Turcija, Ēģipte, Irāka un citas

KOPĀ

22 504

16 419

 

Mehānisma “1:1” ietvaros no Turcijas kopā pārmitinātas 6254 personas; no tām 3462 — 2015. gada 20. jūlija shēmas ietvaros.

(1)

69 sīrieši, kas pārmitināti no Turcijas ārpus 2015. gada 20. jūlija shēmas, jāuzskaita saskaņā ar Padomes Lēmumu 2016/1754.

(2)

Šis skaits neietver 504 sīriešus, kas pārmitināti no Turcijas mehānisma “1:1” ietvaros.

(3)

 No 504 sīriešiem, kas pārmitināti mehānisma “1:1” ietvaros, 11 ir pārmitināti valsts pārmitināšanas programmas ietvaros, un 493 jāuzskaita

saskaņā ar Padomes Lēmumu (ES) 2016/1754.

(4)

575 sīrieši, kas pārmitināti no Turcijas ārpus 2015. gada 20. jūlija shēmas, jāuzskaita saskaņā ar Padomes Lēmumu (ES) 2016/1754.

(5)

Islande kopumā pārmitinājusi 97 personas; visas no Libānas.

(6)

Turklāt Īrija šajā pašā laika posmā savas valsts pārmitināšanas programmas ietvaros no Libānas uzņēma 259 personas, kurām nepieciešama starptautiskā aizsardzība.

(7)

Lai gan vēl nav veikta pārmitināšana 2015. gada 20. jūlija secinājumu ietvaros, 98 sīrieši ir pārmitināti saskaņā ar Luksemburgas valsts programmu mehānisma “1:1” ietvaros, un tie jāuzskaita saskaņā ar Padomes Lēmumu (ES) 2016/1754.

Top