Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Ekodizaina un energomarķējuma prasības sadzīves veļas mazgāšanas mašīnām un sadzīves veļas mazgāšanas un žāvēšanas mašīnām

Ekodizaina un energomarķējuma prasības sadzīves veļas mazgāšanas mašīnām un sadzīves veļas mazgāšanas un žāvēšanas mašīnām

 

KOPSAVILKUMS:

Regula (ES) 2019/2023, ar ko nosaka ekodizaina prasības sadzīves veļas mazgāšanas mašīnām un sadzīves veļas mazgāšanas un žāvēšanas mašīnām

Deleģētā regula (ES) 2019/2014 attiecībā uz sadzīves veļas mazgāšanas un sadzīves veļas mazgāšanas un žāvēšanas mašīnu energomarķējumu

KĀDS IR ŠO REGULU MĒRĶIS?

Uz sadzīves veļas mazgāšanas un sadzīves veļas mazgāšanas un žāvēšanas mašīnām attiecas jaunas un pārskatītas ekodizaina* prasības un energomarķējuma* noteikumi. Ekodizains un energomarķējums ir cieši saistīti ar vērtīgas informācijas sniegšanu Eiropas patērētājiem, lai viņi varētu izdarīt apzinātu izvēli un, iespējams, palielināt energoefektīvāku ražojumu tirgu.

Ar Regulu (ES) 2019/2023 un saskaņā ar Direktīvu 2009/125/EK tiek noteiktas ekodizaina prasības tādu sadzīves veļas mazgāšanas mašīnu un sadzīves veļas mazgāšanas un žāvēšanas mašīnu laišanai tirgū vai nodošanai ekspluatācijā, kuras darbina no elektrotīkla. Ar to tiek grozīta Regula (EK) Nr. 1275/2008 un atcelta Regula (ES) Nr. 1015/2010 no 2021. gada 1. marta.

Deleģētajā regulā (ES) 2019/2014 ir izklāstīti noteikumi par šo ierīču marķēšanu un papildinformācijas sniegšanu par tām. Ar to tiek papildināta Regula (ES) 2017/1369 un atcelta Deleģētā regula (EU) Nr. 1061/2010 un Komisijas Direktīva 96/60/EK.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Regula (ES) 2019/2023

  • Tās prasības nepiemēro sadzīves veļas mazgāšanas mašīnām ar nominālo ietilpību mazāku par 2 kg un sadzīves veļas mazgāšanas un žāvēšanas mašīnām ar nominālo mazgāšanas ietilpību ietilpību 2 kg un mazāk.
  • II pielikumā ir izklāstītas ekodizaina prasības, kas attiecas uz:
    • programmas prasībām, tostarp noteikumi attiecībā uz programmu “eco 40–60” un ciklu “mazgāšana un žāvēšana” (veļas mazgāšanas un žāvēšanas mašīnām). Ja iespējams, programmai “eco 40-60” jābūt iestatītai kā noklusējuma programmai, vai arī tai jābūt tieši atlasāmai bez vajadzības izraudzīties vēl kādu citu parametru, piemēram, konkrētu temperatūru vai noslogojumu. Programmu nosaukumos ne atsevišķi, ne kopā ar citu informāciju nedrīkst izmantot norādes “normāls”, “ikdienas”, “parasts” un “standarta”;
    • mazgāšanas un žāvēšanas ciklu;
    • energoefektivitāti;
    • funkcionālajām prasībām (mazgāšanas un skalošanas efektivitāte);
    • programmas ilguma prasībām;
    • ūdens patēriņu;
    • mazjaudas režīmiem (izslēgtais režīms un/vai gaidstāves režīms);
    • resursefektivitātes prasībām, tostarp par rezerves daļu pieejamību, piekļuvi remonta un tehniskās apkopes informācijai un materiālu atgūšanu un reciklēšanu;
    • informāciju uzstādītājiem un galalietotājiem.
  • Noteikta atbilstības novērtēšanas procedūra: veicot tirgus uzraudzības pārbaudes, dalībvalstu iestādēm jāpiemēro IV pielikumā aprakstītās verifikācijas procedūras un III pielikumā noteiktās mērījumu un aprēķinu metodes.
  • V pielikumā ir izklāstītas indikatīvās etalonatzīmes, pamatojoties uz tirgū pieejamajiem ražojumiem un tehnoloģijām ar labāko sniegumu iepriekš minētajām iekārtām, ņemot vērā to ūdens un enerģijas patēriņu, mazgāšanas efektivitāti un gaisvadītā trokšņa emisijas.
  • Eiropas Komisijai sešus gadus pēc regulas stāšanās spēkā tā ir jāpārskata, lai ņemtu vērā tehnoloģiju attīstību, tostarp jānovērtē dažādi aspekti, piemēram, prasības par plastmasas mikrodaļiņu daudzuma samazināšanu.

Deleģētā regula (ES) 2019/2014

  • Šajā deleģētajā aktā ir noteikta energoefektivitātes klase, centrifugēšanas un žāvēšanas efektivitātes klase un gaisvadītā trokšņa emisiju klase, ņemot vērā II pielikumā minēto indeksu.
  • Ir noteikti pienākumi piegādātājiem, tostarp šādi:
    • uz katras sadzīves veļas mazgāšanas mašīnas vai sadzīves veļas mazgāšanas un žāvēšanas mašīnas jābūt drukātam marķējumam, kas atbilst III pielikumā noteiktajam formātam; vairākcilindru sadzīves veļas mazgāšanas mašīnas vai vairākcilindru sadzīves veļas mazgāšanas un žāvēšanas mašīnas gadījumā – X pielikumā noteiktajam formātam;
    • ražojuma informācijas lapā (V pielikums) norādītie parametri un tehniskās dokumentācijas saturs (VI pielikums) ir jāievada ražojumu datubāzē;
    • tirgotājiem jābūt pieejamam katra sadzīves veļas mazgāšanas mašīnas un sadzīves veļas mazgāšanas un žāvēšanas mašīnas modeļa elektroniskajam marķējumam III pielikumā norādītajā formātā un ar tur prasīto informāciju.
  • Ir noteikti pienākumi arī tirgotājiem, tostarp šādi:
    • tirdzniecības vietā uz katras iekārtas jābūt skaidri redzamam marķējumam, ko piegādātāji nodrošina saskaņā ar III pielikuma prasībām;
    • tālpārdošanas gadījumā marķējums un ražojuma informācijas lapa jānodrošina saskaņā ar VII un VIII pielikuma prasībām.
  • Tiešsaistes mitināšanas platformās jānodrošina, ka tirgotāja sniegtais elektroniskais marķējums un elektroniskā ražojuma informācijas lapa atbilst VIII pielikuma prasībām un ir skaidri attēlota uz visām tām ierīcēm, kas tiek tieši pārdotas to vietnēs.
  • Veicot tirgus uzraudzības pārbaudes, dalībvalstu iestādēm jāpiemēro IX pielikumā aprakstītās verifikācijas procedūras.
  • Komisijai jāpārskata deleģētā regula 6 gadus pēc stāšanās spēkā, lai ņemtu vērā tehnoloģiju attīstību, tostarp, lai veicinātu aprites ekonomikas mērķu sasniegšanu.

Kopš kura laika šīs regulas ir piemērojamas?

Abas regulas ir piemērojamas no 2021. gada 1. marta.

KONTEKSTS

Ar Direktīvu 2009/125/EK izveido sistēmu, lai noteiktu ekodizaina prasības ar enerģiju saistītiem ražojumiem. Saskaņā ar iepriekš minēto direktīvu Komisijai ir jānosaka prasības tādiem ražojumiem, kuriem ir būtisks pārdošanas un tirdzniecības apjoms ES un kuriem ir ievērojama ietekme uz vidi.

Ar Regulu (ES) 2017/1369 izveido sistēmu, lai noteiktu energomarķējuma prasības ražojumiem, lai patērētāji varētu izvēlēties energoefektīvāku un resursefektīvāku sadzīves tehniku.

EEIA direktīvā ir noteiktas prasības elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumu (EEIA) reģenerācijai un pārstrādei, lai mazinātu negatīvo ietekmi uz vidi, kas tiek radīta EEIA ražošanas, apsaimniekošanas un resursu izmantošanas procesos.

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Ekodizains: politika, kuras mērķis ir ar labāka dizaina palīdzību uzlabot ražojumu sniegumu vides jomā visā to aprites ciklā, jo īpaši to energoefektivitāti.
Energomarķējums: ļauj patērētājiem informēti izvēlēties energoefektīvāku un resursefektīvāku sadzīves tehniku, izmantojot skalu no A līdz G (krāsu diapazonā no zaļas līdz sarkanai).

PAMATDOKUMENTI

Komisijas Regula (ES) 2019/2023 (2019. gada 1. oktobris), ar ko saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2009/125/EK nosaka ekodizaina prasības sadzīves veļas mazgāšanas mašīnām un sadzīves veļas mazgāšanas un žāvēšanas mašīnām, ar ko groza Komisijas Regulu (EK) Nr. 1275/2008 un ar ko atceļ Komisijas Regulu (ES) Nr. 1015/2010 (OV L 315, 5.12.2019., 285.–312. lpp.)

Komisijas Deleģēta regula (ES) 2019/2014 (2019. gada 11. marts), ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2017/1369 papildina attiecībā uz sadzīves veļas mazgāšanas un sadzīves veļas mazgāšanas un žāvēšanas mašīnu energomarķējumu un atceļ Komisijas Deleģēto regulu (ES) Nr. 1061/2010 un Komisijas Direktīvu 96/60/EK (OV L 315, 5.12.2019., 29.–67. lpp.)

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2017/1369 (2017. gada 4. jūlijs), ar ko izveido energomarķējuma satvaru un atceļ Direktīvu 2010/30/ES (OV L 198, 28.7.2017., 1.–23. lpp.)

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2009/125/EK (2009. gada 21. oktobris), ar ko izveido sistēmu, lai noteiktu ekodizaina prasības ar enerģiju saistītiem ražojumiem (OV L 285, 31.10.2009., 10.–35. lpp.)

Direktīvas 2009/125/EK turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

Pēdējo reizi atjaunots: 26.05.2020

Top