Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014H0881

    2014/881/ES: Komisijas Ieteikums ( 2014. gada 18. novembris ) par procedūru esošo dzelzceļa līniju atbilstības līmeņa apliecināšanai savstarpējas izmantojamības tehnisko specifikāciju pamatparametriem

    OV L 356, 12.12.2014, p. 520–526 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2014/881/oj

    12.12.2014   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    L 356/520


    KOMISIJAS IETEIKUMS

    (2014. gada 18. novembris)

    par procedūru esošo dzelzceļa līniju atbilstības līmeņa apliecināšanai savstarpējas izmantojamības tehnisko specifikāciju pamatparametriem

    (2014/881/ES)

    EIROPAS KOMISIJA,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 292. pantu,

    ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes 2008. gada 17. jūnija Direktīvu 2008/57/EK par dzelzceļa sistēmas savstarpēju izmantojamību Kopienā (1) un jo īpaši tās 30. panta 1. punktu,

    tā kā:

    (1)

    Saskaņā ar Komisijas Regulas (ES) Nr. 1299/2014 (2) (INF SITS) pielikuma 7.3.4. punktu un Komisijas Regulas (ES) Nr. 1301/2014 (3) (ENE SITS) pielikuma 7.3.4. punktu esošajām dzelzceļa līnijām, uz kurām neattiecas neviens projekts, kas ietver līniju atjaunošanu vai modernizāciju, atbilstības līmeņa apliecināšana savstarpējas izmantojamības tehnisko specifikāciju (SITS) pamatparametriem ir brīvprātīga. Līdzīgi arī esošajām līnijām, uz kurām attiecas projekti, kam nav nepieciešama “EK” verifikācijas procedūra, atbilstības līmeņa apliecināšanai SITS pamatparametriem vajadzētu būt brīvprātīgai.

    (2)

    Infrastruktūras pārvaldītājam vajadzētu būt iespējai brīvprātīgi aizpildīt infrastruktūras reģistru ar informāciju par esošās līnijas atbilstības līmeni SITS pamatparametriem. Tāpēc būtu jāiesaka standarta procedūra, kura izmantojama, lai apliecinātu atbilstības līmeni SITS pamatparametriem.

    (3)

    Komisijas Ieteikuma 2011/622/ES (4) pielikumā ir norādes uz iepriekšējām INF un ENE SITS versijām, un tāpēc tas būtu jāatjaunina.

    (4)

    Skaidrības un vienkāršības labad Ieteikumu 2011/622/ES ir vēlams aizstāt ar šo Komisijas ieteikumu.

    (5)

    Pēc apspriešanās ar komiteju, kas minēta Direktīvas 2008/57/EK 29. pantā,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO IETEIKUMU.

    1.

    Esošo dzelzceļa līniju atbilstības līmeņa apliecināšanai savstarpējas izmantojamības tehnisko specifikāciju pamatparametriem būtu jāizmanto pielikumā izklāstītā procedūra.

    2.

    Šis ieteikums aizstāj Ieteikumu 2011/622/ES.

    Briselē, 2014. gada 18. novembrī

    Komisijas vārdā –

    Komisijas locekle

    Violeta BULC


    (1)  OV L 191, 18.7.2008., 1. lpp.

    (2)  Komisijas 2014. gada 18. novembra Regula (ES) Nr. 1299/2014 par savstarpējas izmantojamības tehniskajām specifikācijām Eiropas Savienības dzelzceļu sistēmas infrastruktūras apakšsistēmai (skatīt šā Oficiālā Vēstneša 1. lpp.).

    (3)  Komisijas 2014. gada 18. novembra Regula (ES) Nr. 1301/2014 par savstarpējas izmantojamības tehnisko specifikāciju Savienības dzelzceļu sistēmas energoapgādes apakšsistēmai (skatīt šā Oficiālā Vēstneša 179. lpp.).

    (4)  Komisijas 2011. gada 20. septembra Ieteikums 2011/622/ES par procedūru esošo dzelzceļa līniju atbilstības līmeņa apliecināšanai savstarpējas izmantojamības tehnisko specifikāciju pamatparametriem (OV L 243, 21.9.2011., 23. lpp.).


    PIELIKUMS

    1.   Ievads

    1.1.   Tehniskā darbības joma

    Šī procedūra ir saistīta ar šādām Eiropas Savienības dzelzceļu sistēmas apakšsistēmām:

    a)

    infrastruktūras strukturālo apakšsistēmu; un

    b)

    enerģijas apgādes strukturālo apakšsistēmu.

    Minētās apakšsistēmas ir iekļautas Direktīvas 2008/57/EK II pielikuma 1. punkta apakšsistēmu sarakstā.

    1.2.   Ģeogrāfiskā darbības joma

    Šīs procedūras ģeogrāfiskā darbības joma ir ES dzelzceļu sistēma, kas noteikta ar Direktīvu 2008/57/EK.

    1.3.   Definīcijas

    Šajā procedūrā:

    a)

    “EI” ir esošā infrastruktūra (stacionārās iekārtas), kam nepiemēro “EK” verifikācijas procedūru;

    b)

    “EI atbilstības apliecināšana” ir verifikācija, vai esošās līnijas apakšsistēmas un/vai elementa pamatparametri atbilst attiecīgo SITS prasībām;

    c)

    “EI atbilstības apliecinājuma sertifikāts” ir dokuments, ko izdod neatkarīgs vērtētājs pēc EI atbilstības apliecināšanas;

    d)

    “EI atbilstības apliecinājuma deklarācija” ir dokuments, ko izdod pieteikuma iesniedzējs pēc EI atbilstības apliecinājuma sertifikāta saņemšanas.

    2.   Procedūra esošo dzelzceļa līniju atbilstības apliecināšanai savstarpējas izmantojamības tehniskajām specifikācijām

    2.1.   Mērķis

    Turpmāk aprakstīto procedūru var izmantot esošo stacionāro iekārtu atbilstības apliecināšanai SITS, nepiemērojot “EK” verifikācijas procedūru.

    Minēto procedūru var izmantot brīvprātīgi, jo tā nav obligāta.

    2.2.   Procedūra atbilstības līmeņa apliecināšanai SITS pamatparametriem

    2.2.1.   Procedūra atbilstības līmeņa apliecināšanai SITS pamatparametriem ir EI atbilstības apliecināšanas procedūra. Saskaņā ar šo procedūru pieteikuma iesniedzējs izpilda pienākumus, kas noteikti 2.2.2., 2.2.3., 2.2.5.2. un 2.2.5.3. punktā, un nodrošina un uz paša atbildību deklarē, ka attiecīgā apakšsistēma, kurai piemēroti 2.2.4. punkta noteikumi, atbilst attiecīgās(-o) SITS prasībām.

    2.2.2.   Pieteikuma iesniedzējs EI atbilstības apliecināšanas pieteikumu attiecībā uz konkrēto apakšsistēmu iesniedz paša izraudzītam neatkarīgam vērtētājam.

    Pieteikumā iekļauj:

    a)

    pieteikuma iesniedzēja nosaukumu un adresi un, ja pieteikumu iesniedz pilnvarotais pārstāvis, arī šā pārstāvja nosaukumu un adresi;

    b)

    tehnisko dokumentāciju.

    2.2.3.   Tehniskā dokumentācija

    2.2.3.1.   Pieteikuma iesniedzējs sagatavo tehnisko dokumentāciju un to dara pieejamu 2.2.4. punktā minētajam neatkarīgajam vērtētājam. Dokumentācijai jārada iespēja apliecināt esošās apakšsistēmas atbilstības līmeni attiecīgās(-o) SITS pamatparametriem.

    2.2.3.2.   Tehniskajā dokumentācijā, ja vajadzīgs, iekļauj šādus elementus:

    a)

    esošās apakšsistēmas vispārīgu aprakstu;

    b)

    dokumentus, kas vajadzīgi tehniskās lietas sagatavošanai;

    c)

    to pilnībā vai daļēji piemērojamo harmonizēto standartu un/vai attiecīgo tehnisko specifikāciju sarakstu, uz kuriem norādes publicētas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī, un/vai saskaņā ar Direktīvas 2008/57/EK 17. panta 3. punktu paziņoto valsts tehnisko specifikāciju sarakstu, bet, ja minētie harmonizētie standarti vai valsts standarti nav ievēroti, attiecīgās(-o) SITS prasību ievērošanai pieņemto risinājumu aprakstus. Ja harmonizētie vai valsts standarti ir piemēroti daļēji, tehniskajā dokumentācijā norāda daļas, kas piemērotas;

    d)

    apakšsistēmas ekspluatācijas nosacījumus (ekspluatācijas laika vai attāluma ierobežojumi, nolietojuma ierobežojumi u. c.);

    e)

    aprakstus un paskaidrojumus, kas nepieciešami apakšsistēmas darbības un tehniskās apkopes izpratnei;

    f)

    tehniskās apkopes nosacījumus un tehnisko dokumentāciju par apakšsistēmas tehnisko apkopi;

    g)

    attiecīgajā(-ās) SITS noteiktās tehniskās prasības, kas jāņem vērā apakšsistēmas tehniskās apkopes vai ekspluatācijas laikā;

    h)

    citus attiecīgus tehniskus pierādījumus, kas apliecina, ka pārbaudes vai testi, ko salīdzināmos apstākļos iepriekš veikušas kompetentās iestādes, ir bijuši sekmīgi.

    2.2.3.3.   Pieteikuma iesniedzējs nodrošina, ka tehniskā dokumentācija ir pieejama attiecīgajām valsts iestādēm visā apakšsistēmas ekspluatācijas laikā.

    2.2.4.   Procedūra atbilstības līmeņa apliecināšanai SITS pamatparametriem

    2.2.4.1.   Pieteikuma iesniedzēja izraudzītais neatkarīgais vērtētājs ņem vērā citu institūciju vai paša pieteikuma iesniedzēja veiktajās apskatēs, pārbaudēs vai testos iegūtos pierādījumus.

    2.2.4.2.   Neatkarīgā vērtētāja savāktajiem pierādījumiem jābūt piemērotiem un pietiekamiem atbilstības līmeņa apliecināšanai attiecīgās(-o) SITS prasībām, un jābūt veiktām visām attiecīgajām pārbaudēm un testiem.

    2.2.4.3.   Ja esošā apakšsistēma atbilst attiecīgās(-o) SITS prasībām, neatkarīgais vērtētājs var izdot EI atbilstības apliecinājuma sertifikātu.

    2.2.5.   EI atbilstības apliecinājuma deklarācija

    2.2.5.1.   Pieteikuma iesniedzējs par apakšsistēmu sagatavo rakstisku EI atbilstības apliecinājuma deklarāciju, ko glabā visu apakšsistēmas ekspluatācijas laiku. EI atbilstības apliecinājuma deklarācijā identificē apakšsistēmu, par kuru attiecīgā deklarācija ir sagatavota.

    2.2.5.2.   EI atbilstības apliecinājuma deklarāciju un tās pavaddokumentus sagatavo atbilstoši 2.5. nodaļas noteikumiem.

    2.2.5.3.   EI atbilstības apliecinājuma deklarācijas eksemplāru dara pieejamu attiecīgajām iestādēm pēc to pieprasījuma.

    2.2.6.   Tehniskā lieta

    2.2.6.1.   Neatkarīgais vērtētājs ir atbildīgs par tehniskās lietas sagatavošanu, ko pievieno EI atbilstības apliecinājuma deklarācijai.

    2.2.6.2.   Tehnisko lietu, ko pievieno EI atbilstības apliecinājuma deklarācijai, nodod pieteikuma iesniedzējam.

    2.2.6.3.   Pieteikuma iesniedzējs glabā tehniskās lietas eksemplāru visu apakšsistēmas ekspluatācijas laiku; tehniskās lietas eksemplāru nosūta jebkurai citai dalībvalstij, kas to pieprasa.

    2.3.   Novērtējamie raksturlielumi

    Raksturlielumi, kuri jānovērtē, izmantojot procedūru atbilstības līmeņa apliecināšanai SITS pamatparametriem, ir norādīti:

    1. tabulā – infrastruktūras apakšsistēmai un

    2. tabulā – energoapgādes apakšsistēmai.

    1. tabula

    Infrastruktūras apakšsistēmas novērtēšana EI atbilstības apliecināšanai

    Novērtējamie raksturlielumi (INF SITS)

    Esošā līnija, kam nav veikta EK verifikācija

    Īpašas novērtēšanas procedūras

    1

    2

    Būvju tuvinājuma gabarīts (4.2.3.1.)

    X

    6.2.4.1.

    Attālums starp sliežu ceļu asīm (4.2.3.2.)

    X

    6.2.4.2.

    Maksimālie slīpumi (4.2.3.3.)

    X

     

    Minimālais horizontālas līknes rādiuss (4.2.3.4.)

    X

    6.2.4.4.

    Minimālais vertikālas līknes rādiuss (4.2.3.5.)

    X

    6.2.4.4.

    Nominālais sliežu ceļa platums (4.2.4.1.)

    X

    6.2.4.3.

    Ārējās sliedes pacēlums (4.2.4.2.)

    X

    6.2.4.4.

    Ārējās sliedes pacēluma deficīts (4.2.4.3.)

    X

    6.2.4.4.,

    6.2.4.5.

    Ārējās sliedes pacēluma deficīta strauja maiņa (4.2.4.4.)

    X

    6.2.4.4.

    Ekvivalentais koniskums (4.2.4.5.)

    X

    6.2.4.6.

    Sliežu ceļa sliedes galviņas profils līdzenam sliežu ceļam (4.2.4.6.)

    n. p.

    6.2.4.7.

    Sliežu ieslīpums (4.2.4.7.)

    X

     

    Pārmiju un krusteņu projektētā ģeometrija (4.2.5.1.)

    X

    6.2.4.8.

    Kustīgu seržu krusteņu izmantojums (4.2.5.2.)

    X

    6.2.4.8.

    Stacionāra dubultkrusteņa maksimālais nevadāmais garums (4.2.5.3.)

    X

    6.2.4.8.

    Sliežu ceļa izturība pret vertikālām slodzēm (4.2.6.1.)

    X

    6.2.5.

    Sliežu ceļa izturība pret garenvirziena slodzēm (4.2.6.2.)

    X

    6.2.5.

    Sliežu ceļa izturība pret sānvirziena slodzēm (4.2.6.3.)

    X

    6.2.5.

    Jaunu tiltu izturība pret satiksmes slodzēm (4.2.7.1.)

    n. p.

     

    Ekvivalents vertikāls jaunu zemes klātņu noslogojums un grunts spiediena ietekme (4.2.7.2.)

    n. p.

     

    Pāri vai blakus sliežu ceļam būvējamu jaunu konstrukciju izturība (4.2.7.3.)

    n. p.

     

    Pastāvošu tiltu un zemes klātņu izturība pret satiksmes slodzēm (4.2.7.4.)

    X

    6.2.4.10.

    Tūlītējas rīcības robežvērtība lāgojumam (4.2.8.1.)

    n. p.

     

    Tūlītējas rīcības robežvērtība garenvirziena līmenim (4.2.8.2.)

    n. p.

     

    Tūlītējas rīcības robežvērtība sliežu ceļa nošķiebumam (4.2.8.3.)

    n. p.

     

    Tūlītējas rīcības robežvērtība sliežu ceļa platumam kā izolētam defektam (4.2.8.4.)

    n. p.

     

    Tūlītējas rīcības robežvērtība ārējās sliedes pacēlumam (4.2.8.5.)

    n. p.

     

    Tūlītējas rīcības robežvērtība pārmijām un krusteņiem (4.2.8.6.)

    n. p.

     

    Perona lietderīgais garums (4.2.9.1.)

    X

     

    Perona augstums (4.2.9.2)

    X

     

    Perona nobīde (4.2.9.3.)

    X

    6.2.4.11.

    Sliežu ceļu izvietojums gar peroniem (4.2.9.4.)

    X

     

    Maksimālās spiediena pārmaiņas tuneļos (4.2.10.1.)

    X

    6.2.4.12.

    Sānvēja ietekme (4.2.10.2.)

    X

    6.2.4.13.

    Balasta pacelšana (4.2.10.3.)

    Atklāts punkts

     

    Atrašanās vietas rādītāji (4.2.11.1.)

    X

     

    Ekvivalentais koniskums ekspluatācijā (4.2.11.2.)

    n. p.

     

    Tualešu iztukšošana (4.2.12.2.)

    X

    6.2.4.14.

    Vilcienu ārpuses tīrīšanas iekārtas (4.2.12.3.)

    X

    6.2.4.14.

    Ūdens krājumu atjaunošana (4.2.12.4.)

    X

    6.2.4.14.

    Degvielas uzpilde (4.2.12.5.)

    X

    6.2.4.14.

    Stacionāras elektroapgādes iekārtas (4.2.12.6.)

    X

    6.2.4.14.

    Savstarpējas izmantojamības komponentu piemērošana

    n. p.

     


    2. tabula

    Energoapgādes apakšsistēmas novērtēšana EI atbilstības apliecināšanai

    Novērtējamie raksturlielumi (ENE SITS)

    Esošā līnija, kam nav veikta EK verifikācija

    Īpašas novērtēšanas procedūras

    1

    2

    Spriegums un frekvence (4.2.3.)

    X

     

    Parametri, kas attiecas uz apgādes sistēmas veiktspēju (4.2.4.)

    X

    6.2.4.1.

    Strāvas stiprums līdzstrāvas sistēmās vilcienu stāvēšanas laikā (4.2.5.)

    X

    6.1.4.2.

    Reģeneratīvā bremzēšana (4.2.6.)

    X

    6.2.4.2.

    Elektroaizsardzības koordinācija (4.2.7.)

    X

    6.2.4.3.

    Harmonikas un dinamiskie efekti maiņstrāvas vilces energoapgādes sistēmās (4.2.8.)

    X

    6.2.4.4.

    Gaisvadu kontakttīkla ģeometrija (4.2.9.)

    X

     

    Pantogrāfa gabarīts (4.2.10.)

    X

     

    Vidējais kontaktspēks (4.2.11.)

    X

     

    Strāvas noņemšanas dinamiskie raksturlielumi un kvalitāte (4.2.12.)

    X

    6.1.4.1., 6.2.4.5.

    Attālumi starp pantogrāfiem gaisvadu kontakttīkla projektā (4.2.13.)

    X

     

    Kontaktvadu materiāli (4.2.14.)

    X

     

    Fāzu atdalīšanas sekcijas (4.2.15.)

    X

     

    Sistēmu atdalīšanas sekcijas (4.2.16.)

    X

     

    Aizsargpasākumi pret elektriskās strāvas triecieniem (4.2.18.)

    X

    6.2.4.6.

    Tehniskās apkopes noteikumi (4.5.)

    X

    6.2.4.7.

    2.4.   Prasības attiecībā uz neatkarīgo vērtētāju

    2.4.1.   EI atbilstības apliecināšanu esošajām līnijām veic pieteikuma iesniedzēja izraudzīts neatkarīgs vērtētājs. Neatkarīgais vērtētājs var būt ārēja institūcija vai infrastruktūras pārvaldītāja iekšēja struktūra.

    2.4.2.   Attiecībā uz dzelzceļa infrastruktūru neatkarīgajam vērtētājam ir:

    a)

    pienācīga tehniskā izglītība;

    b)

    apmierinošas zināšanas par prasībām attiecībā uz novērtējumu un pietiekama pieredze ar to saistīto testu veikšanā; un

    c)

    spējas sagatavot EI atbilstības apliecinājuma sertifikātus un tehnisko dokumentāciju, kas ir veikto novērtējumu oficiālā dokumentācija.

    2.4.3.   Neatkarīgam vērtētājam, kas ir infrastruktūras pārvaldītāja iekšēja struktūra, jāatbilst šādām prasībām:

    a)

    vērtētājs un tā personāls ir organizācijā identificējami, un viņi izmanto metodes, kas nodrošina objektivitāti;

    b)

    ne vērtētājs, ne tā personāls nevar būt atbildīgi par to produktu ekspluatāciju vai tehnisko apkopi, ko tie novērtē, un tie arī nevar iesaistīties darbībās, kas attiecībā uz novērtēšanai vajadzīgajām darbībām varētu būt konfliktā ar viņu sprieduma neatkarību vai godprātību.

    2.5.   Atbilstības apliecinājuma deklarācija

    2.5.1.   EI atbilstības apliecinājuma deklarācija un pavaddokumenti ir ar datējumu un parakstu.

    2.5.2.   Minēto deklarāciju sagatavo tajā pašā valodā, kurā sagatavota tehniskā lieta, un tajā iekļauj šādus datus:

    a)

    norādes uz procedūru esošo līniju atbilstības apliecināšanai savstarpējas izmantojamības tehniskajām specifikācijām;

    b)

    pieteikuma iesniedzēja vai tā pilnvarotā pārstāvja, kas veic uzņēmējdarbību ES, uzņēmuma nosaukumu un pilnu adresi (ja norāda pilnvaroto pārstāvi, jānorāda arī pieteikuma iesniedzēja uzņēmuma nosaukums);

    c)

    apakšsistēmas īsu aprakstu;

    d)

    EI atbilstības apliecinājumu veikušā neatkarīgā vērtētāja nosaukumu un adresi;

    e)

    atsauces uz dokumentiem, kas iekļauti tehniskajā lietā;

    f)

    visus piemērojamos pagaidu vai galīgos noteikumus, kas jāievēro attiecībā uz apakšsistēmām, jo īpaši attiecīgus ekspluatācijas ierobežojumus vai nosacījumus;

    g)

    pagaidu deklarācijas gadījumā – EI atbilstības apliecinājuma deklarācijas derīguma termiņu;

    h)

    ziņas par parakstītāju.


    Top