EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007R0458

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 458/2007 ( 2007. gada 25. aprīlis ) par Eiropas Integrētās sociālās aizsardzības statistikas sistēmu ( ESSPROS )( Dokuments attiecas uz EEZ).

OV L 113, 30.4.2007, p. 3–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Šis dokuments ir publicēts īpašajā(-os) izdevumā(–os) (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2007/458/oj

30.4.2007   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 113/3


EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES REGULA (EK) Nr. 458/2007

(2007. gada 25. aprīlis)

par Eiropas Integrētās sociālās aizsardzības statistikas sistēmu (ESSPROS)

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS PARLAMENTS UN EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Eiropas Kopienas dibināšanas līgumu, un jo īpaši tā 285. panta 1. punktu,

ņemot vērā Komisijas priekšlikumu,

ņemot vērā Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinumu (1),

saskaņā ar Līguma 251. pantā noteikto procedūru (2),

tā kā:

(1)

Līguma 2. pantā augsta līmeņa sociālās aizsardzības veicināšana minēta kā viens no Kopienas uzdevumiem.

(2)

Eiropadomes Lisabonas sanāksme 2000. gada martā deva impulsu politikas virzienu apmaiņai starp dalībvalstīm sociālās aizsardzības sistēmu modernizācijas jomā.

(3)

Ar Padomes Lēmumu 2004/689/EK (3) tika izveidota Sociālās aizsardzības komiteja, lai veicinātu sadarbības apmaiņu starp Komisiju un dalībvalstīm saistībā ar sociālās aizsardzības sistēmu modernizāciju un uzlabošanu.

(4)

Ar 2003. gada 27. maija Paziņojumu Komisija iezīmēja stratēģiju, lai racionalizētu atvērtās koordinācijas procesus sociālās politikas jomā nolūkā nostiprināt Lisabonas Stratēģijā iekļautās sociālās aizsardzības un sociālās integrācijas stāvokli. Padome 2003. gada 20. oktobrī nolēma, ka racionalizēšana būtu jāīsteno no 2006. gada. Šajā kontekstā par galveno ziņošanas instrumentu kļuva gada apvienotais ziņojums, kura uzdevums ir apvienot galvenos analītiskos secinājumus un politiskos ziņojumus attiecībā gan uz dažādās nozarēs izmantoto atvērtās koordinācijas metodi (AKM), gan sociālās aizsardzības transversālajiem jautājumiem.

(5)

Ar AKM no jauna uzsvērta vajadzība pēc salīdzināmas, savlaicīgas un ticamas statistikas sociālās politikas jomā. Konkrēti, salīdzināma statistika par sociālo aizsardzību tiek izmantota gada apvienotajos ziņojumos.

(6)

Pamatojoties uz brīvprātības principu, Komisija (Eurostat) jau vāc no dalībvalstīm ikgadējus datus par sociālo aizsardzību. Šī prakse jau ir nostiprinājusies dalībvalstīs, un tās pamatā ir kopēji metodoloģiskie principi, kuru mērķis ir nodrošināt datu salīdzināmību.

(7)

Īpašas Kopienas statistikas izveidi reglamentē noteikumi, kas izklāstīti Padomes Regulā (EK) Nr. 322/97 (1997. gada 17. februāris) par Kopienas statistiku (4).

(8)

Šīs regulas īstenošanai vajadzīgie pasākumi būtu jāpieņem saskaņā ar Padomes Lēmumu 1999/468/EK (1999. gada 28. jūnijs), ar ko nosaka Komisijai piešķirto ieviešanas pilnvaru īstenošanas kārtību (5).

(9)

Jo īpaši Komisija būtu jāpilnvaro lemt par to, kurš būs pirmais gads, kad būtu jāvāc pilni dati par sociālās aizsardzības neto pabalstiem. Tāpat Komisija būtu jāpilnvaro pieņemt pasākumus saistībā ar attiecīgo datu sīki izstrādātu klasifikāciju, izmantojamajām definīcijām un izplatīšanas noteikumu atjaunināšanu. Minētie pasākumi, kuri ir vispārīgi un kuru mērķis ir grozīt nebūtiskus šīs regulas elementus un papildināt šo regulu, iekļaujot jaunus nebūtiskus elementus, būtu jāpieņem saskaņā ar Lēmuma 1999/468/EK 5.a pantā paredzēto regulatīvo kontroles procedūru.

(10)

Ņemot vērā to, ka šīs regulas mērķi – proti, izveidot kopējus statistikas standartus, kas ļauj veidot saskaņotus datus – nevar pietiekami labi sasniegt atsevišķās dalībvalstīs, un to, ka tādēļ minēto mērķi var labāk sasniegt Kopienas līmenī, Kopiena var pieņemt pasākumus saskaņā ar Līguma 5. pantā noteikto subsidiaritātes principu. Saskaņā ar minētajā pantā noteikto proporcionalitātes principu šajā regulā paredz vienīgi tos pasākumus, kas ir vajadzīgi minētā mērķa sasniegšanai.

(11)

Pastāv sadarbība ar Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizāciju neto sociālās aizsardzības pabalstu jomā.

(12)

Ir notikusi apspriešanās ar Statistikas programmu komiteju, kas izveidota ar Padomes Lēmumu 89/382/EEK, Euratom  (6),

IR PIEŅĒMUŠI ŠO REGULU.

1. pants

Priekšmets

Šīs regulas mērķis ir izveidot Eiropas Integrētās sociālās aizsardzības statistikas sistēmu (turpmāk – “ESSPROS”), paredzot:

a)

metodoloģisku bāzi, kuras pamatā ir kopēji standarti, definīcijas, klasifikācija un uzskaites noteikumi, lai Kopienas vajadzībām apkopotu salīdzināmus statistikas datus;

un

b)

nosūtīšanas termiņus statistikas datiem, kas apkopoti saskaņā ar ESSPROS.

2. pants

Definīcijas

Šajā regulā piemēro šādas definīcijas:

a)

terminam “Kopienas statistika” ir tāda nozīme, kā noteikts Regulas (EK) Nr. 322/97 2. pantā;

b)

“sociālā aizsardzība”: jebkāda publisku vai privātu struktūru intervence, lai mājsaimniecības un indivīdus atbrīvotu no sloga, ko rada noteiktu veidu riski vai vajadzības, ar nosacījumu, ka tas nav saistīts ne ar vienlaicīgu savstarpēju, ne arī individuālu vienošanos. To risku vai vajadzību saraksts, kas var būt par iemeslu sociālajai aizsardzībai, savstarpēji vienojoties, ir šāds: slimība un/vai veselības aprūpe; invaliditāte; vecums; apgādnieka zaudējums; ģimene/bērni; bezdarbs; mājoklis; un citur neklasificēta sociālā atstumtība;

c)

“sociālās aizsardzības shēma”: konkrēts noteikumu kopums, ko atbalsta viena vai vairākas institucionālas vienības un kas reglamentē sociālās aizsardzības pabalstu nodrošināšanu un finansēšanu;

d)

“sociālās aizsardzības pabalsti”: sociālās aizsardzības shēmu veikti pārvedumi skaidrā naudā vai natūrā mājsaimniecībām un personām, lai tās atbrīvotu no sloga, ko rada viens vai vairāki noteikti riski vai vajadzības;

e)

“nodokļu priekšrocības”: sociālā aizsardzība, ko nodrošina kā nodokļu atvieglojumus, kuri tiktu definēti kā sociālās aizsardzības pabalsti, ja tos nodrošinātu skaidrā naudā. Neiekļauj nodokļu atvieglojumus, kas veicina sociālās aizsardzības nodrošināšanu vai veicina privātos apdrošināšanas plānus;

f)

“sociālās aizsardzības neto pabalsti”: sociālās aizsardzības pabalstu vērtība, neskaitot nodokļus un sociālās iemaksas, ko maksā pabalstu saņēmēji, un pieskaitot nodokļu priekšrocību vērtību.

3. pants

Sistēmas darbības joma

1.   Statistika, kas attiecas uz ESSPROS pamatsistēmu, attiecas uz sociālās aizsardzības izdevumu un ieņēmumu finanšu plūsmām.

Šos datus nosūta sociālās aizsardzības shēmas līmenī. Saskaņā ar ESSPROS klasifikāciju par katru shēmu iesniedz sīki izstrādātus datus par izdevumiem un ieņēmumiem.

Attiecībā uz kvantitatīvajiem datiem pa shēmām un atsevišķiem pabalstiem nosūtāmie dati ar atsauci uz kopīgo klasifikāciju un kārtība datu sniegšanai un izplatīšanai ir noteikta I pielikuma 1. punktā. Attiecībā uz kvalitatīvo informāciju pa shēmām un atsevišķiem pabalstiem ietveramie objekti un datu sniegšanas, kvalitatīvās informācijas atjaunināšanas un izplatīšanas kārtība ir noteikta I pielikuma 2. punktā.

Pirmais gads, par kuru dati tiek vākti, ir 2008.

2.   Papildinot ESSPROS pamatsistēmu, pievieno moduļus, kas aptver papildu statistikas informāciju par pensiju saņēmējiem un sociālās aizsardzības neto pabalstiem.

4. pants

Pensiju saņēmēju modulis

1.   Sākot ar šajā regulā noteikto pirmo datu vākšanas gadu, pamatsistēmai pievieno pensiju saņēmēju moduli. Ietveramie objekti un datu sniegšanas un izplatīšanas kartība ir noteikta II pielikumā.

2.   Pirmais gads, par kuru dati tiek vākti, ir 2008.

5. pants

Sociālās aizsardzības neto pabalstu modulis

1.   Lai ieviestu sociālās aizsardzības neto pabalstu moduli, līdz 2008. gada beigām visās dalībvalstīs veic datu izmēģinājuma vākšanu par 2005. gadu. Ietveramie objekti un datu sniegšanas kārtība ir noteikta III pielikumā.

2.   Pamatojoties uz šādu attiecīgo valstu datu izmēģinājuma vākšanas sintēzi, un ja lielākās daļas izmēģinājuma pētījumu rezultāti ir pozitīvi, tad pasākumus attiecībā uz pilnīgas datu vākšanas sākšanu attiecībā uz šo moduli pieņem saskaņā ar 8. panta 3. punktā minēto regulatīvo kontroles procedūru. Šādu pilnīgu datu vākšanu sāk ne agrāk kā 2010. gadā.

6. pants

Datu avoti

Sociālās aizsardzības statistikas pamatā ir šādi datu avoti, ņemot vērā to pieejamību dalībvalstīs, un saskaņā ar attiecīgo valstu tiesību aktiem un praksi:

a)

reģistri un citi administratīvie avoti;

b)

apsekojumi;

c)

novērtējumi.

7. pants

Īstenošanas pasākumi

1.   Šīs regulas īstenošanas kārtībā ņem vērā izmaksu–ieguvumu analīzes rezultātus, un minētā kārtība attiecas uz ESSPROS pamatsistēmu, kā izklāstīts I pielikumā, pensiju saņēmēju moduli, kā izklāstīts II pielikumā, un sociālās aizsardzības neto pabalstu moduli, kā minēts 5. pantā.

2.   Pasākumus attiecībā uz datu nosūtīšanas formātu, nosūtāmajiem rezultātiem un kvalitātes noteikšanas kritērijiem pieņem saskaņā ar 8. panta 2. punktā minēto regulatīvo procedūru.

3.   Pasākumus, kas attiecas uz lēmumu par pirmo gadu, kad vāc pilnus datus, un pasākumus saistībā ar ietveramo datu sīki izstrādātu klasifikāciju, izmantojamajām definīcijām un izplatīšanas noteikumu atjaunināšanu, pieņem saskaņā ar 8. panta 3. punktā minēto regulatīvo kontroles procedūru. Minēto pasākumu mērķis ir grozīt nebūtiskus šīs regulas elementus, inter alia, to papildinot.

8. pants

Procedūra

1.   Komisijai palīdz Statistikas programmu komiteja, kas izveidota ar Lēmumu 89/382/EEK, Euratom.

2.   Ja ir atsauce uz šo punktu, piemēro Lēmuma 1999/468/EK 5. un 7. pantu, ņemot vērā tā 8. pantu.

Lēmuma 1999/468/EK 5. panta 6. punktā paredzētais termiņš ir trīs mēneši.

3.   Ja ir atsauce uz šo punktu, piemēro Lēmuma 1999/468/EK 5.a panta 1. līdz 4. punktu un 7. pantu, ņemot vērā tā 8. pantu.

9. pants

Stāšanās spēkā

Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Strasbūrā, 2007. gada 25. aprīlī

Eiropas Parlamenta vārdā –

priekšsēdētājs

H.-G. PÖTTERING

Padomes vārdā –

priekšsēdētājs

G. GLOSER


(1)  OV C 309, 16.12.2006., 78. lpp.

(2)  Eiropas Parlamenta 2006. gada 30. novembra Atzinums (Oficiālajā Vēstnesī vēl nav publicēts) un Padomes 2007. gada 22. marta Lēmums.

(3)  OV L 314, 13.10.2004., 8. lpp.

(4)  OV L 52, 22.2.1997., 1. lpp. Regulā grozījumi izdarīti ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1882/2003 (OV L 284, 31.10.2003., 1. lpp.).

(5)  OV L 184, 17.7.1999., 23. lpp. Lēmumā grozījumi izdarīti ar Lēmumu 2006/512/EK (OV L 200, 22.7.2006., 11. lpp.).

(6)  OV L 181, 28.6.1989., 47. lpp.


I PIELIKUMS

ESSPROS PAMATSISTĒMA

1.   Kvantitatīvie dati pēc shēmām un atsevišķiem pabalstiem

Nosūtītie dati

Atsaucoties uz kopīgo klasifikāciju, nosūtītie dati ietver:

Izdevumi

1.1.1.1.   Sociālās aizsardzības pabalsti, ko klasificē pēc:

a)

funkcijas (atbilstīgi katram riskam vai vajadzībai);

un

b)

katrai funkcijai pēc divējāda iedalījuma: no ienākumiem atkarīgi pabalsti un no ienākumiem neatkarīgi pabalsti; skaidras naudas pabalsti (iedalot periodiskos un vienreizējos pabalstos) un pabalsti natūrā.

1.1.1.2.   Administratīvās izmaksas

1.1.1.3.   Pārvedumi uz citām shēmām

1.1.1.4.   Citi izdevumi

Ieņēmumi

1.1.2.1.   Sociālās iemaksas

1.1.2.2.   Vispārējās valdības iemaksas

1.1.2.3.   Pārvedumi no citām shēmām

1.1.2.4.   Citi ieņēmumi

Ietvertos datus (atsaucoties uz kopīgo klasifikāciju) sniedz saskaņā ar 8. panta 3. punktā noteikto regulatīvo kontroles procedūru.

1.2.   Datu sniegšana

Statistikas datus sniedz katru gadu. Dati attiecas uz kalendāro gadu saskaņā ar attiecīgās valsts praksi. Termiņš, lai nosūtītu datus par N gadu kopā ar jebkādu pārskatīšanu attiecībā uz iepriekšējo gadu datiem, ir N + 2 gada 30. jūnijs.

1.3.   Izplatīšana

Komisija (Eurostat) datus par sociālās aizsardzības izdevumiem visu shēmu līmenī N gadam publicē līdz N + 2 gada 31. oktobrim. Vienlaikus Komisija (Eurostat) īpašiem lietotājiem (valstu iestādēm, kas apkopo ESSPROS datus, Komisijas dienestiem un starptautiskām iestādēm) izplata sīki izstrādātus datus pēc shēmām. Šie īpašie lietotāji drīkst publicēt vienīgi shēmu grupas.

2.   Kvalitatīvā informācija pēc shēmām un atsevišķiem pabalstiem

2.1.   Ietvertie objekti

Katrai shēmai kvalitatīvā informācija ietver shēmas vispārēju aprakstu, sīki izstrādātu aprakstu par pabalstiem un informāciju par jaunākajām izmaiņām un reformām.

2.2.   Datu sniegšana un kvalitatīvās informācijas atjaunināšana

Jau iesniegtās kvalitatīvās informācijas pilna komplekta ikgadējā atjaunināšana attiecas vienīgi uz sociālās aizsardzības sistēmas izmaiņām, un to nosūta kopā ar kvantitatīvajiem datiem.

2.3.   Izplatīšana

Komisija (Eurostat) kvalitatīvo informāciju shēmu līmenī izplata līdz N + 2 gada 31. oktobrim.


II PIELIKUMS

PENSIJU SAŅĒMĒJU MODULIS

1.   Ietvertās pabalstu kategorijas

Šis modulis ietver datus par pensiju saņēmējiem, kas ir noteikti kā saņēmēji vienam vai vairākiem turpmāk norādītiem sociālās aizsardzības shēmas naudas pabalstiem:

a)

invaliditātes pensija;

b)

pirmstermiņa pensionēšanās pabalsts samazinātas darbspējas gadījumā;

c)

vecuma pensija;

d)

sagaidāmā vecuma pensija;

e)

nepilna pensija;

f)

apgādnieka zaudējuma pensija;

g)

pirmstermiņa pensionēšanās pabalsts darba tirgus iemeslu dēļ.

2.   Datu sniegšana

Statistikas datus iesniedz katru gadu. Dati ir krājumu dati, kas attiecas uz kalendārā gada beigām. N gada datu nosūtīšanas termiņš ir N + 2 gada 31. maijs, un datus iedala šādi:

a)

pēc sociālās aizsardzības shēmas,

b)

pēc dzimuma par visām shēmām kopā.

3.   Datu izplatīšana

Komisija (Eurostat) datus par visām shēmām N gadam publicē līdz N + 2 gada 31. oktobrim. Vienlaikus Komisija (Eurostat) īpašiem lietotājiem (valstu iestādēm, kas apkopo ESSPROS datus, Komisijas dienestiem un starptautiskām iestādēm) izplata sīki izstrādātus datus pa shēmām. Šie īpašie lietotāji drīkst publicēt vienīgi shēmu grupas.

Līdz N + 2 gada 31. oktobrim Komisija (Eurostat) publicē un nosūta īpašiem lietotājiem (valstu iestādēm, kas apkopo ESSPROS datus, Komisijas dienestiem un starptautiskām iestādēm) kopsummu par katru no 7 kategorijām N gadam.


III PIELIKUMS

DATU IZMĒĢINĀJUMA VĀKŠANA PAR SOCIĀLĀS AIZSARDZĪBAS NETO PABALSTIEM

1.   Ietvertie objekti

Šī vākšana ietver sociālās aizsardzības neto pabalstu aprēķināšanu.

2.   Datu sniegšana

Atbilstīgi dažādiem sociālās aizsardzības pabalstiem naudā jānorāda atbilstīgā iedzīvotāju ienākuma nodokļa un sociālo iemaksu daļa, ko iekasē no sociālās aizsardzības pabalstiem par 2005. gadu, un to vēlams sīkāk iedalīt pa atsevišķām shēmu grupām, kam vienmērīgi uzliek nodokļus. Sarežģītos gadījumos rezultātus var norādīt pa atbilstīgām pabalstu grupām, t. i., kopsumma par septiņām pensiju kategorijām, kas uzskaitītas II pielikumā, vai īpašas funkcijas naudas pabalstu kopsumma. Nodokļu priekšrocības piešķir katram postenim atsevišķi, izmantojot nesaņemto ieņēmumu metodi.


Top