Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008XC0614(03)

    Komisijas Paziņojums par riska faktoru novērtēšanas rezultātiem un riska samazināšanas stratēģijām šādām vielām: kadmijs, kadmija oksīds (Dokuments attiecas uz EEZ)

    OV C 149, 14.6.2008, p. 6–13 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    14.6.2008   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    C 149/6


    Komisijas Paziņojums par riska faktoru novērtēšanas rezultātiem un riska samazināšanas stratēģijām šādām vielām: kadmijs, kadmija oksīds

    (Dokuments attiecas uz EEZ)

    (2008/C 149/03)

    Padomes 1993. gada 23. marta Regulā (EEK) Nr. 793/93 par esošo vielu riska faktoru novērtējumu un kontroli (1) paredzēti noteikumi par datu paziņošanu, prioritāšu noteikšanu, riska faktoru novērtēšanu un, vajadzības gadījumos, stratēģiju izstrādāšanu esošo vielu bīstamības riska samazināšanai.

    Ņemot vērā Regulu (EEK) Nr. 793/93, novērtēšanai saskaņā ar Komisijas Regulu (EK) Nr. 143/97 (2) attiecīgi par prioritāro vielu trešo sarakstu, kā paredzēts Regulā (EEK) Nr. 793/93, par prioritārām identificētas šādas vielas:

    kadmijs,

    kadmija oksīds.

    Ziņotāja dalībvalsts, kas izraudzīta saskaņā ar minētajām regulām, atbilstīgi Komisijas 1994. gada 28. jūnija Regulai (EK) Nr. 1488/94, ar ko nosaka principus esošo vielu riska faktoru novērtēšanai attiecībā uz cilvēkiem un vidi (3), ir novērtējusi riska faktorus saistībā ar šo vielu kaitīgumu cilvēkiem un videi, kā arī piedāvājusi stratēģiju risku samazināšanai saskaņā ar Regulu (EEK) Nr. 793/93.

    Notikušas apspriedes ar Toksikoloģijas, ekotoksikoloģijas un vides zinātnisko komiteju (SCTEE), un tā ir sniegusi atzinumus par ziņotāju veikto riska novērtējumu. Šie atzinumi atrodami minētās zinātniskās komitejas tīmekļa vietnē.

    Riska novērtēšanas rezultāti un riska samazināšanas ieteicamās stratēģijas, kā paredzēts 11. panta 2. punktā Regulā (EEK) Nr. 793/93, jāpieņem Kopienas līmenī, un Komisijai tās jāpublicē. Šajā paziņojumā un attiecīgajā Komisijas ieteikumā 2008/446/EK (4) sniegti riska faktoru novērtēšanas rezultāti (5), kā arī stratēģijas, kā ierobežot iepriekšminēto vielu bīstamības risku.

    Šajā paziņojumā sniegtie riska faktoru novērtēšanas rezultāti un riska samazināšanas stratēģijas saskan ar atzinumu, ko sniegusi komiteja, kas izveidota, ievērojot Regulas (EEK) Nr. 793/93 15. panta 1. punktu.


    (1)  OV L 84, 5.4.1993., 1. lpp.

    (2)  OV L 25, 28.1.1997., 13. lpp.

    (3)  OV L 161, 29.6.1994., 3. lpp.

    (4)  OV L 156, 14.6.2008.

    (5)  Riska faktoru novērtēšanas ziņojuma pilns teksts un kopsavilkums atrodams Eiropas Ķīmisko vielu biroja tīmekļa vietnē internetā:

    http://ecb.jrc.it/existing-substances/


    PIELIKUMS

    1. DAĻA

    CAS-Nr. 7440-43-9

     

    EINECS nosaukums: 231-152-8

    Einecs nosaukums:

    kadmijs

    IUPAC nosaukums:

    kadmijs

    Ziņotāja dalībvalsts:

    Beļģija

    Klasifikācija (1):

    2. kateg. Kanc.; R45

    3. kateg. Mutagen.; R68

    3. kateg. Repr.; R62-63

    T; R48/23/25

    T+; R26

    N; R50-53

    Riska novērtējuma pamatā ir pašreizējā prakse, kas attiecas uz Eiropas Kopienā ražotas vai tajā importētas vielas aprites ciklu, kā aprakstīts pilnajā riska novērtējuma ziņojumā, ko Komisijai nosūtījusi ziņotāja dalībvalsts (2).

    Riska novērtējumā, pamatojoties uz pieejamo informāciju, konstatēts, ka Eiropas Savienībā šo vielu galvenokārt izmanto niķeļa kadmija bateriju ražošanā un kā izejvielu daudziem dažādiem kadmija savienojumiem (galvenokārt pigmentiem un stabilizatoriem). To arī izmanto pārklājumos un virsmu apstrādē (pārklājumi), kā arī sakausējumos. Tā kā kadmijs var būt piemaisījumu veidā, var rasties kaitīga iedarbība, veicot vairākas darbības ar krāsaino un melno metālu materiāliem (u.c. liešana, kausēšana un pārkausēšana). Ražošanas vietās, kur ražo vai izmanto kadmiju, strādājošie (galvenokārt ieelpojot) var tikt pakļauti tādu metāliska kadmija putekļu, un/vai kadmija oksīda izgarojumu kaitīgai iedarbībai, kuri veidojas metālu termiskajā apstrādē. Iespējama iedarbība caur ādu, ja notiek saskare ar metālisku kadmiju saturošu pulveri/putekļiem vai iekārtu apkopes laikā.

    Iedzīvotāji, kas profesionāli nav saistīti ar kadmija nozari, uzņem kadmiju (kadmijs vispār, ne tikai metālisks kadmijs) galvenokārt, lietojot ar kadmiju kontaminētu pārtiku. Vēl būtisks kadmija papildu uzņemšanas avots caur elpošanas ceļiem ir tabakas smēķēšana.

    Kadmija iedarbība uz vidi ir aprēķināta, pamatojoties uz visām pašreiz zināmajām kadmija antropogēnajām emisijām, t.i., kadmija emisijas, ko rada kadmija/kadmija oksīda ražotāji un pārstrādātāji, un kadmija emisijas no tādiem difūzajiem avotiem kā mēslošanas līdzekļi, tērauda ražošana, kurināšana ar naftas produktiem un akmeņoglēm, transports, atkritumu sadedzināšana, atkritumu poligoni u.c. Novērtējuma par vielas lokālo iedarbību pamatā ir emisijas, ko rada kadmija/kadmija oksīda ražotāji un pārstrādātāji, un tajā iekļauta reģionā prognozējamā koncentrācija vidē. Novērtējumā par iedarbību reģionālā un kontinenta līmenī ir visas kadmija antropogēnās emisijas, tostarp difūzās emisijas, un atspoguļota difūzo emisiju sasniegtā koncentrācija pēc 60 gadiem. Faktiskajās kadmija koncentrācijās vidē (koncentrācijas vidē) ietilpst arī kadmija dabīgā fona koncentrācija (ģeoloģiskā izcelsme vai dabīgos procesos) un kadmijs, kas nonācis vidē cilvēka darbības rezultātā (vēsturiski izveidojies piesārņojums).

    RISKA NOVĒRTĒJUMS

    A.   Cilvēka veselība

    Nav veikti pietiekami plaši izmēģinājumi par vielas iespējamo neirotoksisko iedarbību, jo īpaši uz smadzeņu attīstību. Lai precīzāk noteiktu vielas iedarbības veidu, kaitīgās iedarbības raksturojumu un rīcības mehānismu saistībā ar neirotoksicitāti, vajadzīga sīkāka informācija par epidemioloģisko situāciju un eksperimentālo pētījumu rezultāti. Turklāt viela ir identificēta kā kancerogēna visās devās, arī tādās devās, kas mazākas par nenovērojamās kaitīgās iedarbības līmeni, kad parasti ir vajadzīgi kontroles pasākumi, kas paliek nemainīgi, arī iegūstot vairāk informācijas.

    Riska novērtējuma secinājums attiecībā uz

    STRĀDĀJOŠIEM

    ir tāds, ka vajadzīgi īpaši riska ierobežošanas pasākumi. Šāds secinājums ir izdarīts, jo:

    ir bažas par akūtu toksicitāti kā kaitīgas iedarbības sekām ieelpojot, kā minēts scenārijos par kadmija ražošanu, sakausējumiem, lodēšanu ar cietlodi un mīkstlodi, un metināšanu;

    ir bažas par ietekmi uz auglību un reproduktīvajiem orgāniem kā kaitīgas iedarbības sekām ieelpojot, kā minēts scenārijos par metāliska kadmija ražošanu, bateriju ražošanu un pārstrādi, pigmentu ražošanu, sakausējumiem un lodēšanu ar cietlodi;

    ir bažas par elpošanas orgānu kairinājumu, nieru un kaulu sistēmas hronisku toksicitāti, genotoksicitāti un kancerogenitāti kā kaitīgas iedarbības sekām ieelpojot vielu rūpnieciskās lietošanas laikā, jo viela ir kancerogēna visās devās.

    Riska novērtējuma secinājums attiecībā uz

    PATĒRĒTĀJIEM

    ir tāds, ka vajadzīgi īpaši riska ierobežošanas pasākumi. Šāds secinājums ir izdarīts, jo:

    ir bažas par akūtu iedarbību uz elpošanas orgāniem kā kaitīgas iedarbības sekām ieelpojot, kas rodas, izmantojot kadmiju saturošus lodēšanas materiālus (piemēram, lietojumi sadzīvē);

    viela ir kancerogēna visās devās, un ir bažas par genotoksicitāti un kancerogenitāti neatkarīgi no ietekmes veida, kas rodas valkājot (importētus) juvelierizstrādājumus un/vai izmantojot kadmiju saturošus lodēšanas materiālus (piemēram, lietojumi sadzīvē).

    Riska novērtējuma secinājums attiecībā uz

    CILVĒKIEM, KURI PAKĻAUTI IEDARBĪBAI AR VIDES STARPNIECĪBU,

    ir tāds, ka vajadzīgi īpaši riska ierobežošanas pasākumi. Šāds secinājums ir izdarīts, jo:

    ir bažas par toksicitāti elpošanas orgāniem kā sekas ietekmei (galvenokārt ieelpojot), kas var rasties punktveida emisijas avotu tuvumā;

    ir bažas par nieru un kaulu sistēmas hronisku toksicitāti kā sekas kaitīgai iedarbībai uz vidi, kas var rasties pieaugušajiem, kuri smēķē vai/un kuriem ir nepietiekams dzelzs saturs organismā, vai/un kuri dzīvo punktveida emisijas avotu tuvumā;

    ir bažas par genotoksicitāti un kancerogenitāti kā sekas kaitīgai iedarbībai uz vidi pēc visiem kaitīgās iedarbības scenārijiem, jo viela ir kancerogēna visās devās.

    Riska novērtējuma secinājums attiecībā uz

    CILVĒKA VESELĪBU (fizikāli ķīmiskajām īpašībām)

    ir tāds, ka patlaban nav vajadzīga papildu informācija un/vai testēšana, vai riska samazināšanas pasākumi ārpus tiem, ko jau izmanto. Šā secinājuma pamatā ir tas, ka, ņemot vērā kontroles līmeni ražošanā un izmantošanā, ar vielas fizikāli ķīmiskajām īpašībām saistītie riski ir nelieli.

    B.   Vide

    Riska novērtējuma secinājums attiecībā uz

    ŪDENS EKOSISTĒMU, TOSTARP SEDIMENTIEM,

    ir tāds, ka vajadzīgi īpaši riska ierobežošanas pasākumi. Šāds secinājums ir izdarīts, jo

    ir bažas par lokālo ūdens ekosistēmu piecās kadmija ražošanas (metālisks kadmijs: viena ražošanas vieta) vai kadmija pārstrādes (divas pigmentu ražošanas vietas, pārklājumi un sakausējumi) vietās/scenārijos;

    ir bažas par vietējo ūdens ekosistēmu vienā pārstrādes vietā;

    ir bažas par atkritumu poligonu, no kura infiltrāts ar kadmija koncentrāciju 50 μg/L nonāk tieši virszemes ūdeņos;

    ir bažas par ūdeņiem Apvienotajā Karalistē un Valonijas reģionā Beļģijā, jo veikto kadmija vidējās koncentrācijas mērījumu reģiona upēs un ezeros procentile ir 90;

    ir bažas par sedimentos dzīvojošiem organismiem saistībā ar kadmija pārklājumu un kadmija sakausējumu nozari;

    ir bažas par sedimentos dzīvojošajiem organismiem četrās ražošanas vietās (viena metāliska kadmija ražošanas vieta, divas kadmija pigmenta ražošanas vietas un viena kadmija pārstrādes vieta) un četros cieto atkritumu apsaimniekošanas scenārijos (1 cieto sadzīves atkritumu sadedzināšanas vieta, 3 atkritumu poligoni), ja no gaistošo skābo sulfīdu datubāzes bioloģiskās pieejamības korekcijai izmantoja zemāko starp ES reģioniem (dati no Vācijas par triju upju sistēmām) aprēķināto procentili — 10.

    Riska novērtējuma secinājums attiecībā uz

    SAUSZEMES EKOSISTĒMU

    ir tāds, ka vajadzīgi īpaši riska ierobežošanas pasākumi. Šāds secinājums ir izdarīts, jo

    ir bažas par kadmija pārklājumu un sakausējumu ražošanas vietām;

    ir bažas par vienu reģionu (Apvienotā Karaliste), jo veikto kadmija vidējās koncentrācijas mērījumu reģiona upēs un ezeros procentile ir 90;

    Riska novērtējuma secinājums attiecībā uz

    ATMOSFĒRU

    Secinājums nav izdarīts, jo

    Nav veikts atmosfēras risku raksturojums.

    Riska novērtējuma secinājums attiecībā uz

    MIKROORGANISMIEM NOTEKŪDEŅU ATTĪRĪŠANAS IEKĀRTĀS

    ir tāds, ka jāveic īpaši riska ierobežošanas pasākumi. Šāds secinājums ir izdarīts, jo:

    ir bažas par pārklājumu un sakausējumu nozares ietekmi uz vietējām un centrālajām notekūdeņu attīrīšanas iekārtām;

    ir bažas par mikroorganismiem notekūdeņu attīrīšanas iekārtās, jo viens niķeļa kadmija bateriju pārstrādes uzņēmums ražošanas notekūdeņus novada uz centrālajām attīrīšanas iekārtām, kas atrodas ārpus uzņēmuma teritorijas.

    Riska novērtējuma secinājums attiecībā uz

    SEKUNDĀRU SAINDĒŠANOS

    ir tāds, ka jāveic īpaši riska ierobežošanas pasākumi. Secinājums ir izdarīts, jo:

    ir bažas par vienu reģionu (Apvienotā Karaliste), jo veikto kadmija vidējās koncentrācijas mērījumu reģiona upēs un ezeros procentile ir 90.

    RISKA IEROBEŽOŠANAS STRATĒĢIJA

    STRĀDĀJOŠIEM

    Vispāratzīts, ka patlaban Kopienas līmenī spēkā esošie tiesību akti, kas attiecas uz strādājošo aizsardzību, jo īpaši Padomes Direktīva 2004/37/EK (3) (direktīva par kancerogēniem un mutagēniem), nodrošina pietiekamu tiesisku regulējumu vielas radītā riska ierobežošanai vajadzīgajā apjomā, un tas ir jāizmanto.

    Šā regulējuma satvarā ir ieteicams:

    noteikt Kopienas līmenī kadmija arodekspozīcijas robežvērtības un kadmija satura robežvērtību bioloģiskos objektos saskaņā ar Direktīvu 98/24/EK (4) vai vajadzības gadījumā ar Direktīvu 2004/37/EK.

    PATĒRĒTĀJIEM

    ņemt vērā tirgū laišanas un lietošanas ierobežojumus Kopienas līmenī, kas noteikti Padomes Direktīvā 76/769/EEK (5) (tirgū laišanas un izmantošanas ierobežojumu direktīva), attiecībā uz kadmiju saturošiem lodēšanas materiāliem, kā arī juvelierizstrādājumiem, kas nonāk saskarē ar ādu.

    CILVĒKIEM, KURI PAKĻAUTI IEDARBĪBAI AR VIDES STARPNIECĪBU,

    apsvērt iespēju pārskatīt kadmija satura ierobežojumus pārtikā, kas noteikts Regulā 1881/2006/EK par konkrētu piesārņotāju maksimāli pieļaujamo koncentrāciju pārtikas produktos (6);

    apsvērt iespēju noteikt kadmija pieļaujamo saturu tabakas maisījumos/lapās saskaņā ar Padomes Direktīvu 2001/37/EK (tabakas izstrādājumu direktīva) (7).

    apsvērt iespēju Kopienas līmenī noteikt maksimāli pieļaujamo kadmija koncentrāciju mēslošanas līdzekļos, ievērojot vides apstākļu dažādību Kopienā.

    2. DAĻA

    CAS-Nr.1306-19-0

     

    EINECS nosaukums: 215-146-2

    Molekulformula:

    CdO

    Einecs nosaukums:

    kadmija oksīds

    IUPAC nosaukums:

    kadmija oksīds

    Ziņotāja dalībvalsts:

    Beļģija

    Klasifikācija (8):

    2.kat.; Kancer.; R45

    3.kat.; R68

    3.kat; R62-63

    T; R48/23/25

    T+; R26

    T+; R26

    N; R50-53

    Riska novērtējuma pamatā ir pašreizējā prakse, kas attiecas uz Eiropas Kopienā ražotas vai tajā importētas vielas aprites ciklu, kā aprakstīts pilnajā riska novērtējuma ziņojumā, ko Komisijai nosūtījusi ziņotāja dalībvalsts.

    Riska novērtējumā, pamatojoties uz pieejamo informāciju, konstatēts, ka Eiropas Savienībā šo vielu galvenokārt izmanto gan niķeļa kadmija bateriju ražošanā, gan kā izejvielu daudziem dažādiem kadmija savienojumiem un galvenokārt pigmentiem un stabilizatoriem. Tā kā kadmija oksīdu var būt arī piemaisījumu veidā, var rasties kaitīga iedarbība, veicot vairākas darbības ar krāsaino un melno metālu materiāliem (u.c. liešana, kausēšana un pārkausēšana). Ražošanas vietās, kur ražo vai izmanto kadmija oksīdu, strādājošie var tikt pakļauti putekļu vai izgarojumu kaitīgai iedarbībai, tos ieelpojot. Iespējama iedarbība caur ādu, ja notiek saskare ar kadmija oksīdu saturošu pulveri/putekļiem vai iekārtu apkopes laikā. Iedzīvotāji, kas profesionāli nav saistīti ar kadmija nozari, uzņem kadmiju (kadmijs vispār, ne tikai kadmija oksīds) galvenokārt, lietojot ar kadmiju kontaminētu pārtiku. Vēl būtisks kadmija (galvenokārt kadmija oksīda) papildu uzņemšanas avots caur elpošanas ceļiem ir tabakas smēķēšana.

    Kadmija iedarbība uz vidi ir aprēķināta, pamatojoties uz visām pašreiz zināmajām kadmija antropogēnajām emisijām, t.i., kadmija emisijas, ko rada kadmija/kadmija oksīda ražotāji un pārstrādātāji, un kadmija emisijas no tādiem difūzajiem avotiem kā mēslošanas līdzekļi, tērauda ražošana, kurināšana ar naftas produktiem un akmeņoglēm, transports, atkritumu sadedzināšana, atkritumu poligoni u.c. Novērtējuma par vielas lokālo iedarbību pamatā ir emisijas, ko rada kadmija/kadmija oksīda ražotāji un pārstrādātāji, un tajā iekļauta reģionā prognozējamā koncentrācija vidē. Novērtējumā par iedarbību reģionālā un kontinenta līmenī ir visas kadmija antropogēnās emisijas, tostarp difūzās emisijas, un atspoguļota difūzo emisiju sasniegtā koncentrācija pēc 60 gadiem. Faktiskajās kadmija koncentrācijās vidē (koncentrācijas vidē) ietilpst arī kadmija dabīgā fona koncentrācija (ģeoloģiskā izcelsme vai dabīgi procesi) un kadmijs, kas nonācis vidē cilvēka darbības rezultātā (vēsturiski izveidojies piesārņojums).

    RISKA NOVĒRTĒJUMS

    A.   Cilvēka veselība

    Nav veikti pietiekami plaši izmēģinājumi par vielas iespējamo neirotoksisko iedarbību, jo īpaši uz smadzeņu attīstību. Lai precīzāk noteiktu vielas iedarbības veidu, kaitīgās iedarbības raksturojumu un rīcības mehānismu saistībā ar neirotoksicitāti, vajadzīga sīkāka informācija par epidemioloģisko situāciju un eksperimentālo pētījumu rezultāti. Turklāt viela ir identificēta kā kancerogēna visās devās, arī tādās devās, kas mazākas par nenovērojamās kaitīgās iedarbības līmeni, kad parasti ir vajadzīgi kontroles pasākumi, kas paliek nemainīgi, arī iegūstot vairāk informācijas.

    Riska novērtējuma secinājums attiecībā uz

    STRĀDĀJOŠAJIEM

    ir tāds, ka vajadzīgi īpaši riska ierobežošanas pasākumi. Šāds secinājums ir izdarīts, jo:

    ir bažas par akūtu toksicitāti kā kaitīgas iedarbības sekām ieelpojot, kas saistīta ar kadmija oksīda ražošanu;

    ir bažas par ietekmi uz auglību un reproduktīvajiem orgāniem kā kaitīgas iedarbības sekām ieelpojot, kas saistīta ar kadmija oksīda ražošanu, bateriju ražošanu un pārstrādi, un pigmentu ražošanu;

    ir bažas par elpošanas orgānu kairinājumu, nieru un kaulu sistēmas hronisku toksicitāti, genotoksicitāti un kancerogenitāti kā kaitīgas iedarbības sekām ieelpojot vielu rūpnieciskās lietošanas laikā, jo viela ir kancerogēna visās devās.

    Riska novērtējuma secinājums attiecībā uz

    PATĒRĒTĀJIEM

    ir tāds, ka patlaban nav vajadzīga papildu informācija un/vai testēšana, vai riska samazināšanas pasākumi ārpus tiem, ko jau izmanto. Šāds secinājums ir izdarīts, jo:

    izskatot scenārijus riska novērtējumā, konstatēts, ka kadmija oksīdu izmanto tikai niķeļa kadmija bateriju ražošanā, un šādā gadījumā kaitīgas ietekmes uz patērētājiem nav, vai tā ir niecīga.

    Riska novērtējuma secinājums attiecībā uz

    CILVĒKIEM, KURI PAKĻAUTI IEDARBĪBAI AR VIDES STARPNIECĪBU,

    ir tāds, ka vajadzīgi īpaši riska ierobežošanas pasākumi. Secinājums ir izdarīts, jo:

    ir bažas par toksicitāti elpošanas orgāniem kā sekas ietekmei (galvenokārt ieelpojot), kas var rasties punktveida emisijas avotu tuvumā;

    ir bažas par nieru un kaulu sistēmas hronisku toksicitāti kā kaitīgas iedarbības uz vidi sekas, kas var rasties pieaugušajiem, kuri smēķē vai/un kuriem ir nepietiekams dzelzs saturs organismā, un/vai kuri dzīvo punktveida emisijas avotu tuvumā;

    ir bažas par genotoksicitāti un kancerogenitāti kā sekas kaitīgai iedarbībai uz vidi pēc visiem kaitīgās iedarbības scenārijiem, jo viela ir kancerogēna visās devās.

    Riska novērtējuma secinājums attiecībā uz

    CILVĒKA VESELĪBU (fizikāli ķīmiskajām īpašībām)

    ir tāds, ka patlaban nav vajadzīga papildu informācija un/vai testēšana, vai riska samazināšanas pasākumi ārpus tiem, ko jau izmanto.

    Šāds secinājums ir izdarīts, jo:

    ņemot vērā kontroles līmeni ražošanā un izmantošanā, ar vielas fizikāli ķīmiskajām īpašībām saistītie riski ir nelieli.

    B.   Vide

    Riska novērtējuma secinājums attiecībā uz

    ŪDENS EKOSISTĒMU, TOSTARP SEDIMENTIEM,

    ir tāds, ka vajadzīgi īpaši riska ierobežošanas pasākumi. Secinājums ir izdarīts, jo:

    ir bažas par lokālo ūdens ekosistēmu piecās kadmija ražošanas (metālisks kadmijs: viena ražošanas vieta) vai kadmija pārstrādes (divas pigmentu ražošanas vietas, pārklājumi un sakausējumi) vietās/scenārijos;

    ir bažas par vietējo ūdens ekosistēmu vienā pārstrādes vietā;

    ir bažas par atkritumu poligonu, no kura infiltrāts ar kadmija koncentrāciju 50 μg/L nonāk tieši virszemes ūdeņos;

    ir bažas par ūdeņiem Apvienotajā Karalistē un Valonijas reģionā Beļģijā, jo veikto kadmija vidējās koncentrācijas mērījumu reģiona upēs un ezeros procentile ir 90;

    ir bažas par sedimentos dzīvojošiem organismiem saistībā ar kadmija pārklājumu un kadmija sakausējumu nozari;

    ir bažas par sedimentos dzīvojošajiem organismiem četrās ražošanas vietās (viena metāliska kadmija ražošanas vieta, divas kadmija pigmenta ražošanas vietas un viena kadmija pārstrādes vieta) un četros cieto atkritumu apsaimniekošanas scenārijos (1 cieto sadzīves atkritumu sadedzināšanas vieta, 3 atkritumu poligoni), ja no gaistošo skābo sulfīdu datubāzes bioloģiskās pieejamības korekcijai izmantoja zemāko starp ES reģioniem (dati no Vācijas par triju upju sistēmām) aprēķināto procentili — 10.

    Riska novērtējuma secinājums attiecībā uz

    SAUSZEMES EKOSISTĒMU

    ir tāds, ka vajadzīgi īpaši riska ierobežošanas pasākumi. Šāds secinājums ir izdarīts, jo:

    ir bažas par kadmija pārklājumu un sakausējumu ražošanas vietām;

    ir bažas par vienu reģionu (Apvienotā Karaliste), jo veikto kadmija vidējās koncentrācijas mērījumu reģiona augsnēs procentile ir 90.

    Riska novērtējuma secinājums attiecībā uz

    ATMOSFĒRU

    Secinājums nav izdarīts, jo nav veikts atmosfēras risku raksturojums.

    Riska novērtējuma secinājums attiecībā uz

    MIKROORGANISMIEM NOTEKŪDEŅU ATTĪRĪŠANAS IEKĀRTĀS

    ir tāds, ka jāveic īpaši riska ierobežošanas pasākumi. Šāds secinājums ir izdarīts, jo:

    ir bažas par pārklājumu un sakausējumu nozares ietekmi uz vietējām un centrālajām notekūdeņu attīrīšanas iekārtām;

    ir bažas par mikroorganismiem notekūdeņu attīrīšanas iekārtās, jo viens niķeļa kadmija bateriju pārstrādes uzņēmums ražošanas notekūdeņus novada uz centrālajām attīrīšanas iekārtām, kas atrodas ārpus uzņēmuma teritorijas.

    Riska novērtējuma secinājums attiecībā uz

    SEKUNDĀRU SAINDĒŠANOS

    ir tāds, ka jāveic īpaši riska ierobežošanas pasākumi. Šāds secinājums ir izdarīts, jo:

    ir bažas par vienu reģionu (Apvienotā Karaliste), jo veikto kadmija vidējās koncentrācijas mērījumu reģiona augsnēs procentile ir 90.

    RISKA IEROBEŽOŠANAS STRATĒĢIJA

    STRĀDĀJOŠIEM

    Vispāratzīts, ka patlaban Kopienas līmenī spēkā esošie tiesību akti, kas attiecas uz strādājošo aizsardzību, jo īpaši Padomes Direktīva 2004/37/EK (3) (direktīva par kancerogēniem un mutagēniem), nodrošina pietiekamu tiesisku regulējumu vielas radītā riska ierobežošanai vajadzīgajā apjomā, un tas ir jāizmanto.

    Šā regulējuma satvarā ir ieteicams:

    noteikt Kopienas līmenī kadmija arodekspozīcijas robežvērtības un kadmija satura robežvērtību bioloģiskos objektos saskaņā ar Direktīvu 98/24/EK (4) vai vajadzības gadījumā ar Direktīvu 2004/37/EK.

    CILVĒKIEM, KURI PAKĻAUTI IEDARBĪBAI AR VIDES STARPNIECĪBU,

    apsvērt iespēju pārskatīt kadmija oksīda ierobežoto saturu pārtikā, kas noteikts Regulā 1881/2006/EK par konkrētu piesārņotāju maksimāli pieļaujamo koncentrāciju pārtikas produktos (6);

    apsvērt iespēju noteikt kadmija pieļaujamo saturu tabakas maisījumos/lapās saskaņā ar Padomes Direktīvu 2001/37/EK (tabakas izstrādājumu direktīva) (7).

    apsvērt iespēju Kopienas līmenī noteikt maksimāli pieļaujamo kadmija oksīda koncentrāciju minerālmēslos, ievērojot nosacījumu dažādību Kopienā.


    (1)  Vielas klasifikācija ir noteikta ar Komisijas 2004. gada 29. aprīļa Direktīvu 2004/73/EK, ar ko 29. reizi tehnikas attīstībai pielāgo Padomes Direktīvu 67/548/EEK par normatīvo un administratīvo aktu tuvināšanu attiecībā uz bīstamu vielu klasifikāciju, iepakošanu un marķēšanu (OV L 152, 30.4.2004., 1. lpp., ko groza OV L 216, 16.6.2004., 3. lpp.).

    (2)  Riska faktoru novērtēšanas ziņojuma pilns teksts atrodams Eiropas Ķīmisko vielu biroja tīmekļa vietnē internetā:

    http://ecb.jrc.it/existing-substances/

    (3)  OV L 158, 30.4.2004.

    (4)  OV L 131, 5.5.1998., 11. lpp.

    (5)  OV L 262, 27.9.1976., 201. lpp.

    (6)  OV L 394, 20.12.2006., 5. lpp.

    (7)  OV L 194, 18.7.2001.

    (8)  Vielas klasifikācija ir noteikta ar Komisijas 2004. gada 29. aprīļa Direktīvu 2004/73/EK, ar ko 29. reizi tehnikas attīstībai pielāgo Padomes Direktīvu 67/548/EEK par normatīvo un administratīvo aktu tuvināšanu attiecībā uz bīstamu vielu klasifikāciju, iepakošanu un marķēšanu (OV L 152, 30.4.2004., 1. lpp., ko groza OV L 216, 16.6.2004., 3. lpp.).


    Top