Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017D0131(01)

    Komisijas Lēmums (2017. gada 24. janvāris), ar ko izveido Komisijas ekspertu grupu “Dzīvnieku labturības platforma” (Dokuments attiecas uz EEZ. )

    C/2017/0280

    OV C 31, 31.1.2017, p. 61–66 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    31.1.2017   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    C 31/61


    KOMISIJAS LĒMUMS

    (2017. gada 24. janvāris),

    ar ko izveido Komisijas ekspertu grupu “Dzīvnieku labturības platforma”

    (Dokuments attiecas uz EEZ)

    (2017/C 31/12)

    EIROPAS KOMISIJA,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

    tā kā:

    (1)

    Līguma par Eiropas Savienības darbību 13. pantā ir atzīts, ka dzīvnieki ir jutīgas būtnes, un noteikts, ka Savienība un dalībvalstis velta pienācīgu uzmanību dzīvnieku labturības prasībām, nosakot un īstenojot Savienības lauksaimniecības, zivsaimniecības, transporta, iekšējā tirgus, pētniecības un tehnoloģiju attīstības un Kosmosa izpētes politiku, vienlaikus ievērojot dalībvalstu normatīvos vai administratīvos aktus, jo īpaši attiecībā uz reliģiskiem rituāliem, kultūras tradīcijām un reģionālās kultūras mantojumu.

    (2)

    Saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienību 11. panta 2. punktu iestādēm jāuztur atklāts, pārredzams un regulārs dialogs ar pārstāvošām apvienībām un pilsonisko sabiedrību.

    (3)

    Līguma par Eiropas Savienības darbību 26. pantā ir noteikts, ka Savienībai ir jāparedz pasākumi, kuru mērķis ir izveidot un nodrošināt efektīvu iekšējā tirgus darbību un preču, personu, pakalpojumu un kapitāla brīvu apriti.

    (4)

    Līguma par Eiropas Savienības darbību 38. pants paredz, ka Savienība nosaka un īsteno kopīgu lauksaimniecības politiku.

    (5)

    Līguma par Eiropas Savienības darbību 179. pantā ir noteikts, ka Savienības mērķis ir stiprināt savus zinātniskos un tehnoloģiskos pamatus, izveidojot Eiropas zinātniskās izpētes telpu. Saskaņā ar minētā Līguma 180. panta b) punktu Savienībai ir jāveicina sadarbība ar trešām valstīm un starptautiskām organizācijām Savienībā veicamās pētniecības, tehnoloģijas attīstības un demonstrācijas jomā.

    (6)

    Komisija 2011. gadā izveidoja dzīvnieku labturības ekspertu grupu (1) ar mērķi palīdzēt un sniegt padomus Komisijai par jautājumiem, kas saistīti ar dzīvnieku labturības tiesību aktiem, un veicināt apmaiņu ar informāciju, pieredzi un labu praksi saistībā ar tiesību aktiem dzīvnieku labturības jomā.

    (7)

    Eiropas Parlaments (2) un Eiropas Savienības Padome (3) ir aicinājuši izveidot Savienības platformu dzīvnieku labturības jomā, lai uzlabotu dialogu starp ieinteresētajām personām un apmainītos ar pieredzi, specializētām zināšanām un viedokļiem.

    (8)

    Atbildot uz Parlamenta un Padomes prasībām, jaunajai ekspertu grupai ar nosaukumu “Dzīvnieku labturības platforma” (“platforma”) būtu jāpalīdz Komisijai un jāuztur regulārs dialogs par Savienības jautājumiem, kas tieši saistīti ar dzīvnieku labturību, piemēram, par tiesību aktu īstenošanu, zinātnisko atziņu apmaiņu, inovācijām un labu dzīvnieku labturības praksi/iniciatīvām vai starptautiska līmeņa darbībām dzīvnieku labturības jomā. Platformai būtu arī jāpalīdz Komisijai saistībā ar būtiskiem Savienības jautājumiem, kas var mijiedarboties ar dzīvnieku labturību saistītiem jautājumiem, piemēram, tirdzniecība, mikrobu rezistence, pārtikas nekaitīgums, pētniecība vai vide. Tā kā platformai būs tādas pašas pilnvaras kā pašreizējai dzīvnieku labturības ekspertu grupai, ekspertu grupa vairs nav nepieciešama.

    (9)

    Platformai būtu jāstrādā, pienācīgi ņemot vērā citu attiecīgo dzīvnieku labturības jomas dialoga grupu vai tīklu darbības, piemēram, Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes darba grupu un tīklu darbības vai Pasaules Dzīvnieku veselības organizācijas reģionālās platformas darbu pie dzīvnieku labturības Eiropā.

    (10)

    Platformas sastāvā vajadzētu būt pārstāvjiem no visu dalībvalstu kompetentajām iestādēm, uzņēmējdarbības organizācijām, kuras Eiropas Savienības līmenī ir iesaistītas pārtikas piegādes ķēdē un dzīvnieku turēšanā citiem lauksaimniecības mērķiem, pilsoniskās sabiedrības organizācijām, kas Eiropas Savienības līmenī iesaistītas dzīvnieku labturībā, kā arī no akadēmiskām iestādēm un pētniecības institūtiem, kas veic zinātnisko darbu dzīvnieku labturības jomā. Platformā vajadzētu ļaut piedalīties arī to trešo valstu kompetento iestāžu ekspertiem, kuras ir Eiropas Ekonomikas zonas līguma līgumslēdzējas puses, kā arī starptautisku starpvaldību organizāciju ekspertiem.

    (11)

    Būtu jāizstrādā noteikumi par platformas locekļiem pieejamās informācijas izpaušanu.

    (12)

    Personas dati būtu jāapstrādā saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 45/2001 (4).

    (13)

    Ir lietderīgi noteikt šā lēmuma piemērošanas periodu. Komisija savlaicīgi apsvērs lēmuma piemērošanas termiņa pagarināšanas lietderību,

    IR NOLĒMUSI ŠĀDI.

    1. pants

    Priekšmets

    Ar šo izveido ekspertu grupu “Dzīvnieku labturības platforma” (“platforma”).

    2. pants

    Uzdevumi

    Platformas uzdevumi ir šādi:

    a)

    palīdzēt Komisijai izstrādāt un apmainīties ar koordinētām darbībām, kuru mērķis ir palīdzēt īstenot un piemērot Eiropas Savienības tiesību aktus, kas saistīti ar dzīvnieku labturību, un gan Eiropas Savienībā, gan ārpus tās veicināt izpratni par Savienības tiesību aktiem, kā arī starptautiskajiem standartiem attiecībā uz dzīvnieku labturību;

    b)

    veicināt uzņēmumu brīvprātīgo saistību pilnveidošanu un izmantošanu, lai uzlabotu dzīvnieku labturību;

    c)

    sniegt ieguldījumu, veicinot Savienības standartus attiecībā uz dzīvnieku labturību, kas paaugstinātu Savienības produktu tirgus vērtību pasaules līmenī;

    d)

    veicināt dialogu starp kompetentajām iestādēm, uzņēmumiem, pilsonisko sabiedrību, akadēmiskajām aprindām, zinātniekiem un starptautiskām starpvaldību organizācijām par attiecīgajiem Savienības tematiem, kas saistīti ar dzīvnieku labturību;

    e)

    veicināt pieredzes un labas prakses apmaiņu, zinātniskās atziņas un inovācijas jautājumos, kas Savienībai ir būtiski saistībā ar dzīvnieku labturību;

    f)

    apmainīties ar informāciju par politikas attīstību iepriekšminētajās jomās un saistībā ar iepriekš minētajām darbībām.

    3. pants

    Apspriešanās

    Komisija var apspriesties ar platformu jebkurā Savienībai svarīgā jautājumā, kas saistīts ar dzīvnieku labturību.

    4. pants

    Dalībnieki

    1.   Platformā piedalās ne vairāk kā 75 dalībnieki.

    2.   Platformu veido šādi dalībnieki:

    a)

    Eiropas Savienības dalībvalstu un to trešo valstu, kuras ir Līguma par Eiropas Ekonomikas zonu (“EEZ dalībvalstis”) līgumslēdzējas puses, kompetentās iestādes, kas ir atbildīgas par dzīvnieku labturību;

    b)

    uzņēmējdarbības un profesionālās organizācijas, kuras Savienības līmenī darbojas pārtikas piegādes ķēdē, kurā iesaistīti dzīvnieki vai dzīvnieku izcelsmes produkti, kā arī dzīvnieku turēšanā citiem lauksaimniecības mērķiem;

    c)

    pilsoniskās sabiedrības organizācijas, kas Savienības līmenī veic darbības, kas saistītas ar dzīvnieku labturību;

    d)

    neatkarīgi eksperti no akadēmiskajām iestādēm un pētniecības institūtiem, kas darbojas dzīvnieku labturības zinātnes jomā, kura ietekmē Savienības politikas jomas;

    e)

    starptautiskas starpvaldību organizācijas, kuras darbojas dzīvnieku labturības jomā (5);

    f)

    Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde.

    3.   Šā panta 2. punkta d) apakšpunktā minētos locekļus ieceļ privātpersonu statusā, un viņi rīkojas neatkarīgi un sabiedrības interesēs.

    4.   Šā panta 2. punkta b) un c) apakšpunktā minētos locekļus atlasa saskaņā ar 5. pantā noteikto procedūru. Tie ieceļ savus augsta līmeņa pārstāvjus platformā un ir atbildīgi par to, lai nodrošinātu, ka to pārstāvji ir pastāvīgi un sniedz pietiekami augsta līmeņa specializētas zināšanas. Komisija var noraidīt šo locekļu izvirzīto pārstāvi, ja to uzskata par nepiemērotu saskaņā ar pamatotiem iebildumiem, kas norādīti uzaicinājumā iesniegt pieteikumus dalībai platformā. Šādos gadījumos attiecīgo organizāciju lūdz izvirzīt citu pārstāvi.

    6.   Šā panta 2. punkta a), e) un f) apakšpunktā minētie locekļi ieceļ savus pārstāvjus, kuri atbild par dzīvnieku labturību, un ir atbildīgi par to, un nodrošina, ka to pārstāvjiem ir augsta līmeņa specializētas zināšanas.

    7.   Platformas locekļus, kuri vairs nespēj efektīvi piedalīties ekspertu grupas darbā, kuri pēc Veselības un pārtikas nekaitīguma ģenerāldirektorāta domām neatbilst Līguma par Eiropas Savienības darbību 339. panta nosacījumiem vai kuri atkāpjas, vairs netiek aicināti piedalīties platformas sanāksmēs un tos var aizstāt ar citiem locekļiem līdz pilnvaru termiņa beigām.

    5. pants

    Atlases process

    1.   Šā lēmuma 4. panta 2. punkta b) – d) apakšpunktā minēto platformas locekļu atlasi veic, izmantojot publisku uzaicinājumu iesniegt pieteikumus, ko publicē Komisijas ekspertu grupu un citu līdzīgu struktūru reģistrā (“Ekspertu grupu reģistrs”). Turklāt uzaicinājumu iesniegt pieteikumus var publicēt, izmantojot citus līdzekļus, tostarp īpašas tīmekļa vietnes.

    Uzaicinājumā iesniegt pieteikumus precīzi norāda atlases kritērijus, tostarp vajadzīgās specializētās zināšanas un intereses, kas jāpārstāv saistībā ar darba pienākumu izpildi. Pieteikumu iesniegšanas minimālais termiņš ir četras nedēļas.

    2.   Šā lēmuma 4. panta 2. punkta d) apakšpunktā minētie locekļi atklāj jebkādus apstākļus, kas varētu izraisīt interešu konfliktu. Jo īpaši Komisija pieprasa šīm personām kopā ar pieteikumu iesniegt interešu deklarācijas (“ID”) veidlapu, pamatojoties uz ekspertu grupām paredzēto standarta ID veidlapu, un aktuālu dzīvesgājuma aprakstu (CV). Lai ekspertu varētu iecelt par platformas locekli privātpersonas statusā, nepieciešams iesniegt pienācīgi aizpildītu ID veidlapu. Interešu konfliktu novērtēšanu veic saskaņā ar Komisijas horizontālajiem noteikumiem par ekspertu grupām (“horizontālie noteikumi”) (6).

    3.   Lai 4. panta 2. punkta b) un c) apakšpunktā minētās organizācijas varētu iecelt par platformas locekļiem, tām jāreģistrējas Pārredzamības reģistrā.

    4.   Šā lēmuma 4. panta 2. punkta b)–d) apakšpunktā minētos locekļus ieceļ Veselības un pārtikas nekaitīguma ģenerāldirektors, izraugoties no tiem pieteikuma iesniedzējiem, kuriem ir pienācīga kompetence 2. pantā minētajās jomās un kuri ir atsaukušies uz uzaicinājumu iesniegt pieteikumus.

    5.   Platformas locekļus ieceļ līdz 2019. gada 31. decembrim. Locekļi pilda pienākumus līdz amata pilnvaru termiņa beigām. Viņu pilnvaru termiņu var atjaunot.

    6.   Šā lēmuma 4. panta 2. punkta d) apakšpunktā minēto locekļu aizstājējus, kuri automātiski aizstāj locekļus to prombūtnes vai aizņemtības laikā, Veselības un pārtikas nekaitīguma ģenerāldirektors ieceļ saskaņā ar tādiem pašiem nosacījumiem kā locekļus. Turklāt ģenerāldirektors izveido piemērotu kandidātu rezerves sarakstu pēc to piekrišanas saņemšanas, un šo sarakstu var izmantot, lai ieceltu locekļu aizstājējus.

    6. pants

    Priekšsēdētājs

    Platformu vada Veselības un pārtikas nekaitīguma ģenerāldirektors/ģenerāldirektore vai viņa/viņas pārstāvis.

    7. pants

    Darbība

    1.   Platforma darbojas pēc priekšsēdētāja pieprasījuma saskaņā ar horizontālajiem noteikumiem.

    2.   Principā platforma rīko sanāksmes vismaz divreiz gadā Komisijas mītnē un kad vien Komisija to uzskata par vajadzīgu.

    3.   Sekretariāta pakalpojumus nodrošina Komisijas dienesti. Platformas un tās apakšgrupu sanāksmēs var piedalīties platformas darbā ieinteresētie Komisijas ierēdņi no citām struktūrvienībām.

    4.   Vienojoties ar priekšsēdētāju, platforma ar vienkāršu balsu vairākumu var pieņemt lēmumu par atklātām apspriedēm.

    5.   Apspriežu protokoli par visiem darba kartības punktiem un debašu secinājumi ir jēgpilni un pilnīgi. Protokolus sagatavo sekretariāts priekšsēdētāja pārraudzībā.

    6.   Platforma pieņem ziņojumus un secinājumus vienprātīgi. Balsojuma gadījumā tā rezultātu nosaka ar vienkāršu balsu vairākumu. Locekļiem, kuri balsojuši pret, ir tiesības pieprasīt dokumentu, kurā sniegts viņu nostājas pamatojuma kopsavilkums, kas pievienots attiecīgajam ziņojumam vai secinājumam.

    8. pants

    Apakšgrupas

    1.   Veselības un pārtikas nekaitīguma direktors var izveidot apakšgrupas īpašu jautājumu izskatīšanai atbilstoši Komisijas noteiktajam darba uzdevumam. Apakšgrupas strādā saskaņā ar horizontālajiem noteikumiem un atskaitās platformai. Apakšgrupas likvidē, tiklīdz to pilnvaras ir izpildītas.

    2.   Apakšgrupas locekļus, kas nav platformas locekļi, izvēlas, izmantojot publisku uzaicinājumu iesniegt pieteikumus, saskaņā ar 5. pantu un horizontālajiem noteikumiem (7).

    9. pants

    Pieaicinātie eksperti

    Priekšsēdētājs var ad hoc kārtībā pieaicināt ekspertus ar īpašām zināšanām darba kārtības jautājumā darbam platformā vai apakšgrupās.

    10. pants

    Novērotāji

    1.   Fiziskām personām, organizācijām vai publiskām struktūrām pēc tieša uzaicinājuma vai pēc uzaicinājuma iesniegt pieteikumus var piešķirt novērotāja statusu saskaņā ar horizontālajiem noteikumiem.

    2.   Organizācijas vai publiskās struktūras, kas ieceltas novērotāja statusā, izvirza savus pārstāvjus.

    3.   Novērotāji un to pārstāvji ar priekšsēdētāja piekrišanu var piedalīties platformas apspriedēs un sniegt specializētas zināšanas. Tomēr tiem nav balsstiesību un tie nepiedalās platformas ziņojumu vai secinājumu sagatavošanā.

    4.   Platformā nav vairāk par pieciem novērotājiem.

    11. pants

    Reglaments

    Vienojoties ar priekšsēdētāju un pamatojoties uz tā priekšlikumu, platforma ar vienkāršu tās locekļu balsu vairākumu saskaņā ar horizontālajiem noteikumiem pieņem reglamentu, pamatojoties uz ekspertu grupu darba standarta reglamentu.

    12. pants

    Dienesta noslēpums un klasificētas informācijas apstrāde

    Uz platformas locekļiem un to pārstāvjiem, kā arī pieaicinātajiem ekspertiem un novērotājiem attiecas dienesta noslēpuma neizpaušanas pienākums, kas saskaņā ar Līgumiem un to īstenošanas noteikumiem attiecas uz visiem iestāžu locekļiem un to darbiniekiem, kā arī Komisijas drošības noteikumi, kas attiecas uz Savienības klasificētās informācijas aizsardzību un ir noteikti Komisijas Lēmumā (ES, Euratom) 2015/443 (8) un (ES, Euratom) 2015/444 (9). Ja viņi neievēro šos pienākumus, Komisija var veikt visus nepieciešamos pasākumus.

    13. pants

    Attiecības ar Eiropas Parlamentu

    Eiropas Parlaments tiek pastāvīgi informēts par platformas darbu. Pēc Eiropas Parlamenta pieprasījuma un saskaņā ar nosacījumiem, kas izklāstīti Pamatnolīgumā par attiecībām starp Eiropas Parlamentu un Eiropas Komisiju (10), Komisija var aicināt Parlamentu nosūtīt ekspertus dalībai sanāksmēs.

    14. pants

    Pārredzamība

    1.   Platforma un tās apakšgrupas reģistrē Ekspertu grupu reģistrā.

    2.   Ekspertu grupu reģistrā publicē šādus datus par grupas sastāvu:

    a)

    privātpersonas statusā iecelto personu vārdi un uzvārdi;

    b)

    dalīborganizāciju nosaukumi; to pārstāvētās intereses;

    c)

    citu publisko tiesību subjektu nosaukumi;

    d)

    novērotāju vārdi un uzvārdi.

    3.   Visus attiecīgos dokumentus, tostarp darba kārtību, protokolus un dalībnieku iesniegtos materiālus dara pieejamus vai nu Ekspertu grupu reģistrā, vai norādot saiti no reģistra uz īpašu tīmekļa vietni, kurā atrodama attiecīgā informācija. Piekļuve īpašajām tīmekļa vietnēm neprasa lietotāja reģistrāciju, un tām nav noteikti nekādi citi ierobežojumi. Darba kārtību un citus konkrētos dokumentus laikus publicē pirms sanāksmes, un pēc tās savlaicīgi publicē tās protokolu. Izņēmumus prasībai par publicēšanu paredz tikai tad, ja uzskata, ka dokumenta izpaušana varētu kaitēt sabiedrības vai privāto interešu aizsardzībai, kā noteikts Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 1049/2001 (11) 4. pantā.

    15. pants

    Sanāksmju izdevumi

    1.   Platformas vai tās apakšgrupu darbā iesaistītas personas nesaņem atlīdzību par piedāvātajiem pakalpojumiem.

    2.   Platformas un apakšgrupu darbā iesaistīto personu ceļa un uzturēšanās izdevumus atlīdzina Komisija. Izdevumus atlīdzina saskaņā ar spēkā esošajiem noteikumiem Komisijā, nepārsniedzot pieejamās apropriācijas, ko Komisijas struktūrvienības saņēmušas saskaņā ar ikgadējo resursu sadalījuma procedūru.

    16. pants

    Piemērojamība

    Šo lēmumu piemēro līdz 2019. gada 31. decembrim.

    Briselē, 2017. gada 24. janvārī

    Komisijas vārdā –

    Komisijas loceklis

    Vytenis ANDRIUKAITIS


    (1)  Dzīvnieku labturības ekspertu grupa E02668.

    (2)  Eiropas Parlamenta 2015. gada 24. novembra rezolūcija par dzīvnieku labturības jauno stratēģiju 2016.–2020. gadam (2015/2957 (RSP)).

    (3)  Padomes 3464. sanāksme – Lauksaimniecība un zivsaimniecība – 2016. gada 17. maijs.

    (4)  Eiropas Parlamenta un Padomes 2000. gada 18. decembra Regula (EK) Nr. 45/2001 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi Kopienas iestādēs un struktūrās un par šādu datu brīvu apriti (OV L 8, 12.1.2001., 1. lpp.).

    (5)  Piemēram, Pasaules Dzīvnieku veselības organizācija (OIE), ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācija (FAO)

    (6)  Komisijas 2016. gada 30. maija lēmums, ar ko nosaka horizontālus noteikumus attiecībā uz Komisijas ekspertu grupu izveidi un darbību.

    (7)  Skatīt horizontālo noteikumu 10. pantu un 14. panta 2. punktu.

    (8)  OV L 72, 17.3.2015., 41. lpp.

    (9)  OV L 72, 17.3.2015., 53. lpp.

    (10)  OV L 304, 20.11.2010., 47. lpp.

    (11)  Eiropas Parlamenta un Padomes 2001. gada 30. maija Regula (EK) Nr. 1049/2001 par publisku piekļuvi Eiropas Parlamenta, Padomes un Komisijas dokumentiem (OV L 145, 31.5.2001., 43. lpp.).


    Top