EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012AE2301

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums par tematu “Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes regulai, ar kuru groza Regulu (EK) Nr. 273/2004 par narkotisko vielu prekursoriem” COM(2012) 548 final – 2012/0261 (COD)

OV C 76, 14.3.2013, p. 54–58 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

14.3.2013   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 76/54


Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums par tematu “Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes regulai, ar kuru groza Regulu (EK) Nr. 273/2004 par narkotisko vielu prekursoriem”

COM(2012) 548 final – 2012/0261 (COD)

2013/C 76/10

Ziņotājs: SEARS kgs

Padome 2012. gada 15. oktobrī un Eiropas Parlaments 2012. gada 22. oktobrī saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 114. pantu nolēma konsultēties ar Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteju par tematu

“Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes regulai, ar kuru groza Regulu (EK) Nr. 273/2004 par narkotisko vielu prekursoriem”

COM(2012) 548 final – 2012/0261(COD).

Par Komitejas dokumenta sagatavošanu atbildīgā Vienotā tirgus, ražošanas un patēriņa specializētā nodaļa savu atzinumu pieņēma 2013. gada 8. janvārī.

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja 486. plenārajā sesijā, kas notika 2013. gada 16. un 17. janvārī (16. janvāra sēdē), ar 130 balsīm par, 1 balsi pret un 7 atturoties, pieņēma šo atzinumu.

1.   Kopsavilkums un ieteikumi

1.1

Šis priekšlikums izstrādāts nolūkā mazināt atsevišķus trūkumus, kas identificēti spēkā esošajos ES tiesību aktos attiecībā uz etiķskābes anhidrīda tirdzniecības starp ES uzņēmumiem uzraudzību un kontroli, jo šo ķīmisko pamatproduktu var ne tikai likumīgi izmantot dažādos nozīmīgos veidos, bet arī novirzīt citiem mērķiem, proti, izmantot kā prekursoru heroīna nelikumīgai ražošanai no morfija, pārsvarā Afganistānā. EESK uzskata, ka šo regulu ir jāgroza, un pauž stingru atbalstu priekšlikumam.

1.2

EESK arī atbalsta ierosinājumu izveidot Eiropas līmeņa datubāzi, kurā būtu apkopoti apstiprinātie uzņēmēji un gala lietotāji, un uzlabot ziņojumu saņemšanas sistēmu no dalībvalstīm par visu klasificēto un neklasificēto narkotisko vielu prekursoru nelegālo sūtījumu konfiscēšanu un apstādināšanu.

1.3

Lai spēkā esošos tiesību aktus par reģistrēšanu attiecinātu arī uz “lietotājiem” (pretstatā “uzņēmējiem”), nepieciešamas atsevišķas jaunas vai pārskatītas definīcijas; mazāk svarīgas problēmas ir ņemtas vērā un ir sniegti ieteikumi. Gala lietotājus būtu skaidri jāinformē par reģistrēšanās mērķi un labumu, ko tā sniedz. Kompetentajām iestādēm jāpiešķir tādas pašas tiesības piekļūt gala lietotāju biroja telpām, kādas šobrīd ir noteiktas uzņēmējiem.

1.4

EESK apzinās, ka jaunie priekšlikumi būs efektīvi vienīgi tad, ja par tiem tiks sniegta skaidra informācija un ja tie iesaistītajām pusēm neradīs nevajadzīgu papildu finansiālo slogu. Tāpēc stingri atbalstāms priekšlikums atbrīvot mikrouzņēmumus no reģistrācijas maksas.

1.5

Visbeidzot, EESK norāda, ka iesaistītās puses Eiropā pilnībā ir ņēmušas vērā atbilstošajā 1988. gada ANO Konvencijā noteiktās prasības, it sevišķi 12. pantu par sadarbību izvirzīto mērķu sasniegšanā. Pateicoties tam, ir notikusi sekmīga sadarbība gan ES iekšienē, gan ārpus tās, lai apkarotu noziedzību, aizsargātu iedzīvotāju veselību, ļautu turpināt likumīgo tirdzniecību un aizsargātu iesaistīto organizāciju un uzņēmumu reputāciju. Izmantotās metodes, sasniegtais abpusējās cieņas un uzticības līmenis un iesaistīto pušu savstarpējās saziņas veids un saturs pelna atzinību kā modeļi tiesību aktu izstrādē un ievērošanā ES vai jebkurā citā līmenī. Atliek cerēt, ka plānotie priekšlikumi par psihotropo vielu un sintētisko narkotisko vielu kontroli stingru, mērķtiecīgu un uz pierādījumiem balstītu sabiedrības veselības aizsardzības politikas pasākumu, jo īpaši ES un valstu līmenī īstenotu profilakses pasākumu ietvaros tiks īstenoti līdzīgā veidā. EESK ir gatava sniegt savu ieguldījumu šo priekšlikumu īstenošanā, kad tas būs nepieciešams.

2.   Ievads

2.1

Narkotisko vielu prekursori ir vielas, kuras visā pasaulē ražo, tirgo un izmanto dažādos likumīgos un nozīmīgos procesos, taču tās var arī izmantot narkotiku, piemēram, kokaīna, heroīna, “ecstasy” vai metamfetamīnu nelikumīgai ražošanai. Jau ilgu laiku centieni kontrolēt tirdzniecību ar minētajām vielām tiek uzskatīti par būtiskiem, jo savu fizikālo īpašību dēļ šīs vielas ir nepieciešamas, piemēram, kā šķīdinātāji aktīvo vielu iegūšanai no augiem vai kā reaģenti, lai pārveidotu no tām radīto medikamentu veidu un darbību.

2.2

Šādas darbības starptautisko pamatu nodrošina 1988. gada ANO Konvencija pret narkotisko un psihotropo vielu nelikumīgu tirdzniecību. Tās 12. pantā uzsvērts, ka vēlamo rezultātu sasniegšanai būtiska ir regulatīvo iestāžu un uzņēmumu sadarbība.

2.3

Eiropas Savienības līmenī narkotisko vielu prekursoru izmantošanas samazināšana narkotiku ražošanā ir svarīgs mērķis, kas noteikts gan ES Narkomānijas apkarošanas stratēģijā (2005.–2012.), gan Narkomānijas apkarošanas rīcības plānā (2009.–2012.). Pašreiz tirdzniecības ES iekšienē tiesisko pamatu nosaka Regula (EK) Nr. 273/2004, ko pārvalda Uzņēmējdarbības un rūpniecības ģenerāldirektorāts, savukārt ārējās tirdzniecības tiesisko pamatu nosaka Padomes Regula (EK)Nr. 111/2005, kuru pārvalda Nodokļu politikas un muitas savienības ģenerāldirektorāts. Ar Komisijas Regulu (EK) Nr. 1277/2005, kas grozīta ar Regulām (EK) Nr. 297/2009 un (ES) Nr. 225/2011, paredz detalizētus īstenošanas noteikumus kompetentajām iestādēm un uzņēmējiem.

2.4

Saskaņā ar minētajām regulām dalībvalstis salīdzina un ziņo par tonnāžu konkrētām klasificētām (proti, speciāli uzraudzītām un kontrolētām) un neklasificētām (brīvprātīgi uzraudzītām) vielām, kuras apstādinātas (pirms piegādes uzsākšanas) vai konfiscētas (piegādes laikā vai pēc tās). Šos apjomus pēc tam var salīdzināt ar šādu vielu kopējiem apjomiem, kas tikuši apstādināti vai konfiscēti. Jebkāda negaidīta apjomu palielināšanās vai izmaiņas apstādināto vai konfiscēto piegāžu biežumā vai ģeogrāfiskajā izplatībā var būt saistītas ar uzraudzības uzlabošanos, taču var liecināt arī par pastiprinātu nelikumīgās darbības uzmanību konkrētam tirgum, iespējams, saistībā ar iedomātiem vai reāliem trūkumiem vietējās uzraudzības sistēmā.

2.5

Konsolidētie dati par 2008. gadu uzrāda septiņkārtīgu pieaugumu viena prekursora, proti, etiķskābes anhidrīda apjomā salīdzinājumā ar 2007. gadu; šo prekursoru izmanto morfija (kas iegūts no opija) pārveidošanai par heroīnu. Eiropas Savienībā konfiscētā 241 tonna veido vairāk nekā 75 % no visā pasaulē konfiscētā prekursoru apjoma. Tā rezultātā Starptautiskā Narkotiku kontroles padome vairākkārt ir paudusi kritiku attiecībā uz ANO. Komisijas ziņojumā COM(2009) 709 par attiecīgo tiesību aktu novērtējumu un darbību tika secināts: lai gan vispārējā darbība ir apmierinoša, konstatējami atsevišķi trūkumi, un Komisija sniedza ieteikumus, it sevišķi attiecībā uz etiķskābes anhidrīda tirdzniecības Eiropas Savienībā uzraudzību un kontroli.

2.6

Komisija un visas pārējās iesaistītās puses vienmēr ir apzinājušās etiķskābes anhidrīda kā alkilēšanas aktīvās vielas nozīmīgo lomu dažāda veida materiālu ar pārklājumu, filmu, plastmasas, farmaceitisko līdzekļu (piemēram, aspirīna) un citu patērētāju preču sintēzes procesā. Lielāko daļu no kopējās produkcijas pasaulē (pašreiz apmēram 1 miljons tonnu gadā) izmanto paši ražotāji savām vajadzībām, un tikai mazāk nekā viena trešdaļa no kopējā apjoma tiek pārdota trešo pušu gala lietotājiem. Tiek lēsts, ka nelikumīgai izmantošanai, galvenokārt Afganistānā, nepieciešamas no 380 līdz 570 tonnām gadā. No minētā daudzuma savukārt tiek saražotas aptuveni 380 tonnas Afganistānas heroīna, no kurām 70 tonnas tiek piegādātas narkotiku lietotājiem Eiropā. Pieņemot, ka viens grams heroīna nelegālajā tirdzniecībā Eiropā maksā aptuveni 40 euro, nelegālā tirdzniecība gadā sasniedz apmēram 3 miljardus euro. Minētā saražošanai vajadzīgā etiķskābes anhidrīda tirgus cena ir niecīga salīdzinājumā ar šiem skaitļiem, kā arī likumīgās tirdzniecības vērtību un personāla vai uzņēmumu reputācijas zaudējuma izmaksām, ko izraisa šāda minētās vielas novirzīšana nelikumīgai izmantošanai. Ķīmiskās rūpniecības visā pasaulē īstenotā atbildīgas ķimikāliju apstrādes programma ("Responsible Care”) palīdz nodrošināt, lai likumīgā tirgus dalībnieki, ienākot tirgū pirmo reizi, izprastu šos aspektus.

2.7

Ir atzīts, ka, pat ja sekmīgi tiks novērsti visi šo vielu novirzīšanas mēģinājumi Eiropā, tas turpinās notikt citviet pasaulē. Finansiālie ieguvumi narkotiku ražotājiem vienkārši ir pārāk lieli, kā norādīts iepriekš. Tomēr kontroles vēl joprojām ir pilnībā attaisnojamas un kalpo par piemēru pārējiem. Ja šīs kontroles tiek veiktas rentablā veidā, attiecīgās rūpniecības nozares tās pilnībā atbalsta, jo tādējādi tiek nodrošināts, ka tās var turpināt savu likumīgo tirdzniecību ES iekšienē.

2.8

Ņemot vērā augstāk minēto situāciju, Komisija ir apsvērusi vairākas alternatīvas pieejas, kā izklāstīts ietekmes novērtējumā, un ir apspriedusies ar iesaistīto nozaru pārstāvības struktūrām — galvenokārt Eiropas Ķīmijas rūpniecības padomi (CEFIC) saistībā ar ražotājiem (“uzņēmējiem”) un atsevišķiem lieliem gala lietotājiem, kā arī FECC, kas pārstāv izplatītājus un mazākos gala lietotājus, — un ar to dalībvalstu pārstāvjiem, kurām būs jāīsteno priekšlikumi. Tika panākta vispārēja vienprātība par to, ka pašreizējais priekšlikums ir vispiemērotākā izvēle.

3.   Komisijas priekšlikuma kopsavilkums

3.1

Komisijas priekšlikumā paredzēts pastāvošās reģistrācijas prasības attiecināt ne tikai uz etiķskābes anhidrīda ražotājiem, izplatītājiem un tirgotājiem, bet arī uz rūpnieciskajiem gala lietotājiem, proti, uzņēmumiem, kas etiķskābes anhidrīdu iepērk savām vajadzībām vai pārstrādei ES iekšienē.

3.2

Šādas rīcības mērķis ir vēl vairāk ierobežot etiķskābes anhidrīda esošo novirzīšanu vai mēģinājumus to veikt ES iekšienē, lai samazinātu šīs vielas nelikumīgu izmantošanu ārpus ES teritorijas un radītu lielāku tiesisko drošību uzņēmumiem, kas likumīgi darbojas ES teritorijā.

3.3

Tāpēc vielas, kas pašreiz Regulā (EK) Nr. 273/2004 klasificētas 2. kategorijā, tiek iedalītas divās grupās, attiecinot 2.a kategoriju vienīgi uz etiķskābes anhidrīdu un 2.b kategoriju uz pārējām četrām ķīmiskajām vielām, kuras šīs izmaiņas neietekmē. Izmaiņas neskar 1. kategorijas definīcijas par ķīmiskām vielām, kuru tirdzniecības apjoms ir mazāks un kuras kā visjutīgākie un visnozīmīgākie narkotiku prekursori tiek kontrolētas vēl stingrāk, un 3. kategoriju, kas attiecas uz ķīmiskajām vielām, kuras tiek ražotas masveidā un izmantotas daudzveidīgiem mērķiem.

3.4

Priekšlikumā paredzēts arī izveidot narkotisko vielu prekursoru Eiropas datubāzi, lai nodrošinātu efektīvāku datu iegūšanu par konfiscētiem un apstādinātiem sūtījumiem un lai uzturētu sarakstu, kurā apkopoti Eiropas Savienībā licencētie vai reģistrētie uzņēmēji un lietotāji, kas likumīgi ražo, tirgo vai izmanto narkotisko vielu prekursorus.

3.5

Priekšlikumā arī precizētas dažas esošās definīcijas, paredzēts mikrouzņēmumu atbrīvojums no reģistrācijas maksas, grozīti spēkā esošie nosacījumi par komitoloģiju atbilstoši jaunajiem Lisabonas līguma noteikumiem un atcelta prasība vadlīniju izstrādē ievērot oficiālu pieņemšanas procesu. Priekšlikumā arī precizētas dalībvalstu tiesības noteikt papildu pasākumus, lai gūtu informāciju un nepieciešamības gadījumā ieietu uzņēmēju biroja telpās, pamatojoties uz jebkādām aizdomām par nelikumīgiem pasūtījumiem saistībā ar neklasificētām vielām.

3.6

Priekšlikuma tiesiskais pamats ir Līguma par Eiropas Savienības darbību 114. pants, un tas, vismaz savā pašreizējā redakcijā, atbilst ES prasībām par subsidiaritāti un proporcionalitāti.

3.7

Regula stātos spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī, uzliktu saistības kopumā un būtu tieši piemērojama visās dalībvalstīs. Regulā paredzēts, ka kompetentās iestādes var izmantot līdz pat 18 mēnešiem ilgu pārejas periodu, lai izstrādātu nepieciešamās procedūras un lai atsevišķi gala lietotāji varētu veikt pirmreizējo reģistrāciju. Reģistrācijas procesu noteikumi visiem lietotājiem ir padarīti stingrāki, un tagad reģistrāciju iespējams atteikt gadījumā, ja kompetentajām iestādēm iesniegtā informācija tiek uzskatīta par nepietiekamu.

3.8

Priekšlikumam pievienots paskaidrojuma raksts un Komisijas darba dokuments (ietekmes novērtējums). Ir pieejams arī ietekmes novērtējuma kopsavilkums. Uzņēmējdarbības un rūpniecības ĢD un Nodokļu politikas un muitas savienības ĢD attiecīgajās tīmekļa vietnēs ir apkopota informācija par Kopienas tiesību aktu attīstību narkotisko vielu prekursoru uzraudzības un kontroles jomā ES iekšienē un starp ES un trešām valstīm, kā arī sniegtas saites uz visiem saistītajiem dokumentiem, ieinteresētajām pusēm un iesaistītajām organizācijām.

3.9

Komisijas ziņojumi par narkotisko vielu prekursoru apstādināšanu un konfiscēšanu, kas izstrādāti, pamatojoties uz dalībvalstu iesniegtajiem datiem par 2006.–2010. gadu, ir izskatāmo priekšlikumu pamatā un ir atrodami tīmekļa vietnēs. Papildu informācija sniegta Uzņēmējdarbības un rūpniecības ĢD prezentācijā, ko 2012. gada 16. decembrī sniedza Padomes muitas savienības darba grupā. Atsevišķi tika iesniegta arī Uzņēmējdarbības un rūpniecības ĢD un Nodokļu politikas un muitas savienības ĢD kopīgi publicēto "Vadlīniju uzņēmējiem” kopija, ko paredzēts ar dalībvalstu kompetento iestāžu starpniecību izplatīt vienīgi uzticamiem uzņēmumiem, kuri iesaistīti likumīgos ilgtermiņa darījumos ar klasificētām un neklasificētām vielām.

3.10

Citos ziņojumos, piemēram, Starptautiskās Narkotiku kontroles padomes (INCB) 2011. gada “Ziņojumā par prekursoriem un ķimikālijām, ko bieži lieto narkotisko un psihotropo vielu nelikumīgai izgatavošanai” un ASV Valsts departamenta 2012. gada “Starptautiskās narkotiku kontroles stratēģijas ziņojumā par ķīmisko vielu kontroli” sniegts plašāks pārskats no ārēja skatu punkta. Šobrīd, piemēram, ir pieņemts, ka Afganistānā nav likumīga pieprasījuma pēc etiķskābes anhidrīda un ka tādējādi jebkāds šīs vielas imports ir nelikumīgs. Saskaņā ar attiecīgo informāciju koalīcijas spēki ir konfiscējuši apmēram 20 tonnas no ievērojami lielākā šīs vielas apjoma, kas tika importēts 2011. gadā. Domājams, ka nelegālie sūtījumi galvenokārt nāk no Ķīnas, Dienvidkorejas, Eiropas, Centrālāzijas valstīm un Indijas. Bez šaubām, šajā jomā vēl ir daudz darāmā, un izšķiroši faktori ir cieša starptautiskā sadarbība un ilgā darbā iegūta abpusēja uzticēšanās.

4.   Vispārīgas piezīmes

4.1

EESK 2003. gada 26. februārī (1) sniedza savu atzinumu par Komisijas dokumentu COM(2002) 494 final, paužot pilnīgu atbalstu Komisijas priekšlikumiem par ierosinātajām pārbaudēm saistībā ar narkotisko vielu prekursoriem. Minētais tika atbilstoši ņemts vērā galīgajā versijā, proti, Regulā (EK) 273/2004, ko publicēja 2004. gada februārī (2).

4.2

EESK arī stingri atbalsta centienus mazināt narkotiku lietojumu gan ES teritorijā, gan ārpus tās, kā skaidri norādīts Komitejas 2012. gada maija atzinumā, kas izstrādāts, atbildot uz Komisijas paziņojumu “Stingrāka Eiropas reakcija uz narkotiku izraisītajām problēmām” (3). Tajā uzsvērta nepieciešamība nodrošināt līdzsvarotu pieeju gan attiecībā uz piedāvājumu, gan pieprasījumu. Piedāvājuma samazināšana, kura nevar būt pastāvīga, jāpapildina ar stingriem, mērķtiecīgiem un efektīviem sabiedrības veselības aprūpes politikas pasākumiem, jo īpaši profilakses pasākumiem, ES un valstu līmenī (LESD 168. panta 1. punkts). Svarīga nozīme būs dalībvalstu sadarbībai un paraugprakses piemēru apmaiņai. Politikai jābūt balstītai uz datiem un pierādījumiem — un nevis otrādi.

4.3

Tāpēc EESK stingri atbalsta pašreizējo priekšlikumu pastiprināt ES iekšējās tirdzniecības ar etiķskābes anhidrīdu uzraudzību un kontroli un īstenot papildu pasākumus narkotisko vielu prekursoru uzraudzības un kontroles vispārējam atbalstam, it sevišķi, izveidojot Eiropas datubāzi par licencētiem vai reģistrētiem uzņēmējiem vai lietotājiem, kas arī aptvertu dalībvalstu sniegto informāciju par tādu vielu apstādināšanu vai konfiscēšanu, kuras izmantotas nelikumīgiem mērķiem, jo īpaši narkotisko un psihotropo vielu ražošanai (pārsvarā ārpus ES teritorijas). Īpašu satraukumu rada nelielu etiķskābes anhidrīda apjomu novirzīšana heroīna ražošanai.

4.4

EESK arī pauž atzinību Komisijai un visām pārējām pusēm, kas bija iesaistītas spēkā esošo tiesību aktu īstenošanā un tai sekojošajos pārskatīšanas un konsultāciju procesos par ciešo un nepārtraukto sadarbību ar dalībvalstīm, reglamentējošajām iestādēm, tiesībaizsardzības iestādēm, ražotājiem, pārvadātājiem un gala lietotājiem, kā noteikts 1988. gada ANO Konvencijas 12. pantā. Pateicoties šai sadarbībai, tika izstrādāti mērķtiecīgi, konkrēti, labi pamatoti un izmaksu ziņā efektīvi priekšlikumi, kuriem skaidru atbalstu paudušas visas tieši iesaistītās puses un tāpēc, domājams, tie arī tiks īstenoti.

4.5

Šīs sadarbības rezultātā jau ir ievērojami samazinājies ES apstādināto vai konfiscēto narkotisko vielu prekursoru apjoms, un ir jācer, ka tas liecina par to, ka ES vairs netiek uzskatīta par “vieglu” mērķi. Tiek ziņots, ka īpaši sekmīga ir bijusi brīvprātīgi veiktā neklasificēto vielu uzraudzība. Lai cīnītos ar šādu inovatīvu, neatlaidīgu un lielu peļņu nesošu kriminālu darbību, svarīga ir elastība. Vismaz šajā jomā visām pusēm ir viens mērķis. To ir atzinušas visas iesaistītās puses, un tas, iespējams, varētu kalpot par paraugu izmaksu ziņā efektīviem ES tiesību aktiem citās jomās, kuras lielākā mērā ietekmē uzņēmējdarbību, darba ņēmējus un patērētājus.

4.6

Minētie tiesību akti efektīvi darbojas arī tāpēc, ka attiecīgie ražotāji, izplatītāji un gala lietotāji jau ir pakļauti virknei līdzīgu pārbaužu, ar kuru norisi tie ir pazīstami un kuras tiek veiktas saistībā ar radioaktīviem materiāliem, bioloģiskiem aģentiem, divējādi izmantojamām ķīmiskajām vielām un eksporta precēm, kurām nepieciešama iepriekšēja atļauja, u.c. Drīzumā tiks ierosināti jauni tiesību akti par sprāgstvielu prekursoriem. Taču ir nepieciešams visā visumā saglabāt šīs prasības un pēc iespējas saīsināt to vielu sarakstu, kurām nepieciešama reģistrācija un licences iegūšana. Tāpēc ir ticams, ka pašreizējais priekšlikums būs sekmīgs, sasniedzot tam diezgan šauri noteikto mērķi, proti, vēl vairāk samazināt jebkādu etiķskābes anhidrīdu novirzīšanu nelikumīgai izmantošanai tirdzniecībā, kas ES teritorijā notiek likumīgi; domājams, ka citas alternatīvas, kuras nav tik konkrētas un prasa vairāk darba, nespētu sasniegt iecerēto mērķi.

4.7

EESK arī piekrīt Komisijai, ka šis priekšlikums neietekmē nedz darba apstākļus rūpniecības nozarē, nedz arī vispārējās patērētāju tiesības, izņemot tādā ziņā, ka patērētāji kā privātpersonas tādējādi atbalsta ierobežotu heroīna un ar to saistīto produktu pieejamību Eiropā un ārpus tās. Taču būs grūti izmērīt to, vai šāds samazinājums patiešām būs novērojams. Šis priekšlikums tomēr nav atkarīgs no šāda izmaksu un ieguvumu novērtējuma un tāpēc būtu pēc iespējas ātrāk jāīsteno ierosinātajā veidā.

4.8

Visbeidzot, EESK pauž vēlmi sniegt ieguldījumu turpmākajās ES iniciatīvās šajā jomā un tāpēc aicina Komisiju pēc iespējas drīzāk ierosināt jaunus priekšlikumus, it sevišķi attiecībā uz psihotropajām vielām un pilnībā sintētiskām narkotiskajām vielām, kuras šobrīd pakāpeniski aizstāj tādas tradicionālās narkotikas kā heroīns, kā arī ienāk arvien jaunos tirgos.

5.   Īpašas piezīmes

5.1

EESK norāda, ka “uzņēmēja” un “lietotāja” definīcijas nav viennozīmīgi nošķiramas viena no otras (jo visu iesaistīto “uzņēmēju īpašumā” kādā brīdī būs “klasificētās vielas”). Tā kā viennozīmīgi ir nepieciešams norādīt uz šo atšķirību, 2. panta jaunā h) punkta pirmajā rindkopā pēc “juridiska persona” varētu pievienot frāzi “kura ir nevis uzņēmējs, bet gan”.

5.2

Būtiski ir arī norādīt, ka minētais attiecas konkrēti uz lietotājiem, kuri darbojas ES teritorijā. Pārdošana un/vai piegāde lietotājiem ārpus ES ir reglamentēta atsevišķos tiesību aktos. Lai nodrošinātu iekšējā tirgus pienācīgu darbību, dalībvalstīm savā starpā arī jāprecizē, kuros gadījumos ir nepieciešama uzņēmēja un lietotāja reģistrācija, proti, valstī, kurā uzņēmējs vai lietotājs darbojas vai kurā produkts (etiķskābes anhidrīds) tiek laists tirgū.

5.3

Reģistrācijas prasība, kas šobrīd attiecas arī uz gala lietotājiem, likumīgajā tirdzniecībā varētu radīt īslaicīgus traucējumus. Tos varētu samazināt līdz minimumam, ja 18 mēnešu garajā pārejas periodā uzņēmēji un izplatītāji īstenotu proaktīvu saziņas politiku, kurā, vēlams, tiktu izmantotas dalībvalstu kompetento iestāžu izstrādātas skaidras un atbilstoši formulētas vadlīnijas. Esošās “Vadlīnijas uzņēmējiem” ir lielisks šādas saziņas paraugs. Reģistrācijas procesa laikā būtu skaidri jāinformē par reģistrācijas mērķi un ieguvumiem, lai gala lietotāji un uzņēmēji apzinātos ar novirzīšanu saistītās iespējas un riskus un tādējādi sekmīgāk varētu palīdzēt to mazināt. Kompetentajām iestādēm jābūt vienlīdzīgām piekļuves tiesībām gan gala lietotāju, gan uzņēmēju biroja telpām.

5.4

EESK atbalsta Komisijas priekšlikumu atbrīvot mikrouzņēmumus no reģistrācijas maksas, jo ir ļoti svarīgi ne tikai nodrošināt, lai tiktu turpināta likumīgā tirdzniecība (mikrouzņēmumu un to darbinieku interesēs), bet arī lai tiktu izprasta pārbaužu nepieciešamība un tās tiktu īstenotas pēc iespējas plašāk. Ņemot vērā, ka nelikumīgiem mērķiem nepieciešamo vielu apjomi ir nelieli, iespējams, tieši mazie lietotāji ir pakļauti riskam pieņemt piedāvājumus, kurus tie, viņuprāt, nevar atļauties palaist garām. Tāpēc būtiska nozīme ir labai saziņai visās attiecīgajās valodās gan rakstiskā, gan elektroniskā formā ar nolūku veicināt prasību ievērošanu.

5.5

EESK norāda, ka ziņošanas un cita veida informācijas sniegšanas prasība attiecībā uz neklasificētām vielām balstās uz brīvprātības principu, proti, dalībvalstīm nav pienākuma ievērot ieteikto kārtību. Iekšējā tirgus aizsardzības ziņā tas, protams, nav ideāls risinājums, taču tas, iespējams, tomēr ir labāk nekā pievienot jau apzināto prioritāro prekursoru sarakstiem vēl lielāku skaitu vielu. Tādēļ visām iesaistītajām pusēm rūpīgi jāseko norisēm šajā jomā.

5.6

Visbeidzot, attiecībā uz ierosināto Eiropas datu bāzi, EESK atzinīgi vērtē priekšlikumu un noteikti mudina īstenot šo ieceri ar nosacījumu, ka tiek nodrošināti pietiekami līdzekļi, lai datu bāzi būtu iespējams ilgtermiņā atjaunināt un to varētu izmantot visas iesaistītās puses, kā arī tā nestu reālus rezultātus, nevis būtu vienīgi novecojušu un nepilnīgu datu apkopojums. Vienlīdz svarīga būs apkopoto datu kvalitāte un kvantitāte. Šai ziņā izšķiroša nozīme būs dalībvalstu tiesībsargājošo iestāžu nepārtrauktam atbalstam.

5.7

Pieeja datiem, saprotams, jāsniedz vienīgi tiem dalībniekiem, kuri ilgstoši ir nodarbojušies ar likumīgu tirdzniecību, — iespējams, tiem, kuri ir iekļauti datu bāzē. Noteikumiem par informāciju, ko sniedz uzņēmēji, izplatītāji un gala patērētāji, kā arī dalībvalstis, būtu jābūt maksimāli saskaņotiem, lai saglabātu iekšējo tirgu un pēc iespējas samazinātu izmaksas. Taču minētais nedrīkst būt pretrunā ar šā priekšlikuma galveno mērķi, proti, apzināt un ierobežot narkotisko vielu prekursoru nelikumīgu novirzīšanu, un, cerams, aizturēt vainīgos.

Briselē, 2013. gada 16. janvārī

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas priekšsēdētājs

Staffan NILSSON


(1)  OV C 95, 23.4.2003., 6. lpp.

(2)  OV L 47, 18.2.2004., 1. lpp.

(3)  COM(2011) 689 final, EESK atzinums: OV C 229, 31.7.2012., 85. lpp.


Top