Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007XC0505(04)

    Pieprasījuma publikācija saskaņā ar 6. panta 2. punktu Padomes Regulā (EK) Nr. 510/2006 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu un cilmes vietu nosaukumu aizsardzību

    OV C 102, 5.5.2007, p. 16–18 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    5.5.2007   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    C 102/16


    Pieprasījuma publikācija saskaņā ar 6. panta 2. punktu Padomes Regulā (EK) Nr. 510/2006 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu un cilmes vietu nosaukumu aizsardzību

    (2007/C 102/11)

    Šī publikācija dod tiesības iesniegt iebildumus Padomes Regulas (EK) Nr. 510/2006 (1) 7. panta nozīmē. Komisijai jāsaņem paziņojumi par iebildumiem sešu mēnešu laikā no šīs publikācijas dienas.

    KOPSAVILKUMS

    PADOMES REGULA (EK) Nr. 510/2006

    “NOŠOVICKÉ KYSANÉ ZELÍ”

    EK Nr.: CZ/PDO/00412/28.10.2004

    ACVN ( X ) AĢIN ( )

    Šis kopsavilkums nosaka galvenos produkta specifikācijas elementus informācijas nolūkā.

    1.   Atbildīgais departaments dalībvalstī:

    Nosaukums:

    Úřad průmyslového vlastnictví

    Adrese:

    Antonína Čermáka 2a

    CZ-160 68 Praha 6

    Tālr.:

    (420) 220 38 31 11

    Fakss:

    (420) 224 32 47 18

    E-pasts:

    posta@upv.cz

    2.   grupa:

    Nosaukums:

    Zemědělské družstvo vlastníků Nošovice

    Adrese:

    Nošovice 128

    CZ-739 51 Dobrá

    Tālr.:

    (420) 558 64 14 81

    Fakss:

    (420) 558 64 10 73

    E-pasts:

    zdv.nosovice@tiscali.cz

    Sastāvs

    ražotāji/pārstrādātāji ( X ) citi ( )

    3.   Produkta veids:

    1.6. klase: skābēti kāposti

    4.   Specifikācija:

    (Regulas (EK) Nr. 510/2006 4. panta 2. punkta prasību kopsavilkums)

    4.1.   Nosaukums: “Nošovické kysané zelí”

    4.2.   Apraksts: “Nošovické kysané zelí ”(Nošovices skābēti kāposti) ir skābēti kāposti, kurus iegūst no svaigiem kāpostiem pienskābes fermentācijas rezultātā.

    Izskats: smalki sagriezti kāposti. Krāsa: zeltaini dzeltena; kāposti tiek uzskatīti par bojātiem, ja to krāsa ir mainījusies, jo īpaši, ja tā ir palikusi pelēka vai sarkanīga. Garša: skābena, viegli rūgta. Smarža: kāpostu. Konsistence: smalki sagriezti kāposti. Produkta fizikālās un ķīmiskās īpašības (vidējā uzturvērtība 100 g produkta): enerģētiskā vērtība — 84 kJ, tauki — 2 g, olbaltumvielas — 7 g, ogļhidrāti — 39 g, satur dabīgu C vitamīnu.

    Skābētu kāpostu pagatavošanai izmanto baltos kāpostus, sāli, ķimenes un sinepju graudus. Produkta ražošanai audzē un izmanto šādas kāpostu šķirnes: Gloria, Ramco, Kingstone, Zerelina, Oklahoma, Theras. Baltie kāposti jāaudzē noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā (skat. 4.3. punktu), jo apgabala vide ietekmē gala produkta garšas īpašības. Nošovices skābēti kāposti iegūst tiem raksturīgu garšu dabīgās pienskābes fermentācijas rezultātā; fermentācija notiek dažādās tvertnēs. Šīs tvertnes ir aprakstītas 4.5. punktā. Parasti produktu fasē 500 g un 1 kg iepakojumos.

    4.3.   Ģeogrāfiskais apgabals: Morāvijas-Silēzijas apgabala rajona Frýdek–Místek rajona Nošovice un Nižní Lhoty ciemu apkārtnē esošās teritorijas. Ģeogrāfiskajā apgabalā ir iekļautas Nošovice, Nižní Lhoty, Vyšní Lhoty, Kamenité, Dobratice, Dolní Tošanovice, Dolní Domaslavice, Kocurovice, Pazderna, Dobrá ciemu teritorijas.

    4.4.   Izcelsmes apliecinājums: Kopš pirmsākumiem skābētus kāpostus ražo pēc vienas un tās pašas receptes.

    Uzņēmuma atbildīgais darbinieks katru dienu pārbauda specifikācijas prasību ievērošanu; jo īpaši tiek pārbaudīta izejvielas kvalitāte, ražošanas tehnoloģiskais process un kritiskie punkti. Pārbaužu rezultātus reģistrē attiecīgajā reģistrā un sanitārajā grāmatā, kuri tiek glabāti uzņēmumā. Turklāt specifikācijas prasību ievērošanu saskaņā ar kompetentās aģentūras pārbaužu plānu pārbauda inspekcijas iestāde (Státní zemědělská a potravinářská inspekce — Valsts lauksaimniecības pārtikas produktu inspekcija).

    Kāpostu ražotājs uztur atsevišķu reģistru par katru kāpostu audzēšanas plantāciju un katru skābēšanas tvertni, kā arī vienu reģistru galaprodukta pircēju uzskaitei. Uz katra produkta iepakojuma ir norādīts ražotāja nosaukums un adrese, tādējādi tiek nodrošināta produkta izsekojamība.

    Identifikācijas pasākumi, attiecīgi dokumenti un izveidotā saikne (kāpostu audzēšana — ražošana — pārdošana) garantē gan to, ka galaprodukts — “Nošovické kysané zelí ”— tiek pilnībā ražots noteiktajā apgabalā, gan arī to, ka ikviens produkta iepakojums atbilst nosacījumiem, kas paredzēti cilmes vietas nosaukuma atzīšanai.

    4.5.   Ražošanas metode: Īss kāpostu audzēšanas apraksts: no iepriekšējā gada oktobra līdz novembrim — augsnes mēslošana ar kūtsmēsliem, ziemā — papuve, martā — augsnes virsmas nolīdzināšana, aprīlī — sēja, no maija līdz jūnijam — aršana, uzaršana, ravēšana, atkārtota uzaršana, mēslošana un aršana, no augusta līdz novembrim — ražas novākšana, pēc ražas novākšanas — ražas atlieku aprakšana, dziļa augsnes aršana.

    Nošovices skābētus kāpostus ražo no galviņkāpostu šķirņu kāpostiem, kuri audzēti noteiktajā apgabalā, turpat kāposti tiek sagriezti un apstrādāti. Sagrieztiem kāpostiem pievieno sāli, ķimenes un sinepju graudus. Pēc tam maisījumu ievieto tvertnēs, kurās pēc tradicionālās metodes notiek kāpostu noslogošana; kāpostu fermentācijas process ilgst vismaz sešas nedēļas 18 °C temperatūrā. Tvertnes atrodas fermentācijai paredzētajā telpā, šajā vidē veidojas dabīgā pienskābe. Laminētā stikla tvertnēm ir cilindriska forma ar diametru = 3 m un augstumu = 4 m; tvertnes ir ieraktas zemē 3 m dziļumā, to daļa virs zemes nepārsniedz 1 m.

    Visas ražošanas procesa darbības jāveic iespējami ātri, lai nezaudētu dabīgo kāpostu sulu, produkta uzturvērtību un vērtīgo C vitamīnu. Svaigi kāposti jāapstrādā 48 stundu laikā. Izmanto Gloria šķirnes svaigus kāpostus. Kad fermentācijas process ir pabeigts, produktu izņem no tvertnēm un fasē 500 g vai 1 kg iepakojumos. Ja patērētājs vēlas, produktu var fasēt mazākos vai lielākos iepakojumos. Visas darbības tiek veiktas saskaņā ar sanitārām prasībām.

    Fermentācijas procesa laikā kāpostus nedrīkst lieki aiztikt. Piemērām, pārvadāšanas dēļ produkts var oksidēties un iegūt pelēku krāsu, kā rezultātā izmainīsies produkta garša. Tādēļ produktu iepako ražošanas telpās.Skābētus kāpostus ražo arī no uzglabājamajiem kāpostiem. Šajā gadījumā izvēlas uzglabāšanai piemērotas vēlo kāpostu šķirnes.

    Ramco, Kingstone, Zerelina, Oklahoma, Theras šķirnes ir piemārotas uzglabāšanai. Veselas kāpostu galviņas uzglabā aukstā vietā 5 °C temperatūrā. Uzņēmuma atbildīgais darbinieks katru dienu kontrolē kāpostu kvalitāti. Tiek uzmanīta gan svaigu kāpostu, gan galaprodukta kvalitāte. Pirms svaigie kāposti tiek sagriezti, īpaši pārbauda, vai tiem nav sabojātas lapas, vai nav ieperinājušās sēnīšu slimības vai kukaiņi. Uzglabājamajiem kāpostiem pārbauda izskatu, krāsu, garšu, smaržu un konsistenci. Kvalitātes pārbaužu rezultātus reģistrē attiecīgajā reģistrā un sanitārajā grāmatā, kuri tiek glabāti uzņēmumā. Kvalitātes pārbaudes veic arī augstākā inspekcijas iestāde Státní zemědělská a potravinářská inspekce saskaņā ar kompetentās aģentūras pārbaužu plānu.

    4.6.   Saikne: Kopš seniem laikiem Nošovices reģionā audzē un apstrādā kāpostus. Par to cita starpā liecina Nošovices ģerbonis, kurā attēlots mugurgrozs un īss zaļš zobens kāpostu smalcināšanai. Skābēti kāposti kā tradicionāls pārtikas produkts un tirgus prece ir ieguvuši lielu atzinību šajā reģiona. Vietējā pieredze kāpostu audzēšanā un skābētu kāpostu pagatavošanā tika nodota no paaudzes paaudzē, tādējādi bagātinot produkta raksturīgas īpašības.

    Produkta garšu ietekmē arī vieta, kurā aug baltie kāposti. Tos audzē Beskidijas kalnu grēdas pakājē. Dabas apstākļi: apgabals atrodas Morāvas upes ielejā tuvu kalniem; vasara ir vidēji gara, gadā izkrīt liels nokrišņu daudzums, klimats ir visai auksts un mitrs, augsne ir mālaina ar zemu pH līmeni. Visu šo apstākļu ietekmes rezultātā kāposti iegūst savu īpašu garšu. Nošovices ciemats atrodas 346 m augstumā un Nižní Lhoty ciemats — 359 m augstumā.

    Veicot augsnes analīzi 10 dažādās vietās un pārbaudot 24 augsnes paraugus, tika iegūti šādi rezultāti: fosfāta saturs — 77 mg/kg, kālija saturs — 218 mg/kg un magnija saturs — 140 mg/kg. Kopumā tika veikti 120 mērījumi attiecībā uz šādiem 5 parametriem — CO3, P, K, Mg, Ca; tika pārbaudīts arī pH rādītājs, kā arī tika veikti darbi, lai noskaidrotu, vai ir vajadzīga augsnes kaļķošana. Detalizētais ziņojums liecina, ka pH rādītājs ir visai zems, pH vienmēr ir skābs, vāji skābs vai arī stipri skābs. Tas arī cita starpā ietekmē svaigu un skābētu kāpostu pH rādītāju, tāpēc kāpostiem ir patīkama dabīga skāba garša un tiem nav jāpievieno skābuma regulētāji. Augsnes īpašības ļoti ietekmē svaigu un skābētu kāpostu garšu un kvalitāti. Lauku preču gadatirgos produktam ir liela piekrišana, tā garšas īpašību, krāsas, kā arī smalkas un kraukšķīgas konsistences dēļ.

    Nošovices skābēti kāposti 2002. gada 1. februārī ir reģistrēti Čehijas cilmes vietu nosaukumu reģistrā ar numuru 178.

    4.7.   Pārbaudes struktūra:

    Nosaukums:

    Státní zemědělská a potravinářská inspekce, inspektorát v Olomouci

    Adrese:

    Pavelkova 13

    CZ-772 85 Olomouc

    Tālr.:

    (420) 585 15 15 11

    Fakss:

    (420) 585 23 05 30

    E-pasts:

    olomouc@szpi.gov.cz

    4.8.   Marķējums: —


    (1)  OV L 93, 31.3.2006., 12. lpp.


    Top