Garantiju fonds ārējai darbībai
KOPSAVILKUMS:
Regula (EK, Euratom) Nr. 480/2009, ar ko izveido Garantiju fondu ārējai darbībai
KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?
- Šajā regulā ir izklāstīti noteikumi attiecībā uz ES Garantiju fondu ārējai darbībai.
- Šis fonds tiek izveidots, lai aizsargātu ES budžetu no budžeta riskiem, kas saistīti ar aizdevumiem un garantijām trešajām valstīm piešķirtajiem aizdevumiem vai šajās valstīs īstenotajiem projektiem.
SVARĪGĀKIE ASPEKTI
- ES piešķir aizdevumus trešajām valstīm un garantijas trešajām valstīm piešķirtajiem aizdevumiem, lai attiecīgajās valstīs finansētu ar ieguldījumiem saistītus darījumus, tādēļ ES ir pakļauta ievērojamiem finanšu riskiem.
- Šajā regulā ir aprakstīta ES Garantiju fonda darbība, kā arī izklāstīta tā finansēšanas procedūra un pārvaldības noteikumi.
Pamatuzdevums
Fonda ārējās darbības pamatuzdevums ir veikt atmaksājumus ES kreditoriem, ja aizdevuma saņēmējs nepilda saistības attiecībā uz:
Turklāt fondu var izmantot tikai tādiem aizdevumiem un garantijām, ko izsniedz par labu trešajai valstij vai ar nolūku finansēt projektus trešajās valstīs.
Pārvaldība un finansēšana
Eiropas Komisija saskaņā ar ES vārdā izdotu pilnvaru fonda finanšu pārvaldību uztic EIB. Fondu finansē:
- ikgadējs maksājums no Eiropas Savienības vispārējā budžeta (ja nepieciešams);
- procenti no ieguldītajiem fonda resursiem;
- summas, kas atgūtas no saistības neizpildījušiem parādniekiem.
Šī regula tika grozīta ar Regulu (ES) 2018/409, lai pievienotu vēl ceturto finansējuma avotu: riska prēmijas ieņēmumus*, kas iegūti EIB finansēšanas darījumos, attiecībā uz kuriem Savienība sniedz garantiju, kas tiek atlīdzināta.
Paredzētais apjoms un ikgadējais pārvedums
- Paredzētais apjoms ir resursu apjoms, kas fondam nepieciešams tā pamatuzdevuma veikšanai. Fonda paredzētais apjoms ir noteikts 9 % apmērā no ES kopējām neatmaksātā kapitāla saistībām*, kas izriet no katra aizdevuma vai garantijas darījuma, un to palielina par nesamaksātajiem procentiem.
- Ar Regulu (ES) 2018/409 tika ieviests grozījums, saskaņā ar kuru, ja fonda apmērs pārsniedz 10 % no ES kopējā neatmaksātā kapitāla saistībām, pārpalikums ir jāiemaksā atpakaļ ES kopbudžetā. Grozījuma nolūks ir labāk aizsargāt ES kopbudžetu pret tādu EIB finansēšanas darījumu iespējamu papildu saistību nepildīšanas risku, ar kuriem tiek risināti ilgtermiņa migrācijas jautājumi.
- Ikgadējo pārvedumu no ES budžeta uz fondu aprēķina, paredzēto apjomu piemērojot nesamaksāto piešķirto un garantēto aizdevumu summai. Starpību starp paredzēto apjomu un fonda aktīvu faktisko vērtību fondā iemaksā no ES kopbudžeta vai no fonda – ES budžetā, ja fondā radies pārpalikums.
- Finansējuma summu* aprēķina “n” finanšu gada sākumā, pamatojoties uz aizdevumiem, kas piešķirti un garantēti iepriekšējā finanšu gadā (“n – 1”). Šādi aprēķinātā summa tiek iekļauta “n + 1” gada budžetā. Tāpēc no brīža, kad summas jāapmaksā, līdz fonda faktiskajai finansēšanai paiet aptuveni 2 gadi.
Ziņojumi
Komisijas pienākumi:
- līdz 2019. gada 30. jūnijam sniegt neatkarīgu ārējo novērtējumu par priekšrocībām un trūkumiem, kas izriet no fonda un Eiropas Ilgtspējīgas attīstības fonda aktīvu finanšu pārvaldības uzticēšanas Komisijai, EIB vai abām kopīgi;
- katru gadu iesniegt pārskatu par fonda finanšu stāvokli un darbību iepriekšējā kalendārā gada beigās, tostarp detalizētu informāciju par garantēto aizdevumu neatmaksāto kapitālu vai fonda aktīviem iepriekšējā kalendārajā gadā, kā arī par secinājumiem un gūto pieredzi. Jāiekļauj arī informācija par finanšu pārvaldību, darbības rezultātiem un fonda risku iepriekšējā kalendārā gada beigās. 2019. gadā un pēc tam ik pēc trim gadiem pārskatā jāiekļauj fonda 9 % mērķa un 10 % sliekšņa atbilstības novērtējums.
KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?
Regula (EK, Euratom) Nr. 480/2009 ir spēkā no 2009. gada 30. jūnija.
Regula (ES) Nr. 2018/409, ar ko veic grozījumus, ir spēkā no 2018. gada 8. aprīļa.
KONTEKSTS
Plašāka informācija:
GALVENIE TERMINI
Riska prēmijas ieņēmumi: riska prēmija ir visa ieguldītāja gūtā peļņa, kas pārsniedz aplēsto bezriska likmi (t. i., teorētiski neriskanta ieguldījuma, piemēram, valsts obligācijās, atgriešanas rādītājs). Piemēram, ja aplēstā peļņa no ieguldījuma ir 12 % un bezriska likme ir 2 %, riska prēmija ir 10 %.
Neatmaksātā kapitāla saistības: kapitāls, kas ir aizdots, bet nav atmaksāts.
Finansējuma summa: summa, kas rezervēta, lai segtu nākotnes saistības.
PAMATDOKUMENTS
Padomes Regula (EK, Euratom) Nr. 480/2009 (2009. gada 25. maijs), ar ko izveido Garantiju fondu ārējai darbībai (Kodificēta versija) (OV L 145, 10.6.2009., 10.–14. lpp.)
Regulas (EK, Euratom) Nr. 480/2009 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.
SAISTĪTAIS DOKUMENTS
Komisijas ziņojums Eiropas Parlamentam un Padomei par Garantiju fondu ārējai darbībai un tā pārvaldību 2015. gadā (COM(2016) 439 final, 5.7.2016.)
Pēdējo reizi atjaunots: 25.10.2019