Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015XC0421(01)

    Pieteikuma publikācija saskaņā ar 50. panta 2. punkta a) apakšpunktu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 1151/2012 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu kvalitātes shēmām

    OV C 128, 21.4.2015, p. 11–14 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    21.4.2015   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    C 128/11


    Pieteikuma publikācija saskaņā ar 50. panta 2. punkta a) apakšpunktu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 1151/2012 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu kvalitātes shēmām

    (2015/C 128/09)

    Šī publikācija dod tiesības izteikt iebildumus pret pieteikumu atbilstīgi Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 1151/2012 (1) 51. pantam.

    VIENOTS DOKUMENTS

    PADOMES REGULA (EK) Nr. 510/2006

    par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu un cilmes vietu nosaukumu aizsardzību  (2)

    PATATA NOVELLA DI GALATINA

    EK Nr. IT-PDO-0005-01184 – 28.11.2013.

    AĢIN ( ) ACVN ( X )

    1.   Apraksts

    Patata novella di Galatina

    2.   Dalībvalsts vai trešā valsts

    Itālija

    3.   Lauksaimniecības produkta vai pārtikas produkta apraksts

    3.1.   Produkta veids

    1.6. grupa. Svaigi vai pārstrādāti augļi, dārzeņi un labība

    3.2.   Apraksts par produktu, uz kuru attiecas 1. punktā minētais nosaukums

    Produkts sastāv vienīgi no Solanum tuberosum sugas “Sieglinde” šķirnes bumbuļiem.

    Galvenās patēriņa produkta iezīmes ir šādas.

    Fizikālās īpašības:

    epiderma (miza) intensīvi dzeltena, spīdīga. Taču no audzēšanas vides pielipušās sarkanzemju augsnes paliekas piedod mizai rūsganu šokolādes krāsu,

    bumbuļi gareni ovāli, vidēja lieluma,

    miza nav pilnībā atlobījusies, nav sasprēgājusi un viegli atdalās,

    bumbuļi veseli, nesaasnojuši, regulāras formas bez neraksturīgiem veidojumiem un bez neparastas garšas un smaržas,

    bumbuļi sausi, bez zaļiem plankumiem, bez ieplaisājumiem, sasitumiem, iegrauzumiem, lāsumiem vai defektiem.

    Ķīmiskās īpašības:

    zems cietes saturs (ne vairāk kā 17 %) un zems sausnas saturs (ne vairāk kā 21 %).

    3.3.   Izejvielas (tikai pārstrādātiem produktiem)

    3.4.   Dzīvnieku barība (tikai dzīvnieku izcelsmes produktiem)

    3.5.   Īpaši ražošanas posmi, kas jāveic noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā

    Visi ražošanas posmi no audzēšanas līdz novākšanai jāveic noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā.

    3.6.   Īpaši noteikumi griešanai, rīvēšanai, iepakošanai u. c.

    3.7.   Īpaši noteikumi marķēšanai

    Uz iepakojuma esošajā marķējumā norāda šādu informāciju:

    logotips un norāde Patata novella di Galatina; to burtu izmērs ir lielāks nekā jebkuram citam uzrakstam,

    izcelsme (ražošanas un iepakošanas apgabals),

    iepakotāja vārds, uzvārds, atrašanās vieta un uzņēmuma nosaukums,

    sākotnējais neto svars,

    izmērs kalibrējot,

    partijas identifikācijas numurs,

    ražas novākšanas un iepakošanas datums,

    Eiropas Savienības simbols.

    1. punktā minētajam nosaukumam ir aizliegts pievienot jebkādu citu informāciju, kas nav norādīta šajā produkta aprakstā.

    Image

    4.   Precīza ģeogrāfiskā apgabala definīcija

    Produkta ar aizsargātu cilmes vietas nosaukumu Patata novella di Galatina ražošanas apgabals ir šādu Lečes (Lecce) provinces pašvaldību administratīvā teritorija: Acquarica del Capo, Alliste, Casarano, Castrignano del Capo, Galatina, Galatone, Gallipoli, Matino, Melissano, Morciano Di Leuca, Nardò, Parabita, Patù, Presicce, Racale, Salve, Sannicola, Taviano, Ugento.

    5.   Saikne ar ģeogrāfisko apgabalu

    5.1.   Ģeogrāfiskā apgabala specifika

    Arco Ionico Salentino ir apgabals, kurā parasti audzē Patata novella di Galatina; šis apgabals stiepjas no Lečes provinces apvidus Jonijas jūras piekrastes centrālajā daļā līdz salas vidienei.

    Šajā apgabalā vidējā temperatūra gada aukstākajā mēnesī (janvārī) svārstās starp 9,5 °C un 10 °C, bet karstākajā mēnesī (augustā) tā ir no 25,6 °C līdz 26 °C, bet bieži vien sasniedz maksimālo temperatūru, kas ir virs 40 °C; turklāt jūras izlīdzinošās ietekmes dēļ diennakts temperatūras svārstības (atšķirība starp minimālo un maksimālo temperatūru 24 stundu laikā) nav krasas.

    Vidējais saulesgaismas ilgums gadā ir lielāks nekā Pūlijā kopumā, proti, 2 600 stundas (Itālijā tas svārstās no 2 100 līdz 2 800 stundām).

    Audzēšanai izmantoto platību raksturīgākā iezīme ir “sarkanzemju augsne”, kas sastopama visā Jonijas jūras piekrastē un padara šo apgabalu unikālu. Augsne ir smilšaina un vāji skāba līdz neitrāla, bagātīga ar fosforu un dzelzi augiem uzņemamā veidā, kā arī ar apmaiņas kāliju, taču ar vidēji augstu organisko vielu saturu un zemu kopējo slāpekļa saturu. Sarkanzemju augsne ir tipiska “zonālā vai klimatiskā augsne”, proti, augsne, kuras īpašības lielā mērā ietekmē klimatiskie apstākļi, kādos tā veidojas; klimatiskie apstākļi ietekmē gan iežu dēdēšanu un to pārvēršanos par augsnes cilmiežiem, gan arī dabīgos augsnes veidošanās procesus.

    Vēl viena ražošanas ģeogrāfiskajam apgabalam raksturīga iezīme ir lauksaimnieku īpašās prasmes, ko izmanto Patata novella di Galatina ražas ievākšanā. Ražas ievākšanai tiek izmantoti vienkārši mehāniski rīki, kas nenonāk tiešā saskarē ar bumbuļiem. Uzreiz pēc novākšanas kartupeļi tiek laisti tirdzniecībā, taču pirms tam tie netiek mazgāti.

    5.2.   Produkta specifika

    Kartupeļi Patata novella di Galatina ir plaši atzīti un novērtēti to īpašo estētisko iezīmju dēļ (proti, kartupeļu mizu parasti klāj augsnes paliekas, kas piešķir tiem raksturīgo rūsgano krāsu) un tādēļ, ka šie kartupeļi ir izteikti agrīni.

    Patata novella di Galatina raža katru gadu tiek novākta līdz 30. jūnijam.

    Augsnes paliekas uz “Patata novell di Galatina” bumbuļiem atgādina par audzēšanas apgabala raksturīgo krāsu, un to klātbūtne liecina, ka pēc novākšanas un šķirošanas kartupeļi netiek mazgāti (kas iebojātu kartupeļu plāno mizu), bet uzreiz nonāk tirdzniecībā.

    Patata novella di Galatina raksturīga iezīme ir arī zemais sausnas saturs.

    5.3.   Saikne starp ģeogrāfisko apgabalu un produkta kvalitāti vai īpašībām (ACVN) vai produkta īpašo kvalitāti, reputāciju vai citām īpašībām (AĢIN)

    Raža tiek novākta pēc iespējas steidzināti (parasti laikā no pavasara līdz rudenim), un tas iespējams, pateicoties ne tikai ģenētiskajām īpašībām un agrotehniskajiem apstākļiem, bet arī specifiskajiem un īpašajiem augsnes un klimata apstākļiem audzēšanas apgabalā.

    Turklāt kartupeļiem dažādo fenoloģiskās attīstības posmu norisei šajā ģeogrāfiskajā apgabalā ir optimāla temperatūra. Tā kā pirms asnošanas augsnes temperatūra nekad nav zemāka par 3–4 °C, sēklas bumbuļi atrodas īsā miera periodā, līdz februāra beigās – marta sākumā temperatūra kļūst augstāka; temperatūras paaugstināšanās veicina strauju asnošanu un dīgšanu.

    Kartupeļu augšanai izvēlētās augsnes agronomiskās īpašības arī tieši ietekmē gan iespēju iegūt agrīnu ražu, gan atsevišķas bumbuļu ķīmiskās un fizikālās īpašības, gan arī to peridermas veidošanos.

    Patata novella di Galatina audzēšanas apgabalā augsne ir smilšaina, tādēļ tā ātri uzsilst, un bumbuļi strauji aug un nogatavojas agrāk nekā citur. Turklāt smilšainā augsne ir labi drenēta, tādēļ ir daudz vieglāk veikt dažādus kultivēšanas darbus, tostarp stādīšanu un ražas novākšanu, un šo darbu savlaicīga veikšana sekmē Patata novella di Galatina agrīnu nogatavošanos.

    Augsnes īpašības arī tieši ietekmē kartupeļu zemo sausnas saturu: pateicoties smilšainajai augsnei un organisko vielu saturam tajā, bumbuļi var netraucēti augt, jo veģetācijas periods noris bez kavēkļiem, tādējādi tie pilnībā izmanto augšanas potenciālu un izaug samērā lieli. Tādēļ kartupeļiem ir mazāks īpatnējais svars un zemāks sausnas saturs, kas ir viens no Patata novella di Galatina ķīmisko īpašību būtiskākajiem aspektiem.

    Audzēšanas apgabalam raksturīgā smilšainā augsne nodrošina to, ka Patata novella di Galatina bumbuļi veidojas vienmērīgi, saglabājot tiem raksturīgo formu, un to miza nogatavojas, saglabājot gludu un spīdīgu izskatu un no sarkanzemju augsnes paliekām iekrāsojoties tipiskajā rūsganajā vai šokolādes krāsā.

    Runājot par šā kultūrauga attīstību saistībā ar dienas apgaismojuma ilgumu diennaktī (fotoperiodu) – šajā apgabalā ir kartupeļiem labākie augšanas apstākļi audzēšanas perioda laikā (no novembra līdz jūnijam). Šim apgabalam raksturīgie īsā fotoperioda apstākļi aizkavē ziedēšanu vai neļauj kartupeļiem uzziedēt nemaz, taču tādēļ iespējams iegūt lielāku un agrīnāku ražu.

    Tādējādi produkta nosaukums un tā piesaistīšana konkrētajam Galatinas apgabalam nodrošina to, ka tiek garantēta kartupeļu kvalitāte, un liecina par šā produkta vēsturisko klātbūtni šajā audzēšanas apgabalā.

    Ekonomikas un ražošanas aspekti

    Kartupeļu audzēšanai ir liela nozīme, lai saglabātu lauksaimniecības un ekonomikas stabilitāti vairāku pašvaldību teritorijā, kas atrodas “Arco Ionico Salento” piekrastē. Izvēli audzēt kartupeļus nevis citas laukaugu kultūras (piemēram, arbūzus vai piparus, ko parasti audzē šajā apvidū) noteica ne tikai augsnes īpašības un klimatiskie apstākļi, kas labvēlīgi ietekmē kultivēšanu, bet arī tas, ka kartupeļi ir viegli izaudzējami, salīdzinot ar citiem dārzeņiem, un tiem nepieciešams mazāk tehnisko resursu un mazāki finansiālie ieguldījumi. Turklāt salīdzinājumā ar citām iepriekšminētajām kultūrām kartupeļi ir piemēroti audzēšanai mistrā ar olīvkokiem, ko tradicionālajā lauksaimniecībā stādīja un vairumā gadījumu aizvien stāda ļoti skraji. Tādēļ jau gadu desmitiem plaši praktizē olīvu agrīnu novākšanu (līdz oktobrim) tieši no koka, jo tādējādi var iegūt daudz augstākas kvalitātes olīveļļu salīdzinājumā ar eļļu, ko iegūst no olīvām, kuras savāktas no zemes, un turklāt kartupeļiem paredzēto zemi ilgāk klāj olīvas. Ievācot olīvas tieši no koka, atbrīvojas zemes platība un tādējādi augsni tajā var daudz agrāk sagatavot sēklas kartupeļu stādīšanai. Agri iestādot sēklas kartupeļus, tie nogatavinās straujāk un nodrošina agrāk novācamu ražu, galarezultātā veicinot šā kultūrauga agrīnumu.

    Atsauce uz specifikācijas publikāciju

    (Regulas (EK) Nr. 510/2006 (3) 5. panta 7. punkts)

    Produkta specifikācijas konsolidētā redakcija ir pieejama internetā šādā tīmekļa vietnē: http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

    vai

    tieši atverot Lauksaimniecības un mežsaimniecības politikas ministrijas tīmekļa vietnes mājas lapu (www.politicheagricole.it).


    (1)  OV L 343, 14.12.2012., 1. lpp.

    (2)  OV L 93, 31.3.2006., 12. lpp. Aizstāta ar Regulu (ES) Nr. 1151/2012.

    (3)  Skatīt 2. zemsvītras piezīmi.


    Top