Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016XC0505(01)

    Pieteikuma publikācija saskaņā ar 50. panta 2. punkta a) apakšpunktu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 1151/2012 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu kvalitātes shēmām

    OV C 164, 5.5.2016, p. 7–9 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    5.5.2016   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    C 164/7


    Pieteikuma publikācija saskaņā ar 50. panta 2. punkta a) apakšpunktu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 1151/2012 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu kvalitātes shēmām

    (2016/C 164/06)

    Šī publikācija dod tiesības izteikt iebildumus pret pieteikumu atbilstīgi Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 1151/2012 (1) 51. pantam.

    VIENOTS DOKUMENTS

    ΦΑΒΑ ΦΕΝΕΟΥ (FAVA FENEOU)

    ES Nr.: EL-PGI-0005-01339 – 26.5.2015.

    ACVN ( ) AĢIN ( X )

    1.   Nosaukums

    Φάβα Φενεού (Fava Feneou)

    2.   Dalībvalsts vai trešā valsts

    Grieķija

    3.   Lauksaimniecības produkta vai pārtikas produkta apraksts

    3.1.   Produkta veids

    1.6. grupa. Svaigi vai pārstrādāti augļi, dārzeņi un labība

    3.2.   Apraksts par produktu, uz kuru attiecas 1. punktā minētais nosaukums

    Fava Feneou ir ēdams pākšaugu produkts, kas iegūts no sugas Lathyrus sativus L. (sējas dedestiņas) augiem. Pārtikā tiek izmantotas šā auga sēklu kaltētās, lobītās un šķeltās dīgļlapas. Šķeltās sējas dedestiņas sēklas, kas izvārītas kļūst par biezputru, kulinārijā pazīst ar nosaukumu fava.

    Sēklu fizikālās īpašības ir dzeltenīga krāsa, īpaši mazs izmērs (1 000 sēklu masa nepārsniedz 150 g), šķautņainā un neregulārā forma, neliels diametrs (4–7 mm) un neliels sadrupušo dīgļlapu īpatsvars (1–5 %). Mitruma saturs nav lielāks par 13 %.

    No ķīmisko īpašību viedokļa Fava Feneou izceļas ar dažādu vērtīgu uzturvielu augstu saturu:

    olbaltumvielas (vismaz 24 %),

    ogļhidrāti (44–60 %),

    (augu) šķiedrvielas (12–25 %).

    Tāpēc produktam Fava Feneou ir augsta uzturvērtība.

    3.3.   Dzīvnieku barība (tikai dzīvnieku izcelsmes produktiem) un izejvielas (tikai pārstrādātiem produktiem)

    3.4.   Konkrēti ražošanas posmi, kas jāveic noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā

    Visiem ražošanas procesa posmiem no audzēšanas (augsnes sagatavošana, sēja, laistīšana, mēslošana, nezāļu apkarošana, augu aizsardzība) līdz ražas ievākšanai un produkta kaltēšanai, kā arī nākamajā gadā sējamās sēklas ievākšanai jānotiek noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā.

    3.5.   Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta griešanas, rīvēšanas, iepakošanas u. c. īpašie noteikumi

    3.6.   Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta marķēšanas īpašie noteikumi

    Uz iepakojuma visādā ziņā jābūt norādei Φάβα Φενεού AĢIN, kā arī pārējai informācijai, kas paredzēta Grieķijas un Eiropas Savienības tiesību aktos.

    4.   Ģeogrāfiskā apgabala īsa definīcija

    Produkta Fava Feneou ražošanas ģeogrāfiskajā apgabalā ietilpst Feneja un Stimfalijas teritoriālās vienības, kuras savukārt pieder Peloponēsas perifērijas Korintas nomes Sikionijas pašvaldībai.

    5.   Saikne ar ģeogrāfisko apgabalu

    Ģeogrāfiskā apgabala specifika

    Augsne

    Apgabalā sastopamas mālsmilts līdz smilšmāla augsnes ar vidēji izteiktu struktūru un augstu ūdens absorbēšanas spēju. Visumā augsnes ir bagātas ar humusu un organiskajām vielām. Tām ir pietiekams nitrātu slāpekļa, magnija un fosfora saturs, taču kālija saturs ir niecīgs vai zems. Turklāt augsnēs ir pietiekami daudz kalcija, lai nodrošinātu auga, pākšu un sēklu attīstību. Vairumā gadījumu augsnes ir viegli skābas (pH < 7) un pietiekami sāļainas (ar elektrības vadītspēju), bet tas nerada problēmas audzēšanas procesā. Feneja novada augsnes, kur audzē Fava Feneou, ir senā, tagad izzudušā Doksas ezera gultne, tāpēc tām piemīt laba ūdensietilpība. Stimfalijas ezera apkārtnes augsnes ir auglīgi tīrumi, kas ūdeni saņem no ezera. Minētās augsnes īpašības rada labvēlīgus apstākļus produkta audzēšanai.

    Klimats

    Produkts Fava Feneou galvenokārt tiek audzēts Feneja un Stimfalijas plakankalnēs. Feneja plakankalni aizsargā Helma–Durduvanas, Killines un Olijirta–Saitas kalnu masīvi, un tajā atrodas mākslīgi veidotā Doksas ūdenstilpne. Stimfalijas plakankalni ieskauj Olijirta un Killines kalnu masīvi, un tajā atrodas dabiski veidojies Stimfalijas ezers. Šāds izvietojums noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā rada labvēlīgus ģeomorfoloģiskos un klimatiskos apstākļus, lai tajā varētu audzēt un ražot kvalitatīvu produktu ar augstu uzturvērtību.

    Apgabala klimatisko faktoru ietekmē tajā valda kontinentāls klimats ar aukstām ziemām un karstām vasarām. Tā kā kalnu masīvi, kas ieskauj Feneja un Stimfalijas plakankalnes, ir mežiem klāti, klimats ir salīdzinoši maigāks, ar lielāku nokrišņu daudzumu ziemās un ar vēsākām vasarām. Mākslīgā Doksas ūdenstilpne Feneja plakankalnē un dabiskais Stimfalijas ezers tāda paša nosaukuma plakankalnē rada salīdzinoši maigāku klimatu pavasaros.

    Apgabala mikroklimata īpašās iezīmes, kas rada optimālus apstākļus produkta audzēšanai, ir šādas:

    mēneša vidējā maksimālā temperatūra ir 28,8 °C, vidējā minimālā temperatūra ir 0,6 °C, un gada vidējā temperatūra ir 12,8 °C,

    nokrišņu daudzums ir 600 mm gadā,

    vasarā vidējais mēneša nokrišņu daudzums ir neliels (5,3–9,4 mm),

    vasaras mēnešos vidējais saulaino stundu skaits ir 346,6–337,3 stundas mēnesī.

    Cilvēkfaktori

    Cilvēkfaktoriem ir vissvarīgākā loma produkta Fava Feneou kvalitātes nodrošināšanā.

    Pateicoties ģimenes darbaspēka izmantošanai, produkta Fava Feneou ražošanā laika gaitā ir saglabājušies stabili un nemainīgi audzēšanas paņēmieni.

    Audzētāju spēja precīzi noteikt īsto brīdi, kad pākstis ir gatavas ievākšanai (par to liecina raksturīga brūngani dzeltena nokrāsa), nodrošina augstu uzturvielu saturu sēklās, tāpēc produktam Fava Feneou ir augsta uzturvērtība.

    Visbeidzot, audzētāju pieredze un spēja izvēlēties labākās sēklas nākamā gada sējai, balstoties uz to makroskopiskajām un fenotipiskajām īpašībām, ir izšķiroši svarīgs faktors, lai nodrošinātu sēklu dīgtspēju un nākošajā gadā iegūtu veselīgus, viendabīgus un spēcīgus augus.

    Produkta specifika

    Produkts Fava Feneou noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā tiek sistemātiski audzēts kopš XIX gadsimta beigām. Produkta ilgās audzēšanas tradīcijas ir radušās tā fizikālo īpašību dēļ (maza izmēra sēklas, dzeltenīga krāsa, labs izskats un mitruma saturs, kas nepārsniedz 13 %), bet vislielākā nozīme ir tā augstajai uzturvērtībai (olbaltumvielas, ogļhidrāti un šķiedrvielas bagātīgā daudzumā).

    Saikne starp produkta kvalitāti un noteikto ģeogrāfisko apgabalu

    Feneja novada augsnes un klimatiskie apstākļi, unikālā daba, saglabāti tradicionālie audzēšanas paņēmieni, ko novada audzētāji nav mainījuši jau desmitiem gadu, kā arī vietējo audzētāju zinātība un pieredze ir faktori, kas ir tieši saistīti ar produkta augsto olbaltumvielu, ogļhidrātu un šķiedrvielu saturu – šīs raksturīgās īpašības nosaka produkta Fava Feneou augsto uzturvērtību pārtikā.

    Produkts Fava Feneou ir izcili piemērots audzēšanai ģeogrāfiskā apgabala augsnēs un klimatiskajos apstākļos. Viegli skābās līdz neitrālās (pH< 7) vidējas struktūras augsnes ar pietiekamu organisko vielu īpatsvaru un apmierinošu ūdenscaurlaidību, ko papildina salīdzinoši siltās, mitrās ziemas bez vēlām salnām un vēsās vasaras, izšķiroši ietekmē produkta kvalitāti un rada priekšnoteikumus visaugstākās kvalitātes produkta ražošanai. Šo apstākļu rezultātā produktam ir augsts olbaltumvielu, ogļhidrātu un šķiedrvielu saturs, kas nosaka tā raksturīgās īpašības.

    Konkrētie un unikālie apkārtējās vides apstākļi, proti, Feneja plakankalne, ko aizsargā Helma–Durduvanas, Killines un Olijirta–Saita kalnu masīvi, un Stimfalijas plakankalne, ko aizsargā Olijirta un Killines kalnu masīvi, mākslīgā Doksas ūdenstilpne un dabiski veidojies Stimfalijas ezers rada ideālus augsnes un klimatiskos apstākļus izcilas kvalitātes produkta ražošanai, kas visu šo laiku ir bijis iecienīts Grieķijas tirgū.

    Novada iedzīvotāju audzēšanas paņēmieni sakņojas daudzus gadus ilgā pieredzē un nav mainījušies jau vairākas paaudzes, jo līdz pat šai baltai dienai tiek turpinātas tradicionālās audzēšanas metodes (piemēram, sēja un ražas ievākšana notiek galvenokārt roku darbā). Vietējie audzēšanas paņēmieni, prasme noteikt īsto ražas ievākšanas laiku, audzētāju veiktā sēklas atlase pēc stingriem kritērijiem, lai saglabātu šķirnes Fava Feneou tīrību, kā arī noteiktā ģeogrāfiskā apgabala augsnes un klimatiskās īpatnības palīdz veidoties produkta īpašībām un nosaka tā augsto kvalitāti.

    Saikne starp produkta labo slavu un noteikto ģeogrāfisko apgabalu

    Fava Feneou labo slavu apliecina atsauces vēsturiskos un bibliogrāfiskos avotos, kur šis nosaukums minēts attiecībā uz iepakotajiem produktiem tirdzniecībā, publikācijās vietējās un plašāku lasītāju loku radušās avīzēs, plašsaziņas līdzekļu raidījumos un internetā, lielākoties saistībā ar kulināriju, tūrismu u. tml.

    Atsauce uz specifikācijas publikāciju

    (šīs regulas 6. panta 1. punkta otrā daļa)

    http://www.minagric.gr/images/stories/docs/agrotis/POP-PGE/prodiagrafes_favas_feneou.pdf


    (1)  OV L 343, 14.12.2012., 1. lpp.


    Top