Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Ekodizaina prasības – elektromotori un regulējama ātruma piedziņas

Ekodizaina prasības – elektromotori un regulējama ātruma piedziņas

 

KOPSAVILKUMS:

Regula (ES) 2019/1781, ar ko nosaka ekodizaina prasības elektromotoriem un regulējama ātruma piedziņām

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

Ar šo regulu nosaka ekodizaina* prasības attiecībā uz elektromotoru* un regulējama ātruma piedziņu (variable speed drive – VSD)*, arī ja tie ir integrēti citos ražojumos, laišanu tirgū un nodošanu ekspluatācijā.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Šī regula attiecas uz:

  • indukcijas bezkontaktu elektromotoriem, komutatoriem, slīdgredzeniem vai elektriskiem savienojumiem ar rotoru, kuri paredzēti darbināšanai ar 50 Hz, 60 Hz vai 50/60 Hz sinusoidālu spriegumu un:
    • kuriem ir divi, četri, seši vai astoņi poli;
    • kuru nominālais spriegums ir lielāks nekā 50 V un nepārsniedz 1000 V;
    • kuru nominālā izejas jauda ir no 0,12 kW un nepārsniedz 1000 kW;
    • kuru nominālie parametri noteikti pastāvīgas ekspluatācijas režīmā; un
    • kuri ir paredzēti tiešai darbināšanai no elektrotīkla;
  • VSD, kurām ir 3 fāžu ieejas un:
    • kuras ir paredzētas darbībai ar iepriekš minēto motoru, kura nominālā izejas jauda ir 0,12–1000 kW diapazonā;
    • kuru nominālais spriegums ir lielāks nekā 100 V un nepārsniedz 1000 V maiņstrāvas; un
    • kurām ir tikai viena maiņstrāvas sprieguma izeja.

Dažiem iekārtu veidiem, kas paredzēti darbībai noteiktos apstākļos, nepiemēro dažas energoefektivitātes un ražojuma informācijas prasības, piemēram:

  • motoriem un VSD, kas ir pilnībā integrēti ražojumā (piemēram, iekārtā, sūknī, ventilatorā vai kompresorā) un kuru energoefektivitāti nevar testēt neatkarīgi no ražojuma;
  • motoriem, kas īpaši konstruēti un paredzēti darbībai tikai lielā augstumā vai ekstrēmā apkārtējā gaisa temperatūrā;
  • motoriem, kas īpaši konstruēti un paredzēti darbībai, tos pilnībā iegremdējot šķidrumā;
  • motoriem un VSD, kas īpaši sertificēti kodoliekārtu drošībai;
  • sprādziendrošiem motoriem, kas īpaši konstruēti un sertificēti kalnrūpniecībai;
  • motoriem bezvadu vai ar akumulatoru darbināmā iekārtā;
  • motoriem rokas iekārtās, kuru svaru darbības laikā notur ar roku;
  • motoriem ar roku vadāmās pārvietojamās iekārtās, kuras darbības laikā pārvieto;
  • motoriem, kas laisti tirgū pirms 2029. gada 1. jūlija kā aizstājēji identiskiem, ražojumos integrētiem motoriem, kuri laisti tirgū pirms 2021. gada 1. jūlija attiecībā uz motoriem, kas minēti I pielikuma 1. punkta a) apakšpunktā, un pirms 2023. gada 1. jūlija attiecībā uz motoriem, kas minēti I pielikuma 1. punkta b) apakšpunktā, un kas tiek īpaši laisti tirgū kā šādi aizstājēji (skatīt Komisijas Regulu (ES) 2021/341, ar ko izdara grozījumus);
  • motoriem, kas īpaši konstruēti vilces nodrošināšanai elektriskos transportlīdzekļos.

Ar šo regulu:

  • I pielikumā ir sniegts grafiks ekodizaina prasību piemērošanai (sākotnēji jāpiemēro no 2021. gada 1. jūlija, bet pārējās prasības jāpiemēro no 2022. gada 1. jūlija un no 2023. gada 1. jūlija). Prasības attiecas uz:
    • elektromotoru energoefektivitāti;
    • elektromotoru ražojuma informāciju;
    • VSD efektivitāti un ražojuma informāciju;
  • ir noteiktas atbilstības novērtēšanas procedūras, savukārt II pielikumā ir norādītas mērījumu metodes un aprēķini.

Veicot tirgus uzraudzības pārbaudes, dalībvalstu iestādēm jāpiemēro III pielikumā aprakstītās verifikācijas procedūras.

IV pielikumā ir norādīti kritēriji, kuru pamatā ir labākās tirgū pieejamās motoru un VSD tehnoloģijas attiecībā uz vidiskajiem aspektiem, kuri tika uzskatīti par nozīmīgiem un ir izsakāmi skaitliski. Motoru gadījumā IE4 līmeņa tehnoloģija tika norādīta kā vislabākā pieejamā tehnoloģija.

Lai ņemtu vērā tehnoloģiju attīstību, Komisija šo regulu pārskata un ne vēlāk kā 2023. gada 14. novembrī informē Apspriežu forumu par novērtējuma rezultātiem, tostarp vajadzības gadījumā iesniedz pārskatīšanas priekšlikuma projektu.

Ar šo regulu groza Regulu (EK) Nr. 641/2009 un atceļ Regulu (EK) Nr. 640/2009.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 2021. gada 1. jūlija. Dažus pienākumus attiecībā uz apiešanu un programmatūras atjaunināšanu un Regulas (EK) Nr. 641/2009 grozījumus piemēro kopš 2019. gada 14. novembra.

KONTEKSTS

Ar Direktīvu 2009/125/EK tiek izveidota sistēma ekodizaina prasību noteikšanai ar enerģiju saistītiem ražojumiem. Komisijai ir jānosaka prasības tādiem ražojumiem, kuriem ir būtisks pārdošanas un tirdzniecības apjoms Savienībā un kuriem ir ievērojama ietekme uz vidi.

EEIA direktīvā ir noteiktas prasības attiecībā uz elektrisko un elektronisko iekārtu (EEIA) atkritumu reģenerāciju un pārstrādi, lai samazinātu negatīvo ietekmi uz vidi, kas rodas, ražojot un apsaimniekojot EEIA, kā arī izmantojot resursus.

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Ekodizains: politika, kuras mērķis ir ar labāka dizaina palīdzību uzlabot ražojuma sniegumu vides jomā visā tā aprites ciklā, jo īpaši tā energoefektivitāti.
Elektromotors: ierīce, kas elektrisko ieejas jaudu pārveido rotācijas kustības radītā mehāniskā izejas jaudā, un rotācijas ātrums un griezes moments ir atkarīgi no tādiem faktoriem kā barošanas sprieguma frekvence un motora polu skaits.
Regulējama ātruma piedziņa (VSD): elektronisks jaudas konverters, kas pastāvīgi regulē vienam motoram pievadīto elektrisko jaudu, lai kontrolētu motora attīstīto mehānisko jaudu atbilstoši ar motoru piedzītās slodzes griezes momenta–ātruma raksturlielumiem, pieskaņojot motoram pievadītās strāvas frekvenci un spriegumu. Tā ietver visas elektroniskās ierīces, kas pievienotas starp maiņstrāvas tīklu un motoru, tostarp tādas papildierīces kā aizsardzības ierīces, transformatorus un palīgierīces.

PAMATDOKUMENTS

Komisijas Regula (ES) 2019/1781 (2019. gada 1. oktobris), ar ko saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2009/125/EK nosaka ekodizaina prasības elektromotoriem un regulējuma ātruma piedziņām, groza Regulu (EK) Nr. 641/2009 attiecībā uz ekodizaina prasībām autonomiem hermētiskajiem cirkulācijas sūkņiem un produktos iebūvējamiem hermētiskajiem cirkulācijas sūkņiem un atceļ Komisijas Regulu (EK) Nr. 640/2009 (OV L 272, 25.10.2019., 74.–94. lpp.)

Regulas (ES) 2019/1781 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2009/125/EK (2009. gada 21. oktobris), ar ko izveido sistēmu, lai noteiktu ekodizaina prasības ar enerģiju saistītiem ražojumiem (OV L 285, 31.10.2009., 10.–35. lpp.)

Skatīt konsolidēto versiju.

Komisijas Regula (EK) Nr. 641/2009 (2009. gada 22. jūlijs) par Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2005/32/EK īstenošanu attiecībā uz ekodizaina prasībām autonomiem hermētiskajiem cirkulācijas sūkņiem un produktos iebūvējamiem hermētiskajiem cirkulācijas sūkņiem (OV L 191, 23.7.2009., 35.–41. lpp.)

Skatīt konsolidēto versiju.

Komisijas paziņojums saistībā ar īstenojamo Komisijas Regulu (EK) Nr. 640/2009 par Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2005/32/EK īstenošanu attiecībā uz ekodizaina prasībām elektromotoriem (Saskaņoto standartu nosaukumu un numuru publicēšana saskaņā ar direktīvu) (OV C 394, 20.12.2012., 20.–21. lpp.)

Pēdējo reizi atjaunots: 08.06.2021

Top