Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Eiropas tiesiskās apmācības stratēģija 2021.–2024. gadam

Eiropas tiesiskās apmācības stratēģija 2021.–2024. gadam

 

KOPSAVILKUMS:

Komisijas paziņojums “Tiesiskuma nodrošināšana Eiropas Savienībā – Eiropas tiesiskās apmācības stratēģija 2021.–2024. gadam”

KĀDS IR ŠĪ PAZIŅOJUMA MĒRĶIS?

  • Tā mērķis ir nostiprināt vienotu Eiropas tiesiskuma kultūru, kuras pamatā ir tiesiskums, pamattiesības un savstarpēja uzticēšanās.
  • Lai to panāktu, paziņojumā ir izklāstīta Eiropas tiesiskās apmācības stratēģija, kas ietver pasākumus, kuru mērķis ir veicināt ES tiesību aktu pareizu un efektīvu piemērošanu.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Stratēģijā ir noteiktas tālāk tekstā minētās darbības jomas, un tā ietver ieteikumus visām iesaistītajām pusēm (apmācības pakalpojumu sniedzējiem, Eiropas Komisijai, ieinteresētajām personām un tiesiskās sadarbības tīkliem).

ES tiesiskās apmācības prasības

  • Vienotas tiesiskuma kultūras veicināšana: labi apmācītiem praktizējošiem juristiem ir svarīga loma tiesiskuma kultūras stiprināšanā un tiesiskuma principa piemērošanā.
  • Pamattiesību ievērošana: ES Pamattiesību harta būtu jāīsteno cilvēku ikdienas dzīvē un būtu jāizprot tās mijiedarbība ar valstu tiesību aktiem un Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvenciju.
  • Tiesu sistēmu digitālās pārkārtošanās paplašināšana: juridisko profesiju pārstāvjiem ir labāk jāizprot un jāizmanto digitālie rīki un mākslīgais intelekts.
  • Sekošana līdzi izmaiņām ES tiesību aktos: praktizējošiem juristiem ir jāseko līdzi izmaiņām ES tiesību aktos, jo īpaši tādās jomās kā tiesu iestāžu pārrobežu sadarbība, drošība, terorisms un organizētā noziedzība, personu procesuālās tiesības un cietušo tiesības un vienotā tirgus un vides tiesību aktu īstenošana.
  • Praktizējošu juristu sagatavošana jaunu problēmu risināšanai: terorisms un kibernoziedzība pastāvīgi attīstās, un mainīgie darba modeļi ietekmē darba tiesības un sociālās tiesības.

Nepieciešamie komponenti, kas aptver ne tikai ES tiesību aktus

  • Praktizējošiem juristiem ir jāapgūst vairākdisciplīnu spējas. Tās ietver gan tiesneša aroda prasmes*, gan ar juridiskajiem aspektiem nesaistītas zināšanas un juridiskās valodas prasmes.

Uzlabota, plašāka un mērķtiecīgāka apmācība visu profesiju pārstāvjiem ES tiesību aktu piemērošanā

  • Mērķu pielāgošana: galvenās mērķa grupas ir tiesneši un prokurori, kā arī tiesu un prokuratūru darbinieki, advokāti, notāri un tiesu izpildītāji.
  • Citu profesiju pārstāvjiem paredzētas apmācības par ES tiesībām uzlabošana: ieslodzījuma vietu un probācijas dienestu darbiniekiem, mediatoriem, tiesu ekspertiem, maksātnespējas procesa administratoriem un tiesu tulkiem / tulkotājiem ir nepieciešamas zināšanas par attiecīgajiem ES tiesību aktiem.

Augstvērtīga, efektīva apmācība

  • Labas metodikas izmantošanas, elastīgas reaģēšanas uz dažādām problēmām, pastāvīgas uzraudzības, praktizējošu juristu piekļuves dažādiem mācību veidiem un rezultātu novērtēšanas sekmēšana.

Gados jaunu praktizējošo juristu apmācība

  • Pamatzināšanu par ES tiesību sistēmu un tiesiskuma kultūru sniegšana jaunajiem juridisko profesiju pārstāvjiem. Šeit būtu jāietver apmācība par ES tiesību sistēmiskajiem elementiem, pamattiesībām, tiesiskumu, kā arī tiesneša aroda prasmju un valodu prasmju apguve.

Kopīga atbildība

  • Atbalsts valstu ieinteresētajām personām, kuras uzņemas galveno atbildību: apmācības pakalpojumu sniedzējiem, tieslietu ministrijām un reglamentēto profesiju pārstāvjiem ir nepieciešami pienācīgi resursi, lai panāktu patiesu tiesiskuma kultūru, kurā apmācība tiek uztverta kā ieguldījums.
  • Savienības tiesību ekspertu tīklu izveides sekmēšana: praktizējošiem juristiem vajadzētu būt iespējai vērsties pie kolēģiem valstu tīklos, kuri var sniegt juridiskās zināšanas ES tiesību jautājumos.
  • Eiropas Tiesiskās apmācības tīkla unikālās lomas izmantošana: Eiropas Tiesiskās apmācības tīkls ar vajadzīgā finansējuma palīdzību vislabāk spēj koordinēt valstu un pārrobežu apmācības pasākumus.
  • ES līmeņa dalībniekiem ir būtiska multiplikatoru loma: Eiropas tiesību akadēmijai, Eiropas Publiskās pārvaldes institūtam un dažādiem ES tiesību un juridisko profesiju pārstāvju tīkliem būtu jāuzlabo apmācības sniegšana un jādalās radītajos materiālos un pieredzē.
  • Komisijas atbalsta sniegšana: ES finansējums ir pieejams projektiem ar Eiropas dimensiju, tostarp apmācības instruktoru izglītošanai un pārrobežu konsorciju izveidei, kā arī projektiem, kas attiecas uz ES prioritārajām jomām, kur tiek izmēģinātas jaunas idejas un kas palīdz reaģēt uz konkrētām vajadzībām.
  • Tiesiskā apmācība juridisko profesiju pārstāvjiem ārpus Eiropas Savienības: Eiropas tiesiskā apmācība ir pieejama arī kandidātvalstīs un potenciālajās kandidātvalstīs, jo īpaši Rietumbalkānu valstīs, un to varētu paplašināt, iekļaujot arī citas ārpussavienības valstis, jo īpaši Āfriku un Latīņameriku.
  • Uzraudzība: Komisija ziņos par progresu stratēģijas īstenošanā un sadarbībā ar ieinteresētajām personām centīsies uzlabot datu vākšanu un analīzi.

KONTEKSTS

Ar Lisabonas Līgumu ES tika piešķirtas pilnvaras nodrošināt tiesnešu un tiesu iestāžu darbinieku apmācību civillietās un krimināllietās. 2011. gadā Komisija nāca klajā ar paziņojumu “Uzticēšanās veidošana tiesiskumam ES mērogā. Eiropas tiesiskās apmācības jauna dimensija”.

Jaunākais paziņojums ir balstīts uz sasniegto progresu. Tajā ir uzsvērta nepieciešamība pēc tiesiskās apmācības, jo īpaši ņemot vērā situācijas pasliktināšanos tiesiskuma jomā, uzbrukumus pamattiesībām dažās ES dalībvalstīs, aizvien pieaugošo digitalizāciju un iespēju, ka Rietumbalkānu valstis varētu pievienoties ES.

GALVENIE TERMINI

Tiesneša aroda prasmes. Tas, kā tiesnesis veic savu darbu, ieskaitot visu, kas nav atrodams tiesību aktu krājumos, pierādījumos vai procesuālajos noteikumos.

PAMATDOKUMENTS

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai “Tiesiskuma nodrošināšana Eiropas Savienībā – Eiropas tiesiskās apmācības stratēģija 2021.–2024. gadam” (COM(2020) 713 final, 2.12.2020.).

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai “2020. gada ziņojums par tiesiskumu. Tiesiskuma situācija Eiropas Savienībā” (COM(2020) 580 final, 30.9.2020.).

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Eiropas Padomei, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai “Tiesiskuma stiprināšana Savienībā. Rīcības plāns” (COM(2019) 343 final, 17.7.2019.).

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai “Uzticēšanās veidošana tiesiskumam ES mērogā. Eiropas tiesiskās apmācības jauna dimensija” (COM(2011) 551 final, 13.9.2011.).

Pēdējo reizi atjaunots: 02.05.2022

Top