Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Zinātniskā un tehnoloģiskā sadarbība starp ES un Tunisiju

Zinātniskā un tehnoloģiskā sadarbība starp ES un Tunisiju

 

KOPSAVILKUMS:

Nolīgums par zinātnisko un tehnisko sadarbību starp Eiropas Kopienu un Tunisiju

Lēmums 2004/127/EK, ar ko noslēdz Nolīgumu par zinātnisko un tehnoloģisko sadarbību starp Eiropas Kopienu un Tunisiju

Protokols Eiropas un Vidusjūras reģiona valstu Nolīgumam, ar ko izveido asociāciju starp Eiropas Kopienām un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Tunisijas Republiku, no otras puses, par pamatnolīgumu starp Eiropas Savienību un Tunisiju par vispārējiem principiem Tunisijas līdzdalībai ES programmās

KĀDS IR NOLĪGUMA, LĒMUMA UN PROTOKOLA MĒRĶIS?

  • Ar nolīgumu izveido vispārējos noteikumus sadarbībai starp Eiropas Kopienu (tagad – Eiropas Savienību (ES)) un Tunisiju, un tā mērķis ir veicināt, attīstīt un sekmēt pasākumus kopēju zinātnes un tehnoloģiju interešu jomās.
  • Ar savu lēmumu Eiropas Savienības Padome apstiprināja nolīgumu Eiropas Kopienas vārdā.
  • Ņemot vērā Padomes atbalstu Eiropas Komisijas pieejai dot iespēju Eiropas kaimiņattiecību politikas partnervalstīm piedalīties ES aģentūrās un programmās, pamatojoties uz to nopelniem, un ja to atļauj attiecīgais juridiskais pamats, protokolā ir izklāstīti konkrēti noteikumi un nosacījumi, tostarp finansiālais ieguldījums un ziņošanas un novērtēšanas procedūras, ko piemēro Tunisijas dalībai katrā konkrētā ES programmā.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Puses vienojas veicināt, attīstīt un sekmēt ES un Tunisijas sadarbību zinātnes un tehnoloģiju pasākumos kopīgu interešu jomās. Saskaņā ar šo nolīgumu veikto pasākumu pamatā ir šādu principu kopums:

  • zināšanu sabiedrības veicināšana, kas nāk par labu abu pušu ekonomiskajai un sociālajai attīstībai;
  • abpusējs labums, kas balstās uz vispārēju priekšrocību līdzsvaru;
  • savlaicīga informācijas apmaiņa;
  • intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzība.

Sadarbība

Tunisijas juridiskās vienības* var piedalīties netiešās darbībās saskaņā ar ES pētniecības un inovāciju pamatprogrammu (“Apvārsnis Eiropa”), veicinot Eiropas Pētniecības telpas izveidi.

ES juridiskās vienības var piedalīties Tunisijas pētniecības projektos jomās, kas ir līdzvērtīgas pamatprogrammas jomām, saskaņā ar tādiem pašiem nosacījumiem, kādi piemērojami Tunisijas juridiskajām vienībām.

Abām sadarbības formām ir piemērojami noteikumi, kas paredzēti vai minēti nolīguma I un II pielikumā.

Sadarbībai var būt arī šādas formas un veidi:

  • kopējas sanāksmes;
  • regulāras apspriedes par pētniecības politiku un plānošanas pamatnostādnēm un prioritātēm Tunisijā un ES;
  • viedokļu apmaiņa un konsultācijas par sadarbības un attīstības perspektīvām;
  • savlaicīga informācijas sniegšana par saskaņā ar šo nolīgumu veikto kopējo pētniecības programmu un projektu īstenošanu un rezultātiem;
  • pētnieku, inženieru un tehniķu vizītes un apmaiņas, tostarp, lai īstenotu apmācību pētnieciskā darbā;
  • zinātnisko iekārtu un materiālu apmaiņa un kopīga izmantošana;
  • regulāri kontakti starp Tunisijas un ES pētniecības programmu vai projektu vadītājiem;
  • abu Pušu ekspertu piedalīšanās tematiskos semināros, simpozijos un darbsemināros;
  • informācijas apmaiņa par praksi, tiesību aktiem, citiem normatīviem aktiem un programmām saistībā ar šajā nolīgumā paredzēto sadarbību;
  • savstarpēja pieeja zinātniskai un tehniskai informācijai, kas saistīta ar šo sadarbību;
  • visi citi pasākumi, ko pieņēmusi ES un Tunisijas Apvienotā zinātniskās un tehniskās sadarbības komiteja.

Saskaņā ar protokolu Tunisijai ir jāveic finansiāls ieguldījums ES vispārējā budžetā atbilstoši īpašajām programmām, kurās tā piedalās. Saprašanās memorandā starp Komisiju un Tunisijas iestādēm ir izklāstīti konkrēti noteikumi un nosacījumi attiecībā uz Tunisijas dalību katrā programmā, jo īpaši finansiālais ieguldījums un ziņošanas un novērtēšanas procedūras.

Tunisija piedalās ar Lēmumu (ES) 2017/1324 izveidotajā partnerībā pētniecības un inovācijas jomā Vidusjūras reģionā (PRIMA) (skatīt kopsavilkumu). PRIMA mērķis ir apvienot ES un iesaistīto valstu zināšanas un finanšu resursus, lai veidotu pētniecības un inovācijas spējas un attīstītu zināšanas un kopīgus inovatīvus risinājumus ūdens un lauksaimniecības pārtikas sistēmām Vidusjūras reģionā. No programmas “Apvārsnis 2020” līdzekļiem ES piešķir PRIMA līdz 220 miljoniem euro.

SPĒKĀ STĀŠANĀS DATUMS

Nolīgums stājās spēkā 2004. gada 13. aprīlī, un to turpinās piemērot nenoteiktu laiku. Puses to var jebkurā laikā pārtraukt, rakstiski par to brīdinot sešus mēnešus iepriekš.

KONTEKSTS

ES un Tunisijas attiecības galvenokārt regulē Eiropas un Vidusjūras reģiona valstu nolīgums, ar ko izveido asociāciju starp Eiropas Kopienām un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Tunisijas Republiku, no otras puses (skatīt kopsavilkumu). Tunisija bija pirmā Vidusjūras dienvidu reģiona valsts, kas parakstīja zinātniskās un tehniskās sadarbības nolīgumu ar ES.

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Juridiskās vienības. Jebkura fiziska vai juridiska persona, kas izveidota saskaņā ar tās vietas tiesību aktiem, kur tā ir dibināta, vai Kopienas tiesību aktiem vai starptautiskiem aktiem, kas ir tiesību subjekts un kam savā vārdā var būt jebkādas tiesības un pienākumi.

PAMATDOKUMENTI

Nolīgums par zinātnisko un tehnisko sadarbību starp Eiropas Kopienu un Tunisijas Republiku (OV L 37, 10.2.2004., 17.–23. lpp.).

Padomes Lēmums 2004/127/EK (2003. gada 22. decembris), ar ko slēdz Nolīgumu par zinātnisko un tehnoloģisko sadarbību starp Eiropas Kopienu un Tunisijas Republiku (OV L 37, 10.2.2004., 16. lpp.).

Protokols Eiropas un Vidusjūras reģiona valstu Nolīgumam, ar ko izveido asociāciju starp Eiropas Kopienām un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Tunisijas Republiku, no otras puses, par Pamatnolīgumu starp Eiropas Savienību un Tunisijas Republiku par vispārējiem principiem Tunisijas Republikas līdzdalībai Savienības programmās (OV L 96, 11.4.2015., 3.–6. lpp.).

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Eiropas Parlamenta un Padomes Lēmums (ES) 2017/1324 (2017. gada 4. jūlijs) par Savienības dalību partnerībā pētniecības un inovācijas jomā Vidusjūras reģionā (PRIMA), ko kopīgi īsteno vairākas dalībvalstis (OV L 185, 18.7.2017., 1.–15. lpp.).

Eiropas un Vidusjūras reģiona valstu nolīgums, ar ko izveido apvienību starp Eiropas Kopienu un tās dalībvalstīm, no vienas puses, un Tunisijas Republiku, no otras puses – Protokols Nr. 1 par pasākumiem, kas attiecas uz Tunisijas izcelsmes lauksaimniecības produktu importu Kopienā – Protokols Nr. 2 par pasākumiem, kas attiecas uz Tunisijas izcelsmes zvejniecības produktu importu Kopienā – Protokols Nr. 3 par pasākumiem, kas attiecas uz Tunisijas izcelsmes zvejniecības produktu importu Kopienā – Protokols Nr. 4 par jēdziena “noteiktas izcelsmes produkti” definīciju un administratīvās sadarbības metodēm – Protokols Nr. 5 par administratīvo iestāžu savstarpēju palīdzību muitas lietās – Kopīgās deklarācijas – Deklarācijas (OV L 97, 30.3.1998., 2.–183. lpp.).

Šā nolīguma turpmākie grozījumi ir iekļauti sākotnējā dokumentā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

Pēdējo reizi atjaunots: 19.04.2024

Top