Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Plašāka piekļuve ar autortiesībām aizsargātiem materiāliem — nenosakāmu autortiesību subjektu darbi

Plašāka piekļuve ar autortiesībām aizsargātiem materiāliem — nenosakāmu autortiesību subjektu darbi

 

KOPSAVILKUMS:

Direktīva 2012/28/ES — daži atļauti nenosakāmu autortiesību subjektu darbu izmantošanas veidi

KĀDS IR ŠĪS DIREKTĪVAS MĒRĶIS?

Tā ir izstrādāta, lai veicinātu nenosakāmu autortiesību subjektu darbu digitalizāciju un likumīgu tiešsaistes piekļuvi ES nenosakāmu autortiesību subjektu darbiem*, kas atrodami bibliotēku, izglītības iestāžu, muzeju, arhīvu, audiovizuālā mantojuma iestāžu un sabiedrisko raidorganizāciju kolekcijās.

Šīm organizācijām ir uzdevumi sabiedrības interesēs:

  • saglabāt,
  • restaurēt,
  • reproducēt un
  • nodrošināt tiešsaistes piekļuvi to kolekcijām kultūras un izglītības vajadzībām.

Pēc tam, kad veikta rūpīga meklēšana*, šīm organizācijām ir atļauts izmantot nenosakāmu autortiesību subjektu darbus šādām vajadzībām.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Darbības joma

Šo direktīvu piemēro ar autortiesībām aizsargātiem darbiem, kas pirmo reizi publicēti kādas ES valsts teritorijā vai, ja publicēšana nav notikusi, kas pirmo reizi pārraidīti (demonstrēti televīzijā vai tiešsaistē, t. i., vizuālos, nevis rakstveida plašsaziņas līdzekļos) kādas ES valsts teritorijā.

Direktīvu piemēro vairākām darbu kategorijām:

  • publicētas grāmatas, laikraksti, žurnāli vai citādi rakstveida materiāli;
  • darbi, kas ir iekļauti vai integrēti iepriekš minētajās kategorijās;
  • kinematogrāfijas vai audiovizuālie darbi un fonogrammas.

Nenosakāmu autortiesību subjektu darba statuss

  • Direktīvā norādītajām organizācijām jānodrošina, ka tiek veikta tiesību subjektu rūpīga meklēšana, izmantojot atbilstīgus informācijas avotus, lai pārliecinātos par nenosakāmu autortiesību subjektu darba statusu.
  • Direktīvā ir norādīts, ka ES valstīm jānosaka atbilstīgi avoti un jāiekļauj avotu saraksts, kas vismaz jāizmanto, veicot rūpīgu meklēšanu.
  • Materiālam, kas vienā ES valstī ir uzskatāms par nenosakāmu autortiesību subjektu darbu, tāds pats statuss ir visās pārējās ES valstīs.
  • Ja darba, kas uzskatāms par nenosakāmu autortiesību subjektu darbu, tiesību subjekti piesaka savas tiesības, direktīvā ir paredzēta iespēja izbeigt nenosakāmu autortiesību subjektu darba statusu un saņemt taisnīgu kompensāciju.

Datubāze

Tiks izveidota vienota, Eiropas mēroga un publiski pieejama tiešsaistes datubāze, kurā būs iekļauta informācija par nenosakāmu autortiesību subjektu darbiem, tai skaitā informācija par:

  • tiesību subjektu meklēšanas rezultātiem;
  • organizāciju veiktas nenosakāmu autortiesību subjektu darbu izmantošanas veidiem;
  • izmantoto nenosakāmu autortiesību subjektu darbu statusa izmaiņām.

Tas nodrošina, ka gan organizācijas, kuras veic meklēšanu, gan tiesību subjekti var atrast informāciju par nenosakāmu autortiesību subjektu darbu identifikāciju un izmantošanu.

Atļautie izmantošanas veidi

Direktīvā minētajām organizācijām ir atļauts izmantot nenosakāmu autortiesību subjektu darbus vienīgi, lai sasniegtu mērķus, kas saistīti ar to uzdevumiem sabiedrības interesēs:

  • publiskot nenosakāmu autortiesību subjektu darbu;
  • reproducēt nenosakāmu autortiesību subjektu darbu, lai digitalizētu, publiskotu, indeksētu, kataloģizētu, saglabātu vai restaurētu.

Organizācijas var gūt ieņēmumus šādas izmantošanas gaitā vienīgi ar mērķi segt izmaksas, kas tām radušās, veicot nenosakāmu autortiesību subjektu darbu digitalizāciju un publiskojot tos.

KOPŠ KURA LAIKA ŠĪ DIREKTĪVA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 2014. gada 29. oktobra un tā bija jātransponē ES valstu tiesību aktos līdz tam pašam datumam.

KONTEKSTS

GALVENIE TERMINI

Nenosakāmu autortiesību subjektu darbi: tādi darbi kā grāmatas, laikrakstu un žurnālu raksti un filmas, ko joprojām aizsargā autortiesības, taču kuru autori vai citi tiesību subjekti nav zināmi vai kurus nevar atrast, vai ar kuriem nevar sazināties, lai iegūtu autortiesību atļaujas.
Rūpīga meklēšana: visaptveroša meklēšana, kuras mērķis ir noteikt un/vai atrast autortiesību materiālu autoru vai citus tiesību subjektus.

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2012/28/ES (2012. gada 25. oktobris) par dažiem atļautiem nenosakāmu autortiesību subjektu darbu izmantošanas veidiem (OV L 299, 27.10.2012., 5.–12. lpp.)

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2017/1001 (2017. gada 14. jūnijs) par Eiropas Savienības preču zīmi (kodificēta redakcija) (OV L 154, 16.6.2017., 1.–99. lpp.)

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 386/2012 (2012. gada 19. aprīlis) par tādu uzdevumu uzticēšanu Iekšējā tirgus saskaņošanas birojam (preču zīmes un dizainparaugi), kuri saistīti ar intelektuālā īpašuma tiesību piemērošanu, tostarp par publiskā un privātā sektora pārstāvju sapulcēšanu Eiropas Intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumu novērošanas centrā (OV L 129, 16.5.2012., 1.–6. lpp.)

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2001/29/EK (2001. gada 22. maijs) par dažu autortiesību un blakustiesību aspektu saskaņošanu informācijas sabiedrībā (OV L 167, 22.6.2001., 10.–19. lpp.)

Skatīt konsolidēto versiju.

Pēdējo reizi atjaunots: 14.06.2018

Top