This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52005XC0930(05)
Publication of an application for registration pursuant to Article 6(2) of Regulation (EEC) No 2081/92 on the protection of geographical indications and designations of origin
Reģistrācijas pieprasījuma publicēšana Regulas (EEK) Nr. 2081/92 par lauksaimniecības produktu un pārtikas ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu un cilmes vietu nosaukumu aizsardzību 6. panta 2. punkta nozīmē
Reģistrācijas pieprasījuma publicēšana Regulas (EEK) Nr. 2081/92 par lauksaimniecības produktu un pārtikas ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu un cilmes vietu nosaukumu aizsardzību 6. panta 2. punkta nozīmē
OV C 240, 30.9.2005, p. 28–31
(ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
30.9.2005 |
LV |
Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis |
C 240/28 |
Reģistrācijas pieprasījuma publicēšana Regulas (EEK) Nr. 2081/92 par lauksaimniecības produktu un pārtikas ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu un cilmes vietu nosaukumu aizsardzību 6. panta 2. punkta nozīmē
(2005/C 240/06)
Šī publikācija dod tiesības iesniegt iebildumus minētās regulas 7. un 12.d panta nozīmē. Visi iebildumi, kas attiecas uz šo pieprasījumu, ir jāiesniedz ar dalībvalsts kompetentās iestādes, VTO dalībvalsts vai saskaņā ar 12. panta 3. punktu atzītas trešās valsts starpniecību sešu mēnešu laikā no publicēšanas dienas. Publikācijas pamatojumam jo īpaši izmanto 4.6. punktu, ar ko atzīst, ka pieprasījums ir pamatots Regulas (EEK) Nr. 2081/92 nozīmē.
KOPSAVILKUMA VEIDLAPA
PADOMES REGULA (EEK) Nr. 2081/92
“PATACA DE GALICIA” VAI “PATATA DE GALICIA”.
EK Nr.: ES/00205/06.09.2001
ACVN ( ) AĢIN (X)
Šim kopsavilkumam ir informatīvs raksturs. Lai iegūtu pilnīgu informāciju, interesenti, un jo īpaši šeit minēto AĢIN produktu ražotāji, tiek aicināti iepazīties ar specifikācijām pilnā redakcijā, kas ir pieejamas vai nu konkrētā valstī, vai kompetentos Eiropas Komisijas dienestos (1).
1. Dalībvalsts kompetentā iestāde:
Nosaukums: |
Ministerio de Agricultura, Pesca y Alimentación. Dirección General de Alimentación. Subdirección General de Denominaciones de Calidad y Relaciones Interprofesionales y Contractuales |
Adrese: |
Paseo Infanta Isabel, 1, E-28071 Madrid |
Tālrunis: |
(34) 913 47 53 94 |
Fakss: |
(34) 913 47 54 10 |
2. Pieteikuma iesniedzēja grupa:
2.1.A) Nosaukums: S.A.T. N447 XUGA — A LIMIA
2.2.A) Adrese: Porto Alto. Xinzo de Limia. Ourense
2.1.B) Nosaukums: Cooperativa de Santaballa
2.2.B) Adrese: Santaballa. Vilalba. Lugo
2.3. Sastāvs: Ražotāji/pārstrādātāji (x) citi ( )
3. Produkta veids:
1.6. klase. Augļi, dārzeņi un labība — kartupeļi
4. Specifikācija:
(prasību apkopojums saskaņā ar 4. panta 2. punktu)
4.1. Nosaukums: “Pataca de Galicia” vai “Patata de Galicia”
4.2. Apraksts: Aizsargātais produkts ir sugas Solanum tuberosum L. šķirnes Kennebec cilvēku uzturam paredzēti kartupeļu bumbuļi.
Prasībām, kas piemērojamas attiecībā uz aizsargātu produktu, atbilst kartupeļi, kuru diametrs ir starp 40 mm un 80 mm. Diametru nosaka pēc kvadrātacu sieta vienas acs malas garuma, caur kuru bumbulis iet cauri bez spiešanas.
Kartupeļi, kas aizsargāti ar ģeogrāfiskās izcelsmes norādi “Pataca de Galicia”, ir ar šādām raksturīgām īpašībām:
forma ovāla vai apaļa,
seklas acis,
plāna, gluda miza
miza koši dzeltenā krāsā,
mīkstums baltā krāsā,
struktūra: stingra uz tausti, krēmveida pēc pagatavošanas, sātīga,
patēriņa īpašības: lieliskas, pateicoties augstam sausnas saturam un krāsai, aromātam un garšai pēc pagatavošanas,
citas īpašības: sausnas saturs virs 18 % un mazāk nekā 0,4 % reducējošo cukuru.
4.3. Ģeogrāfiskā teritorija: Produkts, kas ir aizsargāts ar AĢIN, ir audzēts un fasēts teritorijā, kurā ietilpst Galīcijas autonomā apgabala četri apakšapgabali:
Bergantiños (A Coruña): kurā ietilpst Carballo, Coristanco, Laracha, Malpica un Ponteceso pašvaldības.
Terra Cha-A Mariña (Lugo) : kurā ietilpst visa pašvaldību Abadín, Alfoz, Barreiros, Cospeito, Foz, Lourenzá Mondoñedo, Ribadeo, Trabada, Valadouro, Vilalba un Xermade teritorija.
Lemos (Lugo) : kurā ietilpst Monforte, Pantón un Saviñao pašvaldības.
A Limia (Ourense) : kurā ietilpst visa pašvaldību Baltar, Os Blancos, Calvos de Randín, Porqueira, Rairíz de Veiga, Sandiás, Sarreaus, Trasmiras, Vilar de Santos un Xinzo de Limia teritorija, kā arī pagasti Coedo un Torneiros pašvaldībā Allaríz, pagasti Atas, Cualedro, Lucenza, Vilela un A Xironda pašvaldībā Cualedro, pagasti Bóveda, Padreda, Seiró un Vilar de Barrio pašvaldībā Vilar de Barrio un pagasti A Abeleda, Bobadela a Pinta, A Graña un Sobradelo pašvaldībā Xunqueira de Ambía.
4.4. Izcelsmes apliecinājums: Aizsargātu ģeogrāfiskās izcelsmes norādi “Pataca de Galicia” var iegūt vienīgi Kennebec šķirnes kartupeļi, kas ir paredzēti cilvēku uzturam, izaudzēti no sertificēta sēklas materiāla vai kontrolēti atkārtoti izmantojot sēklas materiālu no tās pašas saimniecības, stādot atbilstošā (brīvā no slimībām) augsnē, kas atrodas iepriekšminētajos apgabalos un ir reģistrēta Consejo Regulador (Regulatīvajā padomē).
Līdzīgā kārtā šā produkta fasēšanu drīkst veikt tikai minētajos apgabalos un Consejo Regulador reģistrētās noliktavās un fasēšanas uzņēmumos.
Kartupeļu uzglabāšanu un fasēšanu drīkst veikt tikai minētās teritorijas robežās nolūkā saglabāt to specifiskās īpašības. Uzglabāšanas un fasēšanas uzņēmumi tradicionāli atrodas augstākās kvalitātes kartupeļu audzēšanas reģionos, kas nodrošina labāku un efektīvāku uzraudzības iestāžu darbu. Cits mērķis ir samazināt produkta bojāšanos transportēšanas laikā (paaugstināts sasitumu risks, neatbilstošs temperatūras režīms utt.) un izvairīties no nepiemērotiem glabāšanas apstākļiem.
Consejo Regulador, pamatojoties uz standartā EN-45011 iekļautajiem vispārējiem produktu sertificēšanas iestāžu kritērijiem, garantē produkta izsekojamību, kas tiek nodrošināta, pateicoties īpašai apsēto platību inspekciju, identifikācijas un uzraudzības programmai saskaņā ar ikgadējo platību deklarāciju. Regulatīvā padome norīko neatkarīgu uzņēmumu (nepiederošu nozarei) realizēt kvalitātes kontroles un pilnveidošanas programmu attiecībā uz kartupeļu uzglabāšanu, apstrādi, fasēšanu un etiķetēšanu.
4.5. Iegūšanas metode: Gala produktam ir jāatbilst šādām minimālajām kvalitātes prasībām: šķirnei raksturīgs izskats, bumbuļi nesadalīti, veseli un tīri, bumbuļi bez robiem un tumšiem plankumiem, ar labi izveidojušos mizu, stingri un bez acīm, bez ārējiem defektiem, plankumiem, plaisām, deformācijām un izbalējušām vietām, ar pietiekamu mitruma saturu, bez neatbilstošas garšas un aromāta.
Visā audzēšanas ciklā izmanto tradicionālo praksi; vienā un tajā pašā laukā kartupeļus nedrīkst stādīt 2 gadus pēc kārtas; jāizmanto tikai sertificēts sēklas materiāls vai sēkla no tās pašas saimniecības; attālumam starp augiem jābūt 75 × 32 - 35 cm; jāizmanto organiskais mēslojums ar pareizu C/N attiecību. Vagošana ir obligāta; 30 dienas pirms ražas novākšanas kartupeļus nedrīkst laistīt.
Maksimāli pieļaujamā raža produkta tirdzniecībai ar AĢIN norādi ir 22 t/ha neapūdeņotiem laukiem un 35 t/ha apūdeņotiem laukiem.
Produktam ir jābūt sašķirotam un safasētam atkarībā no diametra (vienmēr jābūt starp 40 un 80 mm) un cilmes vietas. Iepakojuma formātam ir jābūt iepriekš saskaņotam ar Consejo Regulador, un iepakojuma lielums ir 15, 10, 5, 4, 3, 2 un1 kg neto svara (25 kg liels iepakojums ir atļauts klientiem restorānu un viesnīcu nozarē).
Kartupeļus transportē atsevišķi, izmantojot specializētus transportlīdzekļus, un uzglabā telpās, kas ir sagatavotas šim nolūkam un akreditētas Consejo Regulador.
4.6. Piesaiste:
Vēsture
Kartupeļu audzēšana Galīcijā pirmo reizi ir pieminēta tālajā 1607. gadā, taču īstu svarīgumu un sociālo lomu tā ieguva 18. gadsimta vidū, kad sākās pirmās tiesiskās domstarpības starp zemniecību un desmitās tiesas savācējiem (1736). To lielākais uzliesmojums sekoja 1768.-69. gada graudu krīzei, tai būtiski ietekmējot demogrāfisko stāvokli reģionā.
Kopš 18. gadsimta beigām kartupeļu audzēšana (gan apūdeņotos, gan neapūdeņotos laukos) kļuva par vienu no raksturīgākajām Galīcijas lauksaimniecības ainavas iezīmēm, turklāt kartupeļi šajā reģionā bija cilvēku uztura un dzīvnieku (it īpaši liellopu un cūku) barības pamatā.
Kartupeļu parādīšanās un to audzēšanas uzsākšana lielā mērogā sniedza milzīgu ieguldījumu jauktas kultūraugu audzēšanas prakses izveidē; līdz šai dienai augu seka Galīcijā ietver kartupeļus.
Daba
Reljefs: Vispār Galīcijas augstienes apgabali ir piemēroti mežsaimniecībai un ekstensīvai lopkopībai, vidienes teritorijas ir piemērotas ekstensīvai zemkopībai un brīvai lopkopībai, savukārt ielejas un ieplakas ir lieliski piemērotas augļkopībai un dārzeņkopībai.
Klimats: Pateicoties klimatiskajiem apstākļiem, augsnes īpašībām un rūpīgai audzēšanas praksei, kartupeļiem piemīt unikālas kulinārās īpašības. Šā fakta dēļ, kas ir labi zināms tirgotājiem un patērētājiem, Galīcijas kvalitatīvie kartupeļi ir iemantojuši lielu popularitāti, kas liek noteikt tiem augstāku cenu gan reģionālajā, gan valsts tirgū.
Labvēlīgus klimatiskos apstākļus nodrošina lielais nokrišņu daudzums (attiecīgajā reģionā tas ir gadā 1 000-1 500 mm) un mērenas temperatūras, kas veicina optimālu kartupeļu augšanu bez papildu laistīšanas un nepārtrauktu bumbuļu attīstību. Sausuma periodā augustā un septembrī, samazinoties augsnes mitruma saturam, kartupeļi zaudē mitrumu tieši pirms novākšanas un lieliski nogatavojas, veidojot cietu un viendabīgu mizu, un abi šie faktori (miza un mitruma samazināšanās) uzlabo to glabāšanās un kulinārās īpašības.
Augsnes: Audzēšanai ieteicams izvēlēties irdenu, neakmeņainu augsni, kurā organisko vielu saturs nav pārāk augsts. Audzēšanas reģionā dominē smilšmāla un smilšainas māla augsnes ar pH no 5 līdz 6,5, kas ir lieliski piemērotas šai kultūrai. Augsnes struktūra ļauj veidoties smalkai, viendabīgai mizai un novākt tīrus kartupeļus (kurus nav jāmazgā). Paskābinātās augsnes iedarbojas profilaktiski pret kraupi (slimību, kas padara kartupeļu mizu raupju un kreveļainu, kā rezultātā kartupeļus ir grūti pārdot neglītā izskata dēļ).
Augsnes bagātīgā mēslošana ar kūtsmēsliem (aptuveni 25 līdz 30 tonnas uz hektāru) labvēlīgi ietekmē šajos īpašajos apstākļos audzēto kartupeļu lieliskās kulinārās īpašības.
4.7. Kontroles iestāde:
Nosaukums: |
Consejo Regulador de la Denominación Específica “Pataca de Galicia” |
Adrese: |
Finca Devesa, s/n. N-525, p.k. 200. 32630. Xinzo de Limia. Ourense |
Tālrunis: |
988-46 26 50 |
Fakss: |
988-46 26 50 |
Consejo Regulador atbilst standarta EN-45011 prasībām saskaņā ar Regulas (EEK) Nr. 2081/92 10. pantu.
4.8. Etiķetēšana: Uz katra aizsargātā produkta iepakojuma vienai trešdaļai no iepakojuma priekšējās puses ir jābūt aizņemtai ar logotipu un uzrakstu: aizsargāta ģeogrāfiskās izcelsmes norāde “Pataca de Galicia”. Uz iepakojuma ir jābūt arī Consejo Regulador izdotai numurētai etiķetei, kurā vēlreiz ir atkārtots logotips.
4.9. Valsts prasības:
— |
1970. gada 2. decembra Likums Nr. 25/1970 par vīna dārziem, vīniem un alkoholiskajiem dzērieniem (Estatuto de la Viña, del Vino y de los Alcoholes). |
— |
1972. gada 28. marta Dekrēts Nr. 835/1972, kas nosaka detalizētus Likuma Nr. 25/1970 ieviešanas noteikumus. |
— |
1994. gada 25. janvāra rīkojums, kas nosaka mijiedarbību starp Spānijas tiesību aktiem un Regulu (EEK) Nr. 2081/92 attiecībā uz lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu cilmes vietu nosaukumiem un ģeogrāfiskās izcelsmes norādēm. |
— |
1999. gada 22. oktobra Karaļa dekrēts Nr. 1643/1999, ar ko nosaka pieteikumu izskatīšanas kārtību iekļaušanai Kopienas aizsargāto cilmes vietas nosaukumu un aizsargāto ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu reģistrā. |
(1) Eiropas Komisija, Lauksaimniecības ģenerāldirektorāts, Lauksaimniecības produktu kvalitātes nodaļa, B-1049, Brisele.