EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Nodokļu dubultās uzlikšanas novēršana (arbitrāža)

Nodokļu dubultās uzlikšanas novēršana (arbitrāža)

 

KOPSAVILKUMS:

Konvencija par nodokļu dubultās uzlikšanas novēršanu sakarā ar asociēto uzņēmumu peļņas korekciju

KĀDS IR ŠĪS KONVENCIJAS MĒRĶIS?

Šī valdību konvencija, kas zināma arī kā arbitrāžas konvencija, ievieš procedūru, lai novērstu dubulto nodokļu uzlikšanu īpašās situācijās. Piemēram, ja starptautisko uzņēmumu (asociēto uzņēmumu) filiālēm, kas atrodas dažādās ES dalībvalstīs, tiek piemēroti nodokļi vairāk nekā vienā ES dalībvalstī, jo citā ES dalībvalstī tās peļņai piemēro korekciju uz augšu.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Ja notiek nodokļu divkārša uzlikšana, saistītais uzņēmums var iesniegt savu gadījumu attiecīgajām nodokļu iestādēm; ja šīs iestādes nevar apmierinoši atrisināt problēmu, tās cenšas panāk abpusēju vienošanos ar ES dalībvalsts iestādēm, kurā attiecīgajam uzņēmumam ir piemēroti nodokļi.

Ja iestādes 2 ES dalībvalstīs nevar panākt vienošanos, tās iesniedz gadījumu padomdevējai komisijai, kas iesaka veidu, kā atrisināt strīdu.

Lai gan nodokļu iestādes var pēc tam ar abpusēju vienošanos pieņemt risinājumu, kas atšķiras no padomdevējas komisijas ieteiktā, to pienākums ir pieņemt komisijas padomu, ja tās nevar panākt vienošanos. Komisijas sastāvā ir priekšsēdētājs, 2 pārstāvji no katras attiecīgās nodokļu iestādes un pāra skaitlis neatkarīgu locekļu.

Konvencija tika parakstīta 1990. gada 23. jūlijā un bija spēkā no 1995. gada 1. janvāra līdz 1999. gada 31. decembrim (piecu gadu periods). 1999. gada 25. maijā Padome pieņēma protokolu, ar ko groza konvenciju, pagarinot to uz nākamo piecu gadu periodu.

Rīcības kodekss

Rīcības kodeksu konvencijas efektīvai īstenošanai sastādīja ES kopējais iekšējo cenu noteikšanas forums (JTPF) un pieņēma 2006. gadā. 2002. gadā izveidotais JTPF palīdzēja un sniedza padomus Eiropas Komisijai par iekšējo cenu noteikšanas* problēmām. Pārskatītais rīcības kodekss tika pieņemts 2009. gadā. Rīcības kodeksā ir izskaidroti aspekti, tostarp:

  • konvencijas darbības joma;
  • lietas pieņemamība;
  • abpusējo vienošanos procedūras un
  • strīdu risināšanas procedūras.

Konvencijas piemērošana jaunām ES dalībvalstīm

Tā kā pakāpeniski aizvien vairāk valstu kļūst par ES dalībvalstīm, konvencija tiek piemērota tām ar šādiem tiesiskajiem instrumentiem:

  • konvencija 1995. gadā, pievienojoties Austrijai, Somijai un Zviedrijai konvencijai par nodokļu dubultās uzlikšanas novēršanu sakarā ar asociēto uzņēmumu peļņas korekciju;
  • konvencija 2005. gadā, pievienojoties Čehijas Republikai, Igaunijai, Kiprai, Latvijai, Lietuvai, Ungārijai, Maltai, Polijai, Slovēnijai un Slovākijai konvencijai;
  • akts par Bulgārijas un Rumānijas pievienošanas nosacījumiem un pielāgojumiem Līgumos, kas ir ES pamatā;
  • Horvātijas pievienošanās ES akts, caur kuru dalībvalsts pievienojās konvencijai un protokolam. Lēmums 2014/899/ES nosaka konvencijas un protokola spēkā stāšanās datumu Horvātijai un groza konvencijas tekstu par Horvātijas pievienošanos.

Padomes Direktīva (ES) 2017/1852

2017. gada oktobrī Padome pieņēma Direktīvu (ES) 2017/1852 par nodokļu strīdu izšķiršanas mehānismiem Eiropas Savienībā, kas balstīti uz arbitrāžas konvenciju. Direktīvas piemērošanas joma ir plašāka par konvencijas, un tā ir attiecināma uz visiem nodokļu maksātājiem, kas maksā nodokļus par ienākumiem un kapitālu, ko ietver divpusējie līgumi nodokļu jomā un arbitrāžas konvencija. Laika gaitā arbitrāžas konvencijas lietojums var samazināties, ņemot vērā direktīvas priekšrocības par nodokļu divkāršas uzlikšanas novēršanu.

KOPŠ KURA LAIKA KONVENCIJA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 1995. gada 1. janvāra.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Iekšējo cenu noteikšana: cena, ko izmanto grāmatvedībai un kas novērtē darījumus starp saistītajiem uzņēmumiem, kas nodarbojas ar vienu pārvaldības formu mākslīgi augstā vai zemā līmenī, lai veiktu nenorādītu ienākumu maksājumu vai kapitāla pārvedumu starp šiem uzņēmumiem.

PAMATDOKUMENTS

Konvencija par nodokļu dubultās uzlikšanas novēršanu sakarā ar asociēto uzņēmumu peļņas korekciju (OV L 225, 20.8.1990., 10.–24. lpp.)

Konvencijas turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Padomes Direktīva (ES) 2017/1852 (2017. gada 10. oktobris) par nodokļu strīdu izšķiršanas mehānismiem Eiropas Savienībā (OV L 265, 14.10.2017., 1.–14. lpp.)

Pārskatīts Rīcības kodekss, lai sekmīgi īstenotu Konvenciju par nodokļu dubultās uzlikšanas novēršanu sakarā ar asociētu uzņēmumu peļņas korekciju (OV C 322, 30.12.2009., 1.–10. lpp.)

Komisijas Paziņojums Padomei, Eiropas Parlamentam un Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai par ES Kopējā iekšējo cenu noteikšanas foruma darbību strīdu novēršanas un strīdu izšķiršanas procedūras jomā un par iepriekšēju cenu noteikšanas nolīgumu pamatnostādnēm ES (COM(2007) 71 galīgā redakcija, 26.2.2007.)

Padomes un Padomē sanākušo dalībvalstu valdību pārstāvju rezolūcija (2006. gada 27. jūnijs) par Rīcības kodeksu attiecībā uz iekšējo cenu noteikšanas dokumentāciju asociētiem uzņēmumiem Eiropas Savienībā (EU TPD) (OV C 176, 28.7.2006., 1.–7. lpp.)

Rīcības kodekss, lai sekmīgi īstenotu Konvenciju par nodokļu dubultās uzlikšanas novēršanu sakarā ar asociētu uzņēmumu peļņas korekciju (OV C 176, 28.7.2006., 8.–12. lpp.)

Komisijas Paziņojums Padomei, Eiropas Parlamentam un Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai par ES kopējā iekšējo cenu noteikšanas foruma darbību saistībā ar iekšējo cenu noteikšanas dokumentāciju asociētiem uzņēmumiem ES (COM(2005) 543 galīgā redakcija, 7.11.2005.)

Komisijas Paziņojums Padomei, Eiropas Parlamentam un Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai par ES kopējā iekšējo cenu noteikšanas foruma darbību no 2002. gada oktobra līdz 2003. gada decembrim un priekšlikumu par rīcības kodeksu, lai efektīvi varētu īstenot Šķīrējtiesas konvenciju (90/436/EEK 1990. gada 23. jūlijs) (COM(2004) 297 final, 23.4.2004.)

Pēdējo reizi atjaunots: 14.12.2017

Top