Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012AE0494

    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums par tematu “Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvai, ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2006/126/EK attiecībā uz vadītāju apliecībām, kurās ietvertas vadītāju karšu funkcijas” COM(2011) 710 final — 2011/0327 (COD)

    OV C 143, 22.5.2012, p. 139–140 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    22.5.2012   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    C 143/139


    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums par tematu “Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvai, ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2006/126/EK attiecībā uz vadītāju apliecībām, kurās ietvertas vadītāju karšu funkcijas”

    COM(2011) 710 final — 2011/0327 (COD)

    2012/C 143/28

    Ziņotājs: SIMONS kgs

    Eiropas Parlaments 2011. gada 17. novembrī un Padome 2011. gada 14. decembrī saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 91. un 304. pantu nolēma konsultēties ar Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteju par tematu

    Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvai, ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2006/126/EK attiecībā uz vadītāju apliecībām, kurās ietvertas vadītāju karšu funkcijas

    COM(2011) 710 final — 2011/0327 (COD)

    Par Komitejas dokumenta sagatavošanu atbildīgā Transporta, enerģētikas, infrastruktūras un informācijas sabiedrības specializētā nodaļa savu atzinumu pieņēma 2012. gada 3. februārī.

    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja 478. plenārajā sesijā, kas notika 2012. gada 22. un 23. februārī (22. februāra sēdē), ar 122 balsīm par, 5 balsīm pret un 12 atturoties, pieņēma šo atzinumu.

    1.   Secinājumi un ieteikumi

    1.1.   Lai nodrošinātu regulējuma vienotu piemērošanu un novērstu, ka dalībvalstis to interpretē atšķirīgi, Komiteja iesaka pieņemt regulu, nevis direktīvu.

    1.2.   Komiteja ir gatava atbalstīt Komisijas priekšlikuma galamērķi, proti, apvienot autovadītāja apliecības un autovadītāja kartes funkcijas, lai tādējādi panāktu noteikumu par braukšanas laiku un atpūtas periodu stingrāku ievērošanu. Taču lai panāktu īstenojamu un efektīvu vienotu regulējumu, ir svarīgi savlaicīgi atrisināt vairākas problēmas, no kurām daļa uzskaitīta 4. punktā.

    1.3.   Ja šīs problēmas netiks atrisinātas, Komiteja iesaka veikt pētījumu par pašreiz spēkā esošā regulējuma atbilstīgumu šajā jomā un to grozīt, lai saglabātu dažādu paaudžu tahogrāfu funkcijas. Komiteja iesaka iesaistīt minētajā pētījumā sociālos partnerus, tahogrāfu ražotājus un kontroles iestādes.

    1.4.   Komiteja apšauba, ka administratīvo slogu varēs samazināt par EUR 100 miljoniem gadā, kā to paredz Komisija. Komiteja uzskata, ka šāds apgalvojums nopietni jāpamato. Komisijas sagatavotajā ietekmes novērtējumā nav pietiekami daudz elementu, kas to apstiprinātu.

    1.5.   Ja turpmāk autovadītāja kartes funkcijas būs iekļautas autovadītāja apliecībā, Komiteja iesaka noslēgt atbilstīgus līgumus ne tikai ar valstīm, kas parakstījušas Eiropas līgumu par transportlīdzekļu apkalpju darbu starptautiskajos autopārvadājumos (AETR), bet arī ar citām valstīm, lai panāktu izskatāmā regulējuma vienotu un taisnīgu piemērošanu un kontroli.

    1.6.   Komiteja uzskata, ka Komisijai vajadzētu skaidri norādīt, kā tā iecerējusi atrisināt 4. punktā minētās problēmas saistībā ar autovadītāja kartes funkciju iekļaušanu autovadītāja apliecībā, kurā paredzēta tikai viena elektroniska mikroshēma. Viens no iespējamiem risinājumiem, kas, protams, neatrisinās visas problēmas, varētu būt divu atsevišķu mikroshēmu iestrāde autovadītāja apliecībā.

    2.   Ievads

    2.1.   Komisija 2011. gada 11. novembrī publiskoja dokumentu “Priekšlikums direktīvai, ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2006/126/EK attiecībā uz vadītāju apliecībām, kurās ietvertas vadītāju karšu funkcijas” (COM(2011) 710 galīgā redakcija). Saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 91. un 304. pantu Eiropas Parlaments un Padome lūdza Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteju sagatavot atzinumu par šo tematu.

    2.2.   Komiteja pauž gandarījumu par šo atzinuma pieprasījumu, jo uzskata, ka izskatāmajam tematam ir svarīga nozīme, lai īstenotu efektīvākus sociālās jomas noteikumus pasažieru un kravas profesionālo autopārvadājumu jomā.

    2.3.   Izskatāmais Komisijas paziņojums papildina Komisijas priekšlikumu regulai, ar ko groza Padomes Regulu (EEK) Nr. 3821/85 par reģistrācijas kontrolierīcēm, ko izmanto autotransportā (tahogrāfu regula), un ar ko groza Regulu (EK) Nr. 561/2006 par autovadītāju braukšanas laiku un atpūtas periodu.

    2.4.   Komiteja 2011. gada 7. decembra plenārsesijā pieņēma atzinumu (1) par 2.3. punktā minētajiem dokumentiem. Tajā norādīts: “Komiteja ir gandarīta, ka Komisija paredz apvienot autovadītāja kartes un autovadītāja apliecības funkcijas. Tas uzlabotu drošību un samazinātu administratīvo slogu tiktāl, ciktāl tas praksē būtu iespējams.”

    2.5.   Komisijas priekšlikumā paredzēts autovadītāja kartes funkcijas iekļaut autovadītāja apliecībā. Pēc Komisijas domām, tas ierobežotu krāpšanas iespējas un ilgtermiņā samazinātu administratīvo slogu, jo priekšlikuma mērķis ir divu dokumentu vietā saņemt un izsniegt vienu vienīgu dokumentu. Komisija uzskata, ka tādējādi varēs ietaupīt ap EUR 100 miljoniem gadā.

    3.   Vispārīgas piezīmes

    3.1.   Komiteja atbalsta regulējuma vienādošanu, lai pēc iespējas novērstu pārpratumus regulējuma interpretācijā. Tā kā regulējums attiecībā uz autovadītāju apliecībām ir direktīva, Komisija arī šajā gadījumā izstrādājusi priekšlikumu direktīvai. Taču direktīva dod dalībvalstīm iespēju to interpretēt. Komiteja uzskata, ka vajadzētu sagatavot priekšlikumu regulai.

    3.2.   Komiteja atbalsta Komisijas priekšlikuma pamatmērķi – uzlabot sociālās jomas noteikumu piemērošanu autotransporta nozarē un samazināt krāpšanu un administratīvo slogu. Vienlaikus Komiteja uzskata, ka vispirms jāatrisina 4. punktā uzskaitītās problēmas.

    3.3.   Ietekmes novērtējumā Komisija norāda, ka administratīvo slogu varēs samazināt par aptuveni EUR 100 miljoniem gadā, taču Komiteja uzskata, ka autovadītāja kartes funkciju iekļaušana autovadītāja apliecībā pati par sevi negarantē šādu ietaupījumu. Abu dokumentu apvienošana automātiski nepalielina efektivitāti un nesamazina izmaksas.

    3.4.   Komiteja vēlas noskaidrot, vai Komisijas priekšlikums iekļaut autovadītāja kartes funkcijas autovadītāja apliecībā sniedz pietiekamas garantijas autovadītājiem, ja pārvadājumi vai kontrole tiek veikta valstī, kas nav AETR līgumslēdzēja valsts. Pirms jauna tiesību akta pieņemšanas jānoslēdz precīzi līgumi par noteikumu piemērošanu un kontroli ne tikai ar AETR līgumslēdzējām, bet arī citām valstīm.

    3.5.   Ja netiks rasts risinājums visām problēmām, kas saistītas ar Komisijas priekšlikumu un kuras uzskaitītas iepriekšējā un nākamajā atzinuma punktā, Komiteja iesaka veikt pētījumu par pašreiz spēkā esošā regulējuma atbilstīgumu šajā jomā un to grozīt, lai saglabātu dažādu paaudžu tahogrāfu funkcijas. Šķiet lietderīgi minētajā pētījumā iesaistīt visus ieinteresētos dalībniekus, t.i., sociālos partnerus, tahogrāfu ražotājus un kontroles iestādes.

    4.   Īpašas piezīmes

    4.1.   Komiteja uzskata, ka Komisija nav pietiekami skaidri norādījusi, kā tā iecerējusi atrisināt problēmas saistībā ar autovadītāja kartes funkciju iekļaušanu autovadītāja apliecībā, ja paredzēta tikai viena elektroniska mikroshēma.

    4.1.1.

    Viens no šādu problēmu piemēriem ir braukšanas laika un atpūtas perioda noteikumu pārkāpumi, kuru dēļ var tikt atņemta autovadītāja apliecība. Daudzos gadījumos šāda sankcija varētu būt nesamērīga.

    4.1.2.

    Autovadītāja kartes un autovadītāja apliecības elektroniskās mikroshēmas specifikācijas ir atšķirīgas. Vai tādēļ būs jāgroza arī tiesību akti par digitālajiem tahogrāfiem?

    4.1.3.

    Atšķiras arī noteikumi par autovadītāja kartes un autovadītāja apliecības atņemšanu. Šie noteikumi ietverti gan Eiropas, gan valstu tiesību aktos. Tādēļ tos būs grūti saskaņot.

    4.1.4.

    Dažās valstīs autovadītāja apliecību izmanto arī kā personas apliecību. Ja autovadītājs to izmanto kā personu apliecinošu dokumentu, tā jāizņem no reģistrācijas kontrolierīces. Taču autovadītāja karti ir aizliegts izņemt no reģistrācijas kontrolierīces, kad tā darbojas braukšanas laikā vai citas darbības laikā.

    4.1.5.

    Atsevišķās valstīs jau ieviesta sistēma, kurā autovadītāja profesionālās kvalifikācijas diploms apvienots ar autovadītāja apliecību. Kombinētās kartes funkcijas būs jāpaplašina, lai ietvertu tajās autovadītāja kartes funkcijas.

    4.1.6.

    Autovadītāja kartes un autovadītāja apliecības funkciju apvienošana var ietekmēt AETR. Pirms pieņem Komisijas priekšlikumu, jāveic minēto karšu analīze un apstrāde.

    4.1.7.

    Komisijas priekšlikumā paredzēts, ka autovadītāja kartes funkcijas jāiekļauj autovadītāja apliecības elektroniskajā mikroshēmā. Taču abu minēto dokumentu atšķirīgās specifikācijas var radīt problēmas. Komiteja varētu atbalstīt ideju par autovadītāja apliecību, kurā ietvertas divas elektroniskas mikroshēmas.

    Briselē, 2012. gada 22. februārī

    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas priekšsēdētājs

    Staffan NILSSON


    (1)  OV C 43, 15.2.2012, 79.–81. lpp.


    Top