This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52013XG0517(01)
Fourteenth progress report on the implementation of the EU Strategy to combat illicit accumulation and trafficking of SALW and their ammunition (2012/II)
Četrpadsmitais progresa ziņojums par to, kā tiek īstenota ES Stratēģija VIKI un to munīcijas nelikumīgas uzkrāšanas un tirdzniecības apkarošanai (2012/II)
Četrpadsmitais progresa ziņojums par to, kā tiek īstenota ES Stratēģija VIKI un to munīcijas nelikumīgas uzkrāšanas un tirdzniecības apkarošanai (2012/II)
OV C 138, 17.5.2013, p. 7–12
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
17.5.2013 |
LV |
Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis |
C 138/7 |
Četrpadsmitais progresa ziņojums par to, kā tiek īstenota ES Stratēģija VIKI un to munīcijas nelikumīgas uzkrāšanas un tirdzniecības apkarošanai (2012/II)
2013/C 138/03
I. IEVADS
Četrpadsmitajā progresa ziņojumā par VIKI stratēģijas īstenošanu aprakstītas ES darbības 2012. gada otrajā pusē (no 2012. gada 1. jūlija līdz 31. decembrim). Šo ziņojumu ir izstrādājusi Eiropas Ārējās darbības dienesta (EĀDD) Ieroču neizplatīšanas un atbruņošanās nodaļa, sadarbojoties ar citiem attiecīgiem EĀDD un Eiropas Komisijas dienestiem. Ziņojumā aplūkotajā laikposmā ES turpināja jautājumu par kājnieku ieročiem un vieglajiem ieročiem (VIKI) virzīt visos daudzpusējos forumos un politiskā dialogā ar trešām valstīm, to darot saistībā ar attiecīgiem starptautiskiem instrumentiem, piemēram, ANO Rīcības programmu par kājnieku ieroču un vieglo ieroču nelikumīgas tirdzniecības novēršanu, apkarošanu un izskaušanu visos aspektos. Jo īpaši ES 2012. gada jūlijā aktīvi piedalījās ANO sarunās par Ieroču tirdzniecības līgumu, un 2012. gada augustā – Otrajā pārskatīšanas konferencē attiecībā uz ANO Rīcības programmu par kājnieku ieroču un vieglo ieroču nelikumīgas tirdzniecības novēršanu, apkarošanu un izskaušanu visos aspektos. Aplūkojamā laikposmā ES arī turpināja īstenot vairākus projektus, kas saistīti ar VIKI nelikumīgas tirdzniecības un pārmērīgas uzkrāšanas novēršanu, un sāka izstrādāt jaunas ierosmes, kuras nākamo mēnešu laikā tiks pilnveidotas.
II. ES VIKI STRATĒĢIJĀ IEKĻAUTĀ RĪCĪBAS PLĀNA ĪSTENOŠANA
II.1. Efektīvas daudzpusējas attiecības, lai izveidotu vispārējus, reģionālus un valsts mehānismus, ar ko vērstos pret VIKI un to munīcijas piegādēm un destabilizējošu izplatīšanu
a) ANO 2001. gada Rīcības programma par kājnieku ieroču un vieglo ieroču nelikumīgas tirdzniecības novēršanu, apkarošanu un izskaušanu visos aspektos – īstenošana
ES aktīvi piedalījās Apvienoto Nāciju Organizācijas konferencē, lai pārskatītu panākumus, kas gūti, īstenojot Rīcības programmu par kājnieku ieroču un vieglo ieroču nelikumīgas tirdzniecības novēršanu, apkarošanu un izskaušanu visos aspektos (Rīcības programma – RP), kura notika 2012. gadā laikā no 27. augusta līdz 7. septembrim Ņujorkā.
Pamatojoties uz Padomē pieņemto un šajā pārskatīšanas konferencē iesniegto ES darba dokumentu (tas ir pieejams http://www.poa-iss.org/RevCon2/documents/). ES aktīvi piedalījās sarunās par paziņojumu, RP īstenošanas plāniem un starptautisko izsekošanas instrumentu, kā arī par nākamo sešu gadu plānu sanāksmēm, ko rīkos saistībā ar RP. ES pauda gandarījumu par to, ka pārskatīšanas konferencē par šiem konferences rezultāta dokumentiem varēja panākt konsensu, un ir pārliecināta – konferences rezultāti visiem attiecīgajiem dalībniekiem palīdzēs sekmēt to, ka turpmāk RP tiks īstenota pilnībā un efektīvi.
Saistībā ar Padomes lēmumu par to, lai atbalstītu ANO Atbruņošanās lietu biroja veiktās darbības, īstenojot Rīcības programmu (Padomes 2011. gada 18. jūlija Lēmums 2011/428/KĀDP), tika turpināts veikt darbības nolūkā uzlabot tiešsaistes īstenošanas atbalsta sistēmu (http://www.poa-iss.org), jo īpaši attiecībā uz rīku “vajadzību saskaņošana ar resursiem”, lai palīdzētu koordinēt starptautiskos centienus efektīvi īstenot RP. 2012. gada 14. un 15. augustā Nairobi notika reģionāls seminārs par RP īstenošanu attiecībā uz Āfrikas apakšreģioniem, lai reģionālā līmenī virzītu uz priekšu RP īstenošanu un atbalstītu gatavošanos RP otrajai pārskatīšanas konferencei. Šajā seminārā pieņēma rezultāta dokumentu, pamatojoties uz padziļinātajām diskusijām par tematiem, kas iekļauti pārskatīšanas konferences rezultāta dokumentu projektos.
Savus rezultātu dokumentus par apakšreģionālām prioritātēm izstrādāja arī apakšreģionālās valstu grupas, kurās ietilpst ECOWAS, RECSA, SADC un ECCAS dalības valstis, un šos dokumentus pievienoja galvenajam dokumentam Tiek izskatīti plāni, lai ar Arābu valstu līgu rīkotu reģionālu sanāksmi par RP reģionālu īstenošanu un otrās pārskatīšanas konferences rezultātiem.
b) Ieroču tirdzniecības līgums
ES nozīmīga prioritāte 2012. gada otrajā pusē joprojām bija Ieroču tirdzniecības līguma (ITL) process. ITL procesā nozīmīgu pavērsiena punktu sasniedza 2012. gada jūlijā, kad tika sasaukta ANO konference, kas bija pilnvarota par šo līgumu risināt sarunas.
2011. un 2012. gadā Eiropas Savienība un tās dalībvalstis cieši atbalstīja ANO vadīto Ieroču tirdzniecības līguma procesu un iesaistījās tajā. Gatavojoties 2012. gada jūlija ANO konferencei, īpaša COARM un CODUN darba grupu apakšgrupa regulāri rīkoja sanāksmes, lai apmainītos ar viedokļiem un saskaņotu nostājas, tādējādi dodot iespēju ES turpināt ļoti aktīvā un redzamā veidā iesaistīties ITL procesā. Pamatojoties uz ES saskaņotajām nostājām, ES un tās dalībvalstis 2012. gada jūlijā aktīvi piedalījās sarunās un plaši apspriedās ar trešām valstīm (jo īpaši galvenajām ieroču ražotājām, eksportētājām un importētājām valstīm) un ar ANO konferences priekšsēdētāju.
Atzīstot, ka ANO konferencē tika gūti būtiski panākumi, ES pauž nožēlu, ka netika panākta vienošanās par līguma galīgo tekstu. Arī turpmāk tiks ieguldītas lielas pūles, lai sarunu procesu ātri un veiksmīgi pabeigtu ANO noslēguma konferencē 2013. gada martā, kurā sarunas tiks noslēgtas, pamatojoties uz līguma 2012. gada 26. jūlija projektu.
Pēc tam, kad bija pabeigts darbs pie 2010. gada 14. jūnija Padomes Lēmuma 2010/336/KĀDP, ar kuru, visā pasaulē rīkojot virkni reģionālu semināru, tika sekmēts ITL process, ES sāka darbu pie jauna Padomes lēmuma izstrādes, kuru paredzēts pieņemt 2013. gada sākumā un kura mērķis ir ANO dalībvalstu starpā sekmēt gatavošanos 2013. gada marta konferencei un pēc tam, kad būs panākta vienošanās par ITL, sekmēt tā īstenošanu un vispārēju ievērošanu.
c) Apvienoto Nāciju Organizācijas Konvencijas pret transnacionālo organizēto noziedzību (UNTOC) Protokols par šaujamieroču nelegālas izgatavošanas un aprites apkarošanu – īstenošana
Izmantojot Stabilitātes instrumenta ilgtermiņa komponentu, 2012. gada otrajā pusē tika turpināts trīsgadu (no 2011. gada marta līdz 2014. gada februārim) projekts, lai novērstu un apkarotu šaujamieroču transnacionālu nelikumīgu tirdzniecību, veicinot to, ka tiek ratificēts un īstenots Apvienoto Nāciju Organizācijas Konvencijas pret transnacionālo organizēto noziedzību Protokols par šaujamieroču, to detaļu, sastāvdaļu un munīcijas nelegālas izgatavošanas un aprites apkarošanu. Šā projekta ģeogrāfiskajā darbības jomā ietilpst Rietumāfrika (Benina, Burkinafaso, Gambija, Gana, Mali, Mauritānija, Senegāla, Togo), Dienvidamerika (Argentīna, Bolīvija, Brazīlija, Čīle, Paragvaja, Urugvaja) un Karību jūras reģions (Jamaika). Saskaņā ar mērķi sekmēt Šaujamieroču protokola ratifikāciju un īstenošanu Latīņamerikā, Karību jūras reģionā un Rietumāfrikā tika sniegta tehniska palīdzība, lai saskaņotu tiesību aktus un VIKI pārvaldības jomā veidotu spējas. Ar šo projektu arī tiek veicināta informētību par VIKI jautājumiem, lai attiecībā uz šo jomu sekmētu pilsoniskās sabiedrības lielāku līdzdarbību un ciešāku pārraudzību. Cita starpā ir paredzēts veikt pētījumu par starpreģionālu nelegālo tirdzniecību ar šaujamieročiem, lai partnervalstis atbalstītu, nodrošinot politikas veidošanā noderīgu informāciju. Projektu īsteno Apvienoto Nāciju Organizācijas Narkotiku un noziedzības novēršanas birojs (UNODC).
Saistībā ar stabilitātes instrumenta ilgtermiņa komponentu ES arī sniedz finanšu palīdzību Interpolam, lai uz Interpola I24/7 sistēmas bāzes izstrādātu un ieviestu pazaudētu/zagtu šaujamieroču atklāšanas un izsekošanas datubāzi (iARMS).
Ieviestajā izmēģinājuma projektā (2011–2012) koncentrējās uz tiem pašiem reģioniem, kuriem uzmanība pievērsta UNODC projektā, tomēr vēl tajā bija iekļautas arī papildu Eiropas valstis (Čehijas Republika, Horvātija, Portugāle, Spānija). Projekta mērķis ir, uzlabojot reģionālu un starpreģionālu informācijas apmaiņu par nelikumīgiem šaujamieročiem, dod ieguldījumu ieroču nelikumīgas tirdzniecības apkarošanā. 2012. gada decembrī panāca vienošanos par līgumu, ar ko reglamentē otro stadiju ilgtermiņa atbalstam, kuru Interpola iARMS sistēmai sniedz ar stabilitātes instrumentu; šo otro stadiju paredzēts sākt pēc pirmās atbalsta stadijas beigām – 2013. gada janvārī (2013–2014). Otrās stadijas mērķis ir palielināt sistēmas funkcionalitāti un padarīt iARMS pieejamu visām 190 Interpola dalībvalstīm. Šajā projektā ar šaujamieročiem saistītas noziedzības apkarošanas jomā ir paredzēti arī citi saistīti pasākumi attiecībā uz spēju veidošanu, apmācību un kriminālās izlūkošanas dienestiem.
d) Eksporta kontrole
Pēc tam, kad 2012. gada pirmajā pusē tika pabeigta Padomes Lēmuma 2009/1012/KĀDP īstenošana, tika veikts padziļināts šā Padomes lēmuma un tā ietekmes izvērtējums, lai izstrādātu virkni jaunu informatīvu un palīdzības darbību. Šā procesa rezultātā tika pieņemts Padomes Lēmums 2012/711/KĀDP, kurā paredzēta virkne jaunu darbību, lai atbalstītu trešās valstis, tostarp rīkojot reģionālus seminārus, mācību apmeklējumus un darbinieku apmaiņu un sniedzot individuālu palīdzību. Minētā Padomes Lēmuma īstenošana sāksies 2013. gada sākumā.
e) VIKI nelikumīga tirdzniecība, izmantojot aviotransportu
Saistībā ar Padomes Lēmumu 2010/765/KĀDP par ES rīcību, apkarojot VIKI nelikumīgu tirdzniecību, izmantojot aviotransportu, kura mērķis ir uzlabot līdzekļus un metodes, lai starptautiski un valstu dalībnieki varētu efektīvāk apzināt un atklāt aizdomās turētus gaisa kuģus, kas varētu būt iesaistīti nelikumīgā VIKI tirdzniecībā, Stokholmas Starptautiskā miera pētniecības institūts (SIPRI) attiecīgo projektu turpināja īstenot līdz 2012. gada 30. decembrim.
2012. gada 28. un 29. augustā Apvienoto Nāciju Organizācijā, Ņujorkā, notika ekspertu seminārs, kurā galveno uzmanību pievērsa ANO sankcijām un nelikumīgai tirdzniecībai, ko veic, izmantojot aviotransportu. Šajā pasākumā piedalījās aptuveni 100 ekspertu, kas pārstāvēja sankciju pārraudzības, civilās aviācijas, miera uzturēšanas, krīžu pārvarēšanas, atbruņošanās, aviācijas izlūkdatu, ieroču izplatīšanas, eksporta kontroles, aizsardzības, tiesībaizsardzības, muitas un drošības jomas. Cits ekspertu seminārs, kura uzmanības degpunktā bija miera uzturēšana un nelikumīga tirdzniecība, ko veic, izmantojot aviotransportu, 2012. gada 30. un 31. oktobrī notika Adisabebā (Etiopija) un tajā piedalījās starptautiski, reģionāli un valstu eksperti, kā arī pārstāvji no Āfrikas Savienības (ĀS), citām reģionālajām organizācijām un skarto reģionu valstīm. Abi semināri palīdzēja izdibināt efektīvas informācijas apmaiņas paraugprakses piemērus, rīkus un metodes, ar ko labāk pārraudzīt un atklāt aviopārvadājumu dalībniekus, kas iesaistīti destabilizējošu preču plūsmās, kā arī metodes, ar ko miera uzturēšanas apstākļos veikt sankciju pārraudzību un nelikumīgas tirdzniecības izmeklēšanu. Virknē notikušo ekspertu semināru cita starpā tika doti ieteikumi ekspertu grupas vai kolēģijas, kas atbalsta Apvienoto Nāciju Organizācijas Sankciju komitejas darbu, vairāk nodrošināt ar pastāvīgiem rīkiem un resursiem.
Tika atjaunināta aviotransporta pārraudzības un izvērtējuma sistēmas (Aircraft Monitoring Assessment System) programmatūra un datubāzes, lai tajās atspoguļotu apdraudējumu kopainu, jo projekta īstenošanas nobeiguma fāzē konstatējama arvien ciešāka saistība ar pieaugušo konfliktu intensitāti Sāhelas reģionā un Sīrijā. Visbeidzot, tika publicēta rokasgrāmata par tādas ieroču nelikumīgas tirdzniecības atklāšanu, kuru veic, izmantojot aviotransportu, un šo rokasgrāmatu izplatīja 2012. gada otrās puses nogalē notikušajos semināros un pasākumos.
II.2. VIKI jautājums politiskajā dialogā ar trešām valstīm un reģionālajām organizācijām, VIKI klauzulas
VIKI jautājumi tika izskatīti vairākos ES pastāvīgos politiskos dialogos ar trešām valstīm un sadarbībā ar reģionālām organizācijām. Politiskā dialoga sanāksmes par ieroču neizplatīšanas, atbruņošanās un ieroču kontroles jautājumiem Padomes darba grupas līmenī tika rīkotas ar Korejas Republiku (Vīne, 2012. gada 18. septembris) un ar Ukrainu (Brisele, 2012. gada 6. novembris), un neoficiālas apspriedes regulāri tika organizētas inter alia ar Indiju, Japānu, Dienvidāfriku un citām valstīm. 2012. gada 17. decembrī Briselē notika ES un ES 27 dalībvalstu pārstāvju un ASV dialogs, kurā pievērsās visiem nozīmīgajiem ieroču neizplatīšanas, atbruņošanās un ieroču kontroles jautājumiem.
Saskaņā ar 2008. gada decembrī pieņemtajiem Padomes secinājumiem par VIKI elementa iekļaušanu ES nolīgumos ar trešām valstīm pašlaik notiek sarunas ar Afganistānu, Austrāliju, Bruneju, Jaunzēlandi, Kanādu, Kazahstānu, Malaiziju, Mercosur un Singapūru par VIKI klauzulas iekļaušanu to attiecīgajos nolīgumos ar ES.
II.3. Īpašs ES projekts palīdzībai trešām valstīm un reģionālajām organizācijām
a) Rietumbalkāni
I. |
ES turpināja finansiāli atbalstīt demilitarizācijas centienus VIKI jomā, jo īpaši īstenojot 2010. gada martā pieņemto Padomes Lēmumu 2010/179/KĀDP par atbalstu SEESAC darbībām Rietumbalkānos. Līdz ar to nepaveikto darbību pabeigšanu, kuras bija saistītas ar uzkrājumu pārvaldību un pārpalikumu iznīcināšanu Bosnijā un Hercegovinā, Horvātijā un Serbijā, tika sekmīgi pabeigta arī šā Padomes lēmuma īstenošana. Bosnijā un Hercegovinā 2012. gada decembrī sekmīgi tika pabeigti durvju nomainīšanas darbi četrās VIKI un munīcijas noliktavās. Kopumā tika nomainītas 41 durvis, tādējādi nodrošinoties pret nesankcionētu piekļuvi krājumiem. Ņemot vērā arī drošības uzlabojumus Horvātijas Iekšlietu ministrijas centrālajā VIKI un munīcijas noliktavā (MURAT) un drošības infrastruktūras modernizāciju Melnkalnes Aizsardzības ministrijas munīcijas noliktavā, kas atrodas Taras, šo modernizācijas darbu rezultātā Rietumbalkānos ir panākti būtiski šaujamieroču un munīcijas glabāšanas drošības uzlabojumi. Papildus infrastruktūras modernizācijai, izstrādājot un īstenojot visaptverošu trīs moduļu apmācības kursu, tika uzlabotas krājumu pārvaldības spējas. Kopumā 58 operatīvā līmeņa darbinieki no Bosnijas un Hercegovinas, Horvātijas, Melnkalnes, Serbijas un bijušās Dienvidslāvijas Maķedonijas Republikas ir izgājuši apmācību par šādiem tematiem: ieroču un munīcijas krājumu atrašanās vietu plānošana un pārvaldība; inventāra pārvaldība un uzskaites procedūras; VIKI un saistītas munīcijas transportēšanas un noliktavu tehniskie noteikumi. Iznīcinot 78 205 ieročus, tika būtiski samazināti Horvātijas un Serbijas Iekšlietu ministriju rīcībā esošie VIKI pārpalikumi. Horvātijā 2012. gada jūlijā – decembrī tika iznīcināti 4 620 VIKI, un tas palielināja kopējo saskaņā ar attiecīgo Padomes lēmumu iznīcināto ieroču skaitu līdz 32 920, tādējādi par 2 982 ieročiem pārsniedzot sākotnēji izvirzīto mērķi. Serbijā 2012. gada decembrī tika iznīcināti 17 000 VIKI, un tādējādi kopējais saskaņā ar Padomes lēmumu iznīcināto ieroču skaits sasniedza 45 285 vienības. Horvātijā 2011. gada decembrī pabeigtās informācijas kampaņas rezultātā 2012. gada pirmajos mēnešos savāca papildu 186 nelegālus automātiskos ieročus, 1 539 nelegālus šķembu ieročus, 201 legālu ieroci, 679 463 munīcijas vienības un 96,79 kg sprāgstvielu. Attiecībā uz marķēšanu un izsekošanu ar bijušajā Dienvidslāvijas Maķedonijas Republikā īstenoto programmatūras modernizāciju tika uzlabota valsts ieroču reģistrācijas un identifikācijas sistēma, padarot to pilnībā funkcionālu. Melnkalnē tika izstrādāta un ieviesta jauna elektroniska ieroču reģistrācijas sistēma. Saskaņā ar attiecīgo Padomes lēmumu veiktās darbības kopumā ļāva būtiski virzīties uz priekšu, Rietumbalkānos īstenojot ES VIKI stratēģiju. |
II. |
ES apsver arī turpmāku programmu, lai ar stabilitātes instrumenta īstermiņa komponentu turpinātu uzlabot to personu un vietējo kopienu drošību, drošumu un attīstības perspektīvas, kuras varētu ietekmēt nekontrolēti sprādzieni Bosnijas un Hercegovinas munīcijas noliktavās. ANO Attīstības programma īstenos projektu, ar kuru paredzēts gan iznīcināt nestabilu un ļoti bīstamu munīciju, gan uzlabot munīcijas glabātuvju drošības standartus. Ar šo programmu paredzēts arī sniegt palīdzību, lai uzlabotu Bosnijas un Hercegovinas valdības munīcijas pārbaužu un verifikācijas mehānismus un nostiprinātu attiecīgo iestāžu paraugpraksi un īpašās zināšanas juridiskajos un administratīvajos jautājumos. |
b) EDSO reģions
ES 2012. gada oktobrī pieņēma Padomes lēmumu par atbalstu pasākumiem, lai samazinātu apdraudējumu, ko rada VIKI nelikumīga tirdzniecība un pārmērīga uzkrāšana Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) reģionā (Padomes Lēmums 2012/662/KĀDP). Šis Padomes lēmums inter alia būs par pamatu tam, lai Baltkrievijā un Kirgizstānā stiprinātu VIKI noliktavu drošību, šajās divās valstīs iznīcinātu VIKI pārpalikumus, novēršot to nonākšanu nelikumīgā tirdzniecībā, un ieviestu VIKI inventāra pārvaldības lietojumprogrammu, ar ko vairākās EDSO valstīs uzlabotu VIKI glabāšanu, uzskaiti un izsekošanu.
c) Āfrika
I. |
2012. gada otrajā pusē sāka īstenot Padomes Lēmumu 2012/121/KĀDP, ar ko atbalsta pasākumus, lai sekmētu ES, Ķīnas un Āfrikas dialogu un sadarbību parasto ieroču kontroles jomā. Pirmā Āfrikas, ES un Ķīnas ekspertu darba grupas (EDG) sanāksme Briselē notika 2012. gada 13. novembrī, un pēc tam 2012. gada 14. novembrī norisinājās seminārs par Ieroču tirdzniecības līgumu (ITL), kuru apmeklēja EDG locekļi, amatpersonas, zinātnieki un domnīcu eksperti no Āfrikas, Ķīnas un ES dalībvalstīm un ES iestādēm. Abi šie pasākumi deva iespēju vairot Āfrikas, Eiropas un Ķīnas sarunu partneru savstarpējo izpratni par attiecīgajām nostājām, ko tie ieņēmuši ITL procesā, un par parasto ieroču jautājumiem kopumā. EDG pirmajā sanāksmē arī tika pieņemts darba plāns nākamajiem sešiem mēnešiem, kurā cita starpā paredzēts Ķīnā un Āfrikā rīkot turpmākus informatīvus pasākumus par ITL un izveidot kopīgu Āfrikas, ES un Ķīnas parasto ieroču pētniecības centru. |
II. |
Saistībā ar stabilitātes instrumenta ilgtermiņa komponentu ES ar Nairobi izvietotā Kājnieku ieroču un vieglo ieroču reģionālā centra (RECSA) starpniecību turpināja īstenot projektu, ar ko atbalsta cīņu pret šaujamieroču un munīcijas nelikumīgu uzkrāšanu un tirdzniecību Āfrikā. Ar šo projektu tiek sekmēta Āfrikas un ES kopējās stratēģijas miera un drošības elementa īstenošana. Galvenās darbības cita starpā ir: stiprināt attiecīgo valstu un RECSA iestādes, sekmēt efektīvu VIKI pārvaldību (ieroču marķēšana, uzskaite, krājumu pārvaldība un iznīcināšana) un VIKI informācijas apriti. Paredzēts, ka pēc tam, kad pabeigs izpēti par to, cik liela mērā Subsahāras valstis VIKI jomā ir īstenojušas reģionālās un starptautiskās saistības, 2013. gada jūnijā izbeigs pašreizējo atbalstu, kas tiek sniegts RECSA. 2012. gada decembrī panāca vienošanos par šī ES nodrošinātā RECSA atbalsta otro stadiju, ko 2013. gada jūlijā sāks pēc pašreizējā projekta pabeigšanas. |
III. |
Turklāt virknē sanāksmju, kas notikušas dažādos līmeņos, tika pārrunāts jautājums par VIKI nelikumīgu ievešanu Lībijā un izvešanu no tās, un ES gatavo Padomes lēmumu, lai atbalstītu šajā sakarā veiktos pasākumus. 2012. gada septembrī sāka projektu, ko kopīgi īsteno DanChurchAid (DCA) un Dānijas Bēgļu padome (DRC), kuru finansē ar stabilitātes instrumenta īstermiņa komponentu, nodrošinot Lībijas civiliedzīvotājiem izglītību par kritiskiem ar VIKI saistītiem jautājumiem, lai palīdzētu mazināt ar VIKI saistīto negadījumu skaitu un VIKI klātbūtni sabiedriskās vietās. Lai palīdzētu izvairīties no bruņotas vardarbības, DCA arī atbalstīs vietējās iestādes, īstenojot VIKI drošas pārvaldības pasākumus. |
IV. |
Ar diviem citiem Āfrikas valstīs īstenotiem projektiem, kurus abus finansē ar stabilitātes instrumenta īstermiņa komponentu, tiek atbalstīta palīdzība: 1) Dienvidsudānas valdībai attiecībā uz ieroču kontroli, jo īpaši izmantojot spēju veidošanas pasākumus, kuru mērķis ir ar miermīlīgiem līdzekļiem mazināt tādu VIKI skaitu, kas nekontrolēti atrodas civiliedzīvotāju rokās; un 2) Nigēras valdībai, lai tā efektīvi īstenotu saistības, kas tai uzliktas ar ECOWAS konvenciju par VIKI un ANO Rīcības programmu. Abus šos projektus īsteno ANO Attīstības programmas ietvaros. |
d) Centrālamerika
ES turpināja īstenot projektu, ar ko atbalsta Centrālamerikas kājnieku un vieglo ieroču kontroles programmu (CASAC). Izmantojot stabilitātes instrumenta ilgtermiņa komponentu, 2012. gada septembrī ir sākta šā agrāk ANO Attīstības programmas ietvaros īstenotā projekta otrā atbalsta stadija, un tās īstenošanā iesaistītā partnere ir Centrālamerikas Integrācijas sistēmas (SICA) Drošības komisija. Mērķis tam, ka ar ES projektu tiek atbalstīta CASAC ierosme, ir likt pamatus reģionālai struktūrai un ilgtermiņa stratēģijai, ar ko Centrālamerikā gan valstu, gan reģionālā līmenī apkarotu nelikumīgu ieroču tirdzniecību.
Šo projektu īsteno Centrālamerikā un kaimiņvalstīs, tostarp Karību jūras reģionā (īpaši koncentrējoties uz Belizu, Gvatemalu, Salvadoru, Hondurasu, Nikaragvu, Kostariku un Panamu). Galvenās darbības cita starpā ir reģionāla un valsts mēroga sabiedrības informēšanas kampaņas un konferences, valstu koordinācijas mehānismu un reģistru sistēmu stiprināšana un pārrobežu projekti, kā arī dažādās jomās īstenota apmācība.
Turklāt ar stabilitātes instrumenta īstermiņa komponentu arī tiek atbalstīts Instituto de Enseñanza para el Desarrollo Sostenible, lai īstenotu Centrālamerikas Drošības stratēģijas daļas, kas saistītas ar VIKI.