Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Eiropas Brīvās tirdzniecības asociācija (EBTA)

Eiropas Brīvās tirdzniecības asociācija (EBTA)

  • EBTA ir starpvaldību organizācija, kas izveidota 1960. gadā ar EBTA konvenciju un kas sekmē brīvu tirdzniecību un ekonomisko integrāciju savu dalībvalstu starpā Eiropā un visā pasaulē.
  • Tai bija septiņas dibinātājvalstis: Austrija, Dānija, Norvēģija, Portugāle, Zviedrija, Šveice un Apvienotā Karaliste. 1970. gadā tām pievienojās Islande, 1986. gadā – Somija un 1991. gadā – Lihtenšteina. Taču 1973. gadā Dānija un Apvienotā Karaliste pievienojās ES, 1986. gadā Portugāle pievienojās ES un 1995. gadā Austrija, Somija un Zviedrija pievienojās ES, tādējādi izstājoties no EBTA.
  • Šobrīd EBTA ir četras dalībvalstis: Islande, Lihtenšteina, Norvēģija un Šveice.
  • EBTA valstis ir izveidojušas vienu no vislielākajiem brīvās tirdzniecības nolīgumu (BTN) tīkliem. Šie BTN aptver vairāk nekā 60 valstis un teritorijas, tostarp ES.
  • EBTA augstākā pārvaldes struktūra ir EBTA Padome. Tās sanāksmes vēstnieku līmenī parasti notiek astoņas reizes gadā un ministru līmenī – divas reizes gadā.
  • EBTA sekretariāta galvenā mītne atrodas Ženēvā un biroji – Briselē un Luksemburgā. Ženēvā esošais sekretariāts palīdz EBTA Padomei pārvaldīt attiecības starp četrām EBTA valstīm un ved sarunas par EBTA BTN un kopīgajām deklarācijām par sadarbību ar ārpussavienības valstīm un nodrošina to īstenošanu. Briselē esošais sekretariāts palīdz pārvaldīt EEZ līguma īstenošanu, kā arī sagatavot jaunus tiesību aktus un sniegt ieguldījumu ES lēmumu pieņemšanas procesā. Luksemburgā esošais EBTA Statistikas birojs palīdz izstrādāt plašu un integrētu Eiropas statistikas sistēmu.
  • EBTA Uzraudzības iestāde uzrauga Eiropas ekonomikas zonas (EEZ) noteikumu ievērošanu Islandē, Lihtenšteinā un Norvēģijā. Tās pilnvaras attiecībā uz EEZ tiesību aktu ievērošanas uzraudzību un piemērošanu ir līdzīgas Eiropas Komisijas pilnvarām.
  • Luksemburgā esošā EBTA Tiesa ir kompetenta un pilnvarota risināt iekšējos un ārējos strīdus par EEZ līguma īstenošanu, piemērošanu vai interpretāciju. Tās jurisdikcija attiecībā uz jautājumiem, kas saistīti ar EEZ/EBTA valstīm, ir tāda pati kā Eiropas Savienības Tiesai.

SKATĪT ARĪ

Top