Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008A0320(06)

    Padomes atzinums ( 2008. gada 4. marts ) par atjaunināto Čehijas Republikas konverģences programmu 2007.–2010. gadam

    OV C 74, 20.3.2008, p. 24–27 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    20.3.2008   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    C 74/24


    PADOMES ATZINUMS

    (2008. gada 4. marts)

    par atjaunināto Čehijas Republikas konverģences programmu 2007.–2010. gadam

    (2008/C 74/06)

    EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

    ņemot vērā Eiropas Kopienas dibināšanas līgumu,

    ņemot vērā Padomes 1997. gada 7. jūlija Regulu (EK) Nr. 1466/97 par budžeta stāvokļa uzraudzības un ekonomikas politikas uzraudzības un koordinācijas stiprināšanu (1) un jo īpaši tās 9. panta 3. punktu,

    ņemot vērā Komisijas ieteikumu,

    apspriedusies ar Ekonomikas un finanšu komiteju,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO ATZINUMU.

    (1)

    Padome 2008. gada 4. martā izskatīja atjaunināto Čehijas Republikas konverģences programmu laikposmam no 2007. gada līdz 2010. gadam.

    (2)

    Čehijas Republika piedzīvo augsta izaugsmes līmeņa periodu, kas, paredzams, vidējā termiņā kļūs mērenāka. Nesenā straujā bezdarba samazināšanās galvenokārt uzskatāma par ciklisko faktoru veicinātu. Darba tirgū joprojām saglabājas strukturālā neelastība, par ko liecina lielais vakanču skaits, kvalifikācijas neatbilstība prasībām un reģionālās atšķirības nodarbinātības jomā, kas nodarbinātības politikai jārisina nākotnē.

    2007. gadā pieņemtā stabilizācijas programma ir solis pareizā virzienā, tomēr fiskālās konsolidācijas turpināšanai būs vajadzīgi papildu pasākumi. Ņemot vērā iedzīvotāju novecošanu un pašreizējo pensiju un valsts veselības sistēmas stāvokli, sevišķi riski pastāv attiecībā uz valsts finanšu stabilitāti ilgtermiņā. Labi pārdomāta pensiju reforma varētu labvēlīgi ietekmēt arī iespējamo pieaugumu. Ņemot vērā Čehijas Republikas labos rezultātus, inflācijas spiediens pieaug, un to sekmē netiešo nodokļu un starptautisko preču cenu pieaugums.

    (3)

    Konverģences programmā lēsts, ka IKP pieaugums 2007. gadā būs aptuveni 6 %, mēreni samazinoties līdz aptuveni 5 % pārējā programmas darbības laikā. Šis scenārijs, kas novērtēts, ņemot vērā pašlaik pieejamo informāciju (2), šķiet balstīts uz ticamiem pieņēmumiem. Komisijas dienestu 2007. gada rudens prognozē lēsts, ka privātā patēriņa pieaugums saglabāsies augsts, kā pamatā būs liels algu palielinājums privātajā sektorā un nodarbinātības pieaugums, kas no augsta 2007. gada līmeņa pāries mērenākā pieaugumā, ko veicinās valdības plānotā fiskālā konsolidācija. Gan konverģences programmā, gan Komisijas dienestu rudens prognozē paredzēts krass inflācijas kāpums 2008. gadā, kura iemesls būs netiešo nodokļu un preču cenu pieaugums, kas var nelabvēlīgi ietekmēt nominālo konverģenci.

    (4)

    Komisijas dienestu rudens prognozē un konverģences programmā 2007. gadam valsts budžeta deficīts tiek lēsts kā 3,4 % no IKP, kas ir par 0,6 procentu punktiem mazāks nekā iepriekšējā atjauninājumā izvirzītais mērķis. Tomēr jaunākā informācija par budžeta izpildi liecina, ka 2007. gada rezultāti varētu būt ievērojami labāki par pašreizējā programmā prognozētajiem — jaunākā informācija liecina, ka kopējā budžeta deficīts 2007. gadā varētu būt ap 2 % no IKP. Zemāku aplēsto fiskālo rādītāju galvenokārt sekmēja augstāka nekā iepriekšējā konverģences programmā prognozēts ieņēmumu un IKP attiecības rādītāja 2006. gadā pamatietekme, kā arī daži izdevumu ierobežojumi 2007. gadā un dinamisks ieņēmumu pieaugums, ko veicināja nominālā IKP pieaugums, kas pārsniedza prognozēto. Mazāks 2007. gada budžeta deficīts salīdzinājumā ar 2006. gada budžeta izpildi atbilst Padomes 2007. gada 10. jūlija atzinumā par iepriekšējo atjaunināto konverģences programmu (3) izteiktajam aicinājumam ierobežot budžeta pasliktināšanos 2007. gadā.

    (5)

    Programmas budžeta stratēģijas galvenais mērķis ir novērst pārmērīgo budžeta deficītu 2008. gadā un pēc tam turpināt konsolidāciju, lai sasniegtu vidēja termiņa mērķi (VTM), proti, strukturālo deficītu 1 % no IKP 2012. gadā. Prognozēts, ka kopējais valsts budžeta deficīts samazināsies no 3,4 % no IKP 2007. gadā līdz 2,9 % no IKP 2008. gadā, līdz 2,6 % no IKP 2009. gadā un līdz 2,3 % no IKP 2010. gadā. Primārais deficīts seko līdzīgam paraugam, samazinoties no 2,3 % no IKP 2007. gadā līdz 1,1 % no IKP 2010. gadā. Konsolidācija pamatosies galvenokārt uz izdevumiem: Jo īpaši prognozētais ieņēmumu un IKP attiecības rādītāja samazinājums (kas daļēji attiecināms uz vienotu nodokļu ieviešanu 2008. gadā) tiks vairāk nekā kompensēts ar izdevumu un IKP attiecības rādītāja samazinājumu. Pēdējais ir diezgan visaptverošs, taču visvairāk ietekmē sociālo un labklājības jomu; valsts ieguldījumi ir vienīgā izdevumu kategorija, kas atbilstoši plānotajam palielināsies kā IKP daļa. Pamatojoties uz 2006. gada rezultātiem, kas ir labāki par prognozētajiem, valsts finanšu mērķi ir uzlaboti salīdzinājumā ar iepriekšējā konverģences programmā iekļautajiem. Zemāka kopējā deficīta jaunākās aplēses 2007. gadā nozīmē, ka šiem mērķiem vajadzētu būt viegli izpildāmiem.

    (6)

    2008. gada rezultāti varētu būt labāki par prognozētajiem, risku līdzsvaram attiecībā uz budžeta izpildi no 2009. gada saglabājoties neitrālam. No vienas puses, Čehijas Republikai ir pieredze panākt deficītu, kas ir zemāks nekā plānots, un jaunākās aplēses 2007. gadam ir ievērojami labākas nekā programmas prognozes, kam var būt labvēlīga pamatietekme sākot no 2008. gada. Kaut gan tiek nodokļu sistēmā tiek ieviestas vērienīgas izmaiņas, kas apgrūtina prognozēšanu, programmas nodokļu aplēses ir piesardzīgas. No otras puses, mērķtiecīgai konsolidācijai nepieciešami ievērojami izdevumu ierobežojumi, tostarp valsts sektora algu ierobežojumi un valsts sektorā strādājošo skaita samazināšana, lai gan izdevumu maksimālās robežas pārsniegtas iepriekšējos gados. Par laiku pēc 2008. gada turpmākie konsolidācijas pasākumi vēl nav formulēti.

    (7)

    Ņemot vērā šo riska novērtējumu, proti, ievērojot izpildi 2007. gadā, kas pārsniedz gaidīto, budžeta stāvoklis programmā šķiet atbilstošs pārmērīgā budžeta deficīta noturīgai korekcijai 2008. gadā, kā ieteikusi Padome. Tas ir priekšnosacījums, lai turpinātu ierobežot izdevumus un cieši uzraudzītu stabilizācijas programmas nodokļu reformu fiskālo ietekmi. Tomēr pietiekama drošības rezerve, kas nodrošinātu to, ka normālu makroekonomisku svārstību rezultātā netiktu pārkāpts deficīta slieksnis 3 % no IKP, programmas darbības laikā, domājams, netiks sasniegta. Turpmākajos gados pēc pārmērīga deficīta korekcijas jākāpina programmas VTM sasniegšanas temps, to atbalstot ar pasākumiem saskaņā ar Stabilitātes un izaugsmes paktu. Lai gan Čehijas Republika piedzīvoja spēcīgas izaugsmes periodu, jo īpaši programmas mērķī 2010. gadam norādīts, ka VTM sasniegšanai līdz 2012. gadam laikā no 2011. līdz 2012. gadam būs jāveic ievērojamas korekcijas.

    (8)

    Šķiet, ka Čehijas Republikas valsts finanšu stabilitāte ir lielā mērā apdraudēta. Sākotnējais budžeta stāvoklis programmā nav pietiekami augsts, lai stabilizētu parāda attiecību ilgtermiņā. Turklāt iedzīvotāju novecošanās ilgtermiņa ietekme uz budžetu ir krietni lielāka nekā vidēji ES — to ievērojami iespaido būtisks pensiju izdevumu pieaugums, kas ilgtermiņā veido daļu no IKP, kā arī liels veselības aprūpes izdevumu pieaugums. Īstenojot strukturālās reformas pasākumus pensiju un veselības aprūpes jomā, lai ierobežotu ar sabiedrības novecošanos saistītu izdevumu ievērojamo pieaugumu, varētu mazināt riskus valsts finanšu ilgtspējībai. Lai gan veselības aprūpes sistēmas reformēšanā veikti pirmie pasākumi, pensiju sistēma joprojām netiek īstenota saskaņā ar noteiktu laika grafiku.

    (9)

    Konverģences programma šķiet zināmā mērā atbilstoša valsts reformu programmas 2007. gada oktobra īstenošanas ziņojumam. Valsts reformu programmā ietverti vairāki pasākumi, kuru mērķis ir uzlabot valsts finanšu stabilitāti ilgtermiņā, palielināt izglītības un pētniecības apjomu un kvalitāti un paaugstināt motivāciju iegūt darbu. Lai gan konverģences programmā nav sniegta sistemātiska informācija par budžeta izmaksām, kas saistītas ar tām galvenajām reformām, kuras paredzētas valsts reformu programmā, programmas budžeta prognozēs acīmredzot ņemta vērā valsts reformu programmas izpildes ziņojumā izklāstīto reformu ietekme uz valsts finansēm.

    (10)

    Programmas budžeta stratēģija daļēji atbilst valstij raksturīgām vispārējām ekonomikas politikas pamatnostādnēm, tostarp integrētajās pamatnostādnēs budžeta politikas jomā ietvertajām, kas noteiktas Lisabonas stratēģijas kontekstā, ņemot vērā pensiju un veselības aprūpes reformas ierobežotos pasākumus.

    (11)

    Attiecībā uz prasībām par sniedzamajiem datiem, kas norādītas rīcības kodeksā par stabilitātes un konverģences programmām, programmā sniegti visi obligātie un lielākā daļa fakultatīvo datu. (4)

    Kopumā var secināt, ka programma atbilst pārmērīgā budžeta deficīta novēršanai 2008. gadā, ja tiek turpināti izdevumu ierobežojumi un cieši uzraudzīta stabilizēšanas programmā paredzēto pasākumu nodokļu jomā fiskālā ietekme. Pamatojoties uz pozitīvām makroekonomiskām perspektīvām un 2007. gada budžeta izpildes rezultātiem, kas, domājams, ir labāki par programmā prognozētajiem, varētu rasties plašas iespējas samazināt 2008. gada deficītu zem 3 % no IKP atsauces vērtības ar lielāku starpību un pēc tam panākt lielāku fiskālo konsolidāciju nekā plānots. Galvenie riski ir paļāvība uz valsts sektora darbinieku skaita samazinājumu, un tie ir saistīti ar faktu, ka turpmāki konsolidācijas pasākumi ir skaidri jāformulē pēc 2008. gada. Čehijas Republikai saglabājas augsts risks attiecībā uz valsts finanšu noturīgumu, lai gan veikti pirmie pasākumi veselības aprūpes reformā.

    Ņemot vērā iepriekš minēto novērtējumu un 2007. gada 10. oktobra ieteikumu saskaņā ar 104. panta 7. punktu, kā arī nepieciešamību sasniegt ilgtspējīgu konverģenci, Čehijas Republika tiek aicināta:

    i)

    izmantot 2007. gada budžeta izpildi, kas pārsniedz prognozi, lai panāktu 2008. gada budžeta deficīta samazinājumu zem 3 % no IKP atsauces vērtības ar lielāku starpību, turpinot īstenot izdevumu ierobežojumus;

    ii)

    izmantot ekonomikas straujo attīstības tempu, turpinot sekmēt koriģēšanas tempu un iespējami drīz izveidojot drošības rezervi, lai netiktu pārkāpta atsauces vērtības robeža un lai paātrinātu VTM sasniegšanu;

    iii)

    ņemot vērā paredzēto izdevumu pieaugumu saistībā ar vecumu, uzlabot valsts finanšu ilgtermiņa ilgtspēju, īstenojot vajadzīgās pensiju un veselības aprūpes reformas.

    Galveno makroekonomikas un budžeta prognožu salīdzinājums

     

    2006

    2007

    2008

    2009

    2010

    Reālais IKP

    (izmaiņas %)

    KP 2007. g. nov.

    6,4

    5,9

    5,0

    5,1

    5,3

    KOM 2007. g., nov

    6,4

    5,8

    5,0

    4,9

    n.p.

    KP 2007. g. marts

    6,0

    4,9

    4,8

    4,8

    n.p.

    SPCI inflācija

    (%)

    KP 2007. g. Nov.

    2,1

    2,4

    3,9

    2,3

    2,1

    KOM 2007. g., nov

    2,1

    3,0

    3,8

    3,2

    n.p.

    KP 2007. g. marts

    2,4

    2,6

    2,5

    2,5

    n.p.

    Starpība starp potenciālo un faktisko ražošanas apjomu (5)

    (% no potenciālā IKP)

    KP 2007. g. Nov.

    0,9

    1,8

    1,4

    0,7

    0,5

    KOM 2007. g. nov. (6)

    1,1

    2,1

    2,1

    1,4

    n.p.

    KP 2007. g. marts

    0,9

    1,1

    1,0

    1,0

    n.p.

    Tīrais aizdevums/ aizņēmums salīdzinājumā ar citām pasaules valstīm

    (% no IKP)

    KP 2007. g. nov.

    – 2,7

    – 2,4

    – 1,6

    – 0,4

    1,5

    KOM 2007. g., nov

    – 2,7

    – 2,5

    – 2,1

    – 1,9

    n.p.

    KP 2007. g. marts

    – 2,8

    – 1,4

    0,2

    1,1

    n.p.

    Vispārējās valdības bilance

    (% no IKP)

    KP 2007. g. nov.

    – 2,9

    – 3,4

    – 2,9

    – 2,6

    – 2,3

    KOM 2007. g., nov

    – 2,9

    – 3,4

    – 2,8

    – 2,7

    n.p.

    KP 2007. g. marts

    – 3,5

    – 4,0

    – 3,5

    – 3,2

    n.p.

    Primārā bilance

    (% no IKP)

    KP 2007. g. nov.

    – 1,8

    – 2,3

    – 1,7

    – 1,3

    – 1,1

    KOM 2007. g., nov

    – 1,8

    – 2,3

    – 1,8

    – 1,7

    n.p.

    KP 2007. g. marts

    – 2,4

    – 2,6

    – 2,0

    – 1,6

    n.p.

    Cikliski koriģētā bilance (5)

    (% no IKP)

    KP 2007. g. nov.

    – 3,3

    – 4,1

    – 3,4

    – 2,8

    – 2,5

    KOM 2007. g. nov.

    – 3,3

    – 4,1

    – 3,6

    – 3,2

    n.p.

    KP 2007. g. marts

    – 3,9

    – 4,4

    – 3,9

    – 3,5

    n.p.

    Strukturālā bilance (7)

    (% no IKP)

    KP 2007. g. nov.

    – 3,1

    – 4,1

    – 3,4

    – 2,8

    – 2,5

    KOM 2007. g., nov

    – 3,3

    – 4,1

    – 3,6

    – 3,2

    n.p.

    KP 2007. g. marts

    – 3,9

    – 4,4

    – 3,9

    – 3,5

    n.p.

    Valdības kopējais parāds

    (% no IKP)

    KP 2007. g. nov.

    30,1

    30,4

    30,3

    30,2

    30,0

    KOM 2007. g., nov

    30,1

    30,2

    30,3

    30,5

    n.p.

    KP 2007. g. marts

    30,6

    30,5

    31,3

    32,2

    n.p.

    Konverģences programma (KP). Komisijas dienestu 2007. gada rudens ekonomiskās prognozes (COM); Komisijas dienestu aprēķini.


    (1)  OV L 209, 2.8.1997., 1. lpp. Regulā grozījumi izdarīti ar Regulu (EK) Nr. 1055/2005 (OV L 174, 7.7.2005., 1. lpp.). Šajā tekstā minētie dokumenti ir pieejami tīmekļa vietnē:

    http://europa.eu.int/comm/economy_finance/about/activities/sgp/main_en.htm

    (2)  Novērtējumā īpaši ņemtas vērā Komisijas dienestu rudens prognozes un Komisijas novērtējums par 2007. gada oktobra īstenošanas ziņojumu.

    (3)  OV C 204, 1.9.2007., 1. lpp.

    (4)  Nav sniegti dati par COFOG 2010. gadam.

    (5)  Ražošanas apjoma starpību un cikliski koriģētās bilances saskaņā ar programmām pārrēķina Komisijas dienesti, pamatojoties uz programmās iekļauto informāciju.

    (6)  Pamatojoties uz attiecīgi 4,5 %, 4,7 %, 5,0 % un 5,6 % aplēsto potenciālo pieaugumu 2006. — 2009. gadā.

    (7)  Cikliski koriģētā bilance, izņemot vienreizējus un citus pagaidu pasākumus. 2007. gada novembra konverģences programmā vienreizējie un pagaidu pasākumi ir –0,2 % no 2006. gada IKP (deficīts pieaug). Komisijas dienestu rudens prognozē nav vienreizējo pasākumu.

    Avoti:

    Konverģences programma (KP). Komisijas dienestu 2007. gada rudens ekonomiskās prognozes (COM); Komisijas dienestu aprēķini.


    Top