EUR-Lex Dostop do prava EU

Nazaj na domačo stran EUR-Lex

Dokument je izvleček s spletišča EUR-Lex.

Dokument 52021XC0805(01)

Komisijas paziņojums ES digitālo Covid sertifikātu sniegto priekšrocību pilnvērtīga izmantošana. Vadlīnijas un ieteikumi ES dalībvalstīm pilsoņu brīvas pārvietošanās un gaisa transporta nozares atveseļošanas atbalstam 2021/C 313/02

C/2021/5594

OV C 313, 5.8.2021, str. 2–7 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

5.8.2021   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 313/2


KOMISIJAS PAZIŅOJUMS

ES digitālo Covid sertifikātu sniegto priekšrocību pilnvērtīga izmantošana.

Vadlīnijas un ieteikumi ES dalībvalstīm pilsoņu brīvas pārvietošanās un gaisa transporta nozares atveseļošanas atbalstam

(2021/C 313/02)

1.   Ievads

2021. gada 1. jūlijā visās Eiropas Savienības dalībvalstīs sāka piemērot ES digitālo Covid sertifikātu (1) (“ES DCS”). Ir sekmīgi izvērsta ES mēroga digitāla sistēma, kas ļauj bez maksas izdot, verificēt un akceptēt sertifikātus, kuri apliecina vakcināciju, negatīvu SARS-COV-2 testa rezultātu vai Covid-19 pārslimošanu. Eiropas Komisija, Eiropas Parlaments un Padome, kā arī valstu iestādes kopīgi ir izveidojušas pilnīgi jaunu sistēmu, kas palīdz atjaunot brīvu pārvietošanos Savienībā, un ir sekmīgi panākušas, ka tā sāk darboties rekordīsā laikā. Kopā ar sekmīgo vakcinācijas kampaņu, kas iezīmē pagrieziena punktu cīņā pret pandēmiju, ES DCS būs liela pozitīva ietekme uz ES pilsoņu un pastāvīgo iedzīvotāju ikdienu. To papildina citas iniciatīvas, kas palīdz pilsoņiem izmantot tiesības uz brīvu pārvietošanos, piemēram, kopējā pieeja brīvas pārvietošanās ierobežošanai sakarā ar Covid-19, par kuru panākta vienošanās Padomes Ieteikumā (ES) 2020/1475 (2), un iknedēļas krāsu karte, ko publicē Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs (3), kā arī informācijas platforma “Re-Open EU” (4) un Eiropas tūrisma nozares Covid-19 drošības marķējums tūrisma iestādēm (5).

No Eiropas Komisijas tiesību akta priekšlikuma iesniegšanas līdz ES DCS darbības uzsākšanai pagāja vien četri mēneši — tādējādi atkal ir redzama Eiropas mēroga sadarbības reālā pievienotā vērtība. Tas bija iespējams, pateicoties ES likumdevēju un tehnisko ekspertu apņēmībai un iesaistei Eiropas un katras dalībvalsts, kā arī nozares līmenī. ES DCS ieviešana arī sasniegusi jaunus rekordus: ir izdoti jau vairāk nekā 270 miljoni digitālo sertifikātu, tādējādi norādot uz lielu ieinteresētību ES DCS izmantošanā. Sertifikāti jau ir sadarbspējīgi vairāk nekā 30 valstīs. ES DCS darbības uzsākšana ir ļoti pietuvinājusi to, ka tiek sasniegts ES DCS regulā noteiktais visaptverošais mērķis — veicināt brīvas pārvietošanās tiesību īstenošanu Savienībā Covid-19 pandēmijas laikā.

ES DCS ieviests laikā, kad gandrīz divas trešdaļas Savienības pieaugušo iedzīvotāju ir saņēmuši vismaz vienu Covid-19 vakcīnas devu un Savienība ir saņēmusi pietiekami daudz vakcīnas devu, lai sasniegtu mērķi līdz 2021. gada vasaras beigām pilnībā vakcinēt vismaz 70 % pieaugušo iedzīvotāju.

Gaisa transports ir viena no pirmajām nozarēm, kur ES DCS tiek plaši izmantots. Līdz 2021. gada jūlija sākumam gaisa satiksmes apjoms palielinājās par 20 %, un paredzams, ka jūlijā tas sasniegs vairāk nekā 60 % no 2019. gada satiksmes līmeņa (6). Gaisa satiksmes apjoms vasarā turpina pakāpeniski augt, jo ES pilsoņi un pastāvīgie iedzīvotāji atkal vēlas izbaudīt pārvietošanās brīvību: gan izmantot atvaļinājumu ceļošanai, gan apciemot draugus un radiniekus vai doties darījumu braucienos. Paredzams, ka ceļojumu un tūrisma nozares gūs ievērojamu labumu no ES DCS ieviešanas. Gaisa pārvadājumu straujais pieaugums liecina par ES DCS potenciālu stiprināt nozares atveseļošanu, tomēr nezaudējot kontroli pār pandēmiju. Vienlaikus aviopasažieru skaita pieaugums liek visiem iesaistītajiem nozares dalībniekiem nodrošināt netraucētu ES DCS īstenošanu, it īpaši sertifikātu verificēšanu. Kā izklāstīts turpmāk, Komisijas veiktā aptauja liecina, ka patlaban pastāv 15 dažādas ES DCS verifikācijas kombinācijas, no kurām dažas šķiet dublējamies, bet to varētu novērst. EASA/ECDC Covid-19 Aviācijas veselības drošības protokolā norādīts, ka tad, ja pirms izlidošanas ir veikta uzticama verifikācija, nav medicīniska iemesla vēlāk brauciena laikā to pašu sertifikātu pārbaudīt papildus. Koordinēta pieeja palīdzētu novērst potenciālo spriedzi gaisa transporta sistēmās un ļautu pilnībā izmantot ES DCS sniegtās priekšrocības gan veselības aizsardzības politikas interesēs, gan ceļotāju ērtības un veselības labad.

Gaisa pārvadājumu uz trešām valstīm un no tām joprojām nav daudz. Lai gan ES DCS galvenokārt tika izstrādāts, lai atvieglotu ceļošanu Savienībā, tam ir potenciāls kļūt par pasaules standartu starptautisko pārvadājumu atvieglošanai. Lai sekmētu kopīgo cīņu pret pandēmiju, sistēma jau no paša sākuma tika projektēta kā atvērtā pirmkoda risinājums.

Visi partneri Eiropas Ekonomikas zonā (EEZ) un Šveicē jau ir integrēti ES DCS sistēmā (7). Kā paredzēts regulā, Komisija ir arī aktīvi iesaistījusies daudzpusējā digitālo sertifikātu izstrādē, galvenokārt sadarbībā ar Starptautisko Civilās aviācijas organizāciju (ICAO) un Pasaules Veselības organizāciju (PVO), nolūkā nodrošināt augstus standartus un sadarbspēju. Turklāt daudzi ES partneri citos pasaules reģionos ir vērsušies pie ES divpusējā kārtā, lai iegūtu informāciju par ES DCS sistēmu. Visas tehniskās specifikācijas ir publiski pieejamas (8), un Eiropas Komisija jau sadarbojas ar ieinteresētajiem partneriem citos pasaules reģionos, kuri vēlas izvērst drošu digitālo Covid-19 sertifikātu verifikācijas sistēmu un izmantot ES DCS sistēmu.

2.   ES DCS verifikācija gaisa satiksmes kontekstā

ES digitālā Covid sertifikāta mērķis ir atvieglot to turētāju tiesību uz brīvu pārvietošanos īstenošanu (9) Covid-19 pandēmijas laikā. Tas nodrošina dalībvalstīm uzticamu rīku, ar ko verificēt atbilstību brīvas pārvietošanās ierobežojumiem, kas ieviesti, reaģējot uz Covid-19 pandēmiju (10).

Droša verifikācija ir svarīgs elements, ko piedāvā ES DCS. Saskaņā ar Regulu (ES) 2021/953 (11) ES dalībvalstis lemj par to, vai, kad un kā ir jāverificē ES DCS. Koordinēta pieeja varētu palīdzēt racionalizēt šo procesu. ES dalībvalstis veic šādu verifikāciju vairākos atšķirīgos veidos, lai īstenotu konkrētus sabiedrības veselības pasākumus, piemēram, ieceļošanas prasības pārrobežu ceļojumiem. Regulas (ES) 2021/953 3. panta 9. punktā noteikts, ka pārrobežu pasažieru pārvadājumu pakalpojumu sniedzēji, kam ir pienākums verificēt ES DCS nodrošina, ka verifikācija attiecīgā gadījumā tiek integrēta pārrobežu transporta infrastruktūras, piemēram, lidostu, ostu un dzelzceļa staciju un autoostu, darbībā.

Ir ārkārtīgi svarīgi, lai dalībvalstis ātri informētu iedzīvotājus un operatorus par pasākumiem, kas veikti, lai atceltu vai ieviestu ceļošanas ierobežojumus. Dalībvalstis e-veselības tīklā, ko atbalsta Komisija, vienojās par pamatnostādņu kopumu (12), lai kodificētu validācijas noteikumus, kas būtiski palīdzētu verifikācijas procesā.

Līdztekus prasībai par pasažiera lokācijas veidlapu (PLV) aizpildīšanu, ko ieviesušas ES dalībvalstis, digitālo sertifikātu digitālā verifikācija ir paredzēta, lai izvairītos no nepietiekamas caurlaides spējas, tādējādi samazinot iespējamo drūzmēšanos un rindā pavadīto laiku lidostās, jo īpaši maksimumslodzes laikos. Lai samazinātu iespējamo Covid-19 infekciju risku, būtu jāizvairās no drūzmas. Verifikācijas konkrētais veids un laiks ietekmēs to, cik lielā mērā tiks novērsta nepietiekama caurlaides spēja. Līdz šim lidostas un aviokompānijas ir veikušas pasākumus, lai apstrādātu pieaugošo pasažieru plūsmu, piemēram, atverot termināļus, kas bija slēgti, un palielinot darbinieku skaitu aviokompāniju reģistrācijas sistēmās vai informācijas birojos. Tas ir palīdzējis pārvaldīt pirmo pasažieru skaita pieaugumu, bet risks, ka šī jauda nepietiks, ir sagaidāms vēlāk 2021. gada vasarā. Lidostas, kuras 2019. gadā jau bija pārslogotas, visticamāk, sasniegs savu kapacitātes ierobežojumu 50 %–60 % apmērā no 2019. gada satiksmes līmeņa. Lai gan situācija vēl nav radījusi ievērojamu pārslodzi, jau 2021. gada jūlija sākumā ES lidostas darbojās ar aptuveni 45 % no pasažieru plūsmas apjoma salīdzinājumā ar 2019. gadu. Netraucēta pasažieru plūsma bez traucējumiem ļaus operatoriem tikt galā ar pasažieru gaisa satiksmes pieaugumu tuvākajās nedēļās.

Dažās ES dalībvalstīs aviokompāniju operatori pārbauda ES digitālos Covid sertifikātus, tāpēc ir svarīgi, lai tiem tiktu nodrošināta nepieciešamā verifikācijas programmatūra. Saskaņā ar nesen veikto Eiropas Starptautiskās lidostu padomes (ACI Europe) apsekojumu galvenās problēmas, ar kurām saskaras operatori, ir kontroļu skaita palielināšana (64 %) un verifikācija lidostas telpās (54 %). Tajā pašā apsekojumā 82 % operatoru paziņoja, ka ES Covid digitālie sertifikāti netiek pārbaudīti ārpus lidostas pirms izlidošanas (13). Dažās ES dalībvalstīs atsevišķi noteikumi joprojām atšķiras no ES mērogā pieņemtajām e-veselības tīkla pamatnostādnēm.

ES dalībvalstu aptaujā par to, kā tiek pārbaudīts ES DCS lidojumos, tika konstatēts, ka pašlaik pastāv 15 dažādi verifikācijas procesa organizēšanas veidi. Dažas ES dalībvalstis, piemēram, ir nolēmušas pienākumu verificēt ES DCS nodot lidostām, savukārt citas ir uzlikušas šo pienākumu aviosabiedrībām, bet dažas – abiem. Daudzas ES dalībvalstis ir arī izvēlējušās, ka valsts iestādes verificē ielidojošo pasažieru ES DCS. Lai gan ES DCS cita starpā ir izstrādāts kā instruments, lai atvieglotu ceļošanu bez šķēršļiem, jo īpaši Šengenas zonā, ir svarīgi uzsvērt, ka ES DCS nav ne ceļošanas dokuments, ne priekšnoteikums ceļošanai (14).

Image 1

ES aviācijas vienotajam tirgum ir vajadzīgs ES DCS kā instruments, lai tiktu galā ar pasažieru plūsmu pieaugumu 2021. gada vasaras mēnešos un atveseļošanas laikā. Pēc kopīgiem panākumiem ES DCS darbības uzsākšanā nākamais solis ir vēl vairāk veicināt drošu un netraucētu ceļošanu pandēmijas laikā.

Eiropas Komisijas dienesti publicēja darbības ieteikumus informatīvajā piezīmē “ES digitālo Covid sertifikātu optimāla izmantošana aviācijā: Ieteikumi un norādījumi dalībvalstīm” (15), 2021. gada 28. jūnijs. E-veselības tīkls, kurā piedalās valstu veselības eksperti, 2021. gada 30. jūnijā pieņēma vadlīniju dokumentu (16), kurā izklāstīti tehniskie un darbības elementi ES DCS izmantošanai gaisa satiksmē. Dokumentā ir izklāstīti vairāki verificēšanas veidi, kas ir gan juridiski (no ES datu aizsardzības viedokļa, pilnībā ievērojot ES Vispārīgo datu aizsardzības regulu (17)), gan tehniski iespējami.

Šā paziņojuma mērķis ir sniegt vispārējus principus, paraugpraksi, ieteikumus un norādījumus ES dalībvalstīm, lai atvieglotu ES DCS verifikāciju aviācijā, sākot visintensīvāko vasaras ceļojumu sezonu un pēc tās. Pirmām kārtām tiem būs vislielākā nozīme gaisa satiksmē, bet tie būtu pakāpeniski jāpārņem citiem transporta veidiem (piemēram, prāmjiem, kruīza kuģiem, dzelzceļam un autotransportam), kur tas ir iespējams un vienlaikus ņemot vērā to īpatnības.

3.   Ieteicamā pieeja

Šajā iedaļā izklāstīta virkne vadlīniju un ieteikumu ES dalībvalstīm. Aviosabiedrības un lidostas ir visciešākā saskarē ar pasažieri, tāpēc tām būs arī svarīga loma un atbildība par to, lai aviācijas nozarē pilnīgi izmantotu ieguvumus no ES DCS.

Regulā 2021/953 noteikts: neskarot dalībvalstu kompetenci noteikt ierobežojumus sabiedrības veselības apsvērumu dēļ, gadījumā, kad dalībvalsts akceptē ES DCS, tā neuzliek citus brīvas pārvietošanās ierobežojumus, piemēram, ar ceļošanu saistītus SARS-CoV-2 infekcijas noteikšanas papildtestus vai ar ceļošanu saistītu karantīnu vai pašizolāciju, ja tie nav nepieciešami un samērā ar nodomu aizsargāt sabiedrības veselību no Covid-19 pandēmijas, ņemot vērā arī pieejamos zinātniskos pierādījumus, to vidū epidemioloģiskos datus, ko ECDC publicē uz Ieteikuma (ES) 2020/1475 pamata. Ieteikumā 2020/1475 noteikts: pieņemot un piemērojot brīvas pārvietošanās ierobežojumus, ES dalībvalstīm būtu jāievēro ES tiesību principi, it īpaši proporcionalitātes un nediskriminēšanas princips, un jārīkojas koordinēti.

Lai uzlabotu skaidrību pasažieriem un nodrošinātu netraucētu ceļošanu bez pārrāvumiem, visiem verificētājiem ir pilnīgi jāapzinās savi uzdevumi un vajadzīgā rīcība. Lai ES DCS īstenošana ritētu gludi, ir svarīgi, lai visas ES dalībvalstis attiecīgajām ieinteresētajām personām un sabiedrībai kopumā sniedz skaidru, izsmeļošu un laicīgu informāciju par visiem brīvas pārvietošanās ierobežojumiem. ES dalībvalstīm būtu jānodrošina, ka vietnē “Re-Open EU” publicētā informācija ir pilnīga, atjaunināta un viegli saprotama, gan attiecībā uz ES dalībvalstīm, gan trešām valstīm.

Dalībvalstīm arī pilnīgi pārredzami jāatjaunina un jāpublicē piemērojamie validācijas noteikumi. Noteikumi jāpublicē ES DCS vārtejā, kas spēj izpildīt šo funkciju un izdala informāciju verificētājiem un e-makiem. Turklāt noteikumi jādara pieejami vietnē “Re-Open EU”. Pārredzamības labad noteikumos skaidri jāiekļauj visa attiecīgā informācija, piemēram, to vakcīnu saraksts, kuru sertifikāti tiek akceptēti. Informācija, ko dalībvalstis pašlaik publicē, pasažieriem ne vienmēr ir skaidra.

ES dalībvalstīm jānodrošina, ka aviosabiedrības, lidostu darbinieki un citi subjekti, kas pilnvaroti verificēt ES DCS, ir pilnīgi informēti par viņu attiecīgajām funkcijām un vajadzīgajām darbībām. Šī informācija arī jādara publiski pieejama, lai pasažieri būtu informēti, kuros punktos viņus var pakļaut attiecīgajām pārbaudēm.

1. ieteikums. ES dalībvalstīm būtu jānodrošina pilnīga, saprotama un laicīga informācijas sniegšana ekspluatantiem un ceļotājiem par verifikācijas prasībām un procesiem.

2. ieteikums. ES dalībvalstīm būtu jānodrošina, ka vietnē “Re-Open EU” publicētā informācija ir pilnīga, atjaunināta un labi saprotama.

Sadarbspējīgu ES DCS izveide ir unikāls pasākums, kas novērš atsevišķu digitālo sertifikātu pārklāšanos, ko izraisa tehnisko specifikāciju atšķirības ES dalībvalstīs. E-veselības tīklā ES dalībvalstis ir apstiprinājušas ES DCS validācijas noteikumu vadlīnijas, lai varētu verificēt ne tikai sertifikāta autentiskumu, bet arī tā atbilstību attiecīgajiem ceļošanas noteikumiem. Ja aviosabiedrībām vai lidostu ekspluatantiem tiek prasīts pārbaudīt ES DCS, ES dalībvalstīm jāpublicē un pastāvīgi jāatjaunina validācijas noteikumi. Lai gan ir jābūt iespējai personiski uzrādīt ES DCS izlidošanas lidostā un veikt manuālu verifikāciju pēc piemērojamajiem darbības noteikumiem, ekspluatantiem un iestādēm būtu jāspēj izpildīt elektroniskās darbības noteikumu verifikācijas procesus. Tas paātrinās verifikāciju.

3. ieteikums. ES dalībvalstīm būtu verifikācijā jāiekļauj piemērojamie ceļošanas noteikumi un jādara operatoriem pieejama verifikācijas lietotne, kas verificē attiecīgos noteikumus saskaņā ar e-veselības tīklā saskaņotām vadlīnijām par validācijas noteikumiem. (18).

4. ieteikums. ES dalībvalstīm būtu ES DCS vārtejā jādara pieejami un pastāvīgi jāatjaunina ceļojuma validēšanas noteikumi.

5. ieteikums. Kad iespējams, ES dalībvalstīm būtu saskaņā ar attiecīgajām e-veselības tīkla vadlīnijām jāizmanto elektroniskie verifikācijas līdzekļi.

ES DCS tiek veidoti uzticēšanās satvarā, kuru izveidojušas un uztur Komisija un dalībvalstis, saskaņā ar piemērojamajiem Regulas (ES) 2021/953 noteikumiem. Šis uzticēšanās satvars nodrošina sertifikātu uzticamu un drošu izdošanu un verificēšanu. EASA/ECDC Covid-19 aviācijas veselības drošības protokolā (19) norādīts: ja verifikācija ir uzticami pabeigta pirms izlidošanas, no epidemioloģiskā viedokļa nav pietiekama pamata to pašu sertifikātu papildus pārbaudīt vēlākā ceļojuma brīdī. No tādas dublēšanās jāizvairās. Tāpēc dalībvalstīm ES DCS būtu prioritāri jāverificē pirms izlidošanas. No veselības drošības viedokļa tas arī palīdzētu mazināt risku, ka ceļā dosies slimi pasažieri. Verifikāciju pēc ierašanās varētu veikt, izmantojot uz risku balstītu pieeju.

Lai izvairītos no pārbaužu dublēšanās un tās neveiktu vairāk kā viens subjekts (piemēram, gan aviosabiedrība, gan valsts iestāde), iestādēm, lidostām un aviosabiedrībām izlidošanas brīdī pēc iespējas būtu jāpiemēro kārtība “pie viena lodziņa”. Tāpēc ES dalībvalstīm būtu jāizvairās ES DCS verifikāciju pieprasīt biežāk nekā vienreiz braucienā (piemēram, lidostā pie reģistrācijas un vēlreiz pie iekāpšanas). Jāpiezīmē, ka prasība verificēt ar Regulu (ES) 2021/953 izveidotos sertifikātus nav pietiekams pamats robežkontroles pagaidu atjaunošanai uz iekšējām robežām.

Saskaņā ar minēto EASA/ECDC Covid-19 Aviācijas veselības drošības protokolu no medicīnas viedokļa efektīvākais risinājums ir verificēt ES DCS pirms ierašanās izlidošanas lidostā. Tomēr pašlaik 82 % lidostu ekspluatantu ziņo, ka ES DCS pirms izlidošanas netiek verificēti ārpus lidostas (20). ES dalībvalstis un transporta pakalpojumu sniedzēji tiek visnotaļ mudināti nodrošināt, ka verifikācija notiek maksimāli agri, vislabāk, aviosabiedrības tiešsaistes reģistrācijas laikā vai ES dalībvalsts tīmekļa portālā/pakalpojumā, ar nosacījumu, ka tā notiek saskaņā ar Regulas (ES) 2021/953 4. panta 2. punktu.

Ja ielidošanas dalībvalsts nepiemēro kādus ar veselību saistītus ceļošanas ierobežojumus ceļotājiem, kuriem ir ES DCS vai cits pierādījums, izlidošanas dalībvalstij būtu jānodrošina, ka visi pasažieri pirms iekāpšanas lidmašīnā ir uzrādījuši ES DCS. Lai gan vienmēr priekšroka ir pārbaudēm ārpus lidostas, izlidošanas lidostā tādos gadījumos būtu jāpārbauda visu to pasažieru sertifikāti, kuri tos nav uzrādījuši ārpus lidostas. Ja pārbaudes veic lidostās, būtu jāizmanto ar pārbaužu apjomu samērīgi resursi, lai vienmēr nodrošinātu vienmērīgu pasažieru plūsmu.

Šo risinājumu īstenošanā būtiska ir sadarbība starp dalībvalstīm un transporta pakalpojumu sniedzējiem, bet tā prasa papildu darbu, kas nodrošinātu, ka tās pamatā ir pārbaudīti risinājumi. Tas nodrošinātu, ka verifikācijas process lidostā nemazina ES DCS pozitīvo ietekmi uz pasažieru ērtībām un plūsmu un ierobežo iespējamās briesmas veselībai. Pēc e-veselības tīkla uzskata, šis risinājums tomēr “var prasīt ilgāku izstrādes un izmēģināšanas laiku, kura dēļ īstenošana varētu notikt pēc 2021. gada vasaras” (21).

ES DCS un datu aizsardzība

ES DCS uzticēšanās sistēma nodrošina visaugstāko datu aizsardzības līmeni saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2016/679 (“VDAR”) (22). Tādiem pārvadātājiem kā aviosabiedrības ir atļauts apstrādāt informāciju, kas nepieciešama, lai izpildītu verifikācijas pienākumus, kuri noteikti piemērojamos valsts tiesību aktos, bet, kā regulā skaidri noteikts, ar noteikumu, ka pārvadātāji nesaglabā nekādus kvadrātkodos iekļautos persondatus. Tas nozīmē, ka juridiskais pamats, kas nepieciešams, lai aviosabiedrības varētu verificēt ES DCS, darbojas jau tiešsaistes reģistrācijā un var lidostās novērst sastrēgumus un drūzmēšanos.

6. ieteikums. ES dalībvalstīm būtu jānodrošina, ka ES DCS verifikācija notiek maksimāli agri, vislabāk – pirms pasažiera ierašanās izlidošanas lidostā.

7. ieteikums. ES dalībvalstīm būtu jānodrošina, ka lidostu operatori ir pilnvaroti verificēt ES DCS un sadarbojas ar aviosabiedrībām, lai atvieglinātu verifikācijas iekļaušanu reģistrācijā saskaņā ar ES DCS regulas noteikumiem.

Tādi ar ceļošanu saistīti pasākumi kā pasažieru lokācijas veidlapa (PLV) vai ES DCS ir drošas ceļošanas atsākšanai domāti papildrīki, kas vienlaikus ES dalībvalstīm uzlabo kontaktu izsekošanas spējas un mazina slimības pārnešanas briesmas. Ideālā gadījumā tie minimāli apgrūtina ceļotājus un nemazina viņu komfortu. Arī PLV savākšana, tāpat kā ES DCS verificēšana, būtu veicama iespējami agri, vislabāk – pirms pasažiera ierašanās izlidošanas lidostā, lai izvairītos no vairākkārtējām procedūrām pasažieriem.

Iespējamie scenāriji

ES DCS verifikācijai pirms ierašanās izlidošanas lidostā varētu apsvērt divus iespējamus scenārijus:

1)

Verificēšana aviosabiedrības tiešsaistes reģistrācijas brīdī.

Šim scenārijam ir operatīvas priekšrocības, jo ar pasažieru veselību saistītie dokumenti tiek vienuviet pārbaudīti pirms pasažieru ierašanās izlidošanas lidostā, un tas neprasa pārlieku sarežģītu tehnisko īstenojumu. Turklāt jāatgādina, ka Regula (ES) 2021/953, kā arī VDAR ļauj pārvadātājiem apstrādāt, bet neļauj glabāt veselības datus, ar noteikumu, ka tāda kārtība ir noteikta valsts tiesību aktos.

2)

Ceļošanas dokumentu verificēšana īpašās lietotnēs un saskaņā ar Regulu (ES) 2021/953 izstrādāts tīmekļa pakalpojums. Šajā scenārijā varētu paredzēt ES DCS verifikāciju apvienojumā ar dalībvalsts (digitālu) pasažieru lokācijas veidlapu un citiem veselības aizsardzības pasākumiem/prasībām. Tādas kārtības priekšrocība būtu arī pasažieru veselības dokumentu pārbaude vienuviet pirms ierašanās izlidošanas lidostā.

Tā kā otrais risinājums vairumā dalībvalstu nav pieejams un prasa izstrādes un izmēģināšanas laiku, dalībvalstīm un Komisijai būtu jāsadarbojas, lai to īstenotu visdrīzākā laikā pēc 2021. gada vasaras (sk. e-veselības tīkla vadlīnijas “ES digitālo Covid sertifikātu validēšana gaisa transportā” 6.1. iedaļu) (23).

8. ieteikums. ES dalībvalstīm būtu jācenšas labāk koordinēt PLV un ES DCS verifikāciju. ES dalībvalstīm būtu jānodrošina cieša sadarbība ar pārvadātājiem, lai ES DCS varētu verificēt tad pat, kad ievāc citu ceļošanas informāciju, kā PLV.

9. ieteikums. ES dalībvalstīm būtu jācenšas panākt risinājumus, kas atbalstītu ES DCS verifikāciju un PLV datu vākšanu, ar mērķi šo elementu ieviest šoruden.

4.   Nobeigums

ES DCS straujā izstrāde un darbības sākšana iezīmē panākumu un būtisku ieguldījumu cīņā ar pandēmiju. Tā efektīvi parāda, kā Eiropa spēj visīsākā laikā sasniegt konkrētus rezultātus, kas pozitīvi ietekmē simtiem miljonu ES pilsoņu, pastāvīgo iedzīvotāju un viesu dzīvi. ES DCS balsta brīvas pārvietošanās atjaunošanu Eiropā, vienlaikus augstā līmenī turpinot apvaldīt pandēmiju, būdams uzticams, ērti lietojams un būtisks darbības atsākumam pasažieru transporta un tūrisma nozarē, ko pandēmija skārusi jo smagi. Veidojot ES DCS, Eiropas Komisija, Eiropas Parlaments un Padome, kā arī ES dalībvalstis ir vienoti mobilizējušās un veltījušas milzīgus pūliņus nepieciešamā instrumenta izstrādei, lai gaidīto panāktu jau 2021. gada vasaras ceļojumu sezonā. Tālākie pūliņi paplašināt ES DCS attiecināšanu uz trešām valstīm un analoģisku trešo valstu veselības apliecinājumu atzīšanu ir pamats atsākt savstarpēju ceļošanu starp pasaules reģioniem, kad ļaus epidemioloģiskā situācija.

Verifikācijas protokolu saskaņošanai un digitalizācijai ir būtiska nozīme, gādājot, lai eiropiešu ceļošanā nebūtu traucējumu. Šā paziņojuma norādījumu un virsprincipu mērķis ir veicināt netraucētu ceļošanu. Komisija aicina dalībvalstis un visus gaisa transporta ekosistēmā iesaistītos sadarboties, lai labāk koordinētu ES DCS īstenošanu uz šajā paziņojumā izklāstīto ieteikumu pamata. Aviācijai ieteikto pieeju varētu pakāpeniski pārņemt arī citos transporta veidos.


(1)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2021/953 (2021. gada 14. jūnijs) par sadarbspējīgu Covid-19 vakcinācijas, testa un pārslimošanas sertifikātu (ES digitālais Covid sertifikāts) izdošanas, verifikācijas un akceptēšanas satvaru nolūkā atvieglot brīvu pārvietošanos Covid-19 pandēmijas (OV L 211, 15.6.2021., 1. lpp.) laikā un Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2021/954 (2021. gada 14. jūnijs) par sadarbspējīgu Covid-19 vakcinācijas, testa un pārslimošanas sertifikātu (ES digitālais Covid sertifikāts) izdošanas, verifikācijas un akceptēšanas satvaru attiecībā uz trešo valstu valstspiederīgajiem, kas Covid-19 pandēmijas laikā likumīgi uzturas vai dzīvo dalībvalstu teritorijā (OV L 211, 15.6.2021., 24. lpp.).

(2)  Padomes Ieteikums (ES) 2020/1475 (2020. gada 13. oktobris) par koordinētu pieeju brīvas pārvietošanās ierobežošanai sakarā ar Covid-19 pandēmiju (OV L 337, 14.10.2020., 3. lpp.).

(3)  https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19/situation-updates/weekly-maps-coordinated-restriction-free-movement

(4)  https://reopen.europa.eu/

(5)  https://ec.europa.eu/growth/content/new-european-tourism-covid-19-safety-seal-available_en

(6)  Eirokontrole, dienas satiksmes variācijas, tīkla pārvaldnieka rajons, 2021. gada 8. jūlijs (https://www.eurocontrol.int/Economics/DailyTrafficVariation-States.html?ectl-public).

(7)  Atbilstīgi Komisijas Īstenošanas lēmumam (ES) 2021/1126 (2021. gada 8. jūlijs), ar ko nosaka Šveices izdoto Covid-19 sertifikātu līdzvērtīgumu sertifikātiem, kuri izdoti saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2021/953 (OV L 243, 9.7.2021., 49. lpp.), Covid-19 vakcinācijas, testa un pārslimošanas sertifikāti, ko Šveice izdevusi saskaņā ar Šveices rīkojumu par Covid-19 sertifikātiem, jau tagad tiek uzskatīti par līdzvērtīgiem saskaņā ar Regulu (ES) 2021/953 izdotajiem sertifikātiem.

(8)  ES digitālā Covid sertifikāta specifikācijas, kas attiecas uz datu struktūru un kodēšanas mehānismiem, tostarp kvadrātkodu, kurš nodrošina, ka visus sertifikātus — gan digitālos, gan uz papīra — ir iespējams nolasīt un verificēt, ir pieejamas tīmekļvietnē https://ec.europa.eu/health/ehealth/covid-19_lv

(9)  Kā noteikts Līguma par Eiropas Savienības darbību 21. pantā un īstenots ar Direktīvu 2004/38/EK.

(10)  Regulas (ES) 2021/953 6. apsvērums.

(11)  Saskaņā ar Regulas (ES) 2021/953 10. panta 3. punktu ES digitālajos Covid sertifikātos iekļautos personas datus vienīgi nolūkā verificēt un apstiprināt sertifikāta turētāja vakcināciju, testa rezultātu vai pārslimošanu apstrādā galamērķa vai tranzīta dalībvalsts kompetentās iestādes vai pārrobežu pasažieru pārvadājumu pakalpojumu sniedzēji, kam saskaņā ar valsts tiesību aktiem Covid-19 pandēmijas laikā ir jāievieš konkrēti sabiedrības veselības aizsardzības pasākumi. Šajā nolūkā personas dati nepārsniedz to, kas ir absolūti nepieciešams. Personas datus, kuriem piekļūst saskaņā ar šo punktu, neglabā. Saskaņā ar regulas 30. apsvērumu, ja Savienības pilsoņiem vai viņu ģimenes locekļiem nav šīs regulas prasībām atbilstīga vakcinācijas sertifikāta, viņiem būtu jādod visas saprātīgās iespējas pierādīt ar citiem līdzekļiem, ka viņiem būtu jāgūst labums no attiecīgo brīvas pārvietošanās ierobežojumu atcelšanas, ko dalībvalsts sniegusi vakcinācijas sertifikātu turētājiem.

(12)  https://ec.europa.eu/health/sites/default/files/ehealth/docs/eu-dcc_validation-rules_en.pdf

(13)  Informācija no 27 operatoriem, 92 lidostām 19 Eiropas valstīs (Austrija, Beļģija, Francija, Grieķija, Itālija, Īrija, Latvija, Lietuva, Nīderlande, Polija, Portugāle, Rumānija, Somija, Spānija, Ungārija, Vācija, Šveice, Zviedrija). Šīs lidostas apkalpo 58 % no kopējā pasažieru skaita ES+EEZ+CH zonā.

(14)  ES DCS mērķis ir atvieglot tiesību brīvi pārvietoties un uzturēties dalībvalstu teritorijā īstenošanu, izveidojot saistošu un tieši piemērojamu kopēju sistēmu visās dalībvalstīs. Šim kopējam satvaram būtu jāpalīdz atvieglot to brīvas pārvietošanās ierobežojumu pakāpenisku un koordinētu atcelšanu, kurus dalībvalstis ieviesušas saskaņā ar Savienības tiesību aktiem, lai ierobežotu SARS-CoV-2 izplatīšanos. Jebkurā gadījumā saskaņā ar Padomes Ieteikuma 2020/1475 12. punktu dalībvalstīm nebūtu jāierobežo to personu brīva pārvietošanās, kuras ceļo uz citas dalībvalsts teritorijām, kas klasificētas kā “zaļas”, vai no tām. Tādēļ nebūtu jāprasa, lai tās iesniedz ES DCS.

(15)  https://ec.europa.eu/transport/modes/air/news/2021-06-28-eu-digital-covid-certificates-in-aviation_en

(16)  https://ec.europa.eu/health/sites/default/files/ehealth/docs/covid-certificate_air-transport_en.pdf

(17)  Vispārīgā datu aizsardzības regula (ES) 2016/679 (VDAR).

(18)  https://ec.europa.eu/health/sites/default/files/ehealth/docs/eu-dcc_validation-rules_en.pdf

(19)  EASA/ECDC Covid-19 aviācijas veselības drošības protokols. Aviopasažieru un aviācijas personāla pārvaldības vadlīnijas sakarā ar Covid-19 pandēmiju, 2021. gada 17. jūnijs, pieejamas vietnē https://www.easa.europa.eu/sites/default/files/dfu/Joint%20EASA-ECDC%20Aviation%20Health%20Safety%20Protocol%20issue%203.pdf

(20)  ACI Europe, Survey on Digital COVID Certificates Implementation, 2021. gada 8. jūlijs.

(21)  Sk. eHealth Network 6.1. sadaļu “Guidelines on Validation of EU Digital COVID Certificates in the context of air transport”, 2021. gada 30. jūnijs.

(22)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2016/679 (2016. gada 27. aprīlis) par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46/EK (Vispārīgā datu aizsardzības regula) (OV L 119, 4.5.2016., 1. lpp.).

(23)  eHealth Network, “Guidelines on Validation of EU Digital COVID Certificates in the context of air transport”, 2021. gada 30. jūnijs.


Na vrh