Eiropas Centrālās bankas pilnvaras piemērot sankcijas
KOPSAVILKUMS:
Padomes Regula (EK) Nr. 2532/98 par Eiropas Centrālās bankas pilnvarām piemērot sankcijas
Eiropas Centrālās bankas Regula (EK) Nr. 2157/1999 par Eiropas Centrālās bankas pilnvarām piemērot sankcijas (ECB/1999/4)
KĀDS IR ŠO REGULU MĒRĶIS?
- Regula (EK) Nr. 2532/98 un Regula (EK) Nr. 2157/1999 (ECB/1999/4) nosaka regulējumu, saskaņā ar kuru Eiropas Centrālā banka (ECB) var piemērot sankcijas* soda naudu* vai kavējuma naudu* veidā jebkuriem uzņēmumiem*, kas nepilda saistības, kuras izriet no ECB un Eiropas Savienības (ES) tiesību aktiem dažādās ECB kompetences jomās.
SVARĪGĀKIE ASPEKTI
Ierobežojumi attiecībā uz soda naudas / kavējuma naudas apmēru, ko ECB var piemērot par pārkāpumu*
- Uzņēmumiem piemērojamo soda naudu augšējais ierobežojums ir 500 000 EUR vai, ja sankcijas piemēro saistībā ar ECB uzraudzības pienākumiem, pārkāpuma rezultātā gūto ienākumu vai novērsto zaudējumu dubults apjoms, vai 10 % no uzņēmuma kopējā gada apgrozījuma.
- Kavējuma naudu augšējais ierobežojums ir 10 000 EUR par vienu pārkāpuma dienu vai, ja sankcijas piemēro saistībā ar ECB uzraudzības pienākumiem, 5 % no vidējā dienas apgrozījuma par vienu pārkāpuma dienu. Kavējuma naudas var piemērot ne ilgāk kā sešus mēnešus pēc paziņojuma par lēmumu piemērot šādas kavējuma naudas.
Publicēšana
- Pēc paziņojuma ECB savā tīmekļa vietnē publicē visus lēmumus, ar kuriem piemēro sankcijas. Lēmumi tiek anonimizēti, ja to publicēšana varētu:
- apdraudēt finanšu tirgu stabilitāti vai notiekošu kriminālizmeklēšanu;
- radīt nesamērīgu kaitējumu attiecīgajam uzņēmumam;
- apdraudēt leģitīmas sabiedrības intereses drošības jomā, piemēram, euro banknošu drošību un to integritātes aizsardzību vai sistēmiski nozīmīgu maksājumu sistēmu* kiberrisku vai operacionālo risku drošu pārvaldību (skatīt kopsavilkumu).
- Ja ir sagaidāms, ka šādi apstākļi beigs pastāvēt pieņemamā laikposmā, publikāciju var arī atlikt uz attiecīgo laikposmu. Tomēr konfidenciālas informācijas publicēšanas gadījumā, kas varētu apdraudēt leģitīmas sabiedrības intereses drošības jomā, ECB var izvēlēties nepublicēt lēmumu, ar ko piemēro sankciju, ja tā uzskata, ka apdraudējumu leģitīmām sabiedrības interesēm drošības jomā nevar mazināt, publicējot attiecīgos lēmumus anonimizēti vai atliekot to publikāciju.
- Ja Eiropas Savienības Tiesa vēl nav izskatījusi apelācijas sūdzību par lēmumu piemērot sankcijas, ECB savā oficiālajā tīmekļa vietnē nekavējoties publicē informāciju par attiecīgās apelācijas sūdzības statusu un tās iznākumu.
- Publicētajai informācijai jābūt pieejamai vismaz piecus gadus.
Vērā ņemamie kritēriji
Apsverot sankciju, ECB vadās pēc proporcionalitātes principa un ņem vērā:
- uzņēmuma godprātību un atklātību, kā arī uzņēmuma parādīto centības un sadarbības pakāpi, vai arī, no otras puses, visus pierādījumus par tīšu krāpšanu;
- pārkāpuma seku smagumu;
- pārkāpumu atkārtošanos, biežumu vai ilgumu;
- uzņēmuma peļņu, kas gūta pārkāpuma dēļ;
- uzņēmuma saimnieciskās darbības apjomu;
- iepriekšējās sankcijas, ko citas iestādes piemērojušas tam pašam uzņēmumam tādu pašu iemeslu dēļ.
Pārkāpuma izmeklēšanas procedūra
- Lēmumu par pārkāpuma izmeklēšanas procedūras ierosināšanu vai neierosināšanu pieņem ECB pēc savas ierosmes vai pēc priekšlikuma, ko tai nosūta kādas ES dalībvalsts centrālā banka, kuras jurisdikcijā varbūtējais pārkāpums noticis.
- Tādu pašu lēmumu pēc savas ierosmes vai pēc priekšlikuma, ko attiecīgajai dalībvalstij nosūta ECB, var pieņemt tās dalībvalsts centrālā banka, kuras jurisdikcijā varbūtējais pārkāpums noticis.
- Attiecīgajam uzņēmumam jādod ne mazāk kā 30 dienas aizstāvības sagatavošanai.
- Valde pieņem argumentētu lēmumu par to, vai uzņēmumam piemērot sankcijas.
- 30 dienu laikā pēc argumentēta lēmuma saņemšanas uzņēmums var lūgt lēmuma atkārtotu izskatīšanu ECB Padomē. Ja lēmums divu mēnešu laikā netiek pieņemts, lēmums kļūst galīgs.
- Padome var lūgt attiecīgajam uzņēmumam, Valdei vai kompetentajai nacionālajai centrālajai bankai sniegt papildu informāciju, lai pārskatītu Valdes lēmumu. Padome var grozīt Valdes lēmumu un mainīt piemērojamās sankcijas apmēru, pārkāpuma iemeslus, kā arī to, vai un kādā apmērā sankcija tiek publicēta.
- Attiecīgo uzņēmumu informē par secinājumiem un par tā pārsūdzības tiesībām.
- Pārkāpuma izskatīšanas procedūra jāuzsāk gadu pēc tam, kad pārkāpuma esamība pirmoreiz kļuva zināma ECB vai tās valsts centrālajai bankai, kuras jurisdikcijā pārkāpums notika, un jebkurā gadījumā ne vēlāk kā piecus gadus pēc pārkāpuma izdarīšanas. Turklāt tiesības pieņemt lēmumu par sankcijas piemērošanu saistībā ar pārkāpumu beidzas vienu gadu pēc lēmuma par procedūras uzsākšanu pieņemšanas.
- Sankcijām, ko piemēro, pildot ECB uzraudzības pienākumus, piemēro īpašus noteikumus. Pabeidzot izmeklēšanu, ECB paziņo par to attiecīgajam uzņēmumam, nosaka saprātīgu termiņu iesniegumiem un var uzaicināt to uz mutisku uzklausīšanu. ECB Uzraudzības valde iesniedz ECB Padomei lēmuma projektu. Pēc pieņemšanas lēmumu var pārskatīt Administratīvās pārskatīšanas padome.
- Termiņš sankcijām, ko ECB piemēro, pildot savus uzraudzības pienākumus, ir 5 gadi. To var pārtraukt un pagarināt ar ECB veiktajām darbībām procesa vajadzībām.
KOPŠ KURA LAIKA ŠĪS REGULAS IR PIEMĒROJAMAS?
- Regula (EK) Nr. 2532/98 ir piemērojama kopš 1999. gada 1. janvāra, izņemot tās 6. panta 2. punktu, kas ir piemērojams kopš 1998. gada 27. novembra.
- 6. panta 2. punkts ļāva ECB pieņemt regulas, lai turpmāk precizētu noteikumus, ar ko var piemērot sankcijas, kā arī pamatnostādnes, lai koordinētu un saskaņotu procedūras attiecībā uz pārkāpuma izmeklēšanas procedūras īstenošanu.
- Regula (EK) Nr. 2157/1999 (ECB/1999/4) ir piemērojama kopš 1999. gada 23. septembra.
KONTEKSTS
Pamatojoties uz Eiropas Centrālo banku sistēmas Statūtu un Eiropas Centrālās bankas Statūtu 34. panta 3. punktu, ievērojot Eiropas Savienības Padomes noteiktos ierobežojumus un nosacījumus, ECB ir tiesīga uzlikt uzņēmumiem soda naudu vai kavējuma naudu gadījumā, ja tie nepilda pienākumus, kurus tiem uzliek ECB regulas un lēmumi. Regulu mērķis ir nodrošināt vienotu pieeju sankciju piemērošanai dažādās ECB kompetences jomās un noteikt principus un procedūras saistībā ar šādu sankciju piemērošanu.
Plašāka informācija:
GALVENIE TERMINI
Sankcijas. Soda naudas vai kavējuma naudas.
Soda nauda. Vienreizēja naudas summa, kas uzņēmumam ir jāmaksā kā sankcija.
Kavējuma naudas. Naudas summas, kas ilgstoša pārkāpuma gadījumā uzņēmumam ir jāmaksā vai nu kā sods, vai arī nolūkā piespiest attiecīgās personas ievērot ECB uzraudzības noteikumus un lēmumus.
Uzņēmumi. Fiziskas vai juridiskas personas, privātas vai valsts, izņemot publiskas personas, kas pilda savas valstiskās pilnvaras, uz kurām attiecas saistības, kas izriet no ECB noteikumiem un lēmumiem.
Pārkāpums. ECB noteikumu un lēmumu uzlikto uzņēmuma pienākumu nepildīšana.
Sistēmiski nozīmīgas maksājumu sistēmas. Būtiskas maksājumu sistēmas, piemēram, TARGET2 maksājumu sistēma, kas ļauj ES bankām reālā laikā pārskaitīt naudu viena otrai (skatīt
kopsavilkumu).
PAMATDOKUMENTI
Padomes Regula (EK) Nr. 2532/98 (1998. gada 23. novembris) par Eiropas Centrālās bankas pilnvarām piemērot sankcijas (OV L 318, 27.11.1998., 4.–7. lpp.).
Regulas (EK) Nr. 2532/98 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.
Eiropas Centrālās Bankas Regula (EK) Nr. 2157/1999 (1999. gada 23. septembris) par Eiropas Centrālās bankas pilnvarām piemērot sankcijas (ECB/1999/4) (OV L 264, 12.10.1999., 21.–26. lpp.).
Skatīt konsolidēto versiju.
SAISTĪTIE DOKUMENTI
Eiropas Centrālās bankas Lēmums (ES) 2021/1815 (2021. gada 7. oktobris) par metodiku, ko piemēro, lai aprēķinātu sankcijas par obligāto rezervju turēšanas prasību un ar tām saistīto obligāto rezervju prasību neievērošanu (ECB/2021/45) (OV L 367, 15.10.2021., 4.–8. lpp.).
Eiropas Centrālās bankas Lēmums (ES) 2017/2097 (2017. gada 3. novembris) par metodoloģiju, saskaņā ar kuru aprēķina sankcijas par sistēmiski nozīmīgu maksājumu sistēmu pārraudzības prasību pārkāpumiem (ECB/2017/35) (OV L 299, 16.11.2017., 31.–33. lpp.).
Eiropas Centrālās bankas Regula (ES) Nr. 795/2014 (2014. gada 3. jūlijs) par sistēmiski nozīmīgu maksājumu sistēmu pārraudzību (ECB/2014/28) (OV L 217, 23.7.2014., 16.–30. lpp.).
Skatīt konsolidēto versiju.
Eiropas Centrālās bankas Regula (ES) Nr. 468/2014 (2014. gada 16. aprīlis), ar ko izveido vienotā uzraudzības mehānisma pamatstruktūru Eiropas Centrālās bankas sadarbībai ar nacionālajām kompetentajām un norīkotajām iestādēm (VUM pamatregula) (ECB/2014/17) (OV L 141, 14.5.2014., 1.–50. lpp.).
Padomes Regula (ES) Nr. 1024/2013 (2013. gada 15. oktobris), ar ko Eiropas Centrālajai bankai uztic īpašus uzdevumus saistībā ar politikas nostādnēm, kas attiecas uz kredītiestāžu prudenciālo uzraudzību (OV L 287, 29.10.2013., 63.–89. lpp.).
Pēdējo reizi atjaunots: 06.10.2023