Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas reglaments
KOPSAVILKUMS:
Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja — reglaments
Līguma par Eiropas Savienības darbību 303. pants — Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja
KĀDS IR REGLAMENTA UN LĪGUMA PAR EIROPAS SAVIENĪBAS DARBĪBU 303. PANTA MĒRĶIS?
SVARĪGĀKIE ASPEKTI
Locekļi
- Saskaņā ar LESD 300. pantu EESK sastāv no:
- darba devējiem, organizācijām: locekļiem no nozares privātā un sabiedriskā sektora, maziem uzņēmumiem, tirdzniecības kamerām, vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības nozares, banku un apdrošināšanas sektora, transporta un lauksaimniecības nozares (I grupa);
- darbiniekiem: locekļiem no valsts arodbiedrības organizācijām gan konfederāciju līmenī, gan nozaru federācijām (II grupa);
- citas pilsoniskās sabiedrības puses: lauksaimnieku un patērētāju organizācijām, maziem uzņēmumiem, amatnieku sektora, brīvajām profesijām un nevalstiskām organizācijām sabiedrības aizsardzības un apkārtējās vides aizsardzības jomā (III grupa).
- Locekļus iesaka ES valstu valdības un ieceļ Padome uz 5 gadiem. Maksimālais locekļu skaits ir 350.
- Trīs grupas ievēl priekšsēdētāju un priekšsēdētāja vietniekus. Tie piedalās EESK darbību sagatavošanā, organizēšanā un koordinēšanā
EESK loma likumdošanas procedūrās
- EESK konsultācijas
- EESK sniedz atzinumus, ko pieprasa Padome, Eiropas Komisija vai Eiropas Parlaments.
- Tā var arī sniegt atzinumus par savām iniciatīvām, izpētes atzinumus un informatīvos ziņojumus vai rezolūcijas par jebkādiem jautājumiem, kas saistīti ar ES piešķirtajiem uzdevumiem.
- Nodaļu darbs
- Birojs nozīmē nodaļu, kas ir atbildīga par atzinuma vai ziņojuma sagatavošanu.
- Ziņotājs, kuram atbilstoši situācijai palīdz viens vai vairāki līdzziņotāji un eksperts, izpēta attiecīgo jautājumu, apkopo izteiktos viedokļus un, pamatojoties uz to, sagatavo atzinuma projektu, kas tiek nosūtīts nodaļai apspriedei un apstiprināšanai.
EESK darba grupas
Birojs
- Tā sastāvs:
- priekšsēdētājs un 2 priekšsēdētāja vietnieki;
- 3 grupu priekšsēdētāji;
- 6 nodaļu priekšsēdētāji;
- mainīgs locekļu skaits, kas nedrīkst pārsniegt ES dalībvalstu skaitu.
- Priekšsēdētāju ievēl no 3 grupu locekļu sastāva, un priekšsēdētāja vietniekus ievēl no 2 grupu locekļu sastāva, kurām nepieder priekšsēdētājs. Tos ievēl uz 2,5 gadiem saskaņā ar grupas rotācijas principu.
- Biroja galvenie uzdevumi ir aprakstīti tālāk.
- Birojs nosaka EESK organizācijas un darba procedūras un uzņemas politisko atbildību par vispārīgo pārvaldību.
- Kopā ar EESK priekšsēdētāju tam ir budžeta un finanšu pilnvaras saskaņā ar ES Finanšu regulu (kas regulē ES budžetu).
- Tas sastāda noteikumus reglamenta ieviešanai, kura interpretāciju tas precizē.
- Ik pēc 6 mēnešiem tas izpēta, ņemot vērā šim mērķim sastādīto ziņojumu, darbību, kāda veikta EESK atzinumu izstrādē.
Prezidijs un priekšsēdētājs
- Prezidijs (ko veido priekšsēdētājs un 2 priekšsēdētāja vietnieki) tiekas ar grupu priekšsēdētājiem, lai sagatavotu biroja un pilnsapulces darbu.
- Priekšsēdētājs, ko ievēl uz 2,5 gadiem:
- vada visu EESK darbu un pastāvīgi iesaista savā darbā priekšsēdētāja vietniekus;
- pārstāv EESK tās ārējās attiecībās;
- ziņo EESK par savā vārdā veiktajām darbībām un pasākumiem;
- izklāsta darba plānu biroja darbības sākumā un pilnvaru termiņa beigās sniedz pārskatu par paveikto.
Specializētās nodaļas
- EESK sastāv no 6 nodaļām:
- Tam ir arī Rūpniecības pārmaiņu konsultatīvā komisija, kas palīdz ES nozarei paredzēt globalizācijas ietekmi un pielāgoties tai.
- Papildus priekšsēdētājam katram EESK loceklim ir jābūt vismaz 1 un maksimāli 2 (ar izņēmumiem) specializēto nodaļu loceklim. Nodaļu locekļus ieceļ uz 2,5 gadiem.
- Nodaļu locekļi sastāda atzinumus un informatīvos ziņojumus par viņiem saistošajiem jautājumiem un var izveidot izpētes grupas vai dokumentu izstrādes grupas vai iecelt vienīgo ziņotāju. Ziņotāja pienākums ir izveidot atzinumus un pēc atzinuma pieņemšanas plenārsesijā uzraudzīt darbības, ko veic ES iestādes atzinumu realizēšanā.
Apakškomitejas
- Dažām tēmām EESK var izveidot ad hoc apakškomitejas un novērošanas centrus.
- Tā var arī uzaicināt uz uzklausīšanu Komitejai nepiederošas personas.
- Priekšsēdētājs var iecelt ekspertus, lai noskaidrotu tehniskos jautājumus, kas rodas no EESK darbībām.
Konsultatīvās komisijas
- EESK var izveidot konsultatīvās komisijas. Tās sastāv no EESK locekļiem un pilsoniskās sabiedrības pārstāvjiem, kurus EESK vēlas iesaistīt savā darbā.
Plenārsesijas
- EESC tiekas plenārsesijas pilnsapulcē dažādu sesiju laikā (9 sesijas katru gadu). EESK plenārsesijas pilnsapulcē pieņem savus atzinumus, ņemot vērā nodaļu sniegtos atzinumus, un sūta tos Padomei, Komisijai un Parlamentam.
- Darba kārtības projektu sastāda birojs pēc Komitejas prezidija un grupu priekšsēdētāju priekšlikuma. To iesniedz apstiprināšanai pilnsapulcē pirms atbilstošās sesijas atvēršanas.
- EESK pieņemtos atzinumus un sesiju protokolus nosūta Eiropas Parlamentam, Padomei un Komisijai. Tos publicē Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī. Neskatoties uz konsultāciju juridisko pamatojumu (obligāts vai fakultatīvs), EESK atzinumi ir juridiski nepieciešami komponenti Padomes, Komisijas un Parlamenta gala dokumentā.
Balsošanas kārtība
- Ja vien nav noteikts citādi, EESK dokumentus un lēmumus pieņem ar nodoto balsu vairākumu. Balsošana notiek, balsojot atklāti, pēc saraksta*vai aizklāti.
Dialogs starp ES un trešo valstu ekonomikas un sociālo lietu organizācijām
- Ņemot vērā EESK īpašo misiju, tā uztur strukturētas attiecības ar ES un trešo valstu ekonomikas un sociālo lietu padomēm un līdzīgām iestādēm, kā arī pilsoniskās sabiedrības organizācijām. EESK ieceļ delegācijas, kas atbild par šādu attiecību uzturēšanu.
Pilsoniskā sabiedrība
- 2012. gadā tika pieņemts protokols par sadarbību starp Komisiju un EESK, lai pastiprinātu pilsoniskās sabiedrības iesaisti ES politikas attīstībā gan valsts, gan ES līmenī un izstrādātu strukturētu dialogu starp šīm organizācijām un ES iestādēm.
KOPŠ KURA LAIKA REGLAMENTS IR PIEMĒROJAMS?
Reglaments ir piemērojams no 2010. gada 21. septembra.
KONTEKSTS
Plašāka informācija:
- Mūsu darbs (Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja).
GALVENIE TERMINI
Balsošana pēc saraksta: ja balsošana ir notikusi pēc saraksta, norāda balsotāju uzvārdus.
PAMATDOKUMENTI
Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas reglamenta kodificētā versija — 2010. gada 14. jūlijā Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja pieņēma sava reglamenta konsolidēto versiju (OV L 324, 9.12.2010., 52.–68. lpp.)
Līguma par Eiropas Savienības darbību konsolidētā versija, Sestā daļa — Noteikumi par iestādēm un finanšu noteikumi — I sadaļa — Noteikumi par iestādēm — 3. nodaļa — ES padomdevējas struktūras — Ekonomikas un sociālo lietu komiteja — 303. pants (bijušais EKL 260. pants) (OV C 202, 7.6.2016., 178. lpp.)
SAISTĪTIE DOKUMENTI
Protokols par sadarbību starp Eiropas Komisiju un Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteju (OV C 102, 5.4.2012., 1.–5. lpp.)
Pēdējo reizi atjaunots: 21.11.2017
Top