EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Tiesiskā aizsardzība: datubāzes

Tiesiskā aizsardzība: datubāzes

 

KOPSAVILKUMS

Direktīva 96/9/EK par datubāzu tiesisko aizsardzību

KĀDS IR ŠĪS DIREKTĪVAS MĒRĶIS?

Tās mērķis ir nodrošināt datubāžu* tiesisko aizsardzību, kurai ir divi šādi aspekti:

  • autortiesību aizsardzība intelekta darba izveidei, kas ietver materiālu atlasi un izkārtojumu;
  • sui generis* aizsardzība būtiskajam ieguldījumam (finanšu un cilvēkresursu, pūļu un enerģijas ietvaros), lai iegūtu, pārbaudītu un noformētu datubāzes saturu.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Darbības joma

Direktīva:

  • attiecas uz datubāzēm neatkarīgi no to formas (piemēram, elektroniskās (tiešsaistē) vai nelektroniskās (bezsaistē));
  • neattiecas uz programmatūru, ko izmanto datubāzes izveidē vai lietošanā, vai darbiem un materiāliem, ko datubāze satur.

Tā neietver likumus, kas īpaši ietver patentus, preču zīmes, dizainus un modeļus vai negodīgu konkurenci.

Autortiesības

  • Datubāze tiek aizsargāta ar autortiesībām, ja uz tās satura atlasi vai izkārtojumu attiecas izstrādātāja paša intelektuālais darbs.
  • Datubāzes izstrādātājam ir ekskluzīvas tiesības (ierobežotas darbības), piemēram, reproducēšana, mainīšana, izplatīšana utt.
  • Datubāzes likumīgais lietotājs var veikt ierobežotās darbības, kas ir nepieciešams datubāzes izmantošanai, saskaņā ar noteiktiem ierobežojumiem.
  • Ir paredzami arī citi izņēmumi (piemērs mācībās vai zinātniskā pētniecībā).

Sui generis tiesības

  • Papildus autortiesību noteikumiem direktīvā ir izklāstīti sui generis noteikumi, lai datubāzes izstrādātājs varētu aizliegt nepilnvarotu izgūšanu un/vai satura atkārtotu lietošanu.
  • Sui generis tiesības ir mantiskās tiesības, un līdz ar tās var nodot citiem, deleģēt vai piešķirt ar licences līgumiem.
  • Likumīgie lietotāji var bez atļaujas izvilkt un atkārtoti lietot datubāzes satura nebūtiskās daļas. Tomēr tie nevar veikt darbības, kas nepamatoti kaitē datubāzes izstrādātāja vai personas, kas iesniedz datubāzē darbus vai nodrošina pakalpojumus, tiesiskās intereses.
  • Ir paredzami arī citi izņēmumi (piemērs mācībās vai zinātniskā pētniecībā).
  • Tiesības nepieļaut neatļautu datubāzes satura izvilkšanu un/vai atkārtotu lietošanu ir spēkā 15 gadus, ka stājas spēkā no datuma, kurā tika pabeigta datubāzes izveide.
  • Aizsardzība pret satura neatļautu izvilkšanu vai atkārtotu lietošanu tiek piešķirta datubāzēm, kuru izstrādātājs ir ES pilsonis, uzņēmumam vai uzņēmuma rezidentam, kurš pats vai kura juridiskā adrese, galvenā administrācija vai galvenā uzņēmējdarbības vieta ir Eiropas Savienībā.

KOPŠ KURA LAIKA ŠĪ DIREKTĪVA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 1996. gada 16. aprīļa, un ES dalībvalstu tiesību aktos tā bija jātransponē līdz 1997. gada 31. decembrim.

KONTEKSTS

Direktīva ir novērtēta divas reizes, vienu reizi 2005. gadā un otru reizi 2018. gadā.

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Datubāze: neatkarīgu darbu, datu vai citu materiālu individuāli elektroniski vai citādi pieejamu krājumu, kas sakārtots sistemātiski vai metodiski.
Sui generis tiesības: īpašumtiesības, kas ir līdzīgas autortiesībām, bet tomēr atšķirīgas. Tādas pastāv, lai noteiktu, vai datubāzes satura iegūšanā, pārbaudē vai noformēšanā ir veikts būtisks ieguldījums, pat ja tas neietver radošu aspektu, ko atspoguļo autortiesības.

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 96/9/EK (1996. gada 11. marts) par datubāzu tiesisko aizsardzību (OV L 77, 27.3.1996., 20.–28. lpp.)

Pēdējo reizi atjaunots: 11.01.2019

Top