EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012XC0229(03)

Pieteikuma publikācija saskaņā ar 6. panta 2. punktu Padomes Regulā (EK) Nr. 510/2006 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu un cilmes vietu nosaukumu aizsardzību

OV C 60, 29.2.2012, p. 16–19 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

29.2.2012   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 60/16


Pieteikuma publikācija saskaņā ar 6. panta 2. punktu Padomes Regulā (EK) Nr. 510/2006 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu un cilmes vietu nosaukumu aizsardzību

2012/C 60/11

Šī publikācija dod tiesības izteikt iebildumus pret pieteikumu atbilstīgi Padomes Regulas (EK) Nr. 510/2006 (1) 7. pantam. Komisijai jāsaņem paziņojumi par iebildumiem sešu mēnešu laikā no šīs publikācijas dienas.

VIENOTS DOKUMENTS

PADOMES REGULA (EK) Nr. 510/2006

“CORDEIRO MIRANDÊS”/“CANHONO MIRANDÊS”

EK Nr.: PT-PDO-0005-0787-12.08.2009

AĢIN ( ) ACVN ( X )

1.   Nosaukums:

“Cordeiro Mirandês”/“Canhono Mirandês”

2.   Dalībvalsts vai trešā valsts:

Portugāle

3.   Lauksaimniecības produkta vai pārtikas produkta apraksts:

3.1.   Produkta veids:

1.1. grupa:

svaiga gaļa (un subprodukti)

3.2.   Produkta apraksts, uz kuru attiecas nosaukums (1):

Ar nosaukumu “Cordeiro Mirandês” vai “Canhono Mirandês” apzīmē gaļu no šķirnes Churra Galega Mirandesa abu dzimumu aitām, kuras identificētas un reģistrētas šķirnes zootehniskajā reģistrā, nav vecākas par 4 mēnešiem, ir dzimušas un audzētas tradicionālā ekstensīvās saimniekošanas sistēmā; gaļa ir sadalīta un iepakota noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā un saskaņā ar specifikācijas noteikumiem.

Gaļu ar nosaukumu “Cordeiro Mirandês” vai “Canhono Mirandês” neatkarīgi no dzīvnieka vecuma nokaušanas brīdī laiž tirdzniecībā:

1)

kā liemeņus vai pusliemeņus;

2)

veselos vai sadalītos gabalos, iepriekš iesaiņotu.

Pēc sagriešanas ribiņu vidējam biezumam jābūt 2,5 cm.

Pateicoties ģeogrāfiskajā apgabalā piekoptajiem audzēšanas paņēmieniem, gaļai “Cordeiro Mirandês” vai “Canhono Mirandês” ir šādas īpašības.

a)

   Liemeņa svars. Liemeņus pēc svara iedala A, B vai C kategorijā:

b)

   Tauki. Tauki ir balti, mirdzoši un stingri, tauku slāņa biezums ir atkarīgs no liemeņa svara. Tauki neraso, pēc konsistences ir mīksti.

(c)

   Organoleptiskās īpašības. Gaļa ir sārta, ļoti mīksta, sulīga un garšīga, muskuļaudi ir nedaudz taukiem caurausti. Muskuļaudi ir stingri un diezgan sulīgi un mīksti. Dažādu kategoriju “Cordeiro Mirandês” vai “Canhono Mirandês” gaļa būtiski neatšķiras pēc sulīguma, stingruma, smaržas intensitātes un pieņemamības kopumā.

3.3.   Izejvielas (tikai pārstrādātiem produktiem):

Nepiemēro.

3.4.   Dzīvnieku barība (tikai dzīvnieku izcelsmes produktiem):

Barošana ir cieši saistīta ar “Cordeiro Mirandês” vai “Canhono Mirandês” liemeņu klasifikāciju. A kategorijā ietilpst tikai piena jēri, t. i., jēri, kas barojušies tikai ar mātes pienu. Kad jēri sasnieguši 3 nedēļu vecumu, tiem pakāpeniski sāk izēdināt cieto barību, un šos jērus (ganītus jērus) ieskaita B un C kategorijā, kas tie sasnieguši attiecīgo vecumu un svaru. Kad jēri sāk pastāvīgi ganīties un pārtikt no reģionā sastopamo sugu augiem, barību papildina ar labības graudiem, kviešu salmiem, zāles un auzu sienu, auzu, rudzu un kukurūzas barību, kas audzēta tajā pašā saimniecībā. Ja ar saimniecībā izaudzēto barību nepietiek vai ja rodas ārkārtas apstākļi (sausums, dabas katastrofas, ugunsgrēks, salna u. c.) barību bez daudzuma ierobežojuma var iegādāties no citām noteiktā ģeogrāfiskā apgabala saimniecībām. Iegādātās barības izmantošana ir atļauta ar šādiem nosacījumiem:

šāda barība nepārsniedz 50 % no dienas devas,

spēkbarība nepārsniedz 35 % no dienas devas un tās sastāvs atbilst specifikācijai,

šīs spēkbarības ražošana un izēdināšana dzīvniekiem tiek kontrolēta.

Dzīvniekus baro ar dabiskiem produktiem. Aizliegts izmantot produktus, kas var ietekmēt to augšanu un attīstību, piemēram, hormonus, antibiotikas, sulfonamīdus, anaboliskos steroīdus, kokcidiostatus un citas aizliegtas vielas.

3.5.   Īpaši ražošanas posmi, kas jāveic noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā:

Nosaukumu “Cordeiro Mirandês” vai “Canhono Mirandês” var piešķirt tikai gaļai, kas iegūta no dzīvniekiem, kuri dzimuši, baroti, audzēti un nokauti saimniecībās, kas atrodas noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā un ko reģistrējusi un apstiprinājusi attiecīga pārvaldības grupa.

Lai šādu atļauju saņemtu, jāievēro šādi kumulatīvi nosacījumi:

saimniecības atrodas ražošanas ģeogrāfiskajā apgabalā,

tirdzniecībā laižamie dzīvnieki ir pienācīgi identificēti un reģistrēti šķirnes Churra Galega Mirandesa zootehniskajos reģistros,

piekoptā lopkopības sistēma, proti, dzīvnieku barošana, masa un vecums nokaušanas brīdī atbilst specifikācijai,

ražotāji ievēro paredzētos ražošanas noteikumus un paredzēto kontroles un sertifikācijas kārtību,

ražotāji rakstiski apņemas ievērot specifikāciju noteikumus.

3.6.   Īpaši noteikumi griešanai, rīvēšanai, iepakošanai u. c.:

Nepiemēro.

3.7.   Īpaši noteikumi marķēšanai:

Neatkarīgi no gaļas realizācijas veida un papildus obligātajām norādēm, visiem gabaliem vai iepakojumiem jābūt pienācīgi identificētiem un marķētiem ar šādām norādēm:

“Cordeiro Mirandês – Denominação de Origem Protegida” vai “Canhono Mirandês – Denominação de Origem Protegida”,

produkta logotips,

Image Image

ražotāja nosaukums un adrese vai tās ražotāju grupas nosaukums un adrese, kas realizē produktu;

ES logotips (pēc iekļaušanas ES reģistrā),

dzīvnieka identifikācijas numurs,

sertifikācijas zīme,

liemeņa kategorija, t. i., A, B vai C,

nokaušanas datums un vieta,

adrese sūdzību iesniegšanai un informācijas pieprasīšanai.

Ražotāja vai produktu tirgojošās ražotāju apvienības nosaukumu un adresi nedrīkst aizstāt ne ar kādas citas struktūras nosaukumu arī tad, ja tā ir atbildīga par produktu.

Produkta pārdošanai lietoto nosaukumu “Cordeiro Mirandês DOP” vai “Canhono Mirandês DOP” nedrīkst papildināt ne ar kādu citu apzīmējumu vai norādi, ne arī ar izplatītāju vai kādām citām preču zīmēm.

4.   Precīza ģeogrāfiskā apgabala definīcija:

Gaļas “Cordeiro Mirandês DOP” vai “Canhono Mirandês DOP” ražošanas ģeogrāfiskais apgabals aptver distrikta Bragança konselas Miranda do Douro, Mogadouro un Vimioso.

5.   Saikne ar ģeogrāfisko apgabalu:

5.1.   Ģeogrāfiskā apgabala specifika:

Zemes reljefa morfoloģiskā daudzveidība, mēreni auglīgas un mazauglīgas augsnes, nelieli un sezonāli nevienmērīgi nokrišņi un dziļās ielejās plūstoši ūdeņi nosaka reģionā piekoptos saimniekošanas paņēmienus; lauksaimnieciskai izmantošanai te ir divas atšķirīgas, tomēr savstarpēji saistītas daļas: plakankalne un nogāzes. Nogāzēs audzē galvenokārt Vidusjūras reģionam tipiskās kultūras: vīnogulājus, olīvkokus, mandeļkokus; te mīt arī reģiona vietējie mazie atgremotājdzīvnieki. Plakankalnē plešas labības lauki un ganības, te atrodas dabiskas pļavas, ko vietējie iedzīvotāji dēvē par lankām, kur mīt vietējo sugu dzīvnieki, kas ganās arī labības rugājos un papuvēs. Plakankalnes bagātīgās ganības ir barības avots liellopiem un aitām, kas cīkstas par pieejamiem resursiem. Lielā daļā ganību ganās aitas, kas pārtiek no kultūraugiem un to rugājiem, no savvaļas zālaugiem, kuri aug nekultivētā zemē un papuvēs, kā arī no Mirandešas plakankalnē augošajiem pieticīgajiem krūmiem. Šķirnes nosaukums Churra Mirandesa pārņemts no ražošanas apgabala ģeogrāfiskā nosaukuma Planalto Mirandês (Mirandešas plakankalne). Pašlaik šķirni audzē Miranda do Douro, Vimioso un Mogadouro konselās. Šī aitu šķirne ir tikpat sena kā attiecīgā reģiona vēsture. Ķeltu iebrucēji sakrustoja tolaik Portugāles teritorijā mītošās aitas ar līdzi atvestajiem auniem. Tādējādi radās Chrurro šķirnes priekšteči, no kuriem veidojās pašreizējās Churro šķirnes aitas. Churra Galega Mirandesa šķirnes aitas ir ļoti izturīgas un labi pielāgojušās Mirandešas plakankalnes un Douro upes nogāžu ģeogrāfiskajiem un klimatiskajiem apstākļiem. Šķirnes morfoloģiskās un reproduktīvās pazīmes pašas par sevi apliecina, cik lieliski aitas pielāgojušās ģeogrāfiskā apgabala specifikai un ražošanas metodēm. Aitām ir īsas un spēcīgas kājas, piemērotas ilgai staigāšanai pa Mirandešas plakankalni; platās kājas un stiprie nagi liecina par pielāgošanos plakankalnes topogrāfijai. Aitas ir nelielas, ar mazām ausīm un biezu vilnu, kas tās pasargā no ziemas aukstuma. Šādos apstākļos Churra Galega Mirandesa šķirnes aitu audzēšana un dzīšana ganībās ir uzskatāma par ģimenes tradīciju un īpašu, ilgā laikā iemantotu zinātību. Aitu gana prasmi nosaka māka izdzīt ganāmpulku ganībās un atrast pareizo ganību ceļu. Bez tam šajā reģionā liela ekonomiska nozīme ir vilnas iegūšanai, kas ir vēl viens būtisks faktors par labu Mirandešas plakankalnes šķirnes aitu turēšanai. Aitas gaļa jau izsenis likta vietējo iedzīvotāju galdā. Tas nozīmē, ka reģiona iedzīvotāju zinātība attiecas arī uz to, kā sagriezt un apieties ar gaļu un kā sadalīt liemeni, kas savukārt gaļai piešķir tās īpašo garšu.

5.2.   Produkta specifika:

Produkta unikālās īpašības nosaka gan dzīvnieku šķirne, gan audzēšana un barošana. Dzīvnieki pārtiek no tradicionālas vietējās barības; tas padara gaļu īpaši maigu, sulīgu un mīkstu, nerasojošiem taukaudiem vienmērīgi cauraustu. Muskuļaudi ir stingri un vienmērīgi starpmuskuļu taukaudiem caurausti, kas gaļai piešķir ļoti specifiskas organoleptiskās īpašības, piemēram, sevišķu mīkstumu un sulīgumu. Cordeiro Mirandês vai Canhono Mirandês ribu gabala izcirtnis ir tipisks un unikāls. Ribu biezums ir vidēji 2,5 cm, kas dod lielu gaļas iznākumu no liemeņa un īpašu garšu, tāpēc Cordeiro Mirandês vai Canhono Mirandês gaļa patērētāju vidū ir ļoti iecienīta.

5.3.   Saikne starp ģeogrāfisko apgabalu un produkta kvalitāti vai īpašībām (ACVN) vai produkta īpašo kvalitāti, reputāciju vai citām īpašībām (AĢIN):

Gaļas Cordeiro Mirandês vai Canhono Mirandês ražošanas ģeogrāfiskais apgabals – Mirandešas plakankalne – ir šķirnes Churra Mirandesa aitu audzēšanas apgabala sirds. Pateicoties gaļas īpašajām fizikālajām un organoleptiskajām īpašībām produkts tirgū ir plaši pazīstams un iemantojis labu slavu. Gaļas Cordeiro Mirandês vai Canhono Mirandês ražošana ir nesaraujami saistīta ar apgabala augsnes un klimatiskajiem apstākļiem: tā kā augsnes ir nabadzīgas, bet klimats – sauss, apgabalā tiek ekstensīvi audzēta labība, pastāv dabiskas ganības un savvaļas augu sega, kas saistīta ar apgabalā augošajiem kokiem. Tāpēc dzīvnieki ganībās pārtiek no savvaļas zālaugiem, kas aug nekultivētās zemēs un papuvēs, kā arī no pieticīgās barības, ko tie gūst no Mirandešas plakankalnei raksturīgiem dažādiem krūmiem, piemēram, Cystisus multiflorum, Genista falcata, Cistus ladanifer un Lavandura pedinculata. No pļavu augiem var minēt Bromus comutatus, Festuca arandinácea, Gandina fragilis, Alopeaurus brachystachys, Vulpia bromoides, Lolium perenne. Sienu parasti iegūst dabiskās pļavās (bez cilvēka līdzdalības veidojusies pļavas augu sega), savukārt aitām izēdinātie salmi parasti ir kviešu vai auzu salmi. Aitas baro arī ar rudzu, kviešu un miežu graudiem vai miltiem. Šāds uzturs kombinācijā ar šķirnes īpašībām un ganīšanas paņēmieniem, kas tik labi zināmi vietējiem iedzīvotājiem, piešķir gaļai Cordeiro Mirandês vai Canhono Mirandês reģionā tik augsti vērtēto izskatu, mīkstumu un sulīgumu.

Atsauce uz specifikācijas publikāciju:

Regulas (EK) Nr. 510/2006 5. panta 7. punkts

http://www.gpp.pt/Valor/doc/CE_Cordeiro_Mirandes.pdf


(1)  OV L 93, 31.3.2006., 12. lpp.


Top